Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 97
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 97 of 114 FirstFirst ... 47879596979899107 ... LastLast
Results 1,441 to 1,455 of 1696
  1. #1441
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Τα συναισθήματα μας είναι η άμυνα του οργανισμού. Όταν δεν σου φέρονται καλά εκνευριζεσαι. Όταν η κατάσταση έχει διάρκεια ο εκνευρισμός μετατρέπεται σε θυμό.
    Η όλη κατάσταση περιπλέκεται γιατί μιλάμε για μια νόσηση. Ωστόσο ο θυμός μένει.
    Σε καταλαβαίνω, φυσικά. Εχω βιώσει έντονο και καθημερινό θυμό σε σχέση που είχα. Επί 12 χρόνια. Πολύς θυμός. Στο τέλος μαζεύονται όλα και θυμώνεις και όταν σου λέει καλημέρα. Ημουν σε αδιέξοδο, δεν έβλεπα φως. Μετά συνέβη κάτι -γνώρισα τον τωρινό- και έπαψε ο θυμός μου για τον προηγούμενο, επειδή δεν ασχολούμαι πια με αυτά που κάνει. Είναι πολύ δύσκολο να είσαι θυμωμένος. Σε τυφλώνει το συναίσθημα της αδικίας και του αδιεξόδου.

  2. #1442
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Τα συναισθήματα μας είναι η άμυνα του οργανισμού. Όταν δεν σου φέρονται καλά εκνευριζεσαι. Όταν η κατάσταση έχει διάρκεια ο εκνευρισμός μετατρέπεται σε θυμό.
    Η όλη κατάσταση περιπλέκεται γιατί μιλάμε για μια νόσηση. Ωστόσο ο θυμός μένει.
    Να έχεις την ικανότητα όπως είπε κάποιος αρχαίος να θυμώσεις στον σωστό βαθμό στον άνθρωπο που πρέπει την κατάλληλη στιγμή. Αυτος είναι ο θυμός που πρέπει να βγάζεις και είναι πολύ δύσκολο. Το να θυμώσεις σε κάποιον που άργησε σε ένα ραντεβού βρίζοντας τον μπροστά σε κόσμο επειδή σε τσίτωσε και ο προϊστάμενος πριν στον οποίο δεν σε επερνε να θυμώσεις, ειναι λάθος
    Αυτό το λάθος οι bpd το κάνουν σε ακραίο βαθμό

  3. #1443
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Να έχεις την ικανότητα όπως είπε κάποιος αρχαίος να θυμώσεις στον σωστό βαθμό στον άνθρωπο που πρέπει την κατάλληλη στιγμή. Αυτος είναι ο θυμός που πρέπει να βγάζεις και είναι πολύ δύσκολο. Το να θυμώσεις σε κάποιον που άργησε σε ένα ραντεβού βρίζοντας τον μπροστά σε κόσμο επειδή σε τσίτωσε και ο προϊστάμενος πριν στον οποίο δεν σε επερνε να θυμώσεις, ειναι λάθος
    Αυτό το λάθος οι bpd το κάνουν σε ακραίο βαθμό
    Καλημέρα. Λες ότι οι οριακοί βγάζουν έντονο θυμό στους ανθρώπους που "τους παίρνει" , ακόμα κι αν αυτοί δεν φταίνε; Η μάλλον όταν τους δίνουν έστω και ασήμαντες αφορμές;

  4. #1444
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Καλημέρα. Λες ότι οι οριακοί βγάζουν έντονο θυμό στους ανθρώπους που "τους παίρνει" , ακόμα κι αν αυτοί δεν φταίνε; Η μάλλον όταν τους δίνουν έστω και ασήμαντες αφορμές;
    Βασικά είναι ένα λάθος που κάνουμε σχεδόν όλοι, απλά ο bpd το κάνει σε ακραίο βαθμό πιθανώς ακόμη και εκεί που δεν τους παίρνει γι αυτό χαρακτηρίζονται και σαν αυτοκαταστροφικοί.

  5. #1445
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Βασικά είναι ένα λάθος που κάνουμε σχεδόν όλοι, απλά ο bpd το κάνει σε ακραίο βαθμό πιθανώς ακόμη και εκεί που δεν τους παίρνει γι αυτό χαρακτηρίζονται και σαν αυτοκαταστροφικοί.
    Ο δικός μου γενικώς τσακωνεται με τους πάντες για τα πάντα. Δεν ξέρω πως εχω αποφύγει τους καυγαδες (ξερω, με την αποσταση κι επειδη γραφω σε σας εδω)

  6. #1446
    Πιστεύω ότι κατα ή και μετά τη συναναστροφη μαζι τους, τα λάθη και οι αυτοκαταστροφικες συμπεριφορές αυξάνονται ως πιθανοτητα να σου συμβούν. Τουλάχιστον αυτό συνέβη σε μένα και το πλήρωσα ακριβά. Ένιωθα όλα τα συναισθήματά μου στο φουλ. Overwhelming που λένε οι Αμερικάνοι. Εκεί είναι που αρχίζεις και τη ψάχνεις μήπως είσαι εσύ ο οριακός...

  7. #1447
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Πιστεύω ότι κατα ή και μετά τη συναναστροφη μαζι τους, τα λάθη και οι αυτοκαταστροφικες συμπεριφορές αυξάνονται ως πιθανοτητα να σου συμβούν. Τουλάχιστον αυτό συνέβη σε μένα και το πλήρωσα ακριβά. Ένιωθα όλα τα συναισθήματά μου στο φουλ. Overwhelming που λένε οι Αμερικάνοι. Εκεί είναι που αρχίζεις και τη ψάχνεις μήπως είσαι εσύ ο οριακός...
    Κι εγώ στις αρχές ρώτησα τον ψυ μου (όπου πηγαίνω για άλλα θέματα) μήπως είμαι οριακή και δεν το είχα καταλάβει και το αρνήθηκε κατηγορηματικά. Είχα περάσει κι εγώ την περίοδο που νόμιζα πως το έχω κι εγώ.

  8. #1448
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Dpath πως είσαι;

  9. #1449
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Dpath πως είσαι;
    Προσπαθώ, έφτασε το τέλος του γάμου.

  10. #1450
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Είχαμε εξελίξεις;

  11. #1451
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Είχαμε εξελίξεις;
    Ναι. Το διαλυουμαι οριστικά.

  12. #1452
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Ναι. Το διαλυουμαι οριστικά.
    Είσαι σίγουρος; Ποιός το είπε;

  13. #1453
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Αυτή φυσικά, αλλά δε νομίζω ότι έχει σημασία.

  14. #1454
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Αυτή φυσικά, αλλά δε νομίζω ότι έχει σημασία.
    Έχει. Ειδικά αν σε κατηγόρησε ότι εσύ φταις (γενικά), τότε μάλλον είναι οριστικό.

  15. #1455
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Έχει. Ειδικά αν σε κατηγόρησε ότι εσύ φταις (γενικά), τότε μάλλον είναι οριστικό.
    Ναι είναι οριστικό

Page 97 of 114 FirstFirst ... 47879596979899107 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •