Νομίζω πως είμαι Τρελός!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1

    Νομίζω πως είμαι Τρελός!!!!!

    Παιδιά γιά σας. Σας έχω πει πως πάσχω απο ΙΨΔ όμως έχω ψευδαισθήσεις νομίζω πχ πως όταν δουλέυει το ψιγείο μου εκτώς απο τον κανονικό - φυσιολογικό θόρυβο που παράγει , παράγει και έναν άγνωστο θόρυβο δεν μπορώ να τον προσδιορίσω πως ακούγεται. Ρώτησα τον γιατρό μ με είπε πως είναι απο το άγχος. Όμως με φοβίζει ρε παιδια δεν θέλω να τρελαθώ 25 χρονών είμαι ! :(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by IPPOKRATIS1991 View Post
    Παιδιά γιά σας. Σας έχω πει πως πάσχω απο ΙΨΔ όμως έχω ψευδαισθήσεις νομίζω πχ πως όταν δουλέυει το ψιγείο μου εκτώς απο τον κανονικό - φυσιολογικό θόρυβο που παράγει , παράγει και έναν άγνωστο θόρυβο δεν μπορώ να τον προσδιορίσω πως ακούγεται. Ρώτησα τον γιατρό μ με είπε πως είναι απο το άγχος. Όμως με φοβίζει ρε παιδια δεν θέλω να τρελαθώ 25 χρονών είμαι ! :(
    δεν προκειται να τρελαθεις...απο το αγχος ειναι...
    οταν ειχα παθει αγχωδεις διατταραχες το παθαινα και εγω σε διαφορα θεματα.....απλα σταματα να δινεις σημασια και χαλαρωσε...
    βαλε στην ζωη σου την γυμναστικη....η κολυμβητηριο θα σ βοηθησει πολυ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    δεν προκειται να τρελαθεις...απο το αγχος ειναι...
    υ

    Κι αν οντως το ψυγειο κανει καποιο θορυβο ? το δικο μου , που και που κανει ......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by IPPOKRATIS1991 View Post
    Παιδιά γιά σας. Σας έχω πει πως πάσχω απο ΙΨΔ όμως έχω ψευδαισθήσεις νομίζω πχ πως όταν δουλέυει το ψιγείο μου εκτώς απο τον κανονικό - φυσιολογικό θόρυβο που παράγει , παράγει και έναν άγνωστο θόρυβο δεν μπορώ να τον προσδιορίσω πως ακούγεται. Ρώτησα τον γιατρό μ με είπε πως είναι απο το άγχος. Όμως με φοβίζει ρε παιδια δεν θέλω να τρελαθώ 25 χρονών είμαι ! :(
    οταν εχεις στρες διαστρεβλωνονται οι αισθησεις μας...μας φαινονται παραξενοι οι ηχοι κ η ακοη οξυνεται..το ιδιο κ η οραση κ πολλα αλλα...δεν σημαινει οτι τρελλαθηκες..τρως κολληματα γιατι εχεις ΙΨΔ..εμενα απο στρες που χει τυχει το εξης κουλο..κ προσφατα μαλιστα..επειδη διανυω αγχωτικη περιοδο..εβλεπα τηλεοραση κ ο.τι υποτιτλο εβλεπα τον επαναλαμβανα μεσα μου κ δεν μπορουσα να ξεκολλησω.το πα στην ψυχολογο κ γελαγε..
    μου ειπε οτι ειναι ψυχαναγκαστικες μαλακιες ολες αυτες..κ ολα αυτα ειναι αγχωδεις διαταραχες..αλλο συμπτωμα του στρες ειναι να ακους ηχους που ισχυουν στην πραγματικοτητα κ εσυ απο το πολυ στρες να σκεφτεσαι οτι ειναι της φαντασιας σου με αποτελεσμα να αγχωνεσαι ακομα πιο πολυ..
    γενικα το στρες κανει τον εγκεφαλο αλαλουμ..
    χρειαζεται αγχολυση σε αυτες τις περιπτωσεις.επειδη δε διαβαδα τα υπολοιπα παιρνεις κατι για ολο αυτο?ξεκινησες μηπως καποια θεραπεια?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    εγω, αυτο με τις επαναληψεις, το εχω στη δουλεια. Λεω πχ οτι αν δεν διαβασω κατι 3 φορες, δεν το πιανω...
    Ή αν χρειαζεται να μαθω κατι, μινιμουμ 3 φορες το γραφω...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αυτο ειναι διασπαση προσοχης ....κ δνε εχει να κανει με καταναγκασμο.
    εγω απλα καταλαβαινα απολυτα τι ελεγαν οι υποτιτλοι αλλα τους επαναλμβανα μεσα μου σαν κολλημα..
    ασε πικρα..μου τυχαινει καμια φορα οταν εχω στρες...απο τοτε δεν ξαναγινε..αλλα ολη εκεινη τη μερα δεν μπορουσα να παρακολουθησω τηλεοραση κ να χαλαρωσω...
    αχ θεε μου..ειμαστε χαλια....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    αυτο ειναι διασπαση προσοχης ....κ δνε εχει να κανει με καταναγκασμο.
    εγω απλα καταλαβαινα απολυτα τι ελεγαν οι υποτιτλοι αλλα τους επαναλμβανα μεσα μου σαν κολλημα..
    ασε πικρα..μου τυχαινει καμια φορα οταν εχω στρες...απο τοτε δεν ξαναγινε..αλλα ολη εκεινη τη μερα δεν μπορουσα να παρακολουθησω τηλεοραση κ να χαλαρωσω...
    αχ θεε μου..ειμαστε χαλια....
    διασπαση προσοχης ε? το εχω εντονα ομως, σε σημειο να μην ολοκληρωνω δουλεια που αναλαμβανω...
    οποτε καταφευγω στο να καταπιεστω για να μπορεσω να την ολοκληρωσω, και νιωθω οτι κανω αγγαρειααα !!! :(
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ρε μαρα θελει χρονο το αντικαταθλιπτικο να δρασει ολοκληρα!! κανε υπομονη...λιγο καιρο τα παιρνεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Nαι καταλαβαινω....
    ελπιζω σε ενα 6μηνο να εχω επανελθει...
    τι να πω πια??
    δε φτανει που περασαμε ό,τι περασαμε, εχουμε και τα παρατραγουδα τωρα...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ρε μην ακους κανεναν..οσοι δεν εχουν περασει οσα εμεις δεν νιωθουν..εδω δεν καταλαβαινει ο δικος μου πως νιωθω κ τι παθαινω..κ ουτε καν η ιδια μου η μανα..μεχρι που το επαθε κ αυτη κ τα ειδε ολα κολλυωμενα.
    σε 6 μηνες θα εχεις σταθεροποιηθει κ θα νιωθεις εντελως σιγουρη θα δεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Καλησπερα. εχω κ εγω αυτο το συμπτωμα νομιζω οτι ειμαι τρελος ρωταω συνεχεια τους φιλους μου πως φενομαι ? Ειμαι κανονικος?εγω μεσα μου νοιωθω οτι τρελαθηκα αλλα ο γιατρος μου λεει οτι εχω βαρια αγχωδη διαταραχη και οτι ειναι απλο αγχος και δεν προκειτε να τρελαθω.ξερω πως νοιωθεις ενα χρονο το παλευω να ξανανοιωσω παλι φυσιολογικος και δεν μπορω ελπιζω καποια στιγμη να στρωσω ειναι πολυ ασχημη κατασταση.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Όπως είπες νιώθεις πως είσαι τρελός οπτ μιλάμε για ένα συναίσθημα και όχι για ένα γεγονός. Υπάρχουν συμπτώματα που διαχωρίζουν την σχιζοφρένεια από τις αγχώδεις. Συνήθως στις αγχώδεις το άτομο νιώθει ότι χάνει τον έλεγχο του μυαλού του γιατί βρίσκεται σε πανικό και βιώνει εσωτερικές συγκρούσεις που δεν δύναται να κατανοήσει. Από την άλλη στη σχιζοφρένεια μεγάλη πλειοψηφία πασχόντων δεν καταλαβαίνει πως έχει κάποιο πρόβλημα.

    Διαχώρισε την αίσθηση από το γεγονός. Και γω νιώθω βλάκας πχ όπως πολλά άτομα με ανασφάλειες αλλά γνωρίζω πως πιθανόν δεν είμαι αλλά αυτή την αίσθηση την δημιουργεί ένα μη ρεαλιστικό υπόβαθρο που στηρίζεται σε συμπτώματα της παθησης μου (σχιζοφρένεια) και σε ανασφάλειες.

    Υ.Γ ακου τον γιατρό σου κ αν θες κ 2η γνώμη μπορείς να πας κ σε άλλον. Αν κ νομίζω σου έχει καρφωθεί η ιδέα κ θα φύγει όταν αντιμετωπιστούν τα συμπτώματα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Εχω παει σε 3 ψυχιατρους ο καθενας λεει τα δικα του ο ενας με λεει γαδ ο αλλος με λεει καταθλιψη ο αλλος ψυχωσικα συμπτωματα και μειζον καταθλιψη..εχω μπερδευτει και εγω δεν ξερω τι εχω..δεν εχω μονο αυτο εχω και αλλα συμπτωματα οπως εντονος αγχος δεν εχω διαυγια σκεψης δεν νοιωθω τον ευατο μου σαν να εχασα την πρωσοπικοτητα μου γενικα μπερδεμενες σκεψεις ολα.ενα χαος μεσα στο μαυλο μου και μπορω να λειτουργησω..εσυ φιλε μου τι συμπτωματα ειχες πριν εκδηλωθει η σχιζοφρενεια δλδ προδρομα συμπτωματα?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Δεν μπορω**

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Yπολογίζω η πρόδρομη φάση σε μένα να διήρκησε κάπου 6-7 χρόνια. Εχω αποδιοργανωμένη σχιζοφρένεια ή ηβηφρένεια και ξεκινάει σε μικρή ηλικία συνήθως σταδιακά.

    Βασικά πολλές φορές συμπτώματα της σχιζοφρένειας όπως τα αρνητικά αν δεν έχει κάποιος θετικά μπερδεύονται με κατάθλιψη. Εγώ είχα έλλειψη συγκέντρωσης , κοινωνική απόσυρση , θλίψη αρχικά αλλά πιθανόν δεν ήταν κατάθλιψη αλλά τα πρώτα σημάδια της πάθησης.

    Πολλες φορές η κατάθλιψη μπορεί να έχει κ ψυχωσικά χαρακτηριστικά αλλά νομίζω διαφέρουν από της σχιζοφρένειας. Είναι νομίζω απόρρεια της πίεσης από ένα ισχυρό καταθλιπτικό επεισόδιο.

    Το να βρεις έναν καλό γιατρό είναι βασικό με μια σωστή διάγνωση και σωστά φάρμακα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μήπως είμαι τρελός, μήπως τα' χω χαμένα.. που λέει και το τραγούδι;;
    By Nestwr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 08-03-2014, 20:14
  2. Νομίζω είμαι bi !!
    By GirlyGirl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 68
    Last Post: 02-04-2012, 14:09
  3. νομιζω οτι ειμαι τρελος! helpppppppppppppppppppppppppppppppppppp
    By souzero7 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-12-2011, 03:47
  4. Πόσο τρελός είμαι τελικά?
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 187
    Last Post: 12-08-2011, 17:16
  5. νομιζω πως ειμαι λεσβια
    By Renagia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 24-10-2010, 00:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •