Δυσκολια απωλειας και διαιτολογος - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 38 of 38
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    κι εγω παλεύω χρονια με το παχος μου μια χανω μια βαζω κι τρωω κι μπουλινκ απ την μανα μου κυριος για αυτο . δε χανοντε ευκολα τα ριμαδια εγω εκοψα το φαι το βραδυ και τουλαχιστον δε βαζω πιο πολλα απο οσα εχω κιλα πανω μου .

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    25
    Καλησπερα φιλοι μου....Διαβασα μερικες αναρτησεις, φιλων εδω, για χασιμο κιλων....Εγω θα σας γραψω τα δικα μου & βγαλτε συμπερασμα τι συμφερει & τι ειναι καλυτερο....Ασχολουμαι απο το 1984 με τον Αθλητισμο[κλασικο]....δηλαδη μεχρι σημερα 38 χρονια...ειμαι στην ηλικια των 71 χρονων...Εχω τρεξει εκατονταδες αγωνες τους πιο πολλους εντος Ελλαδας & μερικους εκτος....Απο αποστασεις? απο τα 100 μετρα και βαλε...,μαραθωνιοι αρκετοι, υπεραποστασεις & τα τελευταια 10 χρονια το εχω γυρισει στο Ορεινο Τρεξιμο[λατρεια].....Τωρα για τα κιλα μου,ενα θα σας πω & το υποστηριζω παντα: Εχω υψος 1.88 & τα κιλα μου τα τελευταια χρονια[και σημερα],ειναι κοντα στα 74 & καποιες φορες 75....Δεν κανω κατι προσεκτικο στη διατροφη μου, απλα με την καθημερινη μου προπονηση,το λιγωτερο 1 ωρα & το περισσοτερο κοντα στις 2 ωρες, τα κιλα εχουν φυγει τα πιο πολλα[παλιοτερα οταν δεν ετρεχα, ζυγιζα κοντα στα 100κιλα], & ΜΕΝΟΥΝ ΣΤΑΘΕΡΑ στα 74 & 75....και μερικες φορες με πολυ ζεστη εξω, πεσανε & στα 72,5...Απο γυμναστηριο τιποτα...ποτε δεν πηγα...Η μεγαλη μου αγαπη, το τρεξιμο...σορτσακι,φανελα, μια φορμα,καλτσες αθλητικες & ολα μια χαρα...Αυτα ειχα να σας πω & νομιζω δεν χρειαζεται κατι ακριβο να αγορασετε για να τρεχετε...Σας μιλησα με την καρδια μου & με απλες συμβουλες...Τοτε θα δειτε πως φευγουν ταχυτατα τα κιλα....σας ευχαριστω & να με συγχωρησετε αν σας κουρασα λιγο...Γιωργος...ΒΒ

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    συγχαρητηρια Γιωργο που συνεχιζεις και κανεις αυτην την γυμναστικη.............

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Ειναι πολλα που παιζουν ρολο,ο ελευθερος χρονος που εχει καποιος,το κινητρο,η ψυχολογια που βρισκεται,αν επηρεαζεται απο καθιστικο τροπο εργασιας,αν τρωει σπιτικο φαγητο η παραγγελνει ολο επεξεργασμενα τροφημα με ηψηλες θερμιδες.Ειχα χασει περιπου 8-10 κιλα σε περιπουμε 2-2,5 μηνες μονο και μονο επειδη εκοψα βρωμικο φαγητο και επειδη 4-5 φορες την εβδομαδα εκανα περπατημα/τζοκινγκ στα λοκνταουν,αλλα τοτε ειχα και πεισμα να το κανω και το ηθελα,τωρα πρεπει να πιεζω τον εαυτο μου συνεχως κατι που λειτουργει αποτρεπτικα,καθως το να κανεις κατι με το ζορι αργα η γρηγορα φερνει τα αντιθετα αποτελεσματα.

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    25
    Το τρεξιματακι,παντως, που το κανω 38 χρονια μεχρι φετος[απο το 1984],μονο καλο εχω δει(δες τε το & σαν ψυχοθεραπεια) & το συνεχιζω, οσο αντεχω...ποτε δεν κανω κατι παρα τη θεληση μου..το αγαπω πολυ!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by giorgos2008 View Post
    Το τρεξιματακι,παντως, που το κανω 38 χρονια μεχρι φετος[απο το 1984],μονο καλο εχω δει(δες τε το & σαν ψυχοθεραπεια) & το συνεχιζω, οσο αντεχω...ποτε δεν κανω κατι παρα τη θεληση μου..το αγαπω πολυ!
    Συμφνω για το τζοκινγκ/τρεξιμο,ειναι ευεργετικο,ομως μονο οταν εχει καλο καιρο,τον χειμωνα δεν ειναι ευκολο να το κανεις αυτο. Πηρα 2 κιλα και μεσα στις γιορτες επιπλεον...απο Δευτερα ξεκιναω και ελπιζω να μην τα παρατησω,πρεπει,για λογους υγειας πανω απο ολα,να πεσω 8-10 κιλα στους επομενους 2-3 μηνες.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Eχασα δυο κιλα,μπραβο μου,μου δινω ευσημα,ξεκινησα γυμναστικη 3 φορες την εβδομαδα,μονο διαδρομο προλαβαινω δλδ,οχι κατι περισσοτερο και εχω κοψει λιγο το σαβουροφαγητο.

  8. #38
    Μην περιμένεις από διαιτολόγου να αλλάξει κάτι.Η πλειοψηφία είναι άχρηστοι και κομπογιαννίτες.Μόνη σου ότι καταφέρεις!Οχι δίαιτα αλλά διατροφή.Αν έχεις συναισθηματική υπερφαγία τότε ίσως χρειαστεί να σε βοηθήσει καποιος ψυχολόγος η ψυχίατρος.Αλλιώς με σωστή διατροφή και λίγη κίνηση θα φυγουν τα κιλά.Υπομονή και επιμονη χρειάζεται.Πρέπει να ξεχάσεις τον όρο δίαιτα.Υγιεινή διατροφή σε συνδυασμο με κινηση(πχ μια ώρα περπάτημα,ποδηλατο την ημέρα)εφόρου ζωής ώστε να παραμείνεις όσο γίνεται σε αυτά τα κιλά αφού τα χάσεις.Είναι σιγουρο ότι θα τα χάσεις,το θέμα είναι να τα διατηρήσεις με την πάροδο του χρονου!Αυτο είναι το σημαντικότερο.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Φοβος απωλειας
    By Geo15 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2019, 14:32
  2. φόβος απώλειας
    By vith in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 11
    Last Post: 24-01-2017, 23:15
  3. Replies: 2
    Last Post: 08-07-2012, 20:24
  4. Ρυθμός Απώλειας
    By Luna84 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 11
    Last Post: 17-02-2012, 01:10
  5. Διατηρηση απωλειας βαρους
    By badgirl in forum Παχυσαρκία
    Replies: 16
    Last Post: 19-01-2010, 21:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •