Η εξαρτηση απο το Φορουμ ...καλο η κακο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1

    Η εξαρτηση απο το Φορουμ ...καλο η κακο?

    Ενα πρόσφατο ποστ μιας κοπέλας, η οποία μετά απο λάθος διάγνωση για ψυχικό νόσημα και τόνους ψυχοφάρμακα, ανακαλύπτει ότι πάσχει απο θηροειδη , αλλά και παλαιότερα η εμμονή μιας κοπέλας που νοσηλευότανε σε νοσοκομείο και έψαχνε να βρει πρόσβαση στο φορουμ , με εχει πείσει ότι αυτο το εικονικό περιβάλλον δημιουργεί ένα είδος εξάρτησης σε καποια απο τα μέλη του αν οχι λίγο πολύ σε όλους ...

    Πόσο καλό όμως, θα μπορουσε να ειναι αυτο για κάποιο άτομο με υποβολιμη προσωπικότητα ?

    Είναι γνωστό ότι ο βαθμός υποβολιμοτητας ενος ατόμου εχει άμεση εξάρτηση με την ψυχική του υγεία .
    Η ψυχανάλυση σαν διαδικασία ψυχοθεραπείας, στηρίζεται στην ύπνωση και την υποβολιμοτητα ενος ατόμου.
    Τι ειναι η υποβολιμοτητα?
    Ενα απλό παράδειγμα , ειναι οι διαφημίσεις στην τηλεόραση...
    Ενα εξωτερικό ερέθισμα, νικάει την αντίσταση της συνείδησης
    και γίνεται αναγκη υπό την μορφή μιας παρόρμησης.
    Βλέπουμε ένα νέο μοντέλο αυτοκίνητου, με καλή εμπορική πρόταση για να το αποκτήσουμε και ενω δεν το έχουμε πραγματικά αναγκη , με την συχνή κρούση στην συνείδησή μας , οι όποιες αντιστάσεις εξαντλούνται και η νεα παρορμηση
    μας βάζει σε διαδικασία να το αποκτήσουμε.
    Αυτό που συμβαίνει δηλαδή , ειναι ότι χάνουμε τον αυτοέλεγχο μας
    Κάτι αντίστοιχο εχω διαπιστώσει ότι συμβαίνει και εδώ .
    Κάποιοι παλιότεροι που έχουν αναπτύξει δεσμούς φιλίας και αμοιβαίας εμπιστοσύνης μεταξύ τους , αφου κατάφεραν να ελέγξουν αυτούς που έχουν μεγαλύτερη υποβολιμοτητα απο τους άλλους, διαμορφώνουν ομάδα , η οποία κινείται οριακά
    στην αυτοσυντήρηση της , ανεξάρτητα απο τους λόγους συμμετοχής του καθε μέλους χωριστά στο φορουμ.
    Τι σημαινει αυτο?
    Ότι αν καποιος μπήκε στην θεματική της διπολικής διαταραχής πχ και γνωρίστηκε με άλλους με τους οποίους ανέπτυξε στενές προσωπικές σχέσεις, μέσω γιου του η επικοινωνιας
    στο φορουμ , ακόμα και αν θεραπεύσει τα αίτια της συμμετοχής του είτε με φάρμακα , είτε με άλλης μορφής θεραπεία , θα πρέπει να εχει την δύναμη να απεξαρτηθεί
    απο την ομάδα του , η οποία διατηρώντας την δική
    της συνοχη και συντήρηση, εχει την τάση να τον αποτρέπει για την έξοδό του με ισχυρότατο συναισθηματικό φορτίο το οποίο εχει προκληθεί λόγω της υποβολιμοτητας του και σε σχέση
    με τους άλλους .
    Αρκούμαι σε αυτη την διαπιστωση χωρίς να εχω άποψη για το πως θα μπορουσε να αντιμετωπισθεί άλλη, απο την κατάργηση των γιου του με την μορφή που υπαρχουν σήμερα και την υιοθέτηση συστήματος διαμεσολάβησης της διαχειρησης .
    Είναι σημαντικό να προστατευθεί η ωφελιμότητα του φορουμ
    και η εύκολη πρόσβαση και αποχώρηση των χρηστών, χωρίς την διευκόλυνση της ανάπτυξης προσωπικών σχέσεων που θα έφερναν συναισθηματικά εμπόδια στην υλοποίηση της ενδεικνυόμενης θεραπείας των άρρωστων , όταν αλλάζουν γιατρό, η το κυριότερο διάγνωση, που τους βγάζει δυναμικά
    απο καθε υποβολιμη ιδιότητα , που πλέον ίσως να ειναι εμπόδιο στην αποθεραπεία τους .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Για να καταλάβω κάτι.. στους ψυχασθενείς υπολογίζεις και τον εαυτό σου?

  3. #3
    Originally posted by vince
    Για να καταλάβω κάτι.. στους ψυχασθενείς υπολογίζεις και τον εαυτό σου?

    .........................................

  4. #4
    Πάνο....γιατί αποφεύγεις την ερώτηση?
    Θεωρείς τον όρο \"ψυχασθενείς\" βρισιά και απαντάς με τελίτσες?
    Και αν τον θεωρείς έτσι, γιατί τον χρησιμοποιείς κατά κόρον?

  5. #5
    Originally posted by Θεοφανία
    Πάνο....γιατί αποφεύγεις την ερώτηση?
    Θεωρείς τον όρο \"ψυχασθενείς\" βρισιά και απαντάς με τελίτσες?
    Και αν τον θεωρείς έτσι, γιατί τον χρησιμοποιείς κατά κόρον?
    ......................................

  6. #6
    αλλος?
    θα αρχισω να παιρνω απουσιες σε λιγο...

  7. #7
    Μια δημοσια συζητηση με το ερωτημα κατα ποσο η συμμετοχη στο φορουμ συνδεεται με φαινομενα εξαρτησης και υποβολιμοτητας , αποκλειει τις προσωπικες αναφορες και πρεπει να περιοριστει στο ερωτημα και τις οποιες απαντησεις θα ειχε καποιος να δωσει σχετικα με αυτο μονο...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω προσωπικα δεν μπαινω στο φορουμ για να θεραπευτω απο κατι...οταν εχω καποιο προβλημα θα ζητησω συμβουλες,στηριξη...οταν καποιος συνανθρωπος αντιμετωπιζει προβλημα και μπορω να γραψω κατι θα το γραψω...απο κει και περα μπαινω γιατι μου αρεσει να επικοινωνω.
    Προβληματα θα αντιμετωπιζουμε μεχρι το τελος της ζωης μας οχι γιατι υποφερουμε απο κατι αλλα γιατι ετσι ειναι η φυση του ανθρωπου...το πως τα εξωτερικευει ο καθενας εξαρταται απο τον ιδιο.

    Το μεσο ορο ηλικιας του φορουμ βασει ενος γκαλοπ που ειχαμε κανει παλια ειναι γυρω στα 30.
    Εχει περασει η πρωτη εποχη της νιοτης και εαν βαλεις και το γεγονος οτι μεγαλυτερες ηλικιες δεν εχουν τοση ευχερεια στο εργαλειο που λεγεται διαδικτυο μιας και ειναι σχετικα καινουριο φρουτο...εχει διαμορφωθει αυτη η κατασταση.

    Μου αρεσει να εξωτερικευομαι μεσω του γραπτου λογου και δεν μπορω να το κανω παντου.
    Δεν μπορω να παω σε φορουμ που ασχολειται με υπολογιστες πχ και να τους πω ξερετε σημερα τσακωθηκα με την κοπελια μου και τι να κανω.
    Εαν εχω προβλημα με τους υπολογιστες θα το ποσταρω εκει που θα μου απαντησουν τα \"σαϊνια\" με χαρα τους.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Originally posted by keep_walking
    Εγω προσωπικα δεν μπαινω στο φορουμ για να θεραπευτω απο κατι...οταν εχω καποιο προβλημα θα ζητησω συμβουλες,στηριξη...οταν καποιος συνανθρωπος αντιμετωπιζει προβλημα και μπορω να γραψω κατι θα το γραψω...απο κει και περα μπαινω γιατι μου αρεσει να επικοινωνω.
    Προβληματα θα αντιμετωπιζουμε μεχρι το τελος της ζωης μας οχι γιατι υποφερουμε απο κατι αλλα γιατι ετσι ειναι η φυση του ανθρωπου...το πως τα εξωτερικευει ο καθενας εξαρταται απο τον ιδιο.

    Το μεσο ορο ηλικιας του φορουμ βασει ενος γκαλοπ που ειχαμε κανει παλια ειναι γυρω στα 30.
    Εχει περασει η πρωτη εποχη της νιοτης και εαν βαλεις και το γεγονος οτι μεγαλυτερες ηλικιες δεν εχουν τοση ευχερεια στο εργαλειο που λεγεται διαδικτυο μιας και ειναι σχετικα καινουριο φρουτο...εχει διαμορφωθει αυτη η κατασταση.

    Μου αρεσει να εξωτερικευομαι μεσω του γραπτου λογου και δεν μπορω να το κανω παντου.
    Δεν μπορω να παω σε φορουμ που ασχολειται με υπολογιστες πχ και να τους πω ξερετε σημερα τσακωθηκα με την κοπελια μου και τι να κανω.
    Εαν εχω προβλημα με τους υπολογιστες θα το ποσταρω εκει που θα μου απαντησουν τα \"σαϊνια\" με χαρα τους.
    πολυ σωστα και συγκροτημενα το απαντας ..
    ομως κιπ αυτη η επικοινωνιακη μας αναγκη γιατι και εγω την εχω για αλλους λογους , μας κανει να ξεχωριζουμε ασυνειδητα καποιους εδω μεσα , με τους οποιους εχουμε περισσοτερα κοινα σημεια και γινομαστε φιλοι μαζι τους ετσι?
    αν δηλαδη μπει εδω μεσα ενας καινουργιος και γραψει κατι το οποιο μας φερνει σε αντιθεση με αυτο που συζητάμε απο παλια με τους φιλους μας , υπαρχει παντα η περιπτωση να εχουμε λαθος ειμεις και οχι παντα κατ\'αναγκη αυτος .ετσι?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    εμ φυσικα...ειπαμε το αλαθητο το εχει ο Παπας:P

    Οσο για το με ποιους θα δεσεις εξαρταται πολλες φορες απο συγκυριες...κατι ανοιγεται ο ενας...κατι εχει ελευθερο χρονο ο αλλος,ακτι οι προσωπικοτητες...ειναι πολλα που κανουν την σουπα:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    38
    καλησπέρα σε όλους!!
    Παρακολουθώ και εγώ διάφορες συζητήσεις και έχω γράψει για ένα θέμα που με απασχολεί..
    Να ρωτήσω κάτι?
    Είναι ένα site ψυχολογίας.Υπάρχει κάποιος ψυχολόγος εδώ μέσα?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Υπαρχουν μερικοι ψυχολογοι που μπαινουν ναι...σαν ιδιωτικη πρωτοβουλια...απο μονοι τους,και απαντουν μερικες φορες.
    Ουσιαστικα περισσοτερο ειμαστε προβληματισμενοι ανθρωποι μεταξυ μας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Originally posted by lini
    καλησπέρα σε όλους!!
    Παρακολουθώ και εγώ διάφορες συζητήσεις και έχω γράψει για ένα θέμα που με απασχολεί..
    Να ρωτήσω κάτι?
    Είναι ένα site ψυχολογίας.Υπάρχει κάποιος ψυχολόγος εδώ μέσα?
    η ερωτηση κανονικα λογω εθιμικου δεν απανταται αλλα εχω την αντυπωση οτι ειναι δυστυχως για την αληθεια της παιδειας μας στην ελλαδα παραπανω απο το 50% των οσων συμμετεχουν στο φορουμ! εκτιμηση βεβαια κανω γιατι με το ιντερνετ σημερα βρισκει οποιος ξερει να το χειριστει παπαδες !
    αληθεια γιατι ρωτας ? χρειαζεσαι καποια βοηθεια ?
    η ωφελιμοτητα του φορουμ ειναι προγραματισμενη μεσω της ανοιχτης επικοινωνιας ολων χωρις εξαιρεσεις η δεσμευσεις ...

  14. #14
    Originally posted by keep_walking
    εμ φυσικα...ειπαμε το αλαθητο το εχει ο Παπας:P
    ουτε ο Παπας κιπ! γιατι ειναι αρχηγος μιας ομαδας που λεγεται καθολικη εκκλησια ! Οτι κανει και οτι λεει εχουν σχεση με τα συμφεροντα της ομαδας του και της υπερασπισης τους !
    Οσο για το με ποιους θα δεσεις εξαρταται πολλες φορες απο συγκυριες...κατι ανοιγεται ο ενας...κατι εχει ελευθερο χρονο ο αλλος,ακτι οι προσωπικοτητες...ειναι πολλα που κανουν την σουπα:)

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    38
    Απλά ενημερωτικά ρωτάω.
    Το δικό μου θέμα το έχω θέσει και μάλλον θα το συνεχίσω σε λίγες μέρες.
    Απλά διαβάζω συζητήσεις και βλέπω οτι άτομα διαφωνούν και έχουν φτάσει σε σημείο να τσακώνονται.Σίγουρα κάποιοι δενονται και επηρεάζονται.
    Και οσον αφορά το θέμα της κοπέλας με το ιατρικό λάθος, αν κατάλαβα καλά, η κοπέλα αυτή έγραφε στο παρελθόν.Τώρα ολοι εκνευρίστηκαν γιατι οι γιατροί δεν της έκαναν όλες τις απαραιτητες εξετάσεις.Οταν αυτή η κοπέλα έγραψε για πρώτη φορά εδώ, δεν την ρώτησε κανείς?
    Δεν σας κατηγορώ σίγουρα.Απλά πιστεύω οτι από την στιγμή που βρήκε ποιο είναι το προβλημά της, και μακάρι να είναι αυτό, και έχει ξεκινήσει αγωγή με φάρμακα, ο οργανισμός της ήδη έχει μια εξάρτηση από αυτά και η μείωση πρέπει να γίνει σταδιακά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •