Μοναξιά! - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 98

Thread: Μοναξιά!

  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Η μοναξια, ειναι μοναξια πως να το κανουμε, οτι δραστηριοτητες η ενδιαφεροντα να ενταξεις στην καθημερινοτητα σου για να "σκοτωνεις" πιο ευχαριστια αυτο τον μοναχικο χρονο που διαθετεις, στο τελος της ημερας εισαι παλι μονος σου και βιωνεις αυτο.Μονος για περιπατο με εναν καφε στο χερι, μονος για μια βολτα με ποδηλατο σε παραλια, μονος για διακοπες το καλοκαιρι, μονος με ενα κινητο στο χερι σε παγκακι σε ενα παρκο γειτονιας, ειναι απελπιστικο κατα διαστηματα, κλεινεσαι, απομονωνεσαι, οχι γιατι σου αρεσει και το εχεις επιλεξεις,α πλα ετσι ηταν απο παντα για σενα.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Από μικροί μάθαμε να φοβόμαστε δύο πράγματα: τον θάνατο και τη μοναξιά. Οι περισσότεροι περνάμε όλη μας τη ζωή προσπαθώντας να αποφύγουμε να αντιμετωπίσουμε και τα δυό. Κανείς δε βρέθηκε να μας πει οτι ο μόνος τρόπος να ζήσουμε με εσωτερική ηρεμία και γαλήνη είναι να συμφιλιωθούμε με αυτά.

    Οι ανθρώπινες ανάγκες, πέραν της επιβίωσης, είναι η ανάγκη του ανήκειν και η ανάγκη της ατομικής έκφρασης. Αυτές οι δυό ανάγκες αλληλοσυγκρούονται. Η μία φωνάζει "θέλω να με καταλαβαίνουν, να με αποδέχονται με ειλικρίνεια και να με αγαπούν", η άλλη "θέλω να έχω τη δική μου άποψη, το δικό μου νόημα και πλάνο ζωής". Είναι η ανάγκη στην κοινωνικότητα και η ανάγκη στη μοναχικότητα.

    Χρειαζόμαστε τη μοναχικότητα από επιλογή για να αφουγκραστούμε τα θέλω μας και να γνωρίσουμε τον εαυτό μας. Όμως, η αυτοεκτίμηση καλώς ή κακώς χτίζεται στη σχέση μας με τους άλλους. Από μικροί, όταν εισπράτταμε την επιδοκιμασία των γονιών και των δασκάλων, μέχρι την ενηλικίωση, όταν γινόμαστε δέκτες της επιδοκιμασίας του συντρόφου, των φίλων, των συνεργατών.

    Η μοναξιά προκύπτει ως αναγκαστική διέξοδος όταν δεν σε αποδέχονται, δε σου φέρονται όπως πιστεύεις οτι σου αξίζει, δεν σε αγαπούν όσο θα ήθελες. Τότε κάνεις την ανάγκη φιλοτιμία, λές "Δε με παίζετε; δεν πειράζει, ούτε εγώ σας θέλω" και κλείνεσαι στον εαυτό σου. Αυτού του είδους η μοναξιά όμως δεν είναι δημιουργική. Έχει πολλή γκρίνια και αυτολύπηση. "Φταίνε οι άλλοι που με εκμεταλλεύονται", "δεν υπάρχει ειλικρίνεια, όλοι είναι ψεύτες και υποκριτές", "εγώ βοηθάω τους πάντες, αλλά εισπράττω αχαριστία", "δεν αξίζω, γι αυτό μου φέρονται έτσι" και άλλα τέτοια παράπονα.

    Τι μπορείς να κάνεις; Κατά τη γνώμη μου, μόνο μία λύση υπάρχει. Πάρε την ευθύνη της ζωής σου, χωρίς ενοχές, αλλά και χωρίς να περιμένεις ανταπόδοση. Λες πως σε έχουν απογοητεύσει οι άνθρωποι. Ίσως γιατί αφέθηκες να γοητευτείς, το είχες ανάγκη. Ισως γιατί τους πλησίασες δίχως υπολογισμούς και όρους και εισέπραξες ατολμία, μικρότητα και ζύγι. Όμως, μην αλλάξεις πλησίασμα. Η απάντηση της καρδιάς που πληγώνεται δεν είναι να μαζεύει. Είναι να απλώνεται περισσότερο. Γιατί η καρδιά είναι λουλούδι, που αν δεν ανοίξει στο φως, θα πεθάνει...

  3. #63
    hlias1988
    Guest
    μπορειτε να μου εξηγησετε το εξης?
    υπαρχουν και φορες που νιωθω μονος...
    αλλα υπαρχουν και φορες που ειμαι μονος και δεν νιωθω μονος...
    μπορειτε να μου το εξηγησετε?
    μαλλον αφειλετε οτι μαλλον περναω καλα μονος και δεν σκεφτομαι οτι ειμαι μονος......τι λετε?

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    μπορειτε να μου εξηγησετε το εξης?
    υπαρχουν και φορες που νιωθω μονος...
    αλλα υπαρχουν και φορες που ειμαι μονος και δεν νιωθω μονος...
    μπορειτε να μου το εξηγησετε?
    μαλλον αφειλετε οτι μαλλον περναω καλα μονος και δεν σκεφτομαι οτι ειμαι μονος......τι λετε?
    Ο άνθρωπος αντέχει κάποιο διάστημα και συνηθίζει μόνος του, αλλά το να έχει ανάγκη κάποιες στιγμές και παρέα είναι στη φύση του και όταν δεν έχει καθόλου τότε νιώθει κατά καιρούς μοναξιά

  5. #65
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Ο άνθρωπος αντέχει κάποιο διάστημα και συνηθίζει μόνος του, αλλά το να έχει ανάγκη κάποιες στιγμές και παρέα είναι στη φύση του και όταν δεν έχει καθόλου τότε νιώθει κατά καιρούς μοναξιά
    εσυ εχεις βιωσει μοναξια ποτε?

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Εννοείται, αλλά σχετικά λίγες φορές επειδή 1) είμαι εσωστρεφής και περνάω καλά μόνος μου 2) συνήθως όλο και κάποιον φίλο μου είχα και έβλεπα. Όποτε περνούσαν κάμποσες εβδομάδες που δεν έβλεπα κανέναν (λίγες φορές γινόταν αυτό) τότε άρχιζε να με "τσούζει" κάπως. Άλλοι και λίγες μέρες να μείνουν μόνοι ασφυκτιούν όμως

  7. #67
    hlias1988
    Guest
    ενταξη οταν λες μονος εννοεις μονος μονος? δεν εχεις καποιον στην οικογενεια?
    τεσπα εγω ειμαι μονος... πηγαινω για καφε μονος... οκ μενω σε μικρη περιοχη και λεω 5 καλημερες αλλα μερικες φορες δεν μου φτανει... θελω να μιλησω με τον αλλον για ποιο προσωπικα θεματα... ξερεις να του πω τα δικα μου να μου πει τα δικα του κτλ.. αυτο μου εχει λειψει...
    με εχει βοηθησει το φορουμ σε αυτο...

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    άλλο μοναξιά, άλλο μοναχικότητα.
    το να μην μπορεί κάποιος να μείνει μόνος του ποτέ, είναι σημάδι αδυναμίας ψυχικής.
    είναι φυσιολογικό να περνά χρόνο κανείς με τον εαυτό του. είναι απαραίτητο.

  9. #69
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by user View Post
    άλλο μοναξιά, άλλο μοναχικότητα.
    το να μην μπορεί κάποιος να μείνει μόνος του ποτέ, είναι σημάδι αδυναμίας ψυχικής.
    είναι φυσιολογικό να περνά χρόνο κανείς με τον εαυτό του. είναι απαραίτητο.
    Μερικες φορες νιωθω οτι θελω να φορτισω της μπαταριες μου τις ψυχικες...
    Οταν εισαι με ατομα που σε αγαπουν αυτο σε τονωνει...

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Μερικες φορες νιωθω οτι θελω να φορτισω της μπαταριες μου τις ψυχικες...
    αυτό θα πει οτι είσαι εσωστρεφής

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Καλησπέρα,
    Είμαι σε ακριβώς την ίδια φάση.. αν θες στείλε μου πμ να μιλήσουμε.
    -Ζωη

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by user View Post
    αυτό θα πει οτι είσαι εσωστρεφής
    Και γω ειμαι εσωστρεφης τυπος, αλλα απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου, ηθελα μεν να μενω καποιες φορες μονος μου, αναζητουσα δηλαδη την μοναχικοτητα ως μεσο ανακουφισης ,αλλα ηθελα ομως να ανηκω και σε παρεες, να εχω φιλιες για να κανω δραστηριοτητες, η ταξιδια η οτιδηποτε, δυστυχως ομως ποτε δεν το ειχα ευκολο αυτο, ακομη και αν ορισμενες φορες το κυνηγουσα, δεν μπορουσα να δημιοργησω κατασταση για φιλια η φιλιες, με αποτελεσμα, να μενω ξανα και ξανα μονος μου.

    Επισης δεν μου αρεσει και η προβολη/εκθεση εμενα, δηλαδη εχω θεμα με το να ανεβασω μια φωτογραφια σε ενα social media, η να βγω φωτο με αλλους,γιατι δεν μπορω να διαχειριστω το να με σχολιαζουν ακομη και θετικα,οχι μονο αρνητικα.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Και γω ειμαι εσωστρεφης τυπος, αλλα απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου, ηθελα μεν να μενω καποιες φορες μονος μου, αναζητουσα δηλαδη την μοναχικοτητα ως μεσο ανακουφισης ,αλλα ηθελα ομως να ανηκω και σε παρεες, να εχω φιλιες για να κανω δραστηριοτητες, η ταξιδια η οτιδηποτε [...] Επισης δεν μου αρεσει και η προβολη/εκθεση [...] γιατι δεν μπορω να διαχειριστω το να με σχολιαζουν ακομη και θετικα,οχι μονο αρνητικα.
    εσωστρεφής θεωρείσαι όταν ανατραφοδοτείσαι -γεμίζεις μπαταρίες που λένε- όταν είσαι μόνος, αισθάνεσαι καλά περισσότερο σε ήσυχα μέρη παρά σε μέρη με φασαρία, δεν θέλεις να είσαι το κέντρο προσοχής, κουράζεσαι απο τις μεγάλες παρέες και το κουτσομπολιο κλπ. αυτό δε σημαίνει οτι δεν έχεις φίλους. απλά τους έχεις σε μικρές δόσεις! και φυσικά και οι εσωστρεφείς κάνουν δραστηριότηες και ταξιδεύουν κι απ' όλα.
    ο φόβος για κοινωνική κριτική είναι κάτι άλλο, μπλέκει στα χωράφια της κοινωνικής φοβίας ή/και τις ντροπαλότητας.

    το θέμα είναι ότι αυτό δεν είναι ευκολο να το διαχειρηστείς σε έναν κόσμο που απαιτεί απο εσένα να είσαι κάτι άλλο ουτως ώστε να είσαι αποδεκτός.
    και αναφορικά με τη μοναξιά, ο εσωστρεφής τρόπος ζωής δυσκολεύει το πρόβλημα.

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Thumbs down

    Quote Originally Posted by user View Post
    εσωστρεφής θεωρείσαι όταν ανατραφοδοτείσαι -γεμίζεις μπαταρίες που λένε- όταν είσαι μόνος, αισθάνεσαι καλά περισσότερο σε ήσυχα μέρη παρά σε μέρη με φασαρία, δεν θέλεις να είσαι το κέντρο προσοχής, κουράζεσαι απο τις μεγάλες παρέες και το κουτσομπολιο κλπ. αυτό δε σημαίνει οτι δεν έχεις φίλους. απλά τους έχεις σε μικρές δόσεις! και φυσικά και οι εσωστρεφείς κάνουν δραστηριότηες και ταξιδεύουν κι απ' όλα.

    ο φόβος για κοινωνική κριτική είναι κάτι άλλο, μπλέκει στα χωράφια της κοινωνικής φοβίας ή/και τις ντροπαλότητας.

    το θέμα είναι ότι αυτό δεν είναι ευκολο να το διαχειρηστείς σε έναν κόσμο που απαιτεί απο εσένα να είσαι κάτι άλλο ουτως ώστε να είσαι αποδεκτός.
    και αναφορικά με τη μοναξιά, ο εσωστρεφής τρόπος ζωής δυσκολεύει το πρόβλημα.
    Αυτο που λες στην πρωτη παραγραφο, σε συνδιασμο με τα υπολοιπα περι ντροπαλοτητας, φοβος εκφρασης λογω κοινωνικης φοβιας/κριτικης ειναι ακριβως ο συνδιασμος που με χαρακτηριζει και που βιωνω για αρκετα χρονια, εχω τασεις απομονωσης γιατι ετσι πιστευω πως αισθανομαι λιγο καλυτερα, απλα δεν μου ειναι ευκολο στη διαχειρηση γενικοτερα, μιλαμε τωρα πηγαινεις σε ενα γυμναστηριο, αντι να πιασω κουβεντα με εναν η μια διπλανο/νη μου, να γνωριστω, μηπως εχουμε και κοινους γνωστους ας πουμε η κοινους στοχους, δεν κανω τπτ απολυτως, εχω μια απαθης σταση, απομακρη, οποτε περνας και αδιαφορος στους γυρω. Ενω, βλεπεις,αλλος θα παει να πιασει κουβεντα απο την πρωτη βδομαδα, θα ανταλλαξει και facebook, θα βρεθουν και 3-4 γνωστοι φιλοι απο εκει μεσα, οποτε αυτοματως δημιουργειται μια επαφη που αργοτερα ισως γινει φιλια, ετσι ευκολα και απλα, αυτο εγω δεν το εχω ως επιλογη δυστυχως.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Κάποιες φορές όταν βλέπουμε ένα μοτίβο που μας δυσαρεστεί, όταν νιώθουμε στάσιμοι για καιρό, όταν είμαστε παγιδεμένοι σε φαύλους κύκλους που δεν μπορούμε να λύσουμε, αυτό που ίσως χρειάζομαστε εν τέλει είναι καθοδηγηση απο έναν ειδικό, ο οποίος ασχολείται αποκλειστικά με τη δική σου περίπτωση.
    Πολλές φορές, θέματα τέτοια έχουν σχέση με θέματα με τον εαυτό ή έλλειψη κάποιων δεξιοτήτων (που μαθαίνονται) ή και τα δύο μαζί.
    Για παράδειγμα, ένας άνθρωπος που μεγάλωσε σε ένα επικριτικό περιβάλλον, μπορεί να συμπέρανε για τον εαυτό του ότι δεν είναι επαρκής. Οπότε στη συνέχεια της ζωής του, να επικρίνει ο ίδιος τον εαυτό του, και να λέει πχ ότι πρεπει να πληρώ κάποιες προυποθέσεις για να είμαι αρκετός, δεν είμαι ικανός, θα απορριφθώ κλπ.
    Από την άλλη πλευρά, ένας άνθρωπος μπορεί να μην πήρε καθοδήγηση και να μην είχε την ευκαιρία να εξασκηθεί σε κοινωνικές δεξιότητες που κάποιοι έμαθαν, όπως πώς να διεκδικεί αυτό που θέλει, να βάζει τα όρια του, να λέει την γνώμη του κτλ
    Όλα αυτά μπορεί να δυσκολεύουν τον άνθρωπο αυτό να έρχεται κοντά, να εκτίθεται γιατί από την μία θεωρεί πως δεν είναι αρκετός και θα απορριφθεί και από την άλλη μπορεί να θέλει να το κάνει και να μην ξέρει τον τρόπο, ας πούμε να αναρωτιέται τι θέμα να ανοίξω κλπ.
    Για μένα, οι όροι εσωστρεφής και εξωστρεφής δεν έχουν τόση σχέση με την μοναξιά.
    Επίσης, η μοναξιά είναι ένα φυσιολογικό συναίσθημα που όλοι θα νιώσουμε κάποιες φορές, όπως ακριβώς είναι και η στενοχώρια.
    Το πρόβλημα είναι τα άκρα, άμα συνέχεια νιώθουμε μοναξιά, αν συνέχεια αποφεύγουμε να εκτεθούμε προκειμένου να μην απορριφθούμε και να προστατέψουμε τον εαυτό μας.
    Η γνώμη μου είναι πως όταν κάτι μας βασανίζει καιρό, το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ζητήσουμε καθοδήγηση, να φροντίζουμε τον εαυτό μας και να μην αφήνουμε το πρόβλημα να χρονίζει. Γιατί δυστυχώς, όταν χρονίζει ένας τέτοιος φαύλος κύκλος έρχονται και άλλα προβλήματα, όπως παρατεταμένη στενοχώρια, έλλειψη ευχαρίστησης από τη ζωή, άγχος κλπ.
    Υπάρχουν πολλοί δρόμοι για να συμβουλευτεί και να βοηθηθεί κάποιος. Εγώ αυτούς που γνωρίζω ως πιο αποτελεσματικούς είναι η ψυχοθεραπεία και σοβαρά βιβλία αυτο-βοήθειας (γιατί πολλά υπάρχουν). Υπάρχει η δυνατότητα για οικονομική ψυχοθεραπεία αν κάποιος επιθυμεί τύπου και 20 ευρώ το μήνα. Αλλά μπροστά στον φόβο μην πέσουμε σε κακό θεραπευτή καμία φορά το αφήνουμε στην άκρη. Δοκιμάστε και δείτε στην πορεία. Αν δεν δοκιμάσετε δεν θα μάθετε. Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι δρόμοι που εγώ δεν γνωρίζω. Αλλά πιστεύω πως πολλοί δρόμοι μπορούν να οδηγήσουν στην βελτίωση αρκεί να μην πιάνουμε πολλούς δρόμους ταυτόχρονα και μπερδευόμαστε.
    Ένα πράγμα τη φορά (είναι η πιο χρήσιμη και αποτελεσματική συμβουλή που έχω ακούσει).

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Similar Threads

  1. Μοναξιά
    By windswept in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 07-07-2014, 20:15
  2. Μοναξια.
    By Alucard in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2014, 10:47
  3. μοναξια...
    By μελπω in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 17-11-2013, 23:19
  4. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By jim1992 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 16-06-2013, 14:42
  5. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By alekos123 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 55
    Last Post: 28-07-2011, 14:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •