Έχω πρόβλημα σεξουαλικής ταυτότητας και έχω φλιπάρει!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100

    Έχω πρόβλημα σεξουαλικής ταυτότητας και έχω φλιπάρει!!!

    Καλησπέρα...όσα έχω σκοπό να γράψω παρακάτω για την ζωή μου τα γράφω με μεγάλη επιφύλαξη μήπως είμαι τελείως κατσικοπόδαρος και πέσω πάνω σε κανα γνωστό παρ όλη την ανωνυμία του internet...
    Είμαι 16 (εντάξει παραβίασα κανόνα του φόρουμ,μην με πάρετε με τις πέτρες) οι σχέσεις μου με τους γονείς μου μπορώ να πω πως γενικώς είναι καλές...πάντοτε ήτανε...Έχω και δύο αδέρφια,οι σχέσεις μας είναι αρκετά καλές,δεν ήταν πάντα όμως...
    Γενικά ζω κατά κάποιο τρόπο διπλή ζωή,τον παραφύσην εαυτό μου τον έχω κρυμμένο καλά μέσα μου,ενώ με τον εαυτό που δείχνω στους άλλους δεν τα πάω και άσχημα...
    Οι σχέσεις με τους γονείς μου ήταν καλές και με την μητέρα μου και με τον πατέρα μου...Η μάνα μου είναι η αλήθεια πως μου την έσπαγε λιγάκι γιατί ήταν πιο σφυχτός τύπος και πιο ζόρικη σε σχέση με τον πατέρα μου που ήταν πιο αραχτός και light...Και οι δύο ήταν άψογοι απεναντί μας,από όλη την παιδική μου ηλικία μόνο 2 φορές είχαν απλώσει χέρι πάνω μου και είχαν και δίκιο,δεν είχαν τσακωθεί ποτέ μπροστά μας και λόγο του ωραρίου της εργασίας τους είχαν ελεύθερο χρόνο για να ασχοληθούν με εμάς...
    Με τα δύο μου αδέρφια στην παιδική μας ηλικία οι σχέσεις μας ήταν στα μαχαίρια,συνεχώς με το παραμικρό τσακωνόμασταν (και λόγο της μικροτερης μου ηλικίας δεν μπορούσα να τους επιβληθώ) το γεγονώς αυτό μαζί με το οτί σχεδόν ποτέ δεν συνεργαζόμασταν για κάτι,τα δύο μεγάλα αδέρφια μου είχαν κάνει κλίκα και δεν μου έδιναν και πολύ σημασία με έκαναν να νιώθω κατώτερος,αδύναμος και ανεπιθύμητος.Αυτό το συναίσθημα με συνοδεύει από τότε μέχρι σήμερα,έχω κάνει από μόνος μου μέχρι τώρα κάποια βήματα μέσα από την λογική για να αποδείξω οτί είμαι ok σε σύγκριση με τους υπόλοιπους,το παλεύω αλλά δεν έχω καταφέρει να το επιλύσω τελείως το ζήτημα.Αυτό το αίσθημα κατωτερότητας με κάνει να μην είμαι ιδιαίτερα δημοφιλής στις παρέες μιας και δεν ανοίγομαι ιδιαίτερα και όταν το κάνω υπερβάλω και τα άτομα γύρω μου νομίζουν οτί προσπαθώ να δεθώ υπερβολικά μαζί τους και έτσι με απομακρύνουν...
    Πίσω στο θέμα μου όμως,ο πατέρας μου ήταν σχετικά καλό πρότυπο ωστέ να ταυτιστώ μαζί του στην ηλικία που θα έπρεπε να είχε γίνει αυτό,στο δημοτικό είχα μια πλατωνική σχέση με μια κοπέλα για τρία χρόνια και για αυτό έχω αρχίσει να πιστεύω πως ίσως το πρόβλημα σεξουαλικής ταυτότητας που έχω να οφειλετε σε μεταγενέστερους παράγοντες και όχι σε αυτή του οιδηποδείου συμπλέγματος.
    Όταν λέω μεταγενέστερους παράγοντες εννοώ αυτό το συναίσθημα κατωτερότητας και αδυναμίας αλλά και το γεγονώς οτί γύρω στην τετάρτη-πέμπτη δημοτικού παρασυρθήκαμε με τον έναν από τους δύο αδερφούς μου και κάναμε κάτι "περίεργα πράγματα",είχαμε περιεργαστεί 2-3 φορές ο ένας το σώμα του άλλου...(αυτός ο αδερφός μου με περνάει 3 χρόνια) και έτσι έχω την ελπίδα πως με βοήθεια ειδηκού μπορώ να ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα και να επαναφέρω την αρχική σεξουαλική ταυτοτητά μου την str8 διότι με την gay δεν νιώθω και πολύ άνετα,δεν την έχω αποδεχτεί ιδιαίτερα μέχρι τώρα ακόμα κ αν έχει περάσει τόσος καιρός...

    Αυτά από εμένα...μεγάλο μπέρδεμα...

  2. #2
    εγω φιλε μου δεν κατάλαβα και πολλά για να σου πω την αλήθεια...
    σου αρέσουν τ αγόρια? σεξουαλικά εννοώ. (όσο για το θέμα πως περιεργαστηκατε ο ένας το σώμα του άλλου, δεν το βλέπω και πολύ κάπως. μπορεί να ήταν απλή περιέργεια).

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    Ναι δυστηχώς μου αρέσουν οι άντρες...ελπίζω τώρα να έγινε πιο σαφές...
    Όσο για το σχολιό σου στην παρένθεση ο αδερφός μου τότε ήταν 13,εγώ 10 (ή κάπου εκεί) οπότε κάτι τέτοιο δεν δικιολογείται νομίζω από περιέργια...

  4. #4
    γιατι δεν λες στους γονεις σου πως θες να μιλησεις σε ενα παιδοψυχολογο? δεν χρειαζεται να πεις το λογο, πες πως εχεις πολυ άγχος με το σχολειο.
    Ο γιατρός δεν πρόκειται να πει τιποτα στους δικους σου και θα σε βοηθήσει να καταλαβεις καλύτερα τον εαυτο σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    Δυστηχώς δεν πρόκειτε να με αφήσουν σε ησυχία μέχρι να ανακαλύψουν τι πραγματικά συμβαίνει γιατί ειδηκά η συγκεκριμένη δικιολογία δεν πρόκειτε να πείσει σε καμία περίπτωση...
    Εκτός από αυτό με τα δύο αδέρφια μου να σπουδάζουνε έχουμε μεγάλα οικονομικά ζόρια...
    Πάντως έχω την τύχη να είναι στο σχολείο μου μια ψυχολόγος πολύ καλή στην οποία μπορώ να έχω εμπιστοσύνη ακόμα και για ένα τέτοιο θέμα και για αυτό ήθελα πρώτα να δω αν μπορεί να στέκει η θεωρία μου και μετά να πάρω το ρίσκο να της μιλήσω...
    Πάντως το τι θα κάνω το έχω αποφασίσει ήδη,μέχρι να πιάσω δουλειά και δικό μου σπίτι δηλαδή να είμαι οικονομικά ανεξάρτητος δεν πρόκειτε να πω το οτιδήποτε στους γονείς μου,όχι τόσο γιατί φοβάμαι μήπως αντιδράσουν υπερβολικά αλλά γιατί δεν θέλω να τους φορτώσω με κάτι τόσο βαρύ αυτή τη στιγμή οπού σαν οικογένια περνάμε δυσκολίες...

  6. #6
    μμμ...πολύ καλή ιδέα με την ψυχολόγο του σχολείου...:)
    ξέρεις, όλα αυτά μπορεί να είναι σκαμπανεβάσματα της εφηβείας....μη πελαγώνεις, αλλά σίγουρα χρειάζεσαι τη γνώμη κάποιου μεγαλύτερου και ειδικά ψυχολόγου.
    Προχώρα και μη φοβάσαι, όλα θα πάνε καλά....:)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    Ίσως :S
    Άντε και καλή μου τύχη :P

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Eγω εμεινα εκπληκτη απο το ποσο ωραια εκφραζεσαι, ποσο ωριμα σκεφτεσαι και ποσα πραγματα εχεις σκεφτει για οιδιποδειο κτλ κτλ. Μπραβο σου. Οι κοπελες σου αρεσουν καθολου ή μονο τα αγορια? Εχεις νιωσει καποιο ερωτικο σκιρτημα?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    το μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση όρων χρήσης.
    Last edited by NikosD.; 02-03-2011 at 18:51. Reason: το μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση όρων χρήσης.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    @ Πανικούλα νομίζεις οτί εμένα μου αρέσει που είμαι gay;
    Δεν ήταν δική μου επιλογή κάτι τέτοιο,το περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσα με έκανε έτσι...
    Και εσένα σου αρέσει ωραιότατα και ωριμότατα να τρολλάρεις και να προκαλέις...Πολύ θα ήθελα να είμαι στην θέση σου πραγματικά,αλλά βλέπεις ακόμα κ αν εμένα μου αρέσουν οι άντρες,εσύ είσαι ο κωλόφαρδος!
    Για αυτό λοιπόν βολέψου στην πραγματικότητα σου και άσε με εμένα να λύσω το προβλημά μου...

    @ Carrie Σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...
    Τις περισότερες φορές που φασώνομαι με κορίτσια υπάρχει ερεθισμός αλλά ανεπαρκής για να προχωρήσω παρακάτω,αν καταλαβαίνεις τι εννοώ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Μην κομπλαρεις με το οιδιποδειο φιλε δενσουλεω... Δε χρειαζεται να αποδιδεται πουθενα και σε τιποτε το παθολογικο η σεξουαλικη σου προτιμηση. Προσωπικα αν και θαυμαζω το σωμα της ψυχαναλυτικης θεωριας και πρακτικης, την ομοφοβια που ακομη και σημερα τρεχει στις φλεβες της ποτε δεν τη συγχωρεσα. Γιατι ειτε προκειται για τον ερμηνευτικο φασισμο καποιων αναλυτων (που ειναι καθαρα προσωπικο τους κολλημα και μειοψηφουν) ειτε για τη στενομυαλια αρκετων θεωρητικων ακομη και πολυ μεγαλων, δεν θεωρω οτι μπορει να συγχωρεθει ειδικα σημερον ημερα η οποιαδηποτε ομοφοβικη νυξη η και γενικοτερα η ταση που υπαρχει να προσπαθουν καποιοι να "ερμηνευσουν" ο,τι τους ενοχλει, που ουσιαστικα μονο την ακαμψια της σκεψης τους σπευδουν να δικαιολογησουν, και φυσικα να βαζουν στο τρυπακι των ενοχων και της αμφιβολιας μετα οσους τους ακουν. Μονο θλιψη μπορει να προκαλουν τετοια φαινομενα.

    Κατα τα αλλα αναρωτιεμαι γιατι επιλεγεις εξ' αρχης να βλεπεις το ενδεχομενο να εισαι ομοφυλοφιλος σαν κατι το παθολογικο... Ισως επειδη οπως ο ιδιος παραδεχεσαι εμμεσως, μια πιο "str8" σεξουαλικη ταυτοτητα ειναι πιο αποδεκτη κοινωνικα αλλα και απο την οικογενεια σου?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Quote Originally Posted by panikoula View Post
    το μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση όρων χρήσης..
    Πιστεύεις ότι αυτή η δεικτική διαπίστωση μπορεί να βοηθήσει κατα κάποιο τρόπο τον Densoulew,
    ή ότι έχει να προσφέρει κάτι στους προβληματισμούς και τις σκέψεις που τόσο θαραλλέα μοιράζεται εδώ μαζί μας;;;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    Έχει βάση η σκέψη σου δεν λέω...
    Πάντως το οτί ορισμένοι ψυχολόγοι ψάχνουν να βρουν τα αίτια της διαφοροποιησής της σεξουαλικής ταυτότητας δεν τους καθιστά άμεσα φασίστες και ρατσιστές...
    Τέλοςπάντων γενικά προσπαθώ να επαναφέρω την str8 φύση μου γιατί δεν θέλω να σταθώ αντιμέτωπος με μια ολόκληρη κοινωνία η οποία δεν μπορεί να αντιληφθεί την τωρινή μου φύση...
    Είδες τώρα τι έγινε με τον panikoula,και φαντάσου οτί εδώ είναι ένα φόρουμ το οποίο ασχολείτε με ψυχολογία οπότε τέτοια φαινόμενα θα είχαν εξαληφθε,φαντάσου τι έχει να γίνει αν η τοπική κοινωνία μάθει αυτό το πράγμα για εμένα,τι κράξιμο και ξύλο έχω να φάω....

    @ Crazy εντάξει δεν πειράζει,είναι το παράδειγμα της κοινωνικής ανωριμότητας που έλεγα πιο πριν...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,547
    Γεια σου φιλε δενσουλεω... μπραβο που τα βλεπεις τοσο καθαρα και ψυχραιμα και μην ανησυχεις δεν προκειται να καταλαβει κανεις ποιος εισαι...

    Κοιταξε αυτο το θεμα ομοφυλοφιλιας/αισθημα κατωτεροτητας το νιωθω κι εγω καμια φορα αλλα δεν ειναι κατι το μονιμο ή το στανταρ οποτε μην βιαζεσαι να ονομασεις τον εαυτο σου γκει.... ακομα και να νιωθεις καποια επιθυμια για το ιδιο φυλο μπορει να ειναι περιεργεια, εφηβεια, ψυχολογικο τερτιπι και οχι απαραιτητα προτιμηση... Οταν εμενα με πιανει κατι τετοιο προσπαθω να δω τον φοβο μου καταματα... δεν το χω καταφερει ακομα να δοκιμασω να παω με αντρα ωστε να διαπιστωσω αμεσα αν μου αρεσει ή οχι και χωρις εικασιες και φαντασιωσεις... αλλα οταν το απενοχοποιω μεσα μου, τοτε ηρεμω τελειως και δεν με φοβιζει (εννοειται ο ψυχολογος θα σε βοηθησει πολυ να το ξεπερασεις σαν ιδεα) ε τοτε σαν να υποχωρει και η επιθυμια-φοβος... και η αυτοπεποιθηση ανεβαινει... Α και κατι αλλο... με τις κοπελες που φασωθηκες σου αρεσε καμια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...? Γιατι κι εγω το ενιωσα οτι με μια δεν ειχα επαρκη ερεθισμο (στυση ειχα επαρκεστατη αλλα εγκεφαλικα δεν γουσταρα) αλλα αργοτερα διαπιστωσα οτι δεν μου αρεσε με την καμια...ενω με αλλες που μαρεσουν, ερχομαι σε στυση και που τους μιλαω...θελω να πω πως επειδη εισαι στρειτ δεν σημαινει οτι μπορεις να λειτουργησεις με ολες...αυτο να το θυμασαι... λενε οτι οι γυναικες εχουν περιεργη ψυχολογια στο σεξ αλλα πιστευω και οι αντρες ειναι πολυπλοκοι...πχ εγω ξενερωνω με μια κοπελα οταν μιλαει δυνατα και το παιζει τσαμπουκαλου... σπαζομαι...νιωθω πως χανει τη θυληκοτητα της...ή με τα κοντα μαλλια...κι αυτα με χαλανε...

    Γι αυτο λοιπον φασωσου με κοπελες που σαρεσουν πολυ, προσπαθησε να ξεπερασεις τα αισθηματα κατωτεροτητας που νιωθεις με τα αδερφια σου γιατι θα σε επηρεασουν σαν ανθρωπο οχι μονο σαν σεξουαλικο ον... και επισης μην τρελαινεσαι με την ομοφυλοφιλια επειδη πειραματιστηκες...ολοι το καναμε...ολοι ομως!! Ακομα κι αν σαρεσε δε σημαινει τιποτα...ηρθες κοντα με εναν ανθρωπο...ειναι λογικο να ειναι απολαυστικο...Επισης αμα εισαι εμφανισιμος κι εχεις προσβαση σε καμια μεγαλυτερη δοκιμασε γιατι οι εφηβες δεν εχουν ωραια σωματα...προσωπικα ποτε δεν με ελκυσαν...Αλλα ειναι και σπαστικες καμια φορα...

    Τελος βγαλε απο μεσα σου τον φοβο της ομοφυλοφιλιας και ασε τον καθε τσαμπουκα μαλακα να λεει οτι θελει (ενας θεος ξερει αν δεν ικανοποιειται με δονητες ο ιδιος ή αν δε φοραει γυναικεια εσωρουχα ή ή ή ή οτιδηποτε!!)Αν εισαι εισαι απολαυσε το... μπορει να σαι και μπαι...μπορει να δοκιμασεις ολοκληρωμενα με αντρα και να αηδιασεις...αρα να σαι 100% στρειτ... Μην βιαζεσαι...εισαι πολυ μικρος πειραματισου με την ησυχια σου...πες τα ολα σε ψυχολογο οταν μπορεσεις και μην αποκαλυπτεις τπτ σε κανεναν αλλον αν δεν εισαι ετοιμος/σιγουρος.... Επισης μην κανεις το λαθος να επικεντρωνεσαι σ αυτο το θεμα μονο....τετοιες βλακειες εκανα-κανω κι εγω και με αφηνουν πισω στην ζωη μου λες και ηρθε το τελος του κοσμου.... Φροντισε την εμφανιση σου και ασχολησου και με αθλητισμο που σε βοηθησει πολυ σωματικα και ψυχικα...

    κοινως: ΣΤ' ΑΡΧΙΔΙΑ ΣΟΥ ΟΛΑ ΚΙ ΟΛΟΙ!!!!

    Να σαι καλα κι αν θες τπτ αλλο πεστο!!!

    δημητρης

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Densoulew View Post
    Έχει βάση η σκέψη σου δεν λέω...
    Πάντως το οτί ορισμένοι ψυχολόγοι ψάχνουν να βρουν τα αίτια της διαφοροποιησής της σεξουαλικής ταυτότητας δεν τους καθιστά άμεσα φασίστες και ρατσιστές...
    Οι επιστημονες που οντως ψαχνουν για τις ριζες του σεξουαλικου προσανατολισμου σιγουρα δεν ειναι φασιστες. Δε βλεπουν τον ασυνηθιστο σεξουαλικο προσανατολισμο σαν προβλημα αλλα σαν οργανικο χαρακτηριστικο και για την ωρα τα περισσοτερα ευρηματα αυτο δειχνουν, οτι δηλαδη ειναι ηδη καθορισμενο απο τη γεννηση του ατομου. Δεν ψαχνουν για τα "αιτια της ομοφυλοφυλιας" γιατι δεν τη θεωρουν κακο πραγμα ουτε και αρρωστια. Για μενα το να χρησιμοποιει κανεις την ψυχαναλυτικη θεωρια σαν παραμορφωτικο φακο για να στιγματισει ενα απολυτως ανθρωπινο χαρακτηριστικο, δεν διαφερει σε τιποτα απ' το να αποδιδει κανεις την ομοφυλοφυλια πχ στις "κακες συναναστροφες" ή στην "αντιδραστικοτητα της εφηβειας".

    Κατανοω το φοβο σου για τις αντιδρασεις της τοπικης κοινωνιας... Δεν ειναι ομως η μονη κοινωνια. Και δεν ειναι απαραιτητο να κρυβεσαι για παντα. Οπως θα ηταν ενδεχομενως πιο "βολικο" το να κρυφτεις για την ωρα απο το εχθρικο "εξω", ετσι θα ηταν πιστευω καλυτερο για εσενα να αποδεχτεις τον εαυτο σου στο "μεσα σου" οπως πραγματικα ειναι, χωρις να εσωτερικευεις παθολογιες και θεωρησεις που νοσουν οι ιδιες. Ετσι μπορεις να θεσεις και τις βασεις ωστε αργοτερα να στραφεις σε ενα πιο φιλικο περιβαλλον οπου και πιο αποδεκτος θα εισαι και μεγαλυτερη ανεση θα εχεις για κοινωνικους ελιγμους που δε θα σε φερνουν κοντρα στον εαυτο σου.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Παρθενος, 26 χρονος με προβλημα σεξουαλικης ταυτοτητας σε απογνωση
    By jimmaster in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2413
    Last Post: 06-07-2011, 11:21
  2. 'Ελλειψη σεξουαλικής διάθεσης
    By VelvetUnderground in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 19-11-2009, 10:39
  3. πως να μην γινετε το σεξ μια συνηθεια τροποι ανανεωσης της σεξουαλικης σχεσης
    By πολυμνια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 03-04-2008, 23:52
  4. Κρίση Ταυτότητας
    By Lef in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 05-10-2006, 17:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •