Τι σκεφτεστε (μερος τριτο) - Page 62
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 62 of 180 FirstFirst ... 1252606162636472112162 ... LastLast
Results 916 to 930 of 2698
  1. #916
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Κανεισ δεν καταλαβαινει τι λεω απλα ολοι με εχουν γιατι τουσ δινω ζωη δουλευα απο παιδι κ πηγαινα σχολειο κι ολα μου φαινονται ευκολα πλεον εχω χαλαρωσει αλλα εχω αποθεματα ενεργειασ πολλα

  2. #917
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Σκέφτομαι συνέχεια ότι δεν θα γίνω ποτέ καλά.
    Ότι δεν θα καταφέρω απλά να έχω μια φυσιολογική ζωή.
    Ότι θα είμαι χάλια.
    Ότι θα νιώθω μοναξιά.
    Ότι δεν θα μπορώ να ανταλλάξω μια κουβέντα.

  3. #918
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    παναΐαμ! μην τυχόν γίνει κανόνας να μην είσαι καλά.

  4. #919
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Σκέφτομαι συνέχεια ότι δεν θα γίνω ποτέ καλά.
    Ότι δεν θα καταφέρω απλά να έχω μια φυσιολογική ζωή.
    Ότι θα είμαι χάλια.
    Ότι θα νιώθω μοναξιά.
    Ότι δεν θα μπορώ να ανταλλάξω μια κουβέντα.
    Γενικά, αυτό το θέμα το έχεις από πάντα, είναι δηλ χαρακτηριστικό σου γνώρισμα από τότε που σε θυμάσαι ή απλά συνέβηκε κάτι που αφορά σ' αυτά που γράφεις τώρα πρόσφατα σε συνδυασμό με το να ξύπνησε παλαιότερες εμπερίες σου με τέτοια θέματα ή απλά αυτό που γράφιες ξεκίνησε να συμβαίνει έντονα αυτό το διάστημα?

    Αν στο παρελθόν δεν υπήρχε κάτι τέτοιο τότε τα πράγματα σου ναι πιο εύκολα, απλά θα παλέψεις να ξαναγίνεις αυτό που ήσουν. Αν είναι κάτι που πάνω κάτω έχεις μια ζωή τότε θα πρέπει να επιδοθείς σε έναν σταμάτητο αγώνα να έχεις τουλάχιστον μια καλύτερη ζωή, δηλ αυτά τα θέματα να καθορίζουν τη ζωή σου σε ότο το δυνατόι μικρότερο βαθμό.
    γιάννης

  5. #920
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Πηγαίνω σε ψυχίατρο γυναίκα που είναι μαζί με έναν άλλον βοηθό της στο νοσοκομείο, με ρωτάει κάποια πράγματα κάθομαι 15-20 λεπτά και φεύγω και μου λέει αν θες έλα την επόμενη εβδομάδα η την μεθεπόμενη, αυτό είναι το καλό ότι δέχεται και χωρίς ραντεβού, αλλά λόγο του ότι περιμένουν άτομα έξω είναι και νοσοκομείο, δεν υπάρχει αυτή η πιο άμεση επικοινωνία, ψεκάσετε, σκουπίστε, τελειώσατε αλλά και πάλι από το καθόλου που δεν είχαμε δόξα το Θεό να λες!!
    Μόνο συνταγή για φάρμακα ή και κάποια καλή μεθοδολογική συμβουλή για το πως με τη δική σου προσπάθεια να ξεπεράσεις το θέμα σου? Διότι τα φάρμακα είναι μέσο, δεν είναι αυτοσκοπός για θεραπεία, γι αυτό κι ως προς τη μεθοδολογία σκέψης προς το θεραπευόμενο υπάρχει και ο ψυχολόγος.
    γιάννης

  6. #921
    Το προηγούμενο Σαββ/κο δεν πήρα τηλεφώνημα από κανέναν ούτε επεδίωξα να κάνω τηλεφωνήματα διότι, πλην εξαιρέσεων σχεδόν στα δάκτυλα της παλάμης, κανείς δεν με παίρνει τηλέφωνο με δική μου πρωτοβουλία. Υπήρχαν περιπτώσεις που μετά από μερικούς μήνες έπαιρνα τηλέφωνο κάποιους τους οποίους υποτίθεται θεωρούσα φίλους και διαπίστωνα από τον τρόπο που απαντούσαν ότι με είχαν διαγραμμένο.
    Κάποιοι θα μου λένε, όπως βέβαια λένε σε ολους, να ρθεις στην επόμενη συνάντηση επανασμίξιμο συμφοιτητών ή συμμαθητών. Από λογους αρχών δεν πρέπει να πάω διότι περάν του ότι με έχουν διαγραμμένο και τότε πάλι μόνος μου ήμουν όπως και σε άλλες τέτοιες συναντήσεις τους που πήγα. Τους προσέγγιζα εννοείται τότε στη σχολή ή στο σχολείο για να με κάνουν παρέα αλλά με αγνοούσαν. Αυτή η απόρριψη με έκανε να θεωρώ γενικά τον εαυτό μου άχρηστο, αν και μέσα μου υπήρχε η ελπίδα να γίνω κάτι καλό την οποία καλλιεργούσα.
    Απλα, πόσο θα ζω με τις ψευδαισθήσεις ότι υπάρχουν άτομα που θα ενδιαφερθούν για μένα ή θα μεβοηθήσουν άμα χρειαστώ κάτι.Βέβαια, άμα πάρεις κάποιον τηλέφωνο και του πεις θέλω την τάδε βοήθεια, δεν ξέρω τι γίνεται με τη ψυχολογία σε τέτοιες φάσεις, αλλά αυτό που βλέπω, για άτομα με τα οποία γνωριζόμασταν με τους πιο πάνω τρόπους, ειναι να υπάρχει ενδιαφέρον και έστω κάτι να κάνουν γι αυτο που ζητάω.
    γιάννης

  7. #922
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Quote Originally Posted by user View Post
    παναΐαμ! μην τυχόν γίνει κανόνας να μην είσαι καλά.
    Καλησπέρα γιουσερ.
    Με έκανες και γέλασα με το παναιαμ.

    Δεν θα το επιτρέψω να γίνει κανόνας αυτό γιατί άμα γίνει κανόνας την βάψαμε.
    Σήμερα σηκώθηκα με πιο θετική διάθεση και σκέφτομαι ότι όλο αυτό θα περάσει, θα ξεπεράσω το άγχος.

    Εσύ πως είσαι γιουσερ;

  8. #923
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Γενικά, αυτό το θέμα το έχεις από πάντα, είναι δηλ χαρακτηριστικό σου γνώρισμα από τότε που σε θυμάσαι ή απλά συνέβηκε κάτι που αφορά σ' αυτά που γράφεις τώρα πρόσφατα σε συνδυασμό με το να ξύπνησε παλαιότερες εμπερίες σου με τέτοια θέματα ή απλά αυτό που γράφιες ξεκίνησε να συμβαίνει έντονα αυτό το διάστημα?

    Αν στο παρελθόν δεν υπήρχε κάτι τέτοιο τότε τα πράγματα σου ναι πιο εύκολα, απλά θα παλέψεις να ξαναγίνεις αυτό που ήσουν. Αν είναι κάτι που πάνω κάτω έχεις μια ζωή τότε θα πρέπει να επιδοθείς σε έναν σταμάτητο αγώνα να έχεις τουλάχιστον μια καλύτερη ζωή, δηλ αυτά τα θέματα να καθορίζουν τη ζωή σου σε ότο το δυνατόι μικρότερο βαθμό.
    Καλησπέρα Ιωάννη.
    Αυτό γενικά το επαθα τα τελευταία δύο χρόνια και λόγω καραντίνας και λόγω Κορωνοιου και λόγω άλλων συνθηκών, μάλλον έσκασε ο ργανισμος μου και έχω απίστευτο άγχος, κρίσεις πανικού, κοινωνική φοβία και άλλα.
    Όμως π.χ λίγο κοινωνική φοβία είχα πάντα.
    Αλλά δεν είχα κρίσεις πανικού, τόσο αγχος και έτσι θλίψη και αρνητικοτητα.

  9. #924
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Καλησπέρα Ιωάννη.
    Αυτό γενικά το επαθα τα τελευταία δύο χρόνια και λόγω καραντίνας και λόγω Κορωνοιου και λόγω άλλων συνθηκών, μάλλον έσκασε ο ργανισμος μου και έχω απίστευτο άγχος, κρίσεις πανικού, κοινωνική φοβία και άλλα.
    Όμως π.χ λίγο κοινωνική φοβία είχα πάντα.
    Αλλά δεν είχα κρίσεις πανικού, τόσο αγχος και έτσι θλίψη και αρνητικοτητα.

    Ξαναβρές τον παλιό σου ευατό και βελτίωσε τον, με έκθεση σ' αυτό που μας φοβίζει και εσωτερική παρατήρηση ώστε να διώχνεις κάθε διαστρεβλωμένη σκέψη αλλά και να σαι αντικειμενικός με τα πράγματα για να μην πανικοβάλλεσαι.
    γιάννης

  10. #925
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Η θεραπεια ειναι relief μυοχαλαρωτικο με algofren παυσιπονο αν δεν παρετε θα ειστε για τον λουτσο αν παρετε θα δειτε οτι κανετε τα παντα λαθοσ
    Αυτα απο το μετωπο

  11. #926
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Καλησπέρα γιουσερ.
    Με έκανες και γέλασα με το παναιαμ.

    Δεν θα το επιτρέψω να γίνει κανόνας αυτό γιατί άμα γίνει κανόνας την βάψαμε.
    Σήμερα σηκώθηκα με πιο θετική διάθεση και σκέφτομαι ότι όλο αυτό θα περάσει, θα ξεπεράσω το άγχος.

    Εσύ πως είσαι γιουσερ;
    όπως άκουσα σε ένα πόντκαστ τελευταία, η λύση να αντιμετωπίσεις μια έμμονη σκέψη είναι μια δημιουργική δραστηριότητα.
    κουνήσου, γράψε, μαγείρεψε.

    εγώ δεν έχω κέφι για τίποτα ούτε για κάτι.

  12. #927
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Επειδη παλια ειχαν παει ελληνεσ στην αμερικη το 1950 και δεν τουσ ειχαν για ανθρωπουσ τουσ βαλανε μαζι με τουσ αφρικανουσ το θυμουνται απο τοτε και τουσ ειπαν φερτε εναν αμερικανο να τον πηδηξουμε η αληθεια ειναι οτι ειστε ολοι ζωοφιλοι γτ οταν σασ φεραν τα τρακτερ προτιμουσατε τα μουλαρια ζουσατε μεχρι τα 40 ειχε κρυο κλπ ολα αυτα τα διορθωσαμε οσο ειμαι εγω εδω 40 χρονια πρεπει να υπαρχει προβλεψη για τουσ πεθαμενουσ το θεμα μασ δεν ειναι αυτο ενα απο τα θεματα ειναι οτι ο τσιπρασ σασ ειπε οτι εγω προσφερω στο κρατοσ απο τισ ελιεσ 10 δισ και δεν το δεχετε ο μητσοτακησ εβαλε κ τη σαλτσα του πατριωτη με τουσ κακουσ αμερικανουσ κλπ κι εγινε κουλουβαχατο αυτη ειναι η πολιτικη διασταση αυτο ειναι θεμα δικο τουσ ασ πανε να το λυσουν εγω δεν ειχα ιδεα αυτοι μου τα ειπανε χεστο αυτο

  13. #928
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Τα θεματα που αντιμετωπιζω εγω ειναι καθε φορα που βγαινει ο μητσοτακησ γινεται πολεμοσ και δευτερον με τισ δουλειεσ οι φοιτητεσ δεν κανουν κι οι αλλοι δεν ξερουν μονο εγω μπορω να δουλεψω γρηγορα κ σωστα οπωσ θελουν οχι γτ ειμαι αμερικανοσ γτ δουλευα κ πηγαινα σχολειο κι αυτο για να φτασω τα 50 απο τυχη σωθηκα πολλεσ φορεσ αν τα παρετε απο μενα καλωσ αλλα θα σασ κατηγορησουν οτι δεν ειστε εσεισ αρα κλεβετε οπωσ κανανε με αλλουσ με λιγα λογια δε σασ συμφερει να πεθανω ακομα γτ μπαζει η ιστορια απο παντου κ δευτερον αν πατε στον ψυχιατρο ξεχαστε ζωη μετα θα ιδρυματοποιηθητε κ μετα θα μιλατε συγκεκριμενα πραγματα η μονη λυση ειναι να αρχισετε δουλεια αφου εχετε παπαρια να σασ δει ο μητσοτακαροσ χωρισ δουλεια κ με παπσρια ξεχαστε το θα δουλεψετε ολοι οι ασθενειεσ αν μαθετε τι ειναι θα πεθανετε στα γελια κ μην ξεχνατε προβλημα εχει το 70 τοισ εκατο του πληθυσμου κ ο μητσοτακησ κ ο τσιπρασ κι αν θελετε φτιαξτε την ελλαδα μοντελο αλλα εσεισ δε θετε

  14. #929
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Ξαναβρές τον παλιό σου ευατό και βελτίωσε τον, με έκθεση σ' αυτό που μας φοβίζει και εσωτερική παρατήρηση ώστε να διώχνεις κάθε διαστρεβλωμένη σκέψη αλλά και να σαι αντικειμενικός με τα πράγματα για να μην πανικοβάλλεσαι.
    Σαν βάση αυτό που λες είναι σωστό, αλλά μου ακούγεται δύσκολο να είμαι μονίμως στην έκθεση στον φόβο η στο άγχος.
    Προσπαθώ να το κάνω βέβαια, αλλά δεν έχω δει αποτελέσματα.

  15. #930
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Quote Originally Posted by user View Post
    όπως άκουσα σε ένα πόντκαστ τελευταία, η λύση να αντιμετωπίσεις μια έμμονη σκέψη είναι μια δημιουργική δραστηριότητα.
    κουνήσου, γράψε, μαγείρεψε.

    εγώ δεν έχω κέφι για τίποτα ούτε για κάτι.
    Ισχύει το ποντκαστ ως ένα σημείο για εμένα, το περπάτημα μου καθαρίζει το μυαλό.

    Καθημερινά δεν έχεις κέφι; Η μέρες μέρες;

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ?
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 08:17
  2. Υπήρξα το Τρίτο Πρόσωπο
    By aleksandros.pap in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 13-05-2017, 17:12
  3. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 01:05
  4. θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 30-01-2011, 23:23
  5. Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 19-01-2011, 13:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •