απεξάρτηση απτο τσιγαρο...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    4

    απεξάρτηση απτο τσιγαρο...

    Γεια σας,με λενε νικο και ειμαι 15 χρονων...πανε μερικοι μηνες (μισος χρονος?..δεν ξερω..)που αρχισα το καπνισμα....(το ξερω οτι ειμαι ηλιθιος)νταξι ειναι κιαυτη η φαση που εχουμε την περιεργια της δοκιμης...τελος παντον..μια η περιεργια,μια η στενοχορια,μια το αλλο λεω δε παει στο καλο αντε να δω...τη πρωτη φορα δεν μαρεσε...ΚΑΘΟΛΟΥ..μετα απο 1 - 2 βδομαδες ειχα παει με κατι φιλους μου για καφε και ετυχε να ξαναδοκιμασω...νταξι...αρχισ ε να μαρεσει...περναγε ο καιρος...το 1 γινοταν 2 το 2 - 3 κτλπ...οσπου εφτασα σε σημειο να κανω και 10 σε μια μερα....εως και 2 πακετα τη βδομαδα...οι γονεις μου το ξερουν νταξι δεν μου ειπανε τπτ απλα να μη το παρακανω....(το παρακανα ε??)αλλα μπορω να πω οτι εξαρτηθηκα απτη νικοτινη..εαν δεν κανω 1 - 2 μερες με πιανει ενας μικρος εκνευρισμος...(οχι παντα..)μια φορα ειχα να κανω 1 βδομαδα και δεν ενιωσα τπτ..δεν ειμαι απαυτα τα παιδακια που βλεπει κανεις \" καπνιζω και ειμαι μαγκας \"εγω το κανω επειδη μαρεσε...με χαλαρωνε πολλες φορες και να ξεχνιεμαι απο καποιες καταστασεις...(κοπελα..)και γιαυτο ποτε δε καπνιζα σε μερη με κοσμο(οπως κανουν καποιοι φιλου μου για να το δειξουν δηλαδη..παντα ημουνα με το κολητο μου η με αλλον σε καποια πλατεια και καναμε εκει....αλλα δεν ξερω τι να κανω!!!να το κοψω οσο πιο γρηγορα γινεται πριν να ειναι αργα?θα εχω τη δηνατοτητα αργοτερα???αλλα νιωθω πως ΕΧΩ τη δυναμη να το κανω και να υποκίψω στο πειρασμο....τι να κανω?.....

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    32
    Nick
    να σου πω την αλήθεια!! Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το κόψεις τώρα που μπορείς.
    Ήμουνα καπνίστρια για 12 χρόνια (εγώ το ξεκίνησα μεγάλη, στα 22) και το έχω κόψει εδώ και ένα μήνα περίπου.
    Οι πρώτες μέρες είναι πάντα ζόρι, αλλά, αν δεν το κόψεις, κάποια στιγμή θα θελήσεις κι εσύ να το κόψεις και θα είναι ίσως πιο δύσκολο.
    Μπράβο σου που σε αυτή την ηλικία έχεις τέτοιους προβληματισμούς και αναγνωρίζεις ότι δεν είναι καθόλου καλή αυτή η συνήθεια.
    Έμένα με βοήθησε πολύ ένα δωρεάν βιβλίο στο internet που το βρίσκεις αν θέλεις στο www.skeftomai.gr
    Καλή επιτυχία!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    egv to exo kopsei 2 mhnes tora alla den ekana idietera pola pote

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    εγω παιδια καπνιζω παρα πολυ-2 πακετα,δεν εχω προσπαθησει καν να το κοψω.Μου φαινεται δε μπορω να με φανταστω χωρις τσιγαρο στο χερι!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    το γύρισα στο στριφτό για να κάνω πιο λίγα.. να το έκοβα.. αλλα τελικά δεν θέλω.. κ δεν μπορώ.. βέβαια 2 πακέτα δεν φτάναν πολλές φορές, ενώ με τον καπνό κάτι γίνεται.. μην τα στρίβεται απο πριν όμως.. οταν θέλετε, εκεί να μπαίνεται στην διαδικασια κ τα τα 4 γίνονται 2, άσε που λερωνει κ πρέπει να εχεις το νου σου κ στο χωρο που βρίσκεσαι..
    αστα να πάνε όμως, τώρα συνειδητοποίησα ότι έχω ήδη 10 ετια που καπνίζω! ΟΥΠΣ!
    εκει στα 15 άρχισα κ γω κ ειμαι 25 φεύγα, προσπαθησε να το κόψεις όσο είναι νωρίς, γιατί τώρα δεν σε επηρεάζει, όσο παιρνούν τα χρόνια όμως...... άστα!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    44
    Originally posted by Marnek
    Έμένα με βοήθησε πολύ ένα δωρεάν βιβλίο στο internet που το βρίσκεις αν θέλεις στο www.skeftomai.gr
    Καλή επιτυχία!!
    ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ. ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ

  7. #7
    φιλαράκο ΝΙΚ κάπνιζα από τα 16 μου,στη 3η γυμνασίου το ξεκίνησα,το έκοψα πριν 2 χρόνια (στα 23 μου),και εγώ μια από τα ίδια όταν πρωτοξεκίνησα δεν κάπνιζα κεντρικά,ντρεπόμουν κιόλας,από αυτά που γράφεις δείχνει ότι είσαι όριμος και αρχίζεις να καταλαβαίνεις τι μπ@..λο είναι το τσιγάρο,σε κόβει στην άθληση,βρωμάς και σε ρίχνει στο sex!!τα οικονομάνε μόνο τα γουρούνια των καπνοβιομηχανιών.Ψάξε λίγο για το τσιγάρο,δες ντοκυμαντερ,δες την ταινία \"the insider\" και θα καταλάβεις την κορο¨ι¨δια που λέγεται τσιγάρο!!!
    Κάνε μια έρευνα γύρω από το τσιγάρο για να πεισεις τον εαυτό σου οτι ειναι μόνο λάθος και απατηλή απόλαυση είναι,αν δεν το καταλάβεις μόνος η εξάρτηση θα υπερισχύει τις συμβουλές των άλλων,θα αρρωστήσεις θα θα θα

  8. #8
    Originally posted by Nick15
    Γεια σας,με λενε νικο και ειμαι 15 χρονων...πανε μερικοι μηνες (μισος χρονος?..δεν ξερω..)που αρχισα το καπνισμα....(το ξερω οτι ειμαι ηλιθιος)νταξι ειναι κιαυτη η φαση που εχουμε την περιεργια της δοκιμης...τελος παντον..μια η περιεργια,μια η στενοχορια,μια το αλλο λεω δε παει στο καλο αντε να δω...τη πρωτη φορα δεν μαρεσε...ΚΑΘΟΛΟΥ..μετα απο 1 - 2 βδομαδες ειχα παει με κατι φιλους μου για καφε και ετυχε να ξαναδοκιμασω...νταξι...αρχισ ε να μαρεσει...περναγε ο καιρος...το 1 γινοταν 2 το 2 - 3 κτλπ...οσπου εφτασα σε σημειο να κανω και 10 σε μια μερα....εως και 2 πακετα τη βδομαδα...οι γονεις μου το ξερουν νταξι δεν μου ειπανε τπτ απλα να μη το παρακανω....(το παρακανα ε??)αλλα μπορω να πω οτι εξαρτηθηκα απτη νικοτινη..εαν δεν κανω 1 - 2 μερες με πιανει ενας μικρος εκνευρισμος...(οχι παντα..)μια φορα ειχα να κανω 1 βδομαδα και δεν ενιωσα τπτ..δεν ειμαι απαυτα τα παιδακια που βλεπει κανεις \" καπνιζω και ειμαι μαγκας \"εγω το κανω επειδη μαρεσε...με χαλαρωνε πολλες φορες και να ξεχνιεμαι απο καποιες καταστασεις...(κοπελα..)και γιαυτο ποτε δε καπνιζα σε μερη με κοσμο(οπως κανουν καποιοι φιλου μου για να το δειξουν δηλαδη..παντα ημουνα με το κολητο μου η με αλλον σε καποια πλατεια και καναμε εκει....αλλα δεν ξερω τι να κανω!!!να το κοψω οσο πιο γρηγορα γινεται πριν να ειναι αργα?θα εχω τη δηνατοτητα αργοτερα???αλλα νιωθω πως ΕΧΩ τη δυναμη να το κανω και να υποκίψω στο πειρασμο....τι να κανω?.....
    ενα χρονο νωριτερα απο εσενα το αρχισα Νικο και σημερα μια φορα καθε χρονο , παω στον γιατρο και μου περναει ενα καλωδιο μεσα απο την τρυπα του σεξ μου για να δει αν ξαναεκανα καρκινο στην ουροδοχο κυστη!
    οσες φορες τους ρωτησα , γιατρους φραμακποιους στην γαλλια στην Ελλαδα , παντου ολοι μου ειπαν το ιδιο ακριβως πραγμα !
    η νικοτινη αφου μπολιασει μαζι με την πισα απο το τσιγαρο στα πνευμονια μου , παει μετα μεσα απο την κυκλοφορια στα νεφρα και απο κει στην ουροδοχο κυστη! Φαντασου ποσο δυσκολο ειναι να το κοψω που ξερω οτι πεθαινω καιεντουτοις δεν μπορω να το κανω!
    ΚΟΦΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΠΩς ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ,
    ΕΚΤΟς ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Εγω παλι το ξαναξεκινησα

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    37
    Το ξεκίνησα στα 15,το έκοψα στα 25 για δύο ολόκληρα χρόνια χωρίς τζούρα και μετά από αυτά που πέρασα το ψιλο ξεκίνησα πάλι,όχι γιατί μου κράταγε παρέα ή είχα στενοχώριες κλπ,απλά ήταν ένα μέτρο σύγκρισης(οταν το ξανα ξεκινησα).

    Βέβαια όταν αποφάσισα να το κόψω ήταν αρκετά εύκολο μπορώ να πω και τώρα το ξανα κόβω πάλι.

    Αυτό που έκανα στην αρχή ήταν να κόψω τα συνηθισμένα τσιγάρα:μετά το καφέ,το φαγητό, το σεξ και το ποτό και μετά γενικότερη ελλάτωση μαζί με κάτι κιλά Ηλιόσπορο και κάτι κουτιά τσίχλες(κανονικές),μου χε φύγει η μασέλα λέμε!!!!Βέβαια και η πολεμική τέχνη που έκανα έπαιξε τον ρόλο της.

    Πάντως Νικ15 μόνο αν σου αρέσει να καπνίζεις κάν\'το,όλα τ\'άλλα που λέμε είναι άλλα λόγια ν\'αγαπιόμαστε,ούτε στενοχώριες,ούτε αυτό που είπα πιο πάνω εγώ είναι σωστό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Originally posted by elias28
    Πάντως Νικ15 μόνο αν σου αρέσει να καπνίζεις κάν\'το,όλα τ\'άλλα που λέμε είναι άλλα λόγια ν\'αγαπιόμαστε,ούτε στενοχώριες,ούτε αυτό που είπα πιο πάνω εγώ είναι σωστό.
    Έχει μια βαση αυτο που λες πρεπει να εχει καποιος τη \"προδιαθεση\" να του αρεσει για να καπνίζει - οπως εγώ π.χ. Αλλα δεν μπορεις να αποκλείσεις και αλλους εξωγενεις παραγοντες που μπορει να σε ωθησουν στο καπνισμα. π.χ εγω το ειχα κοψει 3 μηνες τελειως αλλα επεσα ψυχολογικα σε μια φαση αρκετα και το ξαναξεκινησα.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    37
    Originally posted by Winston_man
    Έχει μια βαση αυτο που λες πρεπει να εχει καποιος τη \"προδιαθεση\" να του αρεσει για να καπνίζει - οπως εγώ π.χ. Αλλα δεν μπορεις να αποκλείσεις και αλλους εξωγενεις παραγοντες που μπορει να σε ωθησουν στο καπνισμα. π.χ εγω το ειχα κοψει 3 μηνες τελειως αλλα επεσα ψυχολογικα σε μια φαση αρκετα και το ξαναξεκινησα.
    Να τους αποκλείσω δεν μπορώ σε καμία περίπτωση,όπως λες κι εσύ \"το έκοψα αλλά έπεσα και ξανά πάλι\",σεβαστό και να σου πω κάτι,όλα είναι δεκτά.Κι εγώ είχα έναν άλλο λόγο που τον θεωρώ χαζό,αλλά όταν ξεκινάει η εξάρτηση τότε δεν υπάρχουν ούτε λόγοι ούτε τίποτα.Αν το απολαμβάνεις είναι το καλύτερο πράγμα.

  13. #13
    το κάπνισμα (δηλαδή μία μορφή τεχνητής αγχομείωσης που συνίσταται από μία σειρά συγκεκριμένων κινήσεων και εκφράσεων) είναι μεγάλη βλακεία!
    είμαι πρώην καπνιστής και από την μία ναι μεν δικαιολογώ (λίγο) τους καπνιστές αλλά τελικά τους κατακρίνω.
    παιδιά, κάντε προσπάθεια και κόψτε το. μαχαίρι.
    σε 2 μέρες θα έχετε πάλι τη γεύση σας. (τώρα νομίζετε ότι την έχετε)
    σε 5 μέρες θα ανεβαίνετε πάλι τις σκάλες στην πολυκατοικία χωρίς να ¨μένετε από ανάσες¨.
    σε 7 μέρες θα έχετε πάλι την άσφρησή σας. (και αυτήν τώρα νομίζετε ότι την έχετε)
    το κέρδος για το καρδιαγγειακό τεράστιο!!!
    μπορεί στην αρχή η διακοπή να είναι δύσκολη, αφού ήδη οι βιολογικοί ενισχυτές έχουν προ πολλού υπερτερήσει έναντι των κοινωνικών ενισχύσεων που δέχεται ο καπνιστής, αλλά εν τέλει αναγκαία για την βελτίωση της ποιότητας της ζωής.
    καταλαβαίνω ότι ακούγονται σκληρά αυτά που λέω και για αυτό μη με παρεξηγήσετε.
    εγώ με το που πήγα να ανοίξω το πακέτο που ήταν πάνω στο ψυγείο είπα μέσα μου: τέλος δεν το ανοίγω πάλι.
    έχουν περάσει 9 χρόνια, εκείνο το πακέτο είναι ακόμα πάνω στο ψυγείο μόνο και μόνο να μου θυμίζει πόσο καιρό γέμιζα τον εαυτό μου και τον παραμύθιαζα με μια μεγάλη βλακεία...
    φιλικά!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Εγώ ξεκίνησα στα 12 και το έκοψα στα 15. Ξύπνησα ένα ωραίο πρωινό της 1hs λυκείου και στο άσχετο σκέφτηκα \"αφού με χαλάει, γιατί το κάνω?\" και αυτό ήταν. Ούτε αγχώθηκα για το αν είμαι εθισμένη, ούτε για το πως θα το ξεπεράσω... μια απόφαση είναι, γιατί είμαστε συνηθισμένοι στον εθισμό, όχι στο αντικείμενο του. Από τότε καπνίζω... λιγότερο από ένα πακέτο το εξάμηνο, και αυτό μονο όταν είμαι στις κακές μου η με παρέα.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Το ξεκίνησες στα 12??? OMG :o:o:o

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •