οταν οι ειδικοι μιλανε για την καταθλιψη.... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    από ότι φαίνεται πρέπει να καταλάβουμε πως οι έγκλειστοι είναι ασθενείς, και οι άνθρωποι που πάσχουν, παρά την απώλεια της \"λογικής\" παραμένουν ανθρώπινα όντα.
    δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο.
    οποιος κατάλαβε, κατάλαβε....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    εγω συμπασθω μαζι μετους εγκλειστους κ βαζω τον εαυτο μου στη θεση τους αν κ ο ψυχιτρος μου αυτο που εχω δεν οδηγει στο ψυχιατρειο δεν ΄\'τρελλαινεσαι\' απλα υποφερεις οταν σε πιανει αυτη η κριση ..

    κρινο τι ακριβως εισαι??ασθενης γιατρος τιιιι??

  3. #18
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ειμαι γιατρος με ασθενεια...


  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    παιδι μου απαντα σοβαρα.γιατρος εισαι??

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    δεν ξέρω κατά πόσο ταιριάζει στο θέμα αλλά είναι κάτι που θα ήθελα να μοιραστώ...
    έχετε ακούσει για το αντιψυχιατρικό κίνημα;
    αυτό είχε σάν κύριους αντιπροσώπους του τους:Ρ.Λάινγκ και Ντέιβιντ Κούπερ στην Αγγλία,τον Τόμας Σαζ στην Αμερική,τον φιλόσοφο Μισέλ Φουκό στην Γαλλία και τον Φράνκο Μπαζάλια στην Ιταλία οι οποίοι θεωρούσαν ότι οι ονομαζόμενες παθολογικές συμπεριφορές στην σχιζοφρένεια ήταν φυσιολογικές αντιδράσεις στο ακατάλληλο κοινωνικό σύστημα.

    είναι κάτι που διάβασα πρόσφατα και με έκανε να αναρωτηθώ κατά πόσο μπορεί να ισχύει μια τέτοια θεωρία.....

  6. #21
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εχει αρκετη βαση λιτσα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    σύμφωνα με την αντιψυχιατρική η ψυχική νόσος είναι μύθος.
    το βασικό επιχείρημα είναι ότι η έννοια της νόσου είναι σωματική και δεν μπορεί να θεωρηθεί ως νόσος μια ψυχολογική διαταραχή χωρίς σωματική παθολογία.παρά το ότι η αντιψυχιατρική περιλαμβάνει απόψεις που διαφέρουν μεταξύ τους και η ουσιά του επιχείρηματός της δεν είναι πάντα σαφής έχει δημοφιλή και αντιεξουσιαστική αποίχηση σε μεγάλο μέρος της κοινής γνώμης καθώς επιτίθεται εναντίων των ψυχοφαρμάκων της ηλεκτροσπασμοθεραπείας και του εγκλεισμού του ασθενούς χωρίς την έγκρισή του.
    οι ψυχίατροι θεωρούν ότι πρόσφατα έχει αποδειχτεί σε μεγάλο βαθμό ότι η ψυχική νόσος είναι εγκεφαλική νόσος.
    η αντιψυχιατρική όμως συνεχίζει να υποστηρίζει ότι η αντικειμενοποίηση της ψυχικής νόσου μάλλον καθιστά την ψυχιατρική μέρος του προβλήματος παρά προσφέρει τη λύση του.

    και αναρωτιέμαι μήπως τελικά είμαι καλά;;;;;;;;;;;

  8. #23
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    καλα δεν εισαι ακριβως γιατι δεν μπορεις να διαχειριστεις ικανοποιητικα τον κυκλο γυρω σου.
    Αυτο δεν σημαινει οτι το υπολοιπο κομματι ειναι καλα, αλλα αυτο δεν μας δινει λυσεις.

    Εγω γενικα ειμαι οπαδος του φουκω.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Λιτσα, μπορει με βαση την αντιψυχιατρικη η ψυχικη νοσος να ναι μυθος. ομως πολλες ψυχικες διαταραχες εχουν σωματικη παθολογια. ή συνοδευονται απο συγκεκριμενες σωματικες παθησεις.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    κατά τον φουκό ο ρόλος της ψυχιατρικής, ιδιαίτερα μετά την επικράτηση του εγκλεισμού σε ιδρύματα, έχει έναν υπόγειο εξουσιαστικό χαρακτήρα, καθώς υπό τον μανδία της επιστημονικότητας και μέσω της επιβολής ενός στερεότυπου κανονικότητας και του στιγματισμού της παρέκκλισης από αυτό ως αρρώστιας, στην πραγματικότητα επιβάλλεται ένα πρότυπο συμπεριφοράς, το οποίο είναι εναρμονισμένο με την κρατούσα αστική ηθική.


    μεγάλο του βιβλίο: επιτήρηση και τιμωρία.η γέννηση της φυλακής.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    Originally posted by Sofia
    Λιτσα, μπορει με βαση την αντιψυχιατρικη η ψυχικη νοσος να ναι μυθος. ομως πολλες ψυχικες διαταραχες εχουν σωματικη παθολογια. ή συνοδευονται απο συγκεκριμενες σωματικες παθησεις.
    δεν αντιλέγω απλά είπα πως ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που διάβασα...

  12. #27
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by λίτσα
    κατά τον φουκό ο ρόλος της ψυχιατρικής, ιδιαίτερα μετά την επικράτηση του εγκλεισμού σε ιδρύματα, έχει έναν υπόγειο εξουσιαστικό χαρακτήρα, καθώς υπό τον μανδία της επιστημονικότητας και μέσω της επιβολής ενός στερεότυπου κανονικότητας και του στιγματισμού της παρέκκλισης από αυτό ως αρρώστιας, στην πραγματικότητα επιβάλλεται ένα πρότυπο συμπεριφοράς, το οποίο είναι εναρμονισμένο με την κρατούσα αστική ηθική.


    μεγάλο του βιβλίο: επιτήρηση και τιμωρία.η γέννηση της φυλακής.

    συμφωνω.

    Απο βιβλια του μου αρεσει η ιστορια της σεξουαλικοτητας.


    Υγ. τον φουκω τον θεωρω καινοτομο οχι μονο για την εποχη του αλλα και για σημερα.
    Δεν γνωριζω αλλους φιλοσοφους που να μιλησαν τοσο αληθινα για ζητηματα που αφορουν τους ανθρωπους.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    η ιστορία της σεξουαλικότητας ήλπιζε να είναι το μεγάλο του έργο.
    όντως υπήρξε αναμφίβολα ένας από τους πρωτοπόρους της σύγχρονης φιλοσοφίας.υπήρξε από τους πρώτους στοχαστές της σύγχρονης φιλοσοφίας καθώς αποσυνδέθηκε από την παραδοσιακή φιλοσοφία του υποκειμένου και την εσχατολογική αντίληψη του νοήματος και ανέδειξε την πολυπλοκότητα των ανθρωπίνων πραγμάτων μέσα από την πολυπλοκότητα των δομών της ανθρώπινης δράσης.



    στα χίλια θέματα, συμφωνούμε και σε ένα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •