Γιατί με το ζόρι να ζω ανάμεσα σας; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 82
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    εγώ βοήθεια δεν βρίσκω αυτό είναι το θέμα
    δεν μπορεί κανένας να με βοηθήσει
    δεν ξέρω τι να κάνω
    να αυτοκτονήσω μόνο...δεν υπάρχει τίποτα άλλο

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Brussels
    Posts
    25
    'Ελένη'...καταλαβαίνω οτι έχεις κουραστεί με τους ανθρώπους και τις συμβουλές τους. Πίστεψέ με όμως κανείς δεν είναι εδω μέσα επειδή είναι καλά και απλά περνά την ώρα του δίνοντας συμβουλές σε παρόμοια σάιτς!!

    Τίποτα δεν είναι αντικειμενικό απο όσα λέμε, μπορεί απλά να έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και να προσπαθούμε να μοιραστούμε τα βιώματά μας!
    Η χαρά δεν είναι δεδομένη για κανένα και ο βαθμός του πόνου του καθενός καθαρά υποκειμενικός για όλους τους άλους αλλά 100% αντικειμενικός για εμάς που τον βιώνουμε.

    Πρίν 4 χρόνια έχασα το καλύτερό μου φίλο απο καρκίνο, ήταν μόλις 36 χρονών και πάλεψε για σχεδόν 2 χρόνια με την αρρώστια! Δεν άφησε μια μέρα να πάει χαμένη, το χαμόγελο δεν σβήστηκε ποτέ απο το πρόσωπό του και ξέραμε όλοι οτι ο πόνος του ήταν πραγματικά αφόρητος. Πάλεψε όμως με αξιοπρέπεια και απίστευτη δύναμη μέχρι τέλους κι αυτό τον κάνει μοναδικό στις μνήμες μας ίσως ακόμα περισσότερο απο την ίδια τη φιλία μας.

    Το μυαλό μας μόνο έχει την υπέρτατη δύναμη (εαν το πιστέψουμε) να μας βγάλει απο τις δύσκολες καταστάσεις! Ούτε τα χάπια, ούτε οι ψυχολόγοι.
    Μπορεί να σου δείξουν το δρόμο να καθαρίσουν τη θολούρα για να βρείς μια άκρη, αλλά δε θα σου δώσουν τη τελική λύση.
    Μόνο εσύ έχεις τη λύση για να επανέρθεις απο τη κατάσταση που βρίσκεσαι. Ότι και να πούμε οι υπόλοιποι θα είναι απλά φιλικές συμβουλές για να βρείς το τρόπο να ξεκλειδώσεις τη ψυχή σου.
    Αν κάποια σου κάνει τη χρησιμοποιείς, εάν όχι...τη πετάς και δεν ασχολείσαι, πας στην επόμενη!

    Μη κακιώνεις με τους ανθρώπους και εδώ και εκεί έξω...ο καθένας έχει το μικρό ή το μεγάλο πρόβλημά του το οποίο δεν γνωρίζεις όπως κι εκείνοι το δικό σου.
    Αν αγαπήσεις τον άνθρωπο θα ανοίξεις μια χαραμάδα να σου δώσει το χέρι του, να σε βοηθήσει να καταλάβεις πόσο όμορφα είναι να ζείς χωρίς φοβίες, άγχη, μελαγχολία.
    Εύχομαι ολόψυχα να βρείς γρήγορα το τρόπο να ξεκινήσεις τη πάλη σου για επιστροφή και σίγουρα θα βρεθούν άνθρωποι που θα σε στηρίξουν!

    Πάντα φιλικά και χωρίς καμία απολύτως πρόθεση κριτικής ή υπόδειξης.
    Σου έυχομαι καλή δύναμη!
    Κώστας

  3. #33
    Quote Originally Posted by skata View Post
    εγώ βοήθεια δεν βρίσκω αυτό είναι το θέμα
    δεν μπορεί κανένας να με βοηθήσει
    δεν ξέρω τι να κάνω
    να αυτοκτονήσω μόνο...δεν υπάρχει τίποτα άλλο
    Ελένη, με το θάρρος της σύντομης γνωριμίας μας, θέλεις να μας πεις, έστω και σε γενικές γραμμές, πώς έφτασε ο κόμπος στο χτένι;

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Σίγουρα δεν είναι όλοι καλά, απλά είναι καλύτερα από ότι εγώ ήμουν και είμαι. Ή έστω παλαιότερα θα ήταν κάποτε καλά. Όχι σαν εμένα που είμαι μια ζωή δυστυχισμένη. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πάντως.
    Πάντως είμαι σίγουρη ότι ο φίλος σου μέχρι την ηλικία που πέθανε πέρασε ωραίες στιγμές στη ζωή του (πριν την αρρώστια), ενώ εγώ αν φύγω από τη ζωή δεν θα έχω ζήσει ούτε μέρα ευτυχισμένη.

  5. #35
    Quote Originally Posted by skata View Post
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πάντως.
    Ευχαριστώ κι εγώ που συζητάς μαζί μου και που μοιράζεσαι με μας κάποιες πτυχές όσων βιώνεις.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by χρήστης View Post
    Ευχαριστώ κι εγώ που συζητάς μαζί μου και που μοιράζεσαι με μας κάποιες πτυχές όσων βιώνεις.
    Όσο και να συζητάω όμως λύση δεν βρίσκω. Και πως να το αποδεχτώ ότι θα είμαι δυστυχισμένη μια ζωή; :(

  7. #37
    ... μονο που τρεις σελίδες θέμα και δεν μας έχεις πει τι ακριβως σε βασανίζει... ετσι, και οι απαντησεις που παίρνεις απ τους άλλους ειναι αναλογες, όπως και το τι κανεις στη ζωη, σωστο ή λάθος όπου παίρνεις το αναλογο αποτελεσμα.
    Ο ΚώστςΒρυ74 πιο πάνω σωστα λεει ότι, '' Το μυαλό μας μόνο έχει την υπέρτατη δύναμη (εαν το πιστέψουμε) να μας βγάλει απο τις δύσκολες καταστάσεις! Ούτε τα χάπια, ούτε οι ψυχολόγοι." Αλήθεια τι κανεις ή τι έκανες προς αυτη την κατευθυνση? δεν παραγνωριζω βεβαια ότι εχεις και εσυ τα δικα σου ασχημα βιωματα, λαθη, ανθρωπους που σε πληγωσαν, καλες στιγμες και ευκαιριες που τις στερηθηκες κλπ που σου κανουν τα πραγματα δυσκολα.
    Μιλω με καλη προαιρεση. Αν θες γινε πιο σαφης.
    γιάννης

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by skata View Post
    ναι αλλά δεν είναι όλα αντικειμενικά
    αν εσύ τα έχεις όλα καλά βέβαια ξέρεις να μπαίνεις και να λες ότι σου κατέβει και αυτό δεν είναι αντικειμενικό
    και το θέμα μου δεν ειναι να ασχοληθώ τώρα μαζί σου γιατί εσύ το παίζεις ότι τα ξέρεις όλα
    Ναι έχεις δίκιο! Είναι ξέρεις χαρά μου το να μοιράζομαι τη γνώση που βοήθησε άλλους, αλλά κι εμένα ώστε τελικά ν' αντιμετωπίσουμε αποτελεσματικά τα προβλήματά μας.
    Αυτό καμιά φορά με κάνει υπερβολική, γιατί θεωρώ ότι είναι κρίμα να υπάρχει λύση σ' αυτά που μας βασανίζουν, όμως εμείς ν' αρνούμαστε πεισματικά αυτό τώρα να το δεχτούμε.
    Μέσα μας έχουμε όλη τη δύναμη για να ζήσουμε από δω και πέρα ευτυχισμένοι, άσχετα με το τι στοίχειωσε το παρελθόν μας, που αυτό δεν μπορούμε έτσι κι αλλιώς να το αλλάξουμε.
    Εξάλλου: " There is no use crying over spilt milk "
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Ναι έχεις δίκιο! Είναι ξέρεις χαρά μου το να μοιράζομαι τη γνώση που βοήθησε άλλους, αλλά κι εμένα ώστε τελικά ν' αντιμετωπίσουμε αποτελεσματικά τα προβλήματά μας.
    Αυτό καμιά φορά με κάνει υπερβολική, γιατί θεωρώ ότι είναι κρίμα να υπάρχει λύση σ' αυτά που μας βασανίζουν, όμως εμείς ν' αρνούμαστε πεισματικά αυτό τώρα να το δεχτούμε.
    Μέσα μας έχουμε όλη τη δύναμη για να ζήσουμε από δω και πέρα ευτυχισμένοι, άσχετα με το τι στοίχειωσε το παρελθόν μας, που αυτό δεν μπορούμε έτσι κι αλλιώς να το αλλάξουμε.
    Εξάλλου: " There is no use crying over spilt milk "
    το δικό μου πρόβλημα αντικειμενικά δεν λύνεται. Όπως ανέφερα και πιο πάνω έχω επισκεφτεί και ψυχολόγους και ψυχιάτρους οι οποίοι δεν έχουν βοηθήσει σε τίποτα και δεν μπορούν και να βοηθήσουν. Δεν νομίζω λοιπόν όλοι αυτοί να είναι ηλίθιοι που δεν μπορούν ενώ εσύ τόσο καταπληκτική που τα ξέρεις όλα. Και το πρόβλημα που με απασχολεί δεν αφορά το παρελθόν. Και δεν λύνεται ότι και να κάνω. Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ τρόπος να λυθεί γιατί δεν εξαρτάται από εμένα και ούτε είναι στην δύναμη του ανθρώπου.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by skata View Post
    το δικό μου πρόβλημα αντικειμενικά δεν λύνεται. Όπως ανέφερα και πιο πάνω έχω επισκεφτεί και ψυχολόγους και ψυχιάτρους οι οποίοι δεν έχουν βοηθήσει σε τίποτα και δεν μπορούν και να βοηθήσουν. Δεν νομίζω λοιπόν όλοι αυτοί να είναι ηλίθιοι που δεν μπορούν ενώ εσύ τόσο καταπληκτική που τα ξέρεις όλα. Και το πρόβλημα που με απασχολεί δεν αφορά το παρελθόν. Και δεν λύνεται ότι και να κάνω. Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ τρόπος να λυθεί γιατί δεν εξαρτάται από εμένα και ούτε είναι στην δύναμη του ανθρώπου.
    Κοίτα αντικειμενικά το μόνο που δεν λύνεται είναι ο θάνατος. Όλα τ' άλλα λύνονται σε διαβεβαιώ! Κι ο καθένας θεωρεί τον πόνο του πιό ισχυρό απ' τον πόνο των άλλων,
    κάτι που είναι πέρα για πέρα υποκειμενικό. Ξεκίνα να εκτιμάς όσα μέχρι τώρα θεωρείς δεδομένα και που μπορεί να τα αγνοείς και να νομίζεις ότι είναι ασήμαντα π.χ. το ότι
    έχεις φαγητό, στέγη, ρούχα κ.λπ.

    Μετά έχεις την απαίτηση από τους ειδικούς να κάνουν θαύματα και να σου λύσουν συσσωρευμένα θέματα ετών.. μόνο που θα πρέπει παράλληλα να συμβάλλεις κι εσύ έμπρακτα σ' αυτή
    την προσπάθεια κι αν ένας ειδικός δεν σε βοηθήσει σκόπιμο είναι μετά από κάποιο διάστημα ν' απευθυνθείς και σε άλλον. Πάντα ήμουν αυτής της τακτικής, δηλ. ποτέ δεν μου αρκούσε
    μια γνώμη όταν έβλεπα ότι αυτή δεν βοηθούσε στο χρόνο και προς την κατεύθυνση που ήθελα.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Κοίτα αντικειμενικά το μόνο που δεν λύνεται είναι ο θάνατος. Όλα τ' άλλα λύνονται σε διαβεβαιώ! Κι ο καθένας θεωρεί τον πόνο του πιό ισχυρό απ' τον πόνο των άλλων,
    κάτι που είναι πέρα για πέρα υποκειμενικό. Ξεκίνα να εκτιμάς όσα μέχρι τώρα θεωρείς δεδομένα και που μπορεί να τα αγνοείς και να νομίζεις ότι είναι ασήμαντα π.χ. το ότι
    έχεις φαγητό, στέγη, ρούχα κ.λπ.

    Μετά έχεις την απαίτηση από τους ειδικούς να κάνουν θαύματα και να σου λύσουν συσσωρευμένα θέματα ετών.. μόνο που θα πρέπει παράλληλα να συμβάλλεις κι εσύ έμπρακτα σ' αυτή
    την προσπάθεια κι αν ένας ειδικός δεν σε βοηθήσει σκόπιμο είναι μετά από κάποιο διάστημα ν' απευθυνθείς και σε άλλον. Πάντα ήμουν αυτής της τακτικής, δηλ. ποτέ δεν μου αρκούσε
    μια γνώμη όταν έβλεπα ότι αυτή δεν βοηθούσε στο χρόνο και προς την κατεύθυνση που ήθελα.
    Σου εξηγώ ότι έχω πάει σε πολλούς ειδικούς και όχι σε έναν δύο. Και όχι δεν λύνονται όλα...ο θάνατος αντίθετα είναι η μόνη λύση.
    Ε τότε να εκτιμήσεις εσύ το φαι και την στέγη και να μην ζητάς τίποτα αλλο από την ζωή σου και μετά να μπεις και να μας κάνεις μάθημα. Εγώ την ζωή μου την θέλω όπως την θέλω εγώ και όχι όπως την θες εσύ. Για μένα η ζωή δεν είναι να τρώω και κοιμάμαι και να λέω ότι είμαι ευτυχισμένη. Κάνε πράξη πρώτα στον εαυτό σου όλα όσα λες και μετά δώσε παρηγοριά στον άρρωστο.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by skata View Post
    Σου εξηγώ ότι έχω πάει σε πολλούς ειδικούς και όχι σε έναν δύο. Και όχι δεν λύνονται όλα...ο θάνατος αντίθετα είναι η μόνη λύση.
    Ε τότε να εκτιμήσεις εσύ το φαι και την στέγη και να μην ζητάς τίποτα αλλο από την ζωή σου και μετά να μπεις και να μας κάνεις μάθημα. Εγώ την ζωή μου την θέλω όπως την θέλω εγώ και όχι όπως την θες εσύ. Για μένα η ζωή δεν είναι να τρώω και κοιμάμαι και να λέω ότι είμαι ευτυχισμένη. Κάνε πράξη πρώτα στον εαυτό σου όλα όσα λες και μετά δώσε παρηγοριά στον άρρωστο.
    Έχεις δίκιο! Απ' τη θεωρία στη πράξη τα πράγματα είναι δύσκολα, αλλά η προσπάθεια είν' αυτή που έχει αξία κι είναι μονόδρομος! Τουλάχιστον προσπαθώ χωρίς να ρίχνω
    ευθύνες στους άλλους πλέον για όσα μου έχουν συμβεί, παρά μόνο θεωρώ πως για το παρόν σαν ενήλικη, το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης αν όχι όλο το έχω η ίδια!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Μακάρι και εγώ να μπορούσα να πω ότι έχω το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να αλλάξω την κατάσταση μου και αυτό δεν είναι από τεμπελιά ούτε από απαισιοδοξία, αλλά είναι η αλήθεια.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβιαση των όρων χρήσης.
    I m a Good Person With Bad Attitude

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    όπως βλέπω εσύ είσαι αυτή που μπαίνει και κράζει και κανένας δεν σου είπε κοπέλα μου να μπεις σώνει και καλά
    μαζέψτε πρώτα κάτι τρολ που κυκλοφορούν στο φόρουμ και μετα μπες και κράξε με
    μιλάς και από πάνω
    ναι ρε έχω πρόβλημα και σε ψυχίατρο πάω και παντού....εσύ μείνει στην κοσμάρα σου την ωραία και μην ασχολείσαι με έναν άγνωστο στο σιτε
    τα λογάκια παρηγοριάς εγώ δεν τα θέλω....εγώ ζωή θέλω ΖΩΗ όχι να μπαίνει η κάθε ηλίθια και να κράζει επί προσωπικού επειδή δεν έχει τι καλύτερο να κάνει.
    Εγώ δεν έχω ζωή και το ξέρω, δεν το παίζω δήθεν. Εσύ που μπαίνεις και κράζεις για να αισθανθείς καλυτερα με τον σαχλοεαυτό σου ενώ ΔΗΘΕΝ δεν θες να ασχοληθείς.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχές αναμέσα σε θηρία...
    By troubledman in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 10-02-2013, 19:21
  2. ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΕΠΙΛΟΓΕΣ.... ΣΠΙΤΙ-ΣΧΕΣΗ !!!
    By VICKY88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 24-11-2012, 12:17
  3. Ανάμεσα σε παρόν και παρελθόν
    By Don't Know in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 16-08-2011, 09:35
  4. Προβληματικη σχεση αναμεσα σε γονεις και παιδι
    By maraki_33 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 03-01-2008, 18:06
  5. ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΣΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟ??
    By demi in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 01-04-2007, 10:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •