Ενεσοφοβία και Φάρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    17

    Ενεσοφοβία και Φάρμακα

    Έχω διαγνωστεί εδώ και ένα χρόνο με σχιζοφρένεια. Έπαιρνα για ένα διάστημα χάπια ρισπεριδόνης. Όμως δε θέλω να παίρνω τα χαπάκια που μου έδιναν, αφού δεν αισθάνομαι καλά με αυτά και φοβάμαι γενικά τις παρενέργειες που θα έχουν μακροχρόνια. Έτσι λοιπόν τα σταμάτησα, τα πέταγα, και έλεγα ψέματα ότι τα παίρνω. Αλλά τελικά οι γονείς μου το καταλάβανε και νευρίασαν που τους κορόιδεψα.

    Τώρα στη νέα επίσκεψη στην ψυχίατρό μου, μου έγραψε υποχρεωτικά ενέσεις ρισπεριδόνης (Risperdal Consta) και πρέπει να πηγαίνω, με τη συνοδεία της μητέρας μου, κάθε 2 εβδομάδες στο ΙΚΑ να μου κάνουν την ένεση. Τρομοκρατήθηκα και έχω αγχωθεί στην ιδέα των ενέσεων.

    Έχω γενικά φοβίες με τις ενέσεις και τις βελόνες. Το είπα στη γιατρό μου αλλά δε φάνηκε να την ενδιέφερε. Έχω πολλά χρόνια να κάνω ένεση, τελευταία φορά λογικά θα πρέπει να ήταν για κάποιο εμβόλιο. Φοβάμαι ότι θα με πονέσουν και όταν δω τη σύριγγα θα με πιάσουν τα κλάματα και ας είμαι 17 χρονών, ή σκέφτομαι ότι μπορεί να λιποθυμήσω. Σε τρεις μέρες είναι η επίσκεψη για την ένεση και δυστυχώς από ότι φαίνεται δε μπορώ να την αποφύγω.

    Έχει κανείς εμπειρία με το Risperdal Consta; Πονάει η βελόνα ή το φάρμακο;

    Απαντήστε μου σας παρακαλώ, μήπως μου φύγει λίγο το άγχος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Προσπαθησε να ξαναδιαπραγματευτεις τα χαπια . Δεν πονανε νομιζω ουτε η ενεση ουτε το φαρμακο,,απλα δεν θα αισθανεσαι καλα οπως και με τα χαπια , η ιδια ουσια ειναι, μονο που τωρα δε θα μπορεις να 'μην παρεις το χαπι' ,η δραση της ενεσης θα εξασθενησει σε δυο βδομαδες... Πηγαινε μονος σου και σεναν αλλο γιατρο , εισαι 17 (σενα χρονο θασαι ενηλικος ) και σηζητησε το. Μπορεις να πας σ ενα κεντρο ψυχικης υγειας χωρις χρηματα , να μιλησεις και μεναν αλλο γιατρο , υπαρχουν κι αλλα φαρμακα που μπορεις να δοκιμασεις για να βρεις αυτα που σου ταιριαζουνε . Η ενεση δεν ειναι η μοναδικη λυση , προσπαθησε να τους πεισεις γι αυτο._______ Αλωστε μιας και ειχες την επιλογη να πετας τα χαπια, σημαινει οτι το ελεγχεις καπως και εχεις το πλεονεκτημα του χρονου ωστε να επιλεξεις κατι καλυτερο , κι οχι εναν συμβιβασμο με αβεβαιη εξελιξη.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    17
    Τους είπα ότι θα αρχίσω πάλι τα χάπια, αλλά πλέον δε με πιστεύουν! :(

    Έτσι με εξαναγκάζουν τώρα να κάνω την ένεση τουλάχιστον για μερικούς μήνες. Αλλιώς μου λένε ότι θα με κλείσουν στο ψυχιατρείο.

    Η ένεση μου είπε η γιατρός ότι γίνεται στους γλουτούς με μεγάλη βελόνα. Σίγουρα δε πονάει; Και μόνο που το σκέφτομαι με πιάνει ταχυκαρδία.

    Ένα άλλο θέμα είναι ότι ντρέπομαι που θα μου κάνουν ένεση, γιατί θα πρέπει να κατεβάσω το παντελόνι και να δούνε τα οπίσθια μου. Νομίζω ότι ο καθένας θα αισθανόταν άβολα σε αυτό. Άσε που θα με κοιτάνε υποτιμητικά ή με λύπηση, οι γιατροί και οι νοσοκόμες, ποιος ξέρει τι θα σκέφτονται από μέσα τους.

    Πιο πολύ φοβάμαι ότι αν με πιάσουν τα κλάματα στην ώρα της ένεσης θα γίνω ρεζίλι.

    Υπάρχει κανένας τρόπος να καταπολεμήσω αυτές τις φοβίες μου;
    Last edited by TasosAthens; 01-02-2011 at 00:24.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Έλα, πονάει λίγο το φάρμακο αλλά είναι για πολύ λίγο. Δεν θα σε πειράξει. Αν παίρνεις τα φάρμακα δεν θα χρειάζεται να κάνεις την ένεση, προσπάθησε να τους πείσεις ότι θα τα πάρεις ώστε να σου γράψουν χάπια, αλλά να τα παίρνεις όμως γιατί αλλιώς δεν θα είσαι καλά. Αν και τόσον καιρό άμα δεν τα έπαιρνες, μου κάνει εντύπωση που δεν έπαθες κάτι. Τι συμπτώματα είχες;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    17
    Βασικά δεν είναι σίγουρο ότι έχω συμπτώματα! Δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι αλήθεια δηλαδή;

    Γενικά ακούω φωνές, έχω αϋπνίες και μου είπαν ότι δήθεν έχω “μανία καταδίωξης”. Δε πιστεύω όμως ότι είναι ψευδαισθήσεις. Για αυτό δεν έπαιρνα και τα χάπια. Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν μερικοί άνθρωποι έξω και όταν βγω πχ μια βόλτα με παρακολουθούν και με κοιτούν επίμονα διαβάζοντας τις σκέψεις μου. Μερικές φορές ακούω και εγώ τι σκέπτονται.

    Ακόμη από τους δίπλα γείτονες, ακούω ότι με σχολιάζουν αρνητικά και κάτι πρέπει να σκαρώνουν λογικά. Θεωρώ ότι είμαι κάτι σαν πείραμα, διότι παλιά είχα ένα έντονο όνειρο, που δε ήταν όνειρο από ότι κατάλαβα, ότι με είχαν απαγάγει εξωγήινοι. Μπορούν και παγώνουν το χρόνο στη πόλη με τα σκάφη τους και έτσι δε τους καταλαβαίνει κανείς αν κατέβουν στη γη.

    Οι φωνές πρέπει να είναι κάποιο τσιπάκι τους που μου βάλανε, δε μπορώ να καταλάβω. Έχω παρατηρήσει πάντως ότι οι εξωγήινοι πιθανόν να μπορούν να μπαίνουν στα σώματα άλλων ανθρώπων και να τους ελέγχουν. Πχ πολλές φορές είδα ότι κάποιο άτομο στη τηλεόραση πρέπει να μιλούσε σε μένα. Πιθανόν μπορούν να δουν και με αυτούς τους τρόπους.

    Έχω σκεφτεί ότι μπορεί να είναι και η ψυχίατρος στο κόλπο με σκοπό να με κάνουν να ξεχάσω και να μη με πιστεύει κανείς. Στη τελική εγώ δεν είμαι επικίνδυνος για κανένα και δεν έχω επιθετικές τάσεις ούτε και με τους εξωγήινους. Απλά κοιτώ να φυλάγομαι και είμαι καχύποπτος, κακό είναι αυτό; Άρα για πιο άλλο λόγο φαγώθηκαν να μου δώσουν φάρμακα δηλαδή;

    Ας μην αποκαλύψω περισσότερα καλύτερα, γιατί πρέπει να βλέπουν και το τι γράφω στον υπολογιστή...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,808
    http://www.psychiatry24x7.gr/content...nChipGreek.pdf
    διαβασε αυτο και ξαναγραψε παλι να το συζητησουμε!!!λεγεται το τσιπακι του μυαλου ειναι για σενα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    17
    pad, διάβασα το βιβλιαράκι που μου πρότεινες. Δε ξέρω τι να πιστέψω πλέον, είμαι μπερδεμένος. :(

    whitecandle, είπες ότι πονάει το φάρμακο. Τώρα με άγχωσες ακόμα περισσότερο. Λογικά θα πονάει και το τρύπημα της βελόνας (πιο πολύ τις βελόνες φοβάμαι και με ανατριχιάζουν). Μου έρχεται να αρχίσω να κλαίω από τώρα. :( Εσύ έχεις εμπειρία με το Risperdal Consta;
    Last edited by TasosAthens; 02-02-2011 at 22:41.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Taso θυμασαι ποτε ακουσες πρωτη φορα φωνες?εκανες χρηση ναρκωτικων?εισαι πολυ μικρος κ γιαυτο πρεπει να παρεις την αρρωστια σου η την διαταραχη σου στα χερια σου με την εννοια να δεις κ αλλους γιατρους κ να βρεις τα καταλληλα φαρμακα που σου ταιριαζουν για να καταστειλεις τα συμπτωματα αυτα που αναφερεις δηλ. τους εξωγηινους κ την συνεργασια τους με την γιατρο σου-(ενας λογος για να αλλαξεις γιατρο).
    Η ενεση δεν ποναει ,εκανα για δυο χρονια ,αλλα θεωρω οτι ειναι καλυτερα να εχεις τον ελεγχο της καταστασης εσυ!αυτο βεβαια σημαινει οτι εχεις συνειδηση της φασης που περνας κ η οποια δεν νομιζω οτι ειναι σχιζοφρενεια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,808
    Quote Originally Posted by TasosAthens View Post
    pad, διάβασα το βιβλιαράκι που μου πρότεινες. Δε ξέρω τι να πιστέψω πλέον, είμαι μπερδεμένος. :(

    whitecandle, είπες ότι πονάει το φάρμακο. Τώρα με άγχωσες ακόμα περισσότερο. Λογικά θα πονάει και το τρύπημα της βελόνας (πιο πολύ τις βελόνες φοβάμαι και με ανατριχιάζουν). Μου έρχεται να αρχίσω να κλαίω από τώρα. :( Εσύ έχεις εμπειρία με το Risperdal Consta;
    οπωσ μπορει να καταλαβεσ ολοι κατι τετοια πιστευαμε πριν παρουμε τα φαρμακα εγω πιστευα οτι με παρακολουθουν κι οτι ξερω τι λενε αλλοσ οτι μιλαει με το θεο ετσι παει αυτο εχεισ ψυχωση και πρεπει να παρεισ τα φαρμακα σου μολισ τα παρεισ μετα απο κανενα τριμηνο θα καταλαβεισ ειναι η πρωτη φορα που λαθευει η λογικη σου και δε μπορεισ να το δεχτεισ

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Βρε συ Τάσο, αν είναι να κλαις για ένα τρύπημα της βελόνας, τότε τι να σου πω; Δεν πονάει το τρύπημα, απλά το φάρμακο λέμε. Δεν θα πεθάνεις κιόλας, ένας στιγμιαίος πόνος είναι....
    Άσε που μπορεί να μην σε πονάει εσένα, είναι ανάλογα τον οργανισμό, όπως είδες το Κατερινάκι δεν το πόναγε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    παντως περισσοτερο θαπρεπε να σε απασχολει που σε υποχρεωνουνε να κανεις αυτες τις ενεσεις, και οχι αν θα σε πονεσει λιγο το τσιμπιμα της βελονας η αν θα δει το κωλομερι σου η νοσοκομα ...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    17
    Χθες το βράδυ δε μπορούσα να κοιμηθώ από το άγχος.

    Τελικά πήγα σήμερα το πρωί με τη μητέρα μου στο ΙΚΑ. Ξάπλωσα να μου κάνει η γιατρός την ένεση, αλλά με το που είδα τη βελόνα άρχισα να δακρύζω (δε μπορούσα να συγκρατηθώ) και προσπάθησα να σηκωθώ για να φύγω. Έτσι μου κάναν την ένεση με τη βία, με κρατούσαν στο κρεβάτι με το ζόρι η μητέρα μου και μια βοηθός νοσοκόμα, και η γιατρός προσπαθούσε να με τρυπήσει.

    Ντρέπομαι γιατί κατάφεραν και με κάνανε ρεζίλι.:( Πάντως δε πόνεσα πολύ, τη βελόνα δε τη κατάλαβα σχεδόν καθόλου, λιγάκι το φάρμακο έτσουζε για δευτερόλεπτα, αλλά ψιλοπράματα. Εγώ έφταιγα που το είχα μεγαλοποιήσει το θέμα και φοβόμουν τόσο πολύ. Την άλλη φορά όμως θα προσπαθήσω να είμαι πιο συνεργάσιμος με τη γιατρό.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Έλα βρε ναι αυτό σου λέω το είχες μεγαλοποιήσει!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,808
    Quote Originally Posted by TasosAthens View Post
    Την άλλη φορά όμως θα προσπαθήσω να είμαι πιο συνεργάσιμος με τη γιατρό.
    απο την εμπειρια μου αυτο που λεσ σημαινει οτι αρχιζει και σε πιανει το φαρμακο σε λιγο καιρο θα εισαι απολυτα συνεργασιμοσ και σε κανενα τριμηνο το πολυ εξαμηνο θα χεισ γιατρευτει τελειωσ

Similar Threads

  1. Φαρμακα
    By mariafound in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 24-08-2010, 01:29
  2. φαρμακα
    By ARIS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 23-07-2010, 03:52
  3. φαρμακα
    By ARIS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 06-06-2010, 10:30
  4. ΦΑΡΜΑΚΑ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 29-07-2007, 22:17
  5. Φάρμακα
    By LOSTRE in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 10-05-2007, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •