Γυναίκα - αράχνη / μυθομανής ή κάτι άλλο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 82
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    161

    Γυναίκα - αράχνη / μυθομανής ή κάτι άλλο;

    Καλησπέρα σε όλους. Το θέμα που με απασχολεί είναι η συμπεριφορά μιας γυναίκας που τον τελευταίο χρόνο έχει κάνει άνω κάτω τις ζωές όλων στην παρέα και γι αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας.

    Η Σοφία που λέτε, ετών 35 και δασκάλα στο επάγγελμα, μετατέθηκε πριν περίπου 1 χρόνο στην πόλη που ζω. Κοπέλα γλυκιά, εμφανίσιμη, όμορφη και ερωτεύσιμη με πολλές κατακτήσεις. Μέσω μιας κοινής γνωστής, της Έλενας, μπήκε γρήγορα στην παρέα μας. Στην αρχή βγαίναμε όλοι μαζί έξω, όταν βγαίναμε δλδ γιατί και οι υποχρεώσεις πολλές. Στην παρέα ήμασταν συνήθως εγώ, ο Αλέκος, η Σοφία και η Έλενα.

    Εδώ να πω ότι ο Αλέκος έχει ήδη μια μακροχρόνια σχέση και η Σοφία έχει δεσμό 2 χρόνια περίπου με έναν τύπο ο οποίος μένει σε γειτονική πόλη. Από δω κ πέρα όμως αρχίζουν τα παράξενα.

    Ενώ λοιπόν στην αρχή κάναμε και οι 4 παρέα, εδώ και 3-4 μήνες περίπου η παρέα έσπασε και καταλήξαμε να βγαίνουμε μόνοι μας εγώ και η Σοφία!!! Όπως ήταν λογικό μου έκανε εντύπωση και έτσι την ρώτησα γιατί δεν έρχονται τα παιδιά μαζί μας για να μου απαντήσει ότι η Έλενα εξαφανίστηκε (αφήνοντας να εννοηθεί ότι δεν απαντάει ούτε σε μνμ) ενώ ο Αλέκος της την έπεσε, την κολλάει και την ενοχλεί συνέχεια με μηνύματα γι' αυτό και τον έκοψε! Να προσθέσω ότι τα παράπονα της αυτά μου τα έκανε σχεδόν σε καθημερινή βάση, μέσω fb, λέγοντας μου συνεχώς πόσο ενοχλητικός είναι κλπ. Όταν μάλιστα της είπα μια φορά να τον συναντήσει για να τα ξεκαθαρίσουν ήταν κατηγορηματικά αρνητική. "Δεν θέλω και δεν πρόκειται" μου είπε.

    Πριν λίγο καιρό συνάντησα στο δρόμο τυχαία την Έλενα και είπαμε να πάμε για ένα τσίπουρο. Την ρώτησα γιατί εξαφανίστηκε και μου απάντησε πως όντως το καλοκαίρι έλειπε, τώρα έχει δουλειές αλλά παρ' όλα αυτά στέλνει μηνύματα στην Σοφία. Μάλιστα της έστειλε μήνυμα για να της ευχηθεί με αφορμή τα γενέθλια της κ η Σοφία είπε να βγουν για να την κεράσει αλλά να είναι μόνες τους (τονίζοντας το αυτό). Να σημειώσω πως την ίδια απάντηση όταν της ευχήθηκα κι εγώ έδωσε κ σε μένα χωρίς όμως να τονίσει να είμαστε μόνοι (μάλλον επειδή αυτό θεωρούταν ήδη αυτονόητο).

    Η απάντηση της Έλενας μου έβαλε ψύλλους στα αυτιά και έτσι είπα να προσεγγίσω κ τον Αλέκο. Τον συναντώ λοιπόν και του λέω... καλά ρε συ, γιατί κολλάς την Σοφία; Θέλεις να τα μάθει η δικιά σου κ να έχεις άλλα; Αυτά που μου είπε ο Αλέκος κυριολεκτικά με άφησαν με το στόμα ανοιχτό. Μου είπε ότι η Σοφία είναι αυτή που του στέλνει μηνύματα και αυτός απλά απαντάει, ότι βγαίνουν που και που μαζί μόνοι τους έξω ενώ εκεί που έπαθα πραγματικά σοκ ήταν όταν ο Αλέκος μου είπε πως η Σοφία του κάνει παράπονα για μένα!!!

    Ότι εγώ είμαι κολλημένος μαζί της, ότι της την έπεσα, ότι την ενοχλώ με μηνύματα καθημερινά και ότι μου ζήτησε μάλιστα να ξεκόψουμε!!! Ότι λέει δηλαδή σε μένα για τον Αλέκο ακριβώς τα ίδια πράγματα έλεγε και στον Αλέκο για μένα!

    Αυτό που κατάλαβα είναι ότι προσπαθεί με κάποιο τρόπο (κάνοντας και τα γλυκά μάτια ταυτόχρονα) να απομονώσει τον καθένα από τους υπόλοιπους και να δημιουργήσει ένα είδους αντιζηλίας και ανταγωνισμού μεταξύ εμένα και του Αλέκου από το πουθενά!!! Αυτή τη στιγμή ακόμα και τώρα που τα γράφω αυτά πιστεύω ότι όντως ο Αλέκος την γουστάρει και είμαι σίγουρος ότι κι αυτός πιστεύει ακριβώς το ίδιο για μένα!!

    Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι για ποιο λόγο τα κάνει όλα αυτά και ειλικρινά δεν ξέρω πως να την χαρακτηρίσω. Γυναίκα - αράχνη; Χειριστικό άτομο; Ανασφαλή άτομο που επιδιώκει να είναι το επίκεντρο και χρειάζεται επιβεβαίωση; Πως εξηγείτε τη συμπεριφορά της και πως νομίζετε ότι πρέπει να την αντιμετωπίσω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Γιατί απαραίτητα πρέπει να εξηγηθεί η συμπεριφορά αυτή? Το τι δλδ την προκαλεί? Πιστεύω ότι πολλές φορές πέφτουμε στην παγίδα αυτή, το να προσπαθούμε καταναλώνοντας πολύ ενέργεια να εξηγήσουμε την συμπεριφορά και δεν βλέπουμε το πιο σημαντικό που είναι η ίδια η συμπεριφορά. Αν δηλαδή καταλήξεις σε μία εξήγηση (που ποτέ δεν θα είσαι και σίγουρος) π.χ. ότι είναι μυθομανής τι θα αλλάξει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Χαρακτηριστικη περιπτωση διαιρει και βασιλευε.
    Τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα. Χειριστικη.
    Το τι θελει να πετυχει ουτε η ιδια δεν το ξερει...
    Εγω προσωπικα θα αδιαφορουσα, θα την αφηνα στην κοσμαρα της χωρις να πω τιποτα...και θα απομακρυνομουν.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Πω πω άνω κάτω σας έκανε!
    Εμένα μου δείχνει τρομερή ανασφάλεια και προσπάθεια να είναι στο επίκεντρο και τέτοια άτομα με τρομάζουν κάπως και μου χαλάνε την διάθεση, οπότε συμφωνώ με την Μαρα, νομίζω η καλύτερη αντιμετώπιση είναι η αδιαφορία.

    Δε νομίζω οτι θα βγάλεις άκρη αν προσπαθήσεις να μιλήσεις μαζί της παρά θα μπλέξεις κι εσύ σε ένα παιχνίδι "έτσι μου είπε ο ένας, έτσι ο άλλος" οπότε καλύτερα να απομακρυνθείς το συντομότερο δυνατόν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    161
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Γιατί απαραίτητα πρέπει να εξηγηθεί η συμπεριφορά αυτή? Το τι δλδ την προκαλεί? Πιστεύω ότι πολλές φορές πέφτουμε στην παγίδα αυτή, το να προσπαθούμε καταναλώνοντας πολύ ενέργεια να εξηγήσουμε την συμπεριφορά και δεν βλέπουμε το πιο σημαντικό που είναι η ίδια η συμπεριφορά. Αν δηλαδή καταλήξεις σε μία εξήγηση (που ποτέ δεν θα είσαι και σίγουρος) π.χ. ότι είναι μυθομανής τι θα αλλάξει?
    Προσπαθώ να βρω μια εξήγηση για να δω και πως θα την αντιμετωπίσω. Μάλλον ο καλύτερος τρόπος είναι αυτό που λένε η Μάρα και η Ελισάβετ... η αδιαφορία. Από την άλλη όμως επειδή είδα ότι άρχισε να δημιουργεί τριβές ανάμεσα σε μένα κ σε άλλα άτομα (ο άλλος ήδη με βλέπει με μισό μάτι), σκέφτομαι και το άλλο. Ότι αυτή η τύπισσα κάποια στιγμή θα φύγει από την πόλη (δεν έχει σκοπό να μείνει μόνιμα εξάλλου) και τότε θα καταλήξω εγώ να είμαι στα καλά καθούμενα μαλωμένος με δύο παιδιά, με τα οποία είχα καλές σχέσεις.

    Και ειλικρινά αδυνατώ να εξηγήσω τη συμπεριφορά της από τη στιγμή μάλιστα που όλοι της φερθήκαμε άψογα. Υποβοσκεί τίποτα ερωτικό; Υπάρχει περίπτωση να ενδιαφέρεται όντως για μένα ή για τον άλλον; Ή μήπως τέτοιου είδους άτομα συμπεριφέρονται κατά αυτόν τον τρόπο σε κάθε άνθρωπο;

    Την τελευταία φορά πάντως που μου έκανε παράπονα για τον Αλέκο με έμμεσο τρόπο διαφώνησα σ' αυτά που έλεγε και κατέληξε να μου την πει κιόλας..."Δεν θέλω να μου ξαναμιλήσεις γι' αυτόν" μου είπε κ με άφησε παγωτό!!! Θαρρείς κι εγώ ήμουν αυτός που άνοιγα κουβέντα για το θέμα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εγω πιστευω οτι υπαρχει παθολογια η καποια διατραγμενη προσωπικοτητα..
    δεν ειναι νορμαλ ολο αυτο...πιθανον εχει θεματα κ δεν πιστευω πως ειναι απλα θεματα ανασφαλειας..
    μπορει να νομιζει οτι την γουσταρετε, ετσι απο μονη της επειδη απλα μιλατε.
    οπως κ να εχει σιγουρα φαινεται ενα ατομο το οποιο θελει να βγαλει απο την μεση την Ελενα κ να εχει ολη την προσοχη πανω της..
    αυτο ειναι αρρωστημενο γενικα αν το σκεφτεις καλα καλα.ποιος νορμαλ ανθρωπος θα εκανε κατι τετοιο.
    στην θεση σου λοιπον θα το διαχειροζομουν ως εξης.
    ολη η παρεα μαζι με αυτην της δινετε ενα ραντεβου κ ξεκαθαριζετε τις θεσεις σας , οτι δλδ δεν την γουσταρετε ερωτικα κλπ κλπ..κ την ρωτατε τι τρεχει για να δειτε αντιδρασεις.
    αν πραγματικα ενδιαφερεστε γι αυτην, αν διαπιστωσετε πως οντως εχιε προβλημα, της λετε να παει σε καποιον ειδικο..ειδαλλως δεν γινεται να συνεχισετε την παρεα σας.
    σιγουρα ειναι ενα θεμα που θα σας κανει ανγκαστικα να μη μπορειτε να την κανετε παρεα.
    οποτε ..ή της μιλατε κ απομακρυνεστε ή την στηριζετε..ή απλα της μιλατε κ την αφηνετε στην ευχη της παναγιας.
    αν συνεζισετε να την κανετε παρεα θα σας κανει κ αλλο μπαχαλο..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    κατσε ...και π ξερεις οτι ο αλεκος λεει αληθεια και οχι η σοφια?μπορει οντως να την πεφτει σ αυτη....
    Το θεμα ειναι ,αρχισε να κανονιζεις εσυ μ τους αλλους....γτ δεν τους επερνες τηλ τοσο καιρο?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    161
    Πιστεύω όντως ότι ο Αλέκος την γουστάρει γι αυτό πήγα και τον έπιασα εξάλλου. Έτυχε φορές που ήμουν έξω με την Σοφία κ ο Αλέκος να της στέλνει μηνύματα εκείνη την ώρα του στιλ... που είσαι, πότε θα βρεθούμε, τι κάνεις κλπ.

    Για να καταλάβετε και τη συμπεριφορά της να πω τα εξής: Η Σοφία μου λέει συνεχώς ότι της αρέσει η παρέα μου κ περνάει καλά με μένα. Κάθε φορά που συζητάμε για ένα οποιοδήποτε θέμα παίρνει το μέρος μου, δεν διαφωνεί ποτέ. Αντιθέτως δείχνει ότι ταυτίζεται. Μερικές φορές μάλιστα με κολακεύει κιόλας χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο. Κατάλαβα δλδ ότι προσπαθεί να με κάνει να νιώσω σημαντικός, ότι έχω ένα άτομο απέναντι μου που με "θαυμάζει" και θέλει το καλό μου. Την ίδια ώρα που τα κάνει αυτά λέει για τον Αλέκο ότι την γουστάρει, ότι είναι πολύ ενοχλητικός, ότι τον έχει κόψει, ότι δεν βρίσκεται μαζί του ενώ παράλληλα τον κοροϊδεύει κιόλας!

    Αποδείχτηκε όμως ότι όχι μόνο δεν έκοψε αλλά συνεχίζουν να βρίσκονται κανονικά. Και είμαι πλέον σίγουρος ότι ακριβώς την ίδια συμπεριφορά έχει και σε αυτόν. Μάλιστα ο Αλέκος πιστεύει τώρα ότι εγώ γουστάρω την Σοφία και πήγα κ τον έπιασα για να ξεκόψει από αυτήν μόνο και μόνο επειδή ζηλεύω!!!

    Δεν ξέρω τι γίνεται πλέον. Ή όντως γουστάρει και παίζει σε διπλό ταμπλό μέχρι να το φτάσει στο σημείο που θέλει κάποια στιγμή ή είναι χειριστικό άτομο κ από τη φύση της εφαρμόζει την τακτική του διαίρει και βασίλευε που είπε η Μάρα για να μπορεί πιο εύκολα να μας χειραγωγεί.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    πωπω μπερδεμα..το αν λεει αληθεια ο αλεκος ή οχι ,εχει να κανει με το ποσο τον εμπιστευεται..γιατι αν μπει σε τετοια τριπακια..θα μπερδευτει ακομα περισσοτερο..
    υπαρχει κ αλλη επιλογη...να μην ασχοληθεις καν κ περα βρεχει επισης..εγω το εφαρμοζω συχνα σε τετοιες καταστασεις...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    161
    Δεν νομίζω ότι τον εμπιστεύεται και πάρα πολύ. Τουλάχιστον έτσι δείχνει. Και ούτε ο Αλέκος νομίζω ότι εμπιστεύεται εμένα γιατί ξέρω την δικιά του και ίσως υποπτεύεται ότι μπορεί να γίνει καμιά στραβή και να τα μάθει. Άρα και να τη γουστάρει όντως δεν πρόκειται να μου το πει ξεκάθαρα.

    Ειλικρινά δεν με νοιάζει καν αν ο ένας γουστάρει την άλλη και τούμπαλιν. Ας κάνουν ότι θέλουν, ας βγάλουν τα μάτια τους. Εμένα γιατί με έμπλεξε σε όλη αυτή την ιστορία; Γιατί να μου κάνει τα γλυκά μάτια; Γιατί να με κολακεύει διαρκώς; Γιατί να θέλει να βρισκόμαστε και να κάνουμε παρέα; Γιατί να το παίζει ώρες ώρες "θύμα" λέγοντας ότι νιώθει μόνη, ότι δεν την καταλαβαίνει κανείς, ότι όλοι οι άντρες τη θεωρούν ξεδιάντροπη ενώ αυτή είναι ντροπαλή; Και γιατί την ίδια ώρα να μου μιλάει συνεχώς για το πόσο την ενοχλεί ο άλλος σαν να προσπαθεί να κερδίσει με κάποιο τρόπο την "προστασία" μου από αυτόν και να με κάνει ταυτόχρονα να ζηλέψω;!

    Καλή η συμβουλή του "πέρα βρέχει" αλλά ειλικρινά θα σκάσω αν δεν της τα πω...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by Aris83 View Post
    Γιατί να το παίζει ώρες ώρες "θύμα" λέγοντας ότι νιώθει μόνη, ότι δεν την καταλαβαίνει κανείς, ότι όλοι οι άντρες τη θεωρούν ξεδιάντροπη ενώ αυτή είναι ντροπαλή;
    Όταν στο είπε αυτό τι εννοούσε; Ξεδιάντροπη δηλαδή; Ότι την πέφτει σε όλους ξέρω γω;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    161
    Το ανάποδο! Ότι όλοι τη θεωρούν ξεδιάντροπη και της την πέφτουν μόνο και μόνο για να την ρίξουν στο κρεβάτι. Σαν ένα παράπονο δλδ ότι κανείς δεν την αντιμετωπίζει με σεβασμό, με γλυκύτητα, με ρομάντζο κλπ. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by Aris83 View Post
    Το ανάποδο! Ότι όλοι τη θεωρούν ξεδιάντροπη και της την πέφτουν μόνο και μόνο για να την ρίξουν στο κρεβάτι. Σαν ένα παράπονο δλδ ότι κανείς δεν την αντιμετωπίζει με σεβασμό, με γλυκύτητα, με ρομάντζο κλπ. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα...
    Και για ποιο λόγο ακριβώς τα χρειάζεται τα γλυκόλογα από τρίτους αφού έχει σχέση;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    161
    Δεν το είπε από αυτήν την άποψη νομίζω, ότι δλδ χρειάζεται γλυκόλογα. Πιο πολύ το είπε από την άποψη του σεβασμού από την πλευρά των αντρών. Ότι όλοι την προσεγγίζουν μόνο και μόνο για να την π@@ξουν (καθώς την θεωρούν ξεδιάντροπη) και όχι πχ για να πιάσουν φιλία μαζί της ή κάνουν έστω κάποια παρέα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Χαχαχα ναι λες και είναι η μόνη. Τις περισσότερες γυναίκες οι άντρες τις προσεγγίζουν για να κάνουν κάτι μαζί τους παρά για να πιάσουν φιλίες. Νομίζω ότι και αυτό στο είπε στο πλαίσιο όλων των προηγούμενων. Δηλαδή ότι ο Αλέκος της την πέφτει αλλά δεν είναι ο μόνος. Τόσοι και τόσοι της την πέφτουν και αυτή η καημενούλα τι να κάνει που μπλέκει χωρίς να θέλει; Σόρρυ κιόλας αλλά αν μια γυναίκα έχει σχέση δεν επιδιώκει να ξεμοναχιάζεται με τους άντρες της παρέας, ειδικά όταν δεν είναι χρόνια φίλοι της αλλά μόλις την γνώρισαν. Πολύ χειριστική μου φαίνεται. Αλλά το θέμα είναι τι κάνεις εσύ για όλο αυτό; Εγώ στη θέση σου απλά δεν θα ξανάβγαινα μαζί της μόνο. Την επόμενη φορά που θα πρότεινε κάτι θα έλεγα ας πούμε και στα παιδιά. Και αν προέβαλλε δικαιολογίες θα έλεγα οκ εσύ μπορεί να έχεις τα θεματά σου με τον άλλον αλλά εμένα είναι φίλος μου και δεν θέλω να ξεκόψω. Μην την αφήνεις να σε ξεμοναχιάζει αφού φοβάσαι τι θα λέει για σένα πίσω από την πλάτη σου. Και περιόρισε την επικοινωνία σας στο ελάχιστο.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. τελειομανία ή κάτι άλλο;
    By lepetit in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 31-03-2016, 02:47
  2. ΙΨΔ; Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;
    By Red_Rabbit in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 26-08-2014, 13:57
  3. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...........
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 75
    Last Post: 31-01-2012, 18:32
  4. Ψύχωση ή κάτι άλλο?
    By MCCoolguy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 22-08-2011, 19:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •