Bια προς τα ζώα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269

    Bια προς τα ζώα

    Πιθανόν αυτό το θέμα να είναι κάπως off-topic αλλά θα σκάσω αν δεν το βγάλω απο μέσα μου..

    Ας τα πάρουμε απ'την αρχή.
    Οταν μετακομίσαμε στο σπίτι που μένουμε, που είναι μονοκατοικία, μάζεψε η μητέρα μου μια γάτα (οχι οτι οι γονείς μου είναι φιλόζωοι, για να πιάνει τα ποντίκια την ήθελαν) ολα ωραία όλα καλά...Η γάτα άρχισε να γεννάει, μαζεύτηκαν στο τέλος πολλές γάτες. Ο πατέρας μου που δεν είναι και στα καλά του (ψυχοπαθής είναι η πρώτη λέξη που έρχεται στο μυαλό) του την βίδωσε κάποια μέρα και άρχισε να καταβρέχει τις γάτες (γιατί σκίζανε τις σίτες) και να τις κυνηγάει. Επίσης για έναν περίεργο λόγο νευρίαζε που οι γάτες πηδιόντουσαν. ( Ο_Ο) Πρόσφατα (εδώ και 5-6 μήνες) σταμάτησε να τις ταίζει κιόλας. Γενικώς όλη μέρα τις βρίζει και απειλεί οτι θα τους κάνει διάφορα. Έχει πάρει και μια συσκευή που βγάζει έναν ήχο και τις απομακρύνει...

    Τέσπα παρόλο που με νευριάζει η συμπεριφορά του σκεφτόμουν οτι είναι απίθανο να τις πιάσει για να πραγματοποιήσει τις απειλές του. Σήμερα η μια απο τις δύο γάτες που έχουν "απομείνει" και έρχονται ακόμα στο σπίτι που και που είδα οτι εχει στα πόδια της πληγές, σαν κάψιμο μου φαίνονται αλλά δεν είμαι σίγουρη. Σκέφτηκα λοιπόν βλέποντας τις πληγές οτι αποκλείεται να έχουν γίνει απο κάποιο άλλο ζώο..γιατί προφανώς θα είχαν σημάδια απο νύχια ή δαγκωματιές. Μετά σκέφτηκα μήπως την πάτησε αυτοκίνητο? Αλλά και να την πάταγε δεν θα της είχε φύγει ολόκληρο κομμάτι απο δέρμα λογικά. Επίσης ήταν βρεγμένη η γάτα. Ο πατέρας μου όταν ήταν μικρός είχε μια γάτα για κατοικίδιο και επειδή μια μέρα τον γρατζούνισε την έπνιξε μέσα σε ένα βαρέλι με νερό. Σκέφτομαι λοιπόν μήπως της έριξε κάποιο καυστικό υγρό? Βέβαια οι πληγές είναι μόνο στα πόδια της και οχι σε κάποιο άλλο μέρος του σώματος της...Τα συμπεράσματα δικά σας. :(


    Υ.Γ Η αξιολάτρευτη γατούλα είναι εμφανώς επηρεασμένη...Έχει την ουρά της κουλουριασμένη και φαίνεται ακόμα και στα μάτια της και τον τρόπο που με κοιτάει..:((( Θα ποστάρω και φωτό για να μου πείτε την γνώμη σας.

    Edit: http://imageshack.us/photo/my-images/228/dsc00887u.jpg/
    Last edited by PostMortem; 05-06-2011 at 04:56.
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Συγχώρεσε με αλλά η συμπεριφορά του πατέρα σου είναι τελείως απάνθρωπη και αηδιαστική, δεν έχεις κάνει κάτι για να τον αποτρέψεις;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Συγχώρεσε με αλλά η συμπεριφορά του πατέρα σου είναι τελείως απάνθρωπη και αηδιαστική, δεν έχεις κάνει κάτι για να τον αποτρέψεις;
    To ξέρω..Τι μπορώ να κάνω δηλαδή? Παλαιότερα τον έβριζα γι'αυτά που κάνει αλλά προφανώς δεν κάνει καμία διαφορά.
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    οταν ημουν μικρος πριν μετακομισουμε Αθηνα, ειχα κι εγω πολλες γατες. οι οποιες γεννουσαν καμποσα μικρα, και γενικα γινοταν χαμος. παρομοια συμπεριφορα μ'αυτη του πατερα σου ειχε τοτε και η γιαγια μου, η οποια οταν εβλεπε νεογεννητα γατακια τα επαιρνε και τα πετουσε στο βοθρο για να πνιγουν και να μη μεγαλωσουν και γεμισουμε γατια.

    σιγουρα ο πατερας σου δε συμπαθει τις γατες, ουτε κι εγω θελω να πηδιουνται μπροστα μου γιατι ζηλευω. μα δε χρειαζεται να τις βασανιζει. πεισε τον αν μπορεις να μην ασχολειτε τοσο, αφηστετες χωρις φαγητο και θα φυγουν μονες τους. τωρα γιαυτη που δωσες στη φωτο δε ξερω τι μπορει να επαθε, ομως θα πρεπει να γνωριζεις πως και μεταξυ τους οι γατες τρωγωνται ασχημα (εχω δει στο παρελθον καποια που της ειχε καταστρεψει αλλη γατα το προσωπο). μπορει να ειχε καμια οικοδομη εκει κοντα και επεσε σε τσιμεντο, μπορει οντως να την εκαψε καποιος, το θεμα ειναι οτι συνεβη, και η γατουλα πιθανον να υποφερει...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    οταν ημουν μικρος πριν μετακομισουμε Αθηνα, ειχα κι εγω πολλες γατες. οι οποιες γεννουσαν καμποσα μικρα, και γενικα γινοταν χαμος. παρομοια συμπεριφορα μ'αυτη του πατερα σου ειχε τοτε και η γιαγια μου, η οποια οταν εβλεπε νεογεννητα γατακια τα επαιρνε και τα πετουσε στο βοθρο για να πνιγουν και να μη μεγαλωσουν και γεμισουμε γατια.

    σιγουρα ο πατερας σου δε συμπαθει τις γατες, ουτε κι εγω θελω να πηδιουνται μπροστα μου γιατι ζηλευω. μα δε χρειαζεται να τις βασανιζει. πεισε τον αν μπορεις να μην ασχολειτε τοσο, αφηστετες χωρις φαγητο και θα φυγουν μονες τους. τωρα γιαυτη που δωσες στη φωτο δε ξερω τι μπορει να επαθε, ομως θα πρεπει να γνωριζεις πως και μεταξυ τους οι γατες τρωγωνται ασχημα (εχω δει στο παρελθον καποια που της ειχε καταστρεψει αλλη γατα το προσωπο). μπορει να ειχε καμια οικοδομη εκει κοντα και επεσε σε τσιμεντο, μπορει οντως να την εκαψε καποιος, το θεμα ειναι οτι συνεβη, και η γατουλα πιθανον να υποφερει...
    Δεν εκπλήσομαι..πολλοί είναι βιαιοι προς τα ζώα. Και η άποψη μου παρ'όλο που είμαι κατά της βίας είναι οτι όσοι το κάνουν θα έπρεπε να βασανίζονται με τον ίδιο τρόπο που βασανίζουν τα ζωάκια.

    Kαλά δεν ήρθανε και στο μπαλκόνι μας να πηδηχτούνε αλλα πέρα απ'αυτό δεν είναι λόγος αυτός να τις βασανίζει..Ζώα είναι..Εγώ τις ταίζω όποτε μπορώ γιατί τις λυπάμαι..δεν πρέπει να τις ταίζει κανένας άλλος γιατί έχουν αδυνατίσει εμφανώς και δεν μπορώ να τις αφήσω να πεθάνουνε κιόλας..Και η μητέρα μου του φωνάζει αλλά αμα έχει πρόβλημα στον εγκέφαλο ο άλλος δεν ακούει κανένα. Ντάξει μπορεί και να μην της το έκανε αυτός αλλά όντως είναι λυπηρό να την ακούω να υποφέρει και να μην μπορώ να κάνω κάτι. και το θέμα είναι οτι παρ'όλο που η γάτα είναι πληγωμένη συνεχίζει να την κυνηγάει και να την βρέχει και πρέπει να ακούω κιόλας τα σχόλια του ότι θα ψοφήσει..
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Μια ιδεα που μου ρχεται ειναι να τους βαζεις μακρια απ το σπιτι σου φαγητό ωστε να ξεκολλησουν απο κει.(μπορεις να παρεις φτηνη ξηρη τροφη και να την αδειασεις σ ενα χωραφι ή εναν ανοιχτο χωρο καπως μακρια απ το σπιτι σου.)
    Επίσης αν εχεις χρηματα αυτον τον καιρο θα μπορουσες να κανεις στειρωση στη θηλική,ή να το κανονίσεις μεσω της φιλοζωικής.
    Αν θες να τρομαξεις τον πατερα σου,πες του οτι απ τη φιλοζωική εχουν τη δικαιοδοσια να του κανουν μυνηση αν ανακαλύψουν ποιος τις κακομεταχειρίζεται,και δεν νομιζω να θελει να μπλεξει με δικαστηρια.
    Πες του οτι σου κανει κακο να βλεπεις να τους φερεται ετσι και οτι σιγα σιγα θα εξαφανιστουν απ το σπιτι με το να μην τους ριχνετε φαγητό εκει.
    Προσπαθησε αυτα να του τα πεις σ ενα ηρεμο κλιμα συζητησης,κι οχι φωναζοντας.
    Ευτυχως που υπαρχει ενα μελος στην οικογενεια σου(εσυ),που ενδιαφερεται γι αυτο που συμβαινει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Dark_Corner View Post
    To ξέρω..Τι μπορώ να κάνω δηλαδή? Παλαιότερα τον έβριζα γι'αυτά που κάνει αλλά προφανώς δεν κάνει καμία διαφορά.
    Τουλάχιστον προσπάθησε ν' απομακρύνεις τα ζώα από το σπίτι, μπας και την γλυτώσουν τα καημένα..Απευθύνσου σε κάποια φιλοζωική εταιρεία. Είμαι πλήρως εξοργισμένη με την αισχρότητα ορισμένων ατόμων. Πριν από λίγες μέρες σκότωσαν την γάτα μου, είναι η 4η που χάνω από δηλητηρίαση. Προσπαθούμε να κάνουμε ένα καλό μαζεύοντας αδέσποτα και δεν μας αφήνει η απανθρωπιά να κάνουμε ούτε αυτό..
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Μια ιδεα που μου ρχεται ειναι να τους βαζεις μακρια απ το σπιτι σου φαγητό ωστε να ξεκολλησουν απο κει.(μπορεις να παρεις φτηνη ξηρη τροφη και να την αδειασεις σ ενα χωραφι ή εναν ανοιχτο χωρο καπως μακρια απ το σπιτι σου.)
    Επίσης αν εχεις χρηματα αυτον τον καιρο θα μπορουσες να κανεις στειρωση στη θηλική,ή να το κανονίσεις μεσω της φιλοζωικής.
    Αν θες να τρομαξεις τον πατερα σου,πες του οτι απ τη φιλοζωική εχουν τη δικαιοδοσια να του κανουν μυνηση αν ανακαλύψουν ποιος τις κακομεταχειρίζεται,και δεν νομιζω να θελει να μπλεξει με δικαστηρια.
    Πες του οτι σου κανει κακο να βλεπεις να τους φερεται ετσι και οτι σιγα σιγα θα εξαφανιστουν απ το σπιτι με το να μην τους ριχνετε φαγητό εκει.
    Προσπαθησε αυτα να του τα πεις σ ενα ηρεμο κλιμα συζητησης,κι οχι φωναζοντας.
    Ευτυχως που υπαρχει ενα μελος στην οικογενεια σου(εσυ),που ενδιαφερεται γι αυτο που συμβαινει.
    Το θέμα είναι οτι κυκλοφορούν πολλές γάτες στην γειτονιά και αν έριχνα τροφή έξω απ'το σπίτι το πιο πιθανό θα ήταν να πήγαινε χαλάλι..Εκτός αυτού ούτως η αλλως έρχονται γιατί θέλουν χαδάκια..ειδικά ο αρσενικός είναι πολυ χαδιάρης..

    Κοίτα ο πατέρας μου είναι ψυχάκι..δεν καταλαβαίνει απο συζήτηση ούτε απο λογική..Και είναι και πρώην αστυνομικός οπότε θα ξέρει τι παίζει με μηνύσεις και τέτοια.
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    σου τυχε κι εσενα καλος πατερας, τι να κανεις. σ'αυτες τις περιπτωσεις κι αφου δε ζεις μονη σου να φροντιζεις τα γατια, καλυτερα απομακρυνετα, γιατι ο πατερας σου προβλεπω να τα σκοτωνει κι ολας απ'την ενοχληση του...

    θα πρεπε η κοινωνια να χει φροντισει για τα αδεσποτα καλυτερα (γιατι περι αδεσποτων προκειται), αλλα εδω δε φροντιζει για εμας τους ανθρωπους, τα ζωα θα φροντισει ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Μα δεν καταλαβες.Αυτο που σου λεω ισχυει.Εχουν το δικαιωμα να του κανουν μυνηση.Παρε μια φιλοζωικη να ενημερωθεις.
    Απ την αλλη βαλε τους καπου φαγητο και δειξτους που ειναι.Να ειναι μακρια απ το σπιτι κ να ξερουν που θα πανε να φανε.
    Αν δεν βγαλεις ακρη με κατι απ αυτα,παρε τη φιλοζωικη κ πες τους αν μπορουν να ερθουν να τα μαζεψουν γιατι κινδυνευουν.(δεν χρειαζεται να τους αναφερεις οτι κινδυνευουν απ τον πατερα σου σ αυτη την περιπτωση.)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Δε μου λες? Αν τους πεις οτι τις προαλλες βρηκες εναν σκοτωμενο ποντικο "ναα" εξω απ το σπιτι,λες να πιασει τοπο,ή μονο η μαμα σου το βλεπει απ αυτη τη σκοπια?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Μα δεν καταλαβες.Αυτο που σου λεω ισχυει.Εχουν το δικαιωμα να του κανουν μυνηση.Παρε μια φιλοζωικη να ενημερωθεις.
    Απ την αλλη βαλε τους καπου φαγητο και δειξτους που ειναι.Να ειναι μακρια απ το σπιτι κ να ξερουν που θα πανε να φανε.
    Αν δεν βγαλεις ακρη με κατι απ αυτα,παρε τη φιλοζωικη κ πες τους αν μπορουν να ερθουν να τα μαζεψουν γιατι κινδυνευουν.(δεν χρειαζεται να τους αναφερεις οτι κινδυνευουν απ τον πατερα σου σ αυτη την περιπτωση.)
    Ισχύει αλλα αντε να αποδείξεις ποιος το κανε...

    Δε μου λες? Αν τους πεις οτι τις προαλλες βρηκες εναν σκοτωμενο ποντικο "ναα" εξω απ το σπιτι,λες να πιασει τοπο,ή μονο η μαμα σου το βλεπει απ αυτη τη σκοπια?
    Και οι δυο το βλέπουν απο αυτή τη σκοπιά αλλα και τότε που πιάνανε τα ποντίκια απο ένα σημείο και μετά άρχισε να κάνει αυτά που κάνει..Για τους δικούς του "λογικούς" λόγους..

    θα πρεπε η κοινωνια να χει φροντισει για τα αδεσποτα καλυτερα (γιατι περι αδεσποτων προκειται), αλλα εδω δε φροντιζει για εμας τους ανθρωπους, τα ζωα θα φροντισει ?
    Έλα ντε..
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Αν δεις οτι η κατασταση δεν αλλαζει με κανεναν απ αυτους τους τροπους κανε αυτο που σου ειπα.Παρε την φιλοζωικη της περιοχης σου και πες τους να ρθουν να τα μαζεψουνε γιατι εκει κινδυνευουν.Πες οτι ακουσες απο καποιον οτι σκοπευει να τους ριξει φολα,κι οτι ηδη τα βλεπεις χτυπημενα.
    Μπραβο σου παντως που δεν αδιαφορεις.Μακαρι οι ενεργειες σου να τα σωσουνε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    πωπω το καημένο το γατί!!λοιπόν ο πατέρας μου όταν ήταν μικρός έδενε στις ουρές των γατιών σπάγγο με τενεκεδάκια και τα άφηνε να κυκλοφορούν στο χωρίο το οποίο σημειωτέον ήταν γεμάτο τσοπανόσκυλα.Οι πατεράδες των 70 χρόνων βλέπουν τα ζώα μόνο από χρηστικής άποψης-ό,τι δεν μπορεί να φαγωθεί είναι άχρηστο.Φαντάσου ότι έχει ρίξει και φώλα και επειδή οι γάτες δεν ήταν χαζές, τα μετέφεραν στους σκύλους οι οποίοι βέβαια την πάτησαν άσχημα..δεν ξέρω αν το κατάλαβε ποτέ κανείς στη γειτονιά.
    Αλλά επειδή όλα είναι δανεικά..εντέλει χάρισαν στην αδερφή μου μια γάτα..και επειδή η αδερφή λείπει έχει ταυτιστεί με τη γάτα..οπότε ο φάδερ όχι απλά το ανέχεται το γατί αλλά το πηγαίνει κάθε τρεις και λίγο για εμβόλια και το αφήνει το μπασταρδάκι να ανεβαίνει στο κεφάλι του και να τον ξυπνάει τα πρωινά!!
    εγώ προτείνω να "υιοθετήσεις" το δύσμοιρο το γατί και να του δώσεις το όνομα του πατέρα σου..επίσης βάλε και τη μάνα σου να μουρμουράει όλη μέρα ότι και καλά είναι ένας παλιάνθρωπος που ξεπαστρεύει τα γατιά κλπ...
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Quote Originally Posted by void View Post
    Αλλά επειδή όλα είναι δανεικά..εντέλει χάρισαν στην αδερφή μου μια γάτα..και επειδή η αδερφή λείπει έχει ταυτιστεί με τη γάτα..οπότε ο φάδερ όχι απλά το ανέχεται το γατί αλλά το πηγαίνει κάθε τρεις και λίγο για εμβόλια και το αφήνει το μπασταρδάκι να ανεβαίνει στο κεφάλι του και να τον ξυπνάει τα πρωινά!!
    χαχαχα ετσι ο μπαμπας!
    Ωραια η απαντηση σου.
    Κατι πρεπει να γινει ρε παιδια.Αν εχουν αλλη νοοτροπια λόγω ηλικίας κ λογω δυσκολιων που εχουν περασει στα νιατα τους,οκ κατανοητο,αλλα με καποιον τροπο πρεπει να σταματησει αυτο το πραγμα.Κι οπως βλεπουμε μαλλον αυτο εξαρταται απο εμας,καλως ή κακως.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. προς τον Dr. Franklenstein
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 27-10-2010, 00:38
  2. Προς συζήτηση
    By John11 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 04-03-2010, 00:55
  3. προς Winston_man...
    By arktos in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 27-12-2009, 05:35
  4. προς dalia
    By afrula in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 30-06-2009, 02:06
  5. Προς administrators
    By ΜαριαΦ in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 0
    Last Post: 22-12-2007, 16:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •