Μεταιχμιακη διαταραχη , αυτοτραυματισμοι και αυτοκτονικες σκεψεις - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 12 FirstFirst ... 89101112 LastLast
Results 136 to 150 of 177
  1. #136
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Μπρουτάλ View Post
    Αυτό είναι αριστουργηματική κουβέντα. Διδάσκει. Μπράβο που συνειδητά το κάνεις, το ενεργείς, το δηλώνεις για να το διαδώσεις ως τρόπο σκέψης και στάση καθημερινότητας. Το κάνω κι εγώ.

    Αυτό που είμαστε είναι χαοτικό και ακαθόριστο. Απλά διαρκώς το προσεγγίζουμε κι αυτό είναι και το νόημα .
    Μπράβο από μένα.
    μα δεν γραφω κατι για να αποσπασω εντυπωσεις , ειμαι απλα ειλικρινης , αγαπητε μπρουταλ , θελω να πιστεψω οτι η 17ετης κτθλψη μου θα εχει ενα τελος καποια στιγμη, μονο αυτο θελω , αλλα ωρες ωρες ολιγοπιστω ......
    η ζωη ειναι γεματη αβεβαιοτητα και πονο, πως θα αντεπεξελθουμε σε αυτην ?

  2. #137
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Μπρουτάλ View Post
    Δεν ξέρω ποιας εφαρμογής.
    tapatalk αν είσαι από κινητό ή τάμπλετ
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #138
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    [/B]

    Καλημέρα !

    Γιατί πολύ απλά για κάποιον που δεν τα έχει δεν μπορεί να να καταλάβει πόσο σημαντικά είναι .
    Εσύ έχεις ιδέα τι μπορεί να σου προσφέρει κάτι άγνωστο ώστε να έχεις αντικειμενική άποψη πάνω σε ένα θέμα ?

    Ή νομίζεις ότι μια γυναίκα που δεν έχει καταφέρει ακόμα να νοιώσει την έννοια της μητρότητας μπορεί να καταλάβει τι εστί να έχεις παιδιά και τι σημαίνει να είναι το κίνητρο σου μόνο αυτά και τίποτε άλλο ώστε να πολεμήσεις για να γίνεις καλύτερος άνθρωπος ..

    Αν ήξερε ο καθένας μας τι δυναμη και τι κουράγιο μπορεί να αντλιθει από την οικογένεια του ,τον σύντροφό του και τα παιδιά του ,οι περισσότεροι ψυχολόγοι θα ήταν άνεργοι και οι άνθρωποι πολύ καλύτεροι !
    Ωραια τα λες μαριλου και πολύ καλά κανεις που λες πως νοιωθεις το όλο, αλλά όταν συζητάμε εδώ για την οριακή, εμείς το συζητάμε από την θέση του άλλου που σχετίζεται με κάποιον οριακό, έτσι νομίζω ότι βοηθιούνται όλοι, δεν είναι θέμα κριτικής η μαλώματος.
    Στο παράδειγμα ας πούμε που αναφέρεις, της οικογένειας, μπορείς να αντιληφθείς πως εάν ο άλλος, ακόμη και τα παιδιά, καταλάβουν ότι εξαρτάται όχι απλά η ευτυχία σου αλλά και η ζωή σου από αυτούς, τι είδους βάρος νοιωθουν και τι ενοχές σε κάποιες περιπτώσεις;
    Προσπάθησε να καταλάβεις ότι κανένας δεν ανήκει σε κανεναν και ότι όλοι είναι ελεύθεροι κάποια στιγμή να ακολουθήσουν τον δρόμο τους, εάν χρειαστεί, χωρίς υπέρμετρες ενοχές και δράματα. Να είσαι σίγουρη τότε ότι όλα θα πάνε καλά. Το δραμα δεν θα γίνει ποτε αγάπη και ποτε δεν θα προάγει την ευτυχία, ξεφύγετε από το δραμα

  4. #139
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Ωραια τα λες μαριλου και πολύ καλά κανεις που λες πως νοιωθεις το όλο, αλλά όταν συζητάμε εδώ για την οριακή, εμείς το συζητάμε από την θέση του άλλου που σχετίζεται με κάποιον οριακό, έτσι νομίζω ότι βοηθιούνται όλοι, δεν είναι θέμα κριτικής η μαλώματος.
    Στο παράδειγμα ας πούμε που αναφέρεις, της οικογένειας, μπορείς να αντιληφθείς πως εάν ο άλλος, ακόμη και τα παιδιά, καταλάβουν ότι εξαρτάται όχι απλά η ευτυχία σου αλλά και η ζωή σου από αυτούς, τι είδους βάρος νοιωθουν και τι ενοχές σε κάποιες περιπτώσεις;
    Προσπάθησε να καταλάβεις ότι κανένας δεν ανήκει σε κανεναν και ότι όλοι είναι ελεύθεροι κάποια στιγμή να ακολουθήσουν τον δρόμο τους, εάν χρειαστεί, χωρίς υπέρμετρες ενοχές και δράματα. Να είσαι σίγουρη τότε ότι όλα θα πάνε καλά. Το δραμα δεν θα γίνει ποτε αγάπη και ποτε δεν θα προάγει την ευτυχία, ξεφύγετε από το δραμα
    Δεν νομίζω να έχεις καταλάβει γιατί ακριβώς συζητούσαμε από την αρχή με την Βικτώρια .

    Κάπου έχεις καταλάβει λάθος γιατί μιλάς για δράματα .
    Που είναι τα δράματα για εξήγησε μου γιατί δεν πολυκαταλαβα που ακριβώς είδες το δράμα σε όλα αυτά .

    Και το κυριότερο ποιος έκανε κρητική ή είχε όρεξη για να μαλώσει?
    εγώ?
    Δεν νομίζω ,για ξαναδιάβασε από την αρχή όμως όλο το διάλογο και θα καταλάβεις Ποιος έχει διάθεση για συζητήσει ,να ακούσει τον άλλον ,να προσπαθήσει να τον καταλάβει ,να μοιραστεί μαζί του παρόμοια βιώματα ανεξάρτητα αν ο ένας κουβαλάει μια ταμπέλα ή όχι .
    Αυτό που βγήκε με την συζήτηση μου με την θεματοθετρια μόνο σε κάτι τέτοιο δεν κατέληξε οπότε νομίζω έχεις κάνει κάπου λάθος .

    Σε ένα πράγμα επικεντρώθηκαν .Πόσο σημαντική είναι η βοήθεια που λαμβάνουμε από τους συντρόφους μας και πως όλο αυτό μπορεί να οδηγήσει σε κάτι πολύ δυνατό και όμορφο .
    Αν αυτό κάποιοι θέλουν να το βλέπουν δράμα ή στα πλαίσια μιας "οριακής συζήτησης " μάλλον κάτι λάθος πάει .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #140
    Η αλήθεια είναι ότι όλοι μας ζούμε ένα δράμα.

    Τι ψηφίσατε είπατε πουλάκια μου;

  6. #141
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δεν νομίζω να έχεις καταλάβει γιατί ακριβώς συζητούσαμε από την αρχή με την Βικτώρια .

    Κάπου έχεις καταλάβει λάθος γιατί μιλάς για δράματα .
    Που είναι τα δράματα για εξήγησε μου γιατί δεν πολυκαταλαβα που ακριβώς είδες το δράμα σε όλα αυτά .

    Και το κυριότερο ποιος έκανε κρητική ή είχε όρεξη για να μαλώσει?
    εγώ?
    Δεν νομίζω ,για ξαναδιάβασε από την αρχή όμως όλο το διάλογο και θα καταλάβεις Ποιος έχει διάθεση για συζητήσει ,να ακούσει τον άλλον ,να προσπαθήσει να τον καταλάβει ,να μοιραστεί μαζί του παρόμοια βιώματα ανεξάρτητα αν ο ένας κουβαλάει μια ταμπέλα ή όχι .
    Αυτό που βγήκε με την συζήτηση μου με την θεματοθετρια μόνο σε κάτι τέτοιο δεν κατέληξε οπότε νομίζω έχεις κάνει κάπου λάθος .

    Σε ένα πράγμα επικεντρώθηκαν .Πόσο σημαντική είναι η βοήθεια που λαμβάνουμε από τους συντρόφους μας και πως όλο αυτό μπορεί να οδηγήσει σε κάτι πολύ δυνατό και όμορφο .
    Αν αυτό κάποιοι θέλουν να το βλέπουν δράμα ή στα πλαίσια μιας "οριακής συζήτησης " μάλλον κάτι λάθος πάει .
    Μαριλου έχεις δίκιο χίλια συγνώμη, είχα καιρό να μπω, μπήκα βιαστικά και είχα την εντύπωση ότι έχεις bpd, σε μπέρδεψα με άλλο μελος. Πάρτο σαν γενικό και όχι προσωπικό μυνημα.

  7. #142
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Μαριλου έχεις δίκιο χίλια συγνώμη, είχα καιρό να μπω, μπήκα βιαστικά και είχα την εντύπωση ότι έχεις bpd, σε μπέρδεψα με άλλο μελος. Πάρτο σαν γενικό και όχι προσωπικό μυνημα.
    Τώρα θα σου πει αυτό που απάντησε και σε μένα όταν της έκανα αυτή την ερώτηση και θα μπερδευτείς χειρότερα. Ή και όχι.

  8. #143
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Μαριλου έχεις δίκιο χίλια συγνώμη, είχα καιρό να μπω, μπήκα βιαστικά και είχα την εντύπωση ότι έχεις bpd, σε μπέρδεψα με άλλο μελος. Πάρτο σαν γενικό και όχι προσωπικό μυνημα.
    Καλημέρα!

    Όλα καλά Γιώργο !Απόλυτα κατανοητό ότι κάποιες φορες μπορεί να καταλάβουμε λάθος πράγματα για αυτό και υπάρχει ο διάλογος !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #144
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα!

    Όλα καλά Γιώργο !Απόλυτα κατανοητό ότι κάποιες φορες μπορεί να καταλάβουμε λάθος πράγματα για αυτό και υπάρχει ο διάλογος !
    Μα δεν καταλάβαμε λάθος.

  10. #145
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Εάν τα χρήματα του κοινού λογαριασμού ανήκαν στην μητέρα σου, αναγνωρίζεις ότι είχε το δικαίωμα να τα δώσει στη θεία σου ή όπου αλλού ήθελε; Πως "έπρεπε να το δει" κατά τη γνώμη σου;


    Το καταλαβαίνεις ότι δεν είναι συζήτηση για τα δικαιώματα, ποιος τα έχει και πως τα έχει,
    ή θα συνεχίσεις τις στοκιές που βασικά πηγάζουν από τη γαϊδουριά σου και την κακοήθειά σου;

  11. #146
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Μπρουτάλ View Post
    Το καταλαβαίνεις ότι δεν είναι συζήτηση για τα δικαιώματα, ποιος τα έχει και πως τα έχει,
    ή θα συνεχίσεις τις στοκιές που βασικά πηγάζουν από τη γαϊδουριά σου και την κακοήθειά σου;
    Είπα να μην γράψω άλλο εδώ, αλλά μετά από 10 μέρες που δεν γράφει κανένας, ας απαντήσω. Εσύ το καταλαβαίνεις ότι δεν είμαστε υποχρεωμένοι να συμφωνούμε με την ιστορία που μας παραθέτει ο εκάστοτε θεματοθέτης, και όταν εντοπίζουμε τις αντιφάσεις του να τις δείχνουμε, αν θέλουμε; Καμία "στοκιά" δεν υπάρχει στα σχόλιά μου. Είμαι απολύτως άμεση και σαφής σε όσα λέω. Και εν προκειμένω είπα σαφώς ότι τα λεφτά ήταν της μάνας της και της τα πήρε από τον λογαριασμό και ήθελε μετά να το δικαιολογήσει και κατηγόρησε και τη μητέρα της επειδή δεν της τα έδινε και τα έδωσε στην θεία της (αδερφή της μάνας της). Πόσο πιο σαφώς να πω ότι είχε άδικο σε αυτό το θέμα; Οσα δίκια και να είχε από άλλη συμπεριφορά της μάνας της, δεν της δίνουν το δικαίωμα να της πάρει τα χρήματά της σε ανταπόδοση.

  12. #147
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Είπα να μην γράψω άλλο εδώ, αλλά μετά από 10 μέρες που δεν γράφει κανένας, ας απαντήσω. Εσύ το καταλαβαίνεις ότι δεν είμαστε υποχρεωμένοι να συμφωνούμε με την ιστορία που μας παραθέτει ο εκάστοτε θεματοθέτης, και όταν εντοπίζουμε τις αντιφάσεις του να τις δείχνουμε, αν θέλουμε; Καμία "στοκιά" δεν υπάρχει στα σχόλιά μου. Είμαι απολύτως άμεση και σαφής σε όσα λέω. Και εν προκειμένω είπα σαφώς ότι τα λεφτά ήταν της μάνας της και της τα πήρε από τον λογαριασμό και ήθελε μετά να το δικαιολογήσει και κατηγόρησε και τη μητέρα της επειδή δεν της τα έδινε και τα έδωσε στην θεία της (αδερφή της μάνας της). Πόσο πιο σαφώς να πω ότι είχε άδικο σε αυτό το θέμα; Οσα δίκια και να είχε από άλλη συμπεριφορά της μάνας της, δεν της δίνουν το δικαίωμα να της πάρει τα χρήματά της σε ανταπόδοση.
    Αγαπη παιδακια ,μονο αγαπη , μην μαλωνετε , ουτε καν ...
    Ο καθενας εχει τις αποψεις του και ειναι παντα σεβαστες ...
    στο εν προκειμενω η μαμα ειχε αδικο , καθως τα χρηματα αυτα ηταν κληρονομια του πατερα μου και τα δικαιωματα μας ηταν 75% εγω , 25 η μαμα μου . Μα φυσικα εχω δει το λαθος μου οτι δεν τα διεκδικησα με ωριμο τροπο , ειναι κατι που θα το εκανα τωρα , σχεδον 11-12 χρονια μετα ομως . Απο εκει και περα οπως προειπα ο καθενας εχει απολυτο δικαιωμα στις αποψεις του . Ειλικρινα ευχαριστω ολους οσους εγραψασν στο θεμα μου , ακομα και 20 μερες αργοτερα . φιλια σε ολους

  13. #148
    Γιατί μωρέ να μη μαλώνουμε; Εγώ γουστάρω! :)

  14. #149
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Εγώ δεν μαλώνω με κανέναν. Είπα αυτά που σκεφτομαι διαβάζοντας την ιστορία και επιμένω σε αυτά. Εκτός αν απαγορεύεται να εχουμε δική μας γνώμη. Αν είναι ετσι, μην βάζετε τις ιστορίες σας σε δημόσιο φόρουμ. Να τις λέτε σε φίλους σας που συμφωνούν μαζί σας κι αν δεν συμφωνούν να τους κόβετε από φιλους.

  15. #150
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Εγώ δεν μαλώνω με κανέναν. Είπα αυτά που σκεφτομαι διαβάζοντας την ιστορία και επιμένω σε αυτά. Εκτός αν απαγορεύεται να εχουμε δική μας γνώμη. Αν είναι ετσι, μην βάζετε τις ιστορίες σας σε δημόσιο φόρουμ. Να τις λέτε σε φίλους σας που συμφωνούν μαζί σας κι αν δεν συμφωνούν να τους κόβετε από φιλους.
    Μπορεί να σου φαίνεται έτσι, ότι λες απλά αυτό που σκέφτεσαι. Εγώ βλέπω επιθετική συμπεριφορά.

Page 10 of 12 FirstFirst ... 89101112 LastLast

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ
    By detest66 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 20-02-2019, 14:49
  2. αυτοκτονικές σκέψεις...συνέχεια
    By oceandreams in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 26-11-2017, 20:27
  3. Αυτοκτονικες σκεψεις
    By boo in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 20-05-2017, 15:08
  4. Μεταιχμιακή Διαταραχή
    By chesire in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 06-02-2013, 18:32
  5. Αυτοκτονικές σκέψεις
    By Gothly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 10-04-2012, 17:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •