Βιασμός - Κακοποίηση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 48
  1. #31
    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    Καλή σου μέρα

    Τι είναι το φόρουμ, για να χρειάζεται κάποιος να του πάρει τον αέρα; Διαστημόπλοιο (σε ότι αφορά το τεχνικό μέρος χρήσης του) ή συμάζωξη που πρέπει κάποιον να είναι παλιό μέλος για να μιλήσει; (σε ότι αφορά το ουσιώδες)

    Αν έχω-επιθυμώ να γράψω κάτι, το κάνω. Απλά
    ...μα ακριβώς για κοπλιμέντο το είπα ....

    ..πόσο άνετα ενσωματώθηκες...(εμότικον που κλείνει δεξί μάτι)

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...μα ακριβώς για κοπλιμέντο το είπα ....

    ..πόσο άνετα ενσωματώθηκες...(εμότικον που κλείνει δεξί μάτι)
    Κατάλαβα τπ πνεύμα σου και σ' ευχαριστώ. Απάντησα με τον τρόπο που διάβασες, για όσα άτομα, που τυχόν την διαβάσουν, διστάζουν να συμμετέχουν.

    Δεκτό και το emoticon. Ανταποδίδω το ίδιο

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    371
    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    Καλή σου μέρα

    Τι είναι το φόρουμ, για να χρειάζεται κάποιος να του πάρει τον αέρα; Διαστημόπλοιο (σε ότι αφορά το τεχνικό μέρος χρήσης του) ή συμάζωξη που πρέπει κάποιον να είναι παλιό μέλος για να μιλήσει; (σε ότι αφορά το ουσιώδες)

    Αν έχω-επιθυμώ να γράψω κάτι, το κάνω. Απλά
    Εγώ πάλι, που μόλις διάβασα το όλο πράγμα, ένιωσα ελαφρώς καταπατημένη. Εκτιμώ αφάνταστα την ζωηρή ανταλλαγή απόψεων και το πνευματικό τένις, αλλά την αξιολόγηση των λεγομένων μου υπό μορφή ελέγχου και αυθαίρετης κριτικής δεν θα έλεγα ότι την εγκρίνω.
    Δεν μου αρέσει να κομματιάζεται ο λόγιος μου και να μπαίνει στο μικροσκόπιο ανεξάρτητα από το σε ποιον απευθύνεται και πως μπορεί να προσαρμόζονται οι θέσεις μου, έτσι ώστε να γίνουν κατανοητές σε αυτόν στον οποίο απευθύνομαι.
    Εδώ επικοινωνούμε με έμψυχο υλικό. Δεν γράφουμε σε εφημερίδα. Αν κάποιος θέλει να μου απαντήσει, είναι ελεύθερος. Να κρίνει την απάντησή μου και όχι την φιλοσοφική μου τοποθέτηση.

    Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά αυτό το μαζικό μήνυμα που ήρθε για να αξιολογήσει μαζικά μια ομάδα ανθρώπων, από το πουθενά, ήταν μια πράξη «επιθετική» και τα εισαγωγικά παρακαλώ να λειφθούν σοβαρά υπόψη.
    Υπάρχει μια αναμφισβήτητη αλαζονεία στον τρόπο που μοιάζει να επιδιορθώνεις τα γραπτά μαθητών. Και ενώ μπορώ άνετα να αντιπαρέλθω όλα αυτά που λες, χάνω κάθε διάθεση να μπω σε μια τέτοια διαδικασία.
    Εδώ έχω έρθει για την ησυχία μου και όχι να ταράζομαι.

    Σου ομολογώ ότι ένιωσα παραβιασμένη και νομίζω ότι έχεις περάσει στον ζωτικό μου χώρο. Αυτό εννοούσε η Θεοφανία στην πραγματικότητα. Αν κάνω λάθος, της ζητώ συγνώμη που πήρα το θάρρος. Ήταν τόσο αυθόρμητα σωστή η παρατήρησή της και τόσο επιβεβαιωτικά αλαζονική η απάντησή σου…
    Σεβασμός πρέπει να υπάρχει ακόμα και σε ένα διαδικτυακό τόπο. Τι είναι το φόρουμ χωρίς τους ανθρώπους του; Τίποτα. Δεν σέβεσαι το φόρουμ, αλλά τους ανθρώπους που το αποτελούν και τις σχέσεις\ισορροπίες που έχουν ήδη οικοδομήσει.

    Η άποψη του καθενός, είναι αυθύπαρκτα σωστή, αφού είναι η δική του άποψη. Έχουμε δικαίωμα να διαφωνούμε, αλλά δεν έχουμε δικαίωμα να την κρίνουμε αποφασίζοντας αυθαίρετα τι είναι σωστό και τι όχι.

    Αυτή μας η αντιπαράθεση, σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει εμπάθεια ή κάποιου είδους χαμέρπεια που θα μας ακολουθεί από εδώ και πέρα. Είπα ότι είχα να πω και πάμε παρακάτω με ξεκάθαρα όρια.

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Quote Originally Posted by Λήθη View Post
    Εγώ πάλι, που μόλις διάβασα το όλο πράγμα, ένιωσα ελαφρώς καταπατημένη. Εκτιμώ αφάνταστα την ζωηρή ανταλλαγή απόψεων και το πνευματικό τένις, αλλά την αξιολόγηση των λεγομένων μου υπό μορφή ελέγχου και αυθαίρετης κριτικής δεν θα έλεγα ότι την εγκρίνω.
    Δεν μου αρέσει να κομματιάζεται ο λόγιος μου και να μπαίνει στο μικροσκόπιο ανεξάρτητα από το σε ποιον απευθύνεται και πως μπορεί να προσαρμόζονται οι θέσεις μου, έτσι ώστε να γίνουν κατανοητές σε αυτόν στον οποίο απευθύνομαι.
    Εδώ επικοινωνούμε με έμψυχο υλικό. Δεν γράφουμε σε εφημερίδα. Αν κάποιος θέλει να μου απαντήσει, είναι ελεύθερος. Να κρίνει την απάντησή μου και όχι την φιλοσοφική μου τοποθέτηση.

    Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά αυτό το μαζικό μήνυμα που ήρθε για να αξιολογήσει μαζικά μια ομάδα ανθρώπων, από το πουθενά, ήταν μια πράξη «επιθετική» και τα εισαγωγικά παρακαλώ να λειφθούν σοβαρά υπόψη.
    Υπάρχει μια αναμφισβήτητη αλαζονεία στον τρόπο που μοιάζει να επιδιορθώνεις τα γραπτά μαθητών. Και ενώ μπορώ άνετα να αντιπαρέλθω όλα αυτά που λες, χάνω κάθε διάθεση να μπω σε μια τέτοια διαδικασία.
    Εδώ έχω έρθει για την ησυχία μου και όχι να ταράζομαι.

    Σου ομολογώ ότι ένιωσα παραβιασμένη και νομίζω ότι έχεις περάσει στον ζωτικό μου χώρο. Αυτό εννοούσε η Θεοφανία στην πραγματικότητα. Αν κάνω λάθος, της ζητώ συγνώμη που πήρα το θάρρος. Ήταν τόσο αυθόρμητα σωστή η παρατήρησή της και τόσο επιβεβαιωτικά αλαζονική η απάντησή σου…
    Σεβασμός πρέπει να υπάρχει ακόμα και σε ένα διαδικτυακό τόπο. Τι είναι το φόρουμ χωρίς τους ανθρώπους του; Τίποτα. Δεν σέβεσαι το φόρουμ, αλλά τους ανθρώπους που το αποτελούν και τις σχέσεις\ισορροπίες που έχουν ήδη οικοδομήσει.

    Η άποψη του καθενός, είναι αυθύπαρκτα σωστή, αφού είναι η δική του άποψη. Έχουμε δικαίωμα να διαφωνούμε, αλλά δεν έχουμε δικαίωμα να την κρίνουμε αποφασίζοντας αυθαίρετα τι είναι σωστό και τι όχι.

    Αυτή μας η αντιπαράθεση, σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει εμπάθεια ή κάποιου είδους χαμέρπεια που θα μας ακολουθεί από εδώ και πέρα. Είπα ότι είχα να πω και πάμε παρακάτω με ξεκάθαρα όρια.
    !!! Για μια στιγμή. Εγραψα και νομίζω ήταν ξεκάθαρο (μιλάω γενικά, ασχέτως αν απαντώ σε σένα).

    Σε καμία περίπτωση δεν σε έκρινα, ούτε την απάντηση σου, πολύ περισσότερο την φιλοσοφική τοποθέτηση σου!

    Κακώς το πήρες έτσι. Τοποθετήθηκα ΓΕΝΙΚΑ με τον δικό μου τρόπο. Θα μπορούσες να ζητήσεις μια διευκρινιστική τοποθέτηση, αντιθέτως έπραξες ακριβώς με τον τρόπο που με "κατηγορείς"

    Ας είναι

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    371
    Quote Originally Posted by Seduction View Post
    !!! Για μια στιγμή. Εγραψα και νομίζω ήταν ξεκάθαρο (μιλάω γενικά, ασχέτως αν απαντώ σε σένα).

    Σε καμία περίπτωση δεν σε έκρινα, ούτε την απάντηση σου, πολύ περισσότερο την φιλοσοφική τοποθέτηση σου!

    Κακώς το πήρες έτσι. Τοποθετήθηκα ΓΕΝΙΚΑ με τον δικό μου τρόπο. Θα μπορούσες να ζητήσεις μια διευκρινιστική τοποθέτηση, αντιθέτως έπραξες ακριβώς με τον τρόπο που με "κατηγορείς"

    Ας είναι
    Νιώθω ότι δεν συνεννοούμαστε. Το νόημα της κουβέντας σε αυτό το τόπικ ήταν άλλο. Δεν υπήρχε λόγος να μπουν όλες οι απαντήσεις στο μικροσκόπιο και να χάσουν το νόημά τους υπό την σκέπη μιας διάθεσης αξιολόγησης αν το θες.
    Σκοπός δεν είναι να δούμε αν δώσαμε ωραίες απαντήσεις. Ή πόσο σωστές.

    Δεν σε έκρινα με τον τρόπο που νομίζεις και δεν υπονοώ ότι έβαλες εμένα προσωπικά στο στόχαστρο. Κάθε άλλο. Σου εξέφρασα πως με έκανες να νιώσω και θα ήθελα να σεβαστείς αυτό που σου εξέφρασα. Είναι η αλήθεια μου.

    Καταλήγοντας στο μήνυμά μου, άφησα να εννοηθεί καθαρά ότι το περιστατικό δεν κρίνει την τύχη της σχέσης μας στο μέλλον. Δεν έγινε δα και κάτι τρομερό! Αλίμονο!

    Το «ας είναι» , που έγραψες, μου αφήνει την αίσθηση κάποιας πικρίας από μέρους σου και δεν το θέλω. Μπορεί να σου φανεί παράξενο ή στα μέλη, αλλά είμαι άκρως ευαίσθητη και αυτά με στεναχωρούν.

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Athens
    Posts
    507
    Ολα είναι οκ Λήθη. Η όποια παρεξήγηση ξεχνιέται και προχωράμε σαν να μην έχει συμβεί. Απλά

    Να έχεις μια όμορφη μέρα

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by Λήθη View Post
    Δεν πιστεύω σε κάτι που μπορώ να προσευχηθώ σε αυτό. Πως μπορείς να πιστεύεις σε κάτι ανώτερο όταν δεν μπορείς να πιστέψεις στον άνθρωπο που ζει δίπλα σου; Γενικά τον άνθρωπο.
    Δεν εμπιστεύομαι θεούς, αλλά εμπιστεύομαι ανθρώπους. Η πίστη είναι ελπίδα και η προσευχή, ευχή.
    Πρόσεξε τι εύχεσαι.
    Τη μια λες έτσι (πως να εμπιστευτείς τον διπλανό σου?) την άλλη αλλιώς (οτι εμπιστεύεσε τους ανθρώπους).
    Για την προσευχή και την θρησκεία γενικά...
    Πιστεύεις ότι είναι καλύτερα να μην πιστεύεις σε τίποτα ανώτε-ρο εκτός από ότι σου δίνει περισσότερες ευκαιρίες για προσαρμογή και επιβίωση?
    Η πραγματικότητα ποια είναι για σένα? Σου αρέσει?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    371
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Τη μια λες έτσι (πως να εμπιστευτείς τον διπλανό σου?) την άλλη αλλιώς (οτι εμπιστεύεσε τους ανθρώπους).
    Για την προσευχή και την θρησκεία γενικά...
    Πιστεύεις ότι είναι καλύτερα να μην πιστεύεις σε τίποτα ανώτε-ρο εκτός από ότι σου δίνει περισσότερες ευκαιρίες για προσαρμογή και επιβίωση?
    Η πραγματικότητα ποια είναι για σένα? Σου αρέσει?
    Το «δεν μπορείς να πιστέψεις στον άνθρωπο που ζει δίπλα σου…» πήγαινε σε εσένα «έντομο». Εσύ είσαι εκείνος που απαξιώνει τον άνθρωπο συχνά στα γραφόμενά σου. Εκτός αν οι γυναίκες δεν υπάγονται στο ανθρώπινο είδος (εννοείται ότι το τελευταίο είναι πλάκα).

    Σαφώς και πιστεύω σε ανώτερη δύναμη. Στον συμπαντικό νόμο. Γι’ αυτό σου γράφω ότι σε αυτό που πιστεύω δεν μπορείς να προσευχηθείς. Πιστεύω ότι το σύμπαν λαμβάνει την σκέψη μας έτσι κι αλλιώς και καταγράφει τις ευχές μας. Καλές και κακές. Αυτός είναι ο λόγος που σου έγραψα, πρόσεχε τι εύχεσαι.
    Και επειδή μου αρέσει να είμαι ξεκάθαρη, όχι, δεν πιστεύω στον θεό. Η ίδια η επιστήμη έχει αποδείξει την ανεπάρκειά του, αλλά δεν περίμενα την επιστήμη. Βλέπω γύρω μου το έργο του. Τι να μου αρέσει από την πραγματικότητα;

    Θεός, είναι η φύση και κόλαση, η ζωή στην παραβιασμένη φύση.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Πρώτον, ασχέτως αν το είπες για πλάκα η όχι, ρατσιστής δεν είμαι, ούτε στο φύλλο, ούτε στο χρώμα. Έχω μιλήσει απαξιωτικά για το ανθρώπινο είδος ναι, με το δίκιο μου με αυτά που έχω δει τις συμπεριφορές και τις πράξεις που έχω συναντήσει. Δικαιώμα σου είναι να πιστεύεις εσύ και όποιον άλλο τον συμφέρει πως είμαι ο μοναδικός υπαίτιος των προβλημάτων μου δεν σημαίνει ότι έτσι είναι κιόλας.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    371
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Πρώτον, ασχέτως αν το είπες για πλάκα η όχι, ρατσιστής δεν είμαι, ούτε στο φύλλο, ούτε στο χρώμα. Έχω μιλήσει απαξιωτικά για το ανθρώπινο είδος ναι, με το δίκιο μου με αυτά που έχω δει τις συμπεριφορές και τις πράξεις που έχω συναντήσει. Δικαιώμα σου είναι να πιστεύεις εσύ και όποιον άλλο τον συμφέρει πως είμαι ο μοναδικός υπαίτιος των προβλημάτων μου δεν σημαίνει ότι έτσι είναι κιόλας.
    Εντομάκι μου όπα! Δεν σε θεωρώ καθόλου υπαίτιο για όποιο πρόβλημα κι αν έχεις! (που δεν βλέπω να έχεις κάτι σοβαρό…) Άλλο το πείραγμα και το ίσως λίγο πιο σκληρό υπονοούμενο και άλλο να θεωρώ υπαίτιο για το ψυχικό του οικοδόμημα το υποκείμενο , αντί τους θύτες του.

    Πως το σκέφτηκες αυτό για μένα;

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by Λήθη View Post
    Θεός, είναι η φύση και κόλαση, η ζωή στην παραβιασμένη φύση.
    Ασχέτως με το τι πιστεύει ο καθένας εγώ πιστεύω πως με την συντριβή της πίστης μας κατάκτησαν οι τράπεζες και τα δαιμονικά συμφέροντα και ότι είμαστε ως έθνος ακριβώς το αντίθετο από αυτά που μας δίδαξε ο Χριστός.
    Ο διάβολος έχει ανθρώπινη μορφή/ υπόσταση και τους έχει κάνει όλους άρρωστους και προβληματικούς.
    Σορρυ δεν τα λέω αυτά μέσα στο παραλήριμα μου αλλά έτσι πιστεύω προς το παρόν.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    371
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Ασχέτως με το τι πιστεύει ο καθένας εγώ πιστεύω πως με την συντριβή της πίστης μας κατάκτησαν οι τράπεζες και τα δαιμονικά συμφέροντα και ότι είμαστε ως έθνος ακριβώς το αντίθετο από αυτά που μας δίδαξε ο Χριστός.
    Ο διάβολος έχει ανθρώπινη μορφή/ υπόσταση και τους έχει κάνει όλους άρρωστους και προβληματικούς.
    Σορρυ δεν τα λέω αυτά μέσα στο παραλήριμα μου αλλά έτσι πιστεύω προς το παρόν.
    Στα 15 μου, το ίδιο πίστευα κι εγώ. Η πραγματικότητα του καθενός, είναι το σύνολο των πιστεύω του. Η πίστη, είναι προσωπική υπόθεση. Ο καθένας, έχει την δική του πραγματικότητα.

    Στην δική μου πραγματικότητα, διάβολος είναι αυτός που βιάζει ένα αγοράκι, όσο διάβολος είναι και ο θεός που δεν τον εμποδίζει.
    Από την κόλαση που επικρατεί στην γη, συμπεραίνω την ανυπαρξία του θεού. Αν Εκείνος υπάρχει, τόσο το χειρότερο. Δεν μας έχει φανεί καθόλου χρήσιμος. Λυπάμαι.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Δεν ξέρω τι θες να πεις. Αν κάποιος πχ καθυστερημένος βιάσει ένα παιδάκι αυτό θα τον κάνει διάολο η θα παραμείνει καθυστερημένος;
    Θα μου πεις τώρα αν δεν είναι το δικό σου παιδάκι δεν θα σε νοιάζει και αυτό είναι το πρόβλημα σας (μας) κακούργοι 'Ελληνες.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    371
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Δεν ξέρω τι θες να πεις. Αν κάποιος πχ καθυστερημένος βιάσει ένα παιδάκι αυτό θα τον κάνει διάολο η θα παραμείνει καθυστερημένος;
    Θα μου πεις τώρα αν δεν είναι το δικό σου παιδάκι δεν θα σε νοιάζει και αυτό είναι το πρόβλημα σας (μας) κακούργοι 'Ελληνες.
    Έντομο, αν κάτσουμε να γράψουμε λίστες εξαιρέσεων, θα απεραντολογούμε χωρίς νόημα. Νομίζω πως ήμουν απόλυτα σαφής.
    Δεν ξέρω για ποιον το λες ότι θα αδιαφορούσε αν δεν ήταν το δικό του παιδί. Για μένα; Ή ήταν απλώς ακόμα μια ευκαιρία να γκρινιάξεις, τύπου: «ΚΑΪΡ , ευκαιρία για γιορτή!»

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Ναι ευκαιρίες να γκρινιάξω ψάχνω. Το βρήκες.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΒΙΑΣΜΟΣ, ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!
    By BrokeN_DoLL in forum Κακοποίηση
    Replies: 97
    Last Post: 04-06-2011, 10:53
  2. Κακοποίηση
    By oXe in forum Κακοποίηση
    Replies: 51
    Last Post: 19-09-2010, 10:21
  3. Σεξουαλική κακοποίηση
    By Lenaki in forum Κακοποίηση
    Replies: 12
    Last Post: 02-12-2009, 20:08
  4. Κακοποιηση - Απόγνωση
    By AloneFather in forum Κακοποίηση
    Replies: 8
    Last Post: 08-02-2007, 19:42
  5. Συναισθηματική κακοποίηση
    By sadsun in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 23-09-2006, 16:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •