Οριακή διαταραχή;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 91
  1. #1

    Οριακή διαταραχή;

    Καλησπέρα σας.. Θα ήθελα να πω εν συντομία την ιστορία μου.. Γνώρισα μια κοπέλα με την οποία δεθηκαμε αμέσως και μιλούσαμε όλη μέρα.. Εγώ στην Αθήνα, αυτή στη Θεσσαλονίκη.. Φαινόταν κάτι πολύ δυνατό από την αρχή.. Από τις πρώτες ημέρες, μου μίλησε για γάμο, παιδιά και συγκατοίκηση και ήταν έτοιμη να αφήσει τη Θεσσαλονίκη για να έρθει στην Αθήνα.. Μιλούσαμε ώρες ατελείωτες στο κινητό, πρωί μεσημέρι, βράδυ, μηνύματα και μέσω κάμερας.. Από την αρχή στις κουβέντες μας, μου έλεγε συνέχεια με απατάς, πας με άλλες κλπ. Στην αρχή το έβλεπα για αστείο και προσπαθούσα να την ηρεμήσω.. Ωστόσο η ζήλια σταδιακά κλιμακονόταν με αποτέλεσμα κάθε φορά που έλεγα ότι θα βγω για ένα καφέ, άλλαζε η συμπεριφορά της.. Όταν ήμουν στην καφετέρια για παράδειγμα, μου έστελνε σε κοιτάνε όλες ε κλπ.. Βρέθηκαμε και από κοντά για λίγες μέρες και περάσαμε υπέροχα.. Οι ατάκες για πάντα και ο ένας για τον άλλο ήταν συνεχείς.. Ώσπου ένα μεσημέρι επειδή τσακωθήκαμε για κάτι μέσω μηνυμάτων, δεν την πήρα τηλέφωνο το ίδιο απόγευμα όπως έκανα κάθε μέρα, με αποτέλεσμα να αντιμετωπίσω έναν διαφορετικό άνθρωπο στη συνέχεια.. Ειρωνεία στο φουλ, εκδικητικότητα σε ατάκες που είχα πει οι οποίες μου επιστρέφονταν, αραίωσε κατά πολύ την επαφή και κάθε φορά που προσπαθούσα ευγενικά να την προσεγγίσω, αντιμετώπιζα έναν τοίχο που με ειρωνευόταν και με μείωνε συνεχώς. Κάποιες φορές που της έκανα την ερώτηση αν ο λόγος για τον οποίο είναι έτσι είναι σοβαρός (το ότι δεν πήρα τηλέφωνο ένα απόγευμα) μου απαντούσε ότι για αυτήν είναι και ότι κάθε φορά που θα τσακωνόμαστε εγώ θα εξαφανίζομαι.. Πέρα από αυτό, αντιμετώπιζα έλλειψη εμπιστοσύνης, καχυποψία για τα πάντα λες και προσπαθούσε να αποδείξει με το ζόρι ότι παίζω και με άλλες.. Επειδή η συμπεριφορά της συνεχίστηκε για την επόμενη εβδομάδα με μειώσεις, πολλά νεύρα της έκανα μια κουβέντα για το ότι την αγαπώ, θέλω να είμαστε μαζί και εκείνη μου έλεγε ότι δεν μπορεί να αποφασίσει αν θέλει να είμαστε μαζί, είναι μπερδεμένη και αν δεν αντέχω την κατάσταση και δε μπορώ να περιμένω, να φύγω.. Της είπα ότι εγώ δε μπορώ να συνεχίσω έτσι και το ληξαμε συναινετικά.. Στη συνέχεια έβλεπα κάποιες κινήσεις μέσω social media για να με πικάρει είτε μέσω ζήλιας είτε μέσω φιλοσοφικών τοποθετήσεων, χωρίς ωστόσο εγώ να αντιδράσω. Είμαστε τρεις εβδομάδες χωρίς καμία επαφή. Είναι δυνατόν να πάσχει από οριακή διαταραχή;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Ναι είναι πολύ πιθανόν αλλά δεν είναι και σίγουρο. θα πρέπει να πληρούνται κι άλλα κριτήρια και δεν μπορείς να κρίνεις σε τόσο σύντομο διάστημα πόσο μάλλον να κάνεις διάγνωση διότι είναι δύσκολη διάγνωση ακόμη και για τους ψυχίατρους.
    Οριακά στοιχεία μπορεί να έχει ο καθένας μα παντως

  3. #3
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Ναι είναι πολύ πιθανόν αλλά δεν είναι και σίγουρο. θα πρέπει να πληρούνται κι άλλα κριτήρια και δεν μπορείς να κρίνεις σε τόσο σύντομο διάστημα πόσο μάλλον να κάνεις διάγνωση διότι είναι δύσκολη διάγνωση ακόμη και για τους ψυχίατρους.
    Οριακά στοιχεία μπορεί να έχει ο καθένας μα παντως
    Μου κάνει εντύπωση πόσο γρήγορα αντιστράφηκαν τα συναισθήματα της.
    Το γεγονός ότι δεν έχουμε καμία επαφή, μπορεί να σημαίνει ότι κάποια στιγμή θα επιχειρήσει να επικοινωνήσει;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Η πρόθεσή σου να επιρίψεις την ευθύνη για την συμπεριφορά της σε κάποια διαταραχή και όχι σε αυτην την ίδια,δείχνει ότι θες να την δικαιολογήσεις για τί προφανώς ακόμα αισθάνεσαι πράγματα για αυτην.
    Η συναισθηματική αστάθεια και η αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά,δεν είναι μόνο στοιχεία οριακής διαταραχής,αλλά και εγωισμού και κακομαθησιάς,χωρίς αυτο να σημαίνει οτι δεν υπάρχει διαταραχή.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #5
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Η πρόθεσή σου να επιρίψεις την ευθύνη για την συμπεριφορά της σε κάποια διαταραχή και όχι σε αυτην την ίδια,δείχνει ότι θες να την δικαιολογήσεις για τί προφανώς ακόμα αισθάνεσαι πράγματα για αυτην.
    Η συναισθηματική αστάθεια και η αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά,δεν είναι μόνο στοιχεία οριακής διαταραχής,αλλά και εγωισμού και κακομαθησιάς,χωρίς αυτο να σημαίνει οτι δεν υπάρχει διαταραχή.
    Εννοείται αυτό.. απλά μου έκανε εντύπωση η τόσο απότομη μεταστροφή των αισθημάτων της.. από την απόλυτη ζήλεια στην εξαφάνιση.. τόσος θυμός, τόσα νεύρα και μετά από λίγες μέρες εξαφανισμένη ενώ έλεγε ότι θα ζήσουμε μαζί ως τα γεράματα μας..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Καλά,και οι υποσχέσεις αιώνιας πίστεως και οτι θα γεράσετε μαζι,για μια τόσο σύντομη σχέση,ήταν υπερβολική συμπεριφορά,δεν ηταν νορμαλ...Μήπως είναι ντράμα κουίν?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  7. #7
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Καλά,και οι υποσχέσεις αιώνιας πίστεως και οτι θα γεράσετε μαζι,για μια τόσο σύντομη σχέση,ήταν υπερβολική συμπεριφορά,δεν ηταν νορμαλ...Μήπως είναι ντράμα κουίν?
    Τι σημαίνει αυτό; Άλλη διαταραχή; ????

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Όχι.. γιατί όλα να βαφτίζονται διαταραχές;
    Ισως έτσι έχει διαμορφωθεί ο χαρακτήρας της , με άμυνες που σκοπο έχουν να καλύψουν ανασφάλειες, φοβίες ή/και βιώματα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by nick2917 View Post
    Τι σημαίνει αυτό; Άλλη διαταραχή; ????
    ΧαΧα Όχι,δεν την έχουν κάνει διαταραχή ακόμα...Δεν την εχουν βάλει στο διαγνωστικό εγχειρίδιο...Drama queen σημαίνει να δραματοποιεί όλες τις καταστάσεις γιατί τρέφεται συναισθηματικά από το δράμα.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  10. #10
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    ΧαΧα Όχι,δεν την έχουν κάνει διαταραχή ακόμα...Δεν την εχουν βάλει στο διαγνωστικό εγχειρίδιο...Drama queen σημαίνει να δραματοποιεί όλες τις καταστάσεις γιατί τρέφεται συναισθηματικά από το δράμα.
    Από εκεί που με λάτρευε και δε μπορούσε να ζήσει χωρίς εμένα, είναι εξαφανισμένη τρίτη εβδομάδα τώρα..και να πεις πως δεν προσπάθησα..δεν την καταλάβαινα και δεν την σεβομουν επειδή ρωτούσα τι θα γίνει με εμάς.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    ειναι πιθανό αλλά όχι βέβαιο. Υπάρχουν πάντως πολλά red flags σε αυτά που περιγράφεις:
    1) too much too soon. από πολύ νωρίς κουβέντες για γάμους παιδιά και συγκατοίκηση και ήταν έτοιμη να αφήσει τη Θεσσαλονίκη για να έρθει στην Αθήνα. Επίσης το πολύ άμεσο δέσιμο κι η υπερβολή στην επικοινωνία.
    2) Υπερβολική ζήλεια χωρίς να υπάρχει κανένα ερέθισμα
    3) Απότομη λλαγή συμπεριφοράς
    4) χειριστικότητα (γιατί στην πραγματικότητα δεν σε παράτησε αλλά σε δοκιμάζει)
    5) Επιθετικότητα-εκδικητικότητα-αδικαιολόγητος θυμός
    6) Θα μπορούσαμε να πούμε ότι υποβόσκει έντονος φόβος εγκαταλειψης

    Θέλεις πραγματικά να εισαι με αυτό το άτομο;

  12. #12
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    ειναι πιθανό αλλά όχι βέβαιο. Υπάρχουν πάντως πολλά red flags σε αυτά που περιγράφεις:
    1) too much too soon. από πολύ νωρίς κουβέντες για γάμους παιδιά και συγκατοίκηση και ήταν έτοιμη να αφήσει τη Θεσσαλονίκη για να έρθει στην Αθήνα. Επίσης το πολύ άμεσο δέσιμο κι η υπερβολή στην επικοινωνία.
    2) Υπερβολική ζήλεια χωρίς να υπάρχει κανένα ερέθισμα
    3) Απότομη λλαγή συμπεριφοράς
    4) χειριστικότητα (γιατί στην πραγματικότητα δεν σε παράτησε αλλά σε δοκιμάζει)
    5) Επιθετικότητα-εκδικητικότητα-αδικαιολόγητος θυμός
    6) Θα μπορούσαμε να πούμε ότι υποβόσκει έντονος φόβος εγκαταλειψης

    Θέλεις πραγματικά να εισαι με αυτό το άτομο;
    Αίολε καλημέρα.. Πρώτα από όλα να σου πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ καθώς οι τοποθετήσεις σου τα προηγούμενα χρόνια με έχουν βοηθήσει απίστευτα στο να μπορώ να μείνω ψύχραιμος και ήρεμος με βάση τα δεδομένα που αντιμετώπισα.. Επειδή έχουν περάσει ήδη τρεις εβδομάδες (πάμε για τέταρτη) δε θεωρείς ότι μιλάμε για εγκατάλειψη; Μόλις χθες ανέβασε φωτογραφία στα social media από διπλανή πόλη της Θεσσαλονίκης όπου (όπως μου είχε πει) έμενε η προηγούμενη σχέση της. Θεώρώ ότι αποτελεί εκδοκητική τακτική καθώς ο εκάστοτε νοήμων άνθρωπος και να είχε προχωρήσει σε επανασύνδεση δε θα το μοιραζόταν στα social media τουλάχιστον τόσο νωρίς από το τέλος της προηγούμενης σχέσης (με εμένα στην συγκεκριμένη περίπτωση). Αναφορικά με το ερώτημα εάν θέλω πραγματικά να είμαι με αυτό το άτομο, η απάντηση είναι μάλλον όχι, απλά αντιμετωπίζω το σύνδρομο του να τη βοηθήσω αν μπορώ με κάποιο τρόπο (ξέρω έκ των προτέρων ότι δε θα αλλάξει κάτι ωστόσο).

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by nick2917 View Post
    Αίολε καλημέρα.. Πρώτα από όλα να σου πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ καθώς οι τοποθετήσεις σου τα προηγούμενα χρόνια με έχουν βοηθήσει απίστευτα στο να μπορώ να μείνω ψύχραιμος και ήρεμος με βάση τα δεδομένα που αντιμετώπισα..
    Σε ευχαριστώ, χαιρομαι αν βοήθησα

    Επειδή έχουν περάσει ήδη τρεις εβδομάδες (πάμε για τέταρτη) δε θεωρείς ότι μιλάμε για εγκατάλειψη; Μόλις χθες ανέβασε φωτογραφία στα social media από διπλανή πόλη της Θεσσαλονίκης όπου (όπως μου είχε πει) έμενε η προηγούμενη σχέση της. Θεώρώ ότι αποτελεί εκδικητική τακτική καθώς ο εκάστοτε νοήμων άνθρωπος και να είχε προχωρήσει σε επανασύνδεση δε θα το μοιραζόταν στα social media τουλάχιστον τόσο νωρίς από το τέλος της προηγούμενης σχέσης (με εμένα στην συγκεκριμένη περίπτωση).
    Χειριστικότητα ειναι, προσοαθεί να σε κάνει να ζηλέψεις για να τρέξεις από πίσω της. Όταν το κάνεις τότε θα έρθει η εγκατάλειψη.

    Αναφορικά με το ερώτημα εάν θέλω πραγματικά να είμαι με αυτό το άτομο, η απάντηση είναι μάλλον όχι, απλά αντιμετωπίζω το σύνδρομο του να τη βοηθήσω αν μπορώ με κάποιο τρόπο (ξέρω έκ των προτέρων ότι δε θα αλλάξει κάτι ωστόσο).
    Εδώ νομίζω ότι θα πρέπει να εισαι πιο ειλικρινείς με τον εαυτό σου. Συνήθως δεν μένουμε λόγο κάποιυ συνδρόμου, αλλά επειδή φοβόμαστε να φύγουμε. Αυτό οφείλεται κατά πολύ στο ότι πιστέψαμε, την πρώτη περίοδο του love bombing, ότι βρήκαμε το ιδανικό ταίρι. Η ιδέα λοιπόν της οριστικής διακοπής της σχέσης προκαλέι την ενεργοποίηση του μηχανισμού του πένθους, κάτι που θέλουμε να αποφύγουμε με το να προσπαθούμε να σώσουμε τη σχέση. Εδώ όμως ειναι που πρέπει να κατανοήσουμε ότι δεν πρόκειται για πραγματική απώλεια αλλά για προϊόν εξαπάτησης.

  14. #14
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Σε ευχαριστώ, χαιρομαι αν βοήθησα



    Χειριστικότητα ειναι, προσοαθεί να σε κάνει να ζηλέψεις για να τρέξεις από πίσω της. Όταν το κάνεις τότε θα έρθει η εγκατάλειψη.



    Εδώ νομίζω ότι θα πρέπει να εισαι πιο ειλικρινείς με τον εαυτό σου. Συνήθως δεν μένουμε λόγο κάποιυ συνδρόμου, αλλά επειδή φοβόμαστε να φύγουμε. Αυτό οφείλεται κατά πολύ στο ότι πιστέψαμε, την πρώτη περίοδο του love bombing, ότι βρήκαμε το ιδανικό ταίρι. Η ιδέα λοιπόν της οριστικής διακοπής της σχέσης προκαλέι την ενεργοποίηση του μηχανισμού του πένθους, κάτι που θέλουμε να αποφύγουμε με το να προσπαθούμε να σώσουμε τη σχέση. Εδώ όμως ειναι που πρέπει να κατανοήσουμε ότι δεν πρόκειται για πραγματική απώλεια αλλά για προϊόν εξαπάτησης.
    Πως πιστευεις ότι πρέπει να αντιδράσω; Προς το παρόν δεν έχω αντιδράσει σε κανένα ερέθισμα της. Πιστεύεις ότι θα κάνει απόπειρα να επικοινωνήσει μαζί μου δεδομένου ότι έχω διαπιστώσει μεγάλη εκδικητικότητα και υπέρμετρο εγωισμό;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by nick2917 View Post
    Πως πιστευεις ότι πρέπει να αντιδράσω;
    εξαρτάται με το ποιος είναι ο στόχος σου, τι θες να πετύχεις.

    Προς το παρόν δεν έχω αντιδράσει σε κανένα ερέθισμα της. Πιστεύεις ότι θα κάνει απόπειρα να επικοινωνήσει μαζί μου δεδομένου ότι έχω διαπιστώσει μεγάλη εκδικητικότητα και υπέρμετρο εγωισμό;
    Αν συνεχίσεις να την αγνοείς, ειμαι σίγουρος ότι θα επικοινωνήσει

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή!!!
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 39
    Last Post: 12-04-2022, 14:34
  2. ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By bpd29 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 14
    Last Post: 06-02-2022, 02:57
  3. Οριακή διαταραχή ?
    By blue Nikol in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 11
    Last Post: 13-06-2020, 02:45
  4. Οριακή διαταραχή ?
    By blue Nikol in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 02-03-2020, 14:34
  5. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2016, 00:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •