ανυποφορα πιεστικοι γονεις για παντρεια..........
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    36

    ανυποφορα πιεστικοι γονεις για παντρεια..........

    καλησπερα σε ολους!εχω τον ακολουθο προβληματισμο:ποια ειναι η σταση των γονιων σας απεναντι στο θεμα του γαμου?θα με ενδιεφερε πολυ να ακουσω εμπειριες ανθρωπων που υποφερουν απο προβληματα ψυχικης φυσεως..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by magistra View Post
    καλησπερα σε ολους!εχω τον ακολουθο προβληματισμο:ποια ειναι η σταση των γονιων σας απεναντι στο θεμα του γαμου?θα με ενδιεφερε πολυ να ακουσω εμπειριες ανθρωπων που υποφερουν απο προβληματα ψυχικης φυσεως..
    εμενα ειναι αδιαφοροι ...αν και ειμαι μικρος ακομα....οταν τους γνωριζω μια κοπελα...αμα μ αρεσει πολυ απλα τους λεω να την φερεστε ωραια..αμα την εχω προσωρινη τους λεω να ειστε τυπικοι....δλδ εγω λεω τι να κανουνε και πως να φαιροντε.....και αυτο ειναι το σωστο πιστευω

  3. #3
    Εμένα εντάσσονται στους δήθεν άνετους αλλά υποκριτές. Όλα ξεκινούν πάντα με το επιχείρημα της αγάπης. Αν πεθάνουμε να σε έχουμε αφήσει σε καλά χέρια, λες και θα ξέρουν αν ο γαμπρός πχ θα ζήσει για άλλα 60 χρόνια.
    Από προσωπική εμπειρία ποτέ δεν λέγεται κατά μέτωπο αλλά με σπόντες, ξεκινά με την ηλικία, προχωραει στα κοινωνικά κους κους ποιοι ήδη είναι σε γάμο με παιδιά κτλ και προχωρα στο τελευταίο στάδιο πως φυσικά και μια γυναίκα ανύπανδρη έχοντας βιολογικές ανάγκες θα ψαχτεί άρα μπλα μπλα μπλα … αυτό ήταν. Στο ράφι με τις αράχνες.
    Αυτό που με εντυπωσιάζει είναι το πόσα ψέματα λένε για τη δήθεν άνετη κουλτούρα, ότι από τη μια – τι τα θες, όλοι χωρίζουν- αλλά από την άλλη –πω πω τι πάθαμε… που δεν στεριώνεις.
    :cool:
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    36
    α εμενα το λενε κατα μετωπο,οτι πρεπει να παντρευτω για να παρει οπως λεει η μανα μου μια χαρα,ενω ο πατερας μου που τα μετραει ολα με βαση το συμφερον και το χρημα,να ερθει ο γαμπρος στην οικογενεια ωστε να αναλαβει τα περουσιακα για να φυγουν πια απο το κεφαλι του...ουτε για τα ματια δεν ακους απο το βρωμοστομα τους το επιχειρημα να βρεις τον ανθρωπο σου που θα σε αγαπα και θα σε κανει χαρουμενη...ζουνε σε αλλη εποχη...εναν αντρα πρεπει να γνωρισεις και να τον παντρευτεις κιολας...ασε περιπτωσαρες αμαρτωλες..ο,τι και να πω δεν αρκει για να περιγραψω
    ....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by magistra View Post
    α εμενα το λενε κατα μετωπο,οτι πρεπει να παντρευτω για να παρει οπως λεει η μανα μου μια χαρα,ενω ο πατερας μου που τα μετραει ολα με βαση το συμφερον και το χρημα,να ερθει ο γαμπρος στην οικογενεια ωστε να αναλαβει τα περουσιακα για να φυγουν πια απο το κεφαλι του...ουτε για τα ματια δεν ακους απο το βρωμοστομα τους το επιχειρημα να βρεις τον ανθρωπο σου που θα σε αγαπα και θα σε κανει χαρουμενη...ζουνε σε αλλη εποχη...εναν αντρα πρεπει να γνωρισεις και να τον παντρευτεις κιολας...ασε περιπτωσαρες αμαρτωλες..ο,τι και να πω δεν αρκει για να περιγραψω
    ....
    απλα μην δινεις σημασια...οταν και αμα θες θα βρεις τον ανθρωπο σ...δυστυχως θα εχουν παλαιολιθικο μυαλο

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    36
    οι δικοι σας γονεις ειναι γνωστες των προβληματων που αντιμετωπιζετε?εμενα ξερουν ενα κομματι της τραγικης ιστοριας μου που ομως αρκει ωστε να μην εχουν απαιτησεις να τα κανω ολα οπως "πρεπει"συμφωνα με αυτους και την κοινωνια στη ζωη μου...ποτε μου δεν ανηκα στο μεσο ορο των ανθρωπων,παντα και σε ολα ημουν μια κατηγορια ξεχωρη...περιμενω ν ακουσω ατομα που αντιμετωπιζουν αναλογα θεματα με τους γονεις τους.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by magistra View Post
    οι δικοι σας γονεις ειναι γνωστες των προβληματων που αντιμετωπιζετε?εμενα ξερουν ενα κομματι της τραγικης ιστοριας μου που ομως αρκει ωστε να μην εχουν απαιτησεις να τα κανω ολα οπως "πρεπει"συμφωνα με αυτους και την κοινωνια στη ζωη μου...ποτε μου δεν ανηκα στο μεσο ορο των ανθρωπων,παντα και σε ολα ημουν μια κατηγορια ξεχωρη...περιμενω ν ακουσω ατομα που αντιμετωπιζουν αναλογα θεματα με τους γονεις τους.....
    εμενα ειναι γνωστες ...των προβληματων ακομα και χορτο π εκανα τους το ειχα πει παλια....
    εγω δεν αντιμετωπιζω αναλογα θεματα με σενα αλλα αμα θες την συμβουλη μου μην τους ακουσ...το μονο π σου κανουνε ειναι νιώθεις χειροτερα...
    αν επιτρεπεται ποσο χρονων εισαι και σε πιεζουνε?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Πλήρως αδιάφοροι με την αρνητική σημασία... Ούτε εγώ φυσικά ενδιαφέρομαι με την εν λόγω συνήθεια... Είμαι υπέρ του συμβολαιογραφειου και των συμφώνων συμβίωσης, άλλωστε οι γάμοι γίνονται μόνο για οικονομικά και νομικά θέματα ίσως και για το μετέπειτα γλέντι ίσως αναγκάζει και η κωλοκοινωνια... Ένα συμβόλαιο είναι και τίποτα περισσότερο και ας ακούγομαι κυνικός...

  9. #9
    Quote Originally Posted by magistra View Post
    οι δικοι σας γονεις ειναι γνωστες των προβληματων που αντιμετωπιζετε?εμενα ξερουν ενα κομματι της τραγικης ιστοριας μου που ομως αρκει ωστε να μην εχουν απαιτησεις να τα κανω ολα οπως "πρεπει"συμφωνα με αυτους και την κοινωνια στη ζωη μου...ποτε μου δεν ανηκα στο μεσο ορο των ανθρωπων,παντα και σε ολα ημουν μια κατηγορια ξεχωρη...περιμενω ν ακουσω ατομα που αντιμετωπιζουν αναλογα θεματα με τους γονεις τους.....
    εαν ο ο χ,ψ γονεας δεν αποδεχεται οτι το παιδι του ειναι διαφορετικο, δε θελει αλλά κανει ονειρα τετοιου τυπου... Εργασια, καλο παιδι, γαμος εγγονι απο ενα σημειο και μετα δεν ελεγχει την πιεση του για "κανονικοτητα"
    Εσενα σε επιασαν πχ με τον γαμο, εμενα με εχουν πιασει για αλλα θεματα. Καθε φορα επισημαινω το ιδιο " δεν βγαινει ακρη, επικοινωνια, κατανοοηση " αυτο που κρινουν σωστο και φρονιμο θα το λενε.

    Φυσικα και μπορεις να παντρευτεις - να ο/η ταδε με αναλογα θεματα υγειας και εκανε οικογενεια
    -εχω ακουσει !!!

    Τελικα η οικονομικη δυσχερεια και η τριβη με τους "κηδεμονες" εχει επιδεινωσει την κατασταση........Καλη εβδομαδα
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    γαμος μικροαστικη συμβαση....εμεις ειμαστε χιπυς...δεν μας αρεσουν αυτα τα πραματα..δε πα να λενε..απλα χεστηκαμε.
    μενουμε μαζι 7 χρονια..κ ουτε καν εχουμε μιλησει για γαμο.
    οι γονεις γκρινιαζουν αλλα εμεις περα βρεχει..στην φραουλοχωρα που ζουμε..εχει μονο λουλουδια κ αγαπη..
    ο γαμος σκοτωνει τον ερωτα...

  11. #11
    Quote Originally Posted by magistra View Post
    α εμενα το λενε κατα μετωπο,οτι πρεπει να παντρευτω για να παρει οπως λεει η μανα μου μια χαρα,ενω ο πατερας μου που τα μετραει ολα με βαση το συμφερον και το χρημα,να ερθει ο γαμπρος στην οικογενεια ωστε να αναλαβει τα περουσιακα για να φυγουν πια απο το κεφαλι του...ουτε για τα ματια δεν ακους απο το βρωμοστομα τους το επιχειρημα να βρεις τον ανθρωπο σου που θα σε αγαπα και θα σε κανει χαρουμενη...ζουνε σε αλλη εποχη...εναν αντρα πρεπει να γνωρισεις και να τον παντρευτεις κιολας...ασε περιπτωσαρες αμαρτωλες..ο,τι και να πω δεν αρκει για να περιγραψω
    ....
    Ξερεις τι,δεν προκειται να αλλαξουν.Δεν ξερω τις ηλικιες τους αλλα σιγουρα ειναι γονεις της κατοχικης λογικης,δηλαδη αν προσφερω στο παιδι μου ενα κεραμιδι,φαι και ρουχα ειμαι καλος γονιος,και το παν για την κορη μου ειναι να βρει ενα καλο(=πλουσιο) αντρα και να μας κανει εγγονακια.
    Καλο θα ειναι να μην τους λες τα προσωπικα σου γιατι πιθανον θα δημιουργουν προβληματα και στις σχεσεις σου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by magistra View Post
    οι δικοι σας γονεις ειναι γνωστες των προβληματων που αντιμετωπιζετε?εμενα ξερουν ενα κομματι της τραγικης ιστοριας μου που ομως αρκει ωστε να μην εχουν απαιτησεις να τα κανω ολα οπως "πρεπει"συμφωνα με αυτους και την κοινωνια στη ζωη μου...ποτε μου δεν ανηκα στο μεσο ορο των ανθρωπων,παντα και σε ολα ημουν μια κατηγορια ξεχωρη...περιμενω ν ακουσω ατομα που αντιμετωπιζουν αναλογα θεματα με τους γονεις τους.....
    Πιστευω οτι ο μεσος ορος των γονιων περισσοτερο νοιαζεται για το τι θα πει ο κοσμος παρα για το πως νιωθουν τα παιδια τους.
    Επομενως, αν σκεφτεις οτι εχουν φιλους με παιδια παντρεμενα και καυχωνται οτι να εγω το παντρεψα το παιδι μου, εχω εγγονακια. [Να η αλλη παντρεψε το γιο της με πλουσια νυφη και πολυ μικρη, και εχουν τεσσερα παιδακια τωρα. Και το σπιτι τους ειναι γεματο απο την τελευταια λεξη της τεχνολογιας, δεν κουραζονται καθολου με δουλειες. Να ο αλλος πηγε διακοπες με τη γυναικα του και τα 2 μωρακια τους στο ταδε νησι και πηραν μαζι και την πεθερα, ή ο αντρας της κορης της ταδε ειναι εξαιρετικο παιδι, ολο σπιτι δουλεια και δουλεια σπιτι! τη γυναικα του στα ματια την κοιταει! ]....
    εεε ανθρωπος ειναι και ο ταλαιπωρος ο γονιος, να μη ζηλεψει???? σου λεει εγω τι κανω? γιατι το δικο μου το παιδι δεν παντρευεται?

    Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις ορια, να μην τους λες τα προσωπικα σου, απλα τους ανακοινωνεις τις αποφασεις σου.
    Μη στενοχωριεσαι, και οι γονεις πιεση δεχονται και αγχωνονται.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Εμένα η μαμά μου ήθελε πολύ να παντρευτώ από μικρή και μου έβρισκε και υποψήφιους γαμπρούς. Ο μπαμπάς μου πάλι μου έλεγε κορίτσι μην παντρεύεσαι. Τώρα που μεγάλωσα και έγινε 40 χρονών και δεν παντρεύτηκα η μαμά μου μου λέει ε δεν πειράζει και αν θα παντρευτείς, αλλά γενικά όταν κάνουμε αναφορά στον γάμο μου λένε ότι καλύτερο για μένα θα ήτανε να παντρευτώ για να μην ζήσω μόνη μου και ότι η μοναξιά είναι ανυπόφορη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εμενα με πιεζει η μανα μου να παντρευτω , συνεχως , ο πατερας μου , οχι .........ειμαι 54 χρ........δεν την αποπαιρνω , αλλα αν δεν βρω την καταλληλη , της λεω , δεν παντρευομαι ................αμα επιμεινει , τρωει ενα βρισιδακι ( εως βαρυ βρισιδι ) , και το κοβει .......
    Last edited by Macgyver; 29-08-2016 at 20:36.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112
    α εμενα μ το λεγαν κ από αντιδραση ελεγα πως δεν παντρεύομαι...κ στο τελος τους ειπα τι μονη μ θα παντρευτω κ μεσα στην κριση χωρις δουλεια?πως θα την παλεψω..κ οι πλούσιοι αντρες είναι αλλου...κ δεν μ χουν ξαναπει τιποτα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 09-09-2016, 01:34
  2. Γονεις και πανελληνιες
    By Unforgiven in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 55
    Last Post: 17-06-2014, 15:13
  3. προβληματα με γονεις
    By maudioed in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 07-05-2011, 01:08
  4. Γονεις!!!!!
    By fallen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 02-12-2008, 15:13
  5. Γονείς
    By frouto in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-12-2008, 22:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •