Gay Pride - Page 21
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 21 of 27 FirstFirst ... 111920212223 ... LastLast
Results 301 to 315 of 400

Thread: Gay Pride

  1. #301
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Η διαφωνια μου με τον ουδεν ειδα ειναι σε αυτο που λες ναταλι.εγω σπουδαζω αυτο αρα γνωριζω καλυτερα απο σας και μην μου πειτε οχι.καπως σε τετοιο στυλ το λεει οπως πολυ σωστα το επισημανες.και επεισης σε κατι αλλο που διαφωνω μαζη του ειναι το εξης.με το να θαβουμε(κυριος οταν δεν γνωριζουμε απλα το λεμε επειδη ετσι μας ειπαν και ετσι μας μαθαν)
    Με το να θαβουμε λοιπον της θρησκειες των αλλων και να λεμε ααα εγω ειμαι χριαστιανος δεν κερδιζουμε τιποτα ουτε αυτο μας κανει καλητερους χριστιανους.ο καλος χριστιανος δεν κρινη τηςαλλες θρησκειες κυριος αν δεν ειναι 100% σιγουρος οτι εμαθε πραγματικα τι εστι η αλλη θρησκεια.

  2. #302
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Ναταλια αν θελεις να σου απαντησω εγω σε καποια απτα ερωτηματα σου.το ερωτημα σου αν δεν κανω καθος ειναι πως γινετε και ο θεος αλλαζει γνωμη αναλογα με την εποχη και το χρονο
    .δεν αλλαζει ακριβως γνωμη.οι εντολες του θεου και οι απαγορευσεις ειναι σχεδον παντοτινες.και λεω σχεδον να σου εξηγησω γιατι.θα σου απαντησω με βαση με οσα μας μαθαν απτο σχολειο
    Μπορει να κανω και λαθος.
    Π.χ πριν χιλια χρονια οι ανθρωποι δεν ειχαν τη παιδεια που εχουμε τωρα και της γραμματικες γνωσεις.π.χ μπορει να πιστευαν οτι το να σκοτωνεις για ψιλου πηδημα ειναι τιμη.η μπορει να πιστευαν οτι το να παντρευτης την αδερφη σου ειναι το πιο φυσιολογικο.και οτιδηποτε αλλη μπουρδα.σημερα ομως οι ανθρωποι δεν πρατουν ετσι τουλαχιστον αντικειμενικα.λιγο πολυ γνωριζουμε γραμματα εχουμε παιδεια.η ιατρικη κανει θαυματα λογικο ειναι τους ανθρωπους να τους κρινη αλλιως και εμας αλλιως.οι ανθρωποι οσο και να προσπαθουμε δεν μπορουμε να καταλαβουμε τι λογικη του θεου επειδη ακριβως ειμαστε ανθρωποι.ο θεος μας αποκαλυψε μονο οσα μπορουμε να καταλαβουμε.επεισης να συμπληρωσω οτι η καινη διαθηκη δεν αναιρει την παλαια αλλα τη συμπληρωνει με δυο καινουργιες εντολες.μην κρινεις για να μην κριθεις.τη δευτερη δεν τη θυμαμε καλα.νομιζω συγχωρα για να συγχωρεθης.μετα απο χιλια χρονια π.χ μπορει οι ανθρωποι να ειναι ακομα πιο μορφωμενοι και εμεις διπλα τους να ειμαστε αγραμματοι.αλλιος θα κρινη εκεινους αλλιος εμας και αλλιος εκρινε πριν χιλια χρονια.και γιαυτο ειναι αξιος κριτης.οσο για την ομοφυλοφικια νομιζω στο ειχα απαντηση ηδη αλλα μαλλον δεν ειδες την απαντηση.αν ελεγε οτι δεν ειναι κατακριτεο η ομοφυλοφιλια τοτες ολοι θα κεγανε τη θεος ειναι αυτος που επιτρεπει την ομοφυλοφυλια??ολοι θα δυσπιστουσαν.ως θεος και ως θρησκεια λογικο ειναι να απαγορευει και να κατακρινη ορισμενα πραγματα.οσο για τους γκει παπαδες σε αυτο εχει δικιο ο ουδεν ειδα.οι ιερεις δεν ειναι θεοι απλοι ανθρωποι σαν εμας ειναι.οπως εμεις αντιμετωπιζουμε καθημερινα πειρασμους ετσι και αυτοι.αυτοι μπορει να αντιμςτοπιζουν χειροτερους πειρασμους γιατι προσπαθουν να κανουν το εργο του θεου.
    Πανω σε αυτο να προσθεσω ενα παραδειγμα.
    Οι ιατρικη ως επιστημη ειναι καλη δηλαδη κανει καλο στον ανθρωπο μας γιατρευη.αυτο ομως δεν σημενη οτι δεν υπαρχουν γιατροι που παιρνουν φακελακια.ουτε σημενη οτι αν καποιοι γιατροι περνουν φακελακια η ιατρικη ειναι κακη.κατι οαρομοιο ειναι ο θεος και οι παπαδες.και εννοωτει οτι ολοι οι παπαδες δεν ειναι ετσι και σε αυτο εχει δικιο ο ουδεν ειδα ταιζουν πολλες φτωχες οικογενειες πληρωνουν νερο ρευμα και πολλα αλλα.ας ειμαστε δικαιοι(αυτο το λεω γενικα μην το παιρνεις προσοπικα)
    Θα σου απαντήσω γιατί από ότι φαίνεται ούτε εσύ κατάλαβες τι είπα κι αρχίζω να ανησυχώ οτι εγώ δεν είμαι αρκετά σαφής στον τρόπο που γράφω ή απλώς θεωρώ κάποια πράγματα αυτονόητα για όλους ενώ δεν θα έπρεπε.
    ΦΥΣΙΚΑ και δεν εννοούσα ότι όλοι οι παπάδες είναι γκει ή σε όλα τα μοναστήρια γίνονται όργια. Θα ήμουν ηλίθια αν το υποστήριζα αυτό. Μάλιστα το τόνισα αυτό πολλές φορές και έφερα και παράδειγμα δύο αξιόλογους παπάδες που τυχαίνει να έχω γνωρίσει και εγώ στην ζωή μου.
    Όμως όπως πολύ σωστά είπες ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ , ΜΟΝΑΧΟΙ κτλ είναι και αυτοί ΑΝΘΡΩΠΟΙ και όπως όλοι οι άνθρωποι έχουν αδυναμίες, ελαττώματα κι όλα τα ανθρώπινα χαρακτηριστικά. Κάποιοι από αυτούς λοιπόν, ακριβώς επειδή είναι άνθρωποι τυχαίνει να είναι και γκει. Κάποιοι τυχαίνει να μην μπορούν και να ελέγξουν τις ορμές τους (τι παράξενο αυτό για έναν άνθρωπο να μην μπορεί να ζήσει χωρίς σεξ!!!) , κάποιοι είναι και βαθιά άρρωστοι (βλέπε παιδεραστές) . Αυτό για μένα δεν αποτελεί ούτε αμάρτημα ούτε ελάττωμα(βγάζω τους παιδεραστές απ εξω) . Δεν τους θεωρώ ανήθικους επειδή είναι γκει, τους θεωρώ ανήθικους επειδή υποκρίνονται πως δεν είναι και κρίνουν άλλους ανθρώπους για αυτό. Τους θεωρώ ανήθικους επειδή κρύβονται πίσω από το ράσο τους. Και ξέρω αρκετούς τέτοιους.

    Το ότι η Εκκλησία κάνει έργο και εράνους και συσσίτια κτλ πίστεψε με το ξέρω από πρώτο χέρι. Έχω βρεθεί πολλάκις σε τέτοια συσσίτια και έχω βοηθήσει και συνεχίζω να το κάνω όσο μπορώ. Όπως ξέρω επίσης όμως, αρέσει δεν αρέσει σε κάποιους, οτι στους κόλπους της κρύβεται πολλή βρωμιά απ όλες τις απόψεις. Διαχρονικά, όχι τώρα.

    Επίσης να ξεκαθαρίσω οτι για μένα η Εκκλησία με τον Θεό δεν έχει καμιά σχέση. Απολύτως όμως. Η εκκλησία είναι απλώς μια επιχείρηση για μένα και μάλιστα πολύ κερδοφόρα.

  3. #303
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Θα σου απαντήσω γιατί από ότι φαίνεται ούτε εσύ κατάλαβες τι είπα κι αρχίζω να ανησυχώ οτι εγώ δεν είμαι αρκετά σαφής στον τρόπο που γράφω ή απλώς θεωρώ κάποια πράγματα αυτονόητα για όλους ενώ δεν θα έπρεπε.
    ΦΥΣΙΚΑ και δεν εννοούσα ότι όλοι οι παπάδες είναι γκει ή σε όλα τα μοναστήρια γίνονται όργια. Θα ήμουν ηλίθια αν το υποστήριζα αυτό. Μάλιστα το τόνισα αυτό πολλές φορές και έφερα και παράδειγμα δύο αξιόλογους παπάδες που τυχαίνει να έχω γνωρίσει και εγώ στην ζωή μου.
    Όμως όπως πολύ σωστά είπες ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ , ΜΟΝΑΧΟΙ κτλ είναι και αυτοί ΑΝΘΡΩΠΟΙ και όπως όλοι οι άνθρωποι έχουν αδυναμίες, ελαττώματα κι όλα τα ανθρώπινα χαρακτηριστικά. Κάποιοι από αυτούς λοιπόν, ακριβώς επειδή είναι άνθρωποι τυχαίνει να είναι και γκει. Κάποιοι τυχαίνει να μην μπορούν και να ελέγξουν τις ορμές τους (τι παράξενο αυτό για έναν άνθρωπο να μην μπορεί να ζήσει χωρίς σεξ!!!) , κάποιοι είναι και βαθιά άρρωστοι (βλέπε παιδεραστές) . Αυτό για μένα δεν αποτελεί ούτε αμάρτημα ούτε ελάττωμα(βγάζω τους παιδεραστές απ εξω) . Δεν τους θεωρώ ανήθικους επειδή είναι γκει, τους θεωρώ ανήθικους επειδή υποκρίνονται πως δεν είναι και κρίνουν άλλους ανθρώπους για αυτό. Τους θεωρώ ανήθικους επειδή κρύβονται πίσω από το ράσο τους. Και ξέρω αρκετούς τέτοιους.

    Το ότι η Εκκλησία κάνει έργο και εράνους και συσσίτια κτλ πίστεψε με το ξέρω από πρώτο χέρι. Έχω βρεθεί πολλάκις σε τέτοια συσσίτια και έχω βοηθήσει και συνεχίζω να το κάνω όσο μπορώ. Όπως ξέρω επίσης όμως, αρέσει δεν αρέσει σε κάποιους, οτι στους κόλπους της κρύβεται πολλή βρωμιά απ όλες τις απόψεις. Διαχρονικά, όχι τώρα.

    Επίσης να ξεκαθαρίσω οτι για μένα η Εκκλησία με τον Θεό δεν έχει καμιά σχέση. Απολύτως όμως. Η εκκλησία είναι απλώς μια επιχείρηση για μένα και μάλιστα πολύ κερδοφόρα.
    Αν και στο μηνυμα μου απαντουσα στη ναταλι στο ερωτημα που εκανε στον ουδεν ειδα.τωρα το καταλαβα ακριβως αυτο που λες και εχεις δικιο που οντως κρυβωνται πισω απτα ρασα.
    Και για μενα ειναι αλλο πραγμα εκκλησια και θεος ειδικα σε αυτο συμφωνω απολυτα μαζη σου.

  4. #304
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Στο κομματι που λες οτι η θεολογία είναι επιστήμη κ οτι απο την στιγμη που κανεις ορθόδοξη θεολογία πρεπει κάποιος να πιστεύει...
    Διαφωνω στο σημείο της επιστημονικότητας αν είναι έτσι τα πραγματα όπως τα περιγραφείς.
    Αν ηταν επιστήμη θα παρατηρούσε, θα ερμήνευε, θα αποδείκνυε, θα αμφισβητούσε συνεχώς.
    Αν ηταν επιστήμη θα προσπαθουσε να εξηγησει την αναγκη του ανθρώπου για αληθεια, νόημα κ τη δημιουργία ενος Ανώτερου όντος. Φυσικά περιεχει κ φιλοσοφια το θέμα.
    Αυτό που περιγραφείς είναι κατήχηση κ πλύση εγκεφαλου κ τπτ παραπανω.
    Η θεολογία γενικότερα είναι επιστήμη και ειδικότερα η ορθόδοξη, γιατί βασίζεται σε ιστορικές πηγές, δηλαδή στα μνημεία της ιστορικής παράδοσης και στην ζωντανή πραγματικότητα. Αμέριστη βοήθεια στην επαλήθευση των λεγομένων της θεολογίας, υπάρχει από την αρχαιολογία. Μέσω της αρχαιολογίας, έχουν βρεθεί πράγματα, που επαληθεύουν την θεολογία, σε πολλά που αναφέρει, καθώς έχουν βρεθεί και ιστορικά θέματα που αποτελούν "θησαυρό" για την παγκόσμια κοινότητα και της θεολογίας και της αρχαιολογίας, όπως είναι τα σπάνια χειρόγραφα του Κουμράν και πολλά άλλα, που αποτελούν απόδειξη για την γνησιότητα των λεγομένων της θεολογίας. Εάν θεωρείς κατήχηση, τον αγώνα των ιερέων καθημερινά, τότε δεν έχω να σχολιάσω τίποτα άλλο. Δεν είπα ότι γίνεται από όλους τους ιερείς αυτός ο αγώνας, αλλά από τους περισσότερους και το κάνουν κρυφά και καλά κάνουν. Δεν έχουν να αποδείξουν τίποτα, σε κανένα κομπλεξικό ανθρωπάκι. Κάνουν τον αγώνα τους σιωπηλά και κρυφά, όπως πρέπει.

  5. #305
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ειδαμε και τον σκυθρωπο, ποσα καταλαβε....
    Σκυθρωπό από πια άποψη φίλτατη; Νομίζεις ότι ο άνθρωπος είναι εξ'ολοκλήρου ό,τι διαβάζεις από τα μηνύματα εδώ; Έχεις βγάλει φαντάζομαι για όλους ένα συμπέρασμα, μέσα από εδώ που είναι εντελώς χαζό, γιατί δεν ξέρεις τα βιώματα του καθενός, απλά κατατάσεις στο μυαλό σου τους ανθρώπους ανάλογα το επιφανειακό που βλέπεις για παράδειγμα "α, ο δεν είδα (όπως ηλιθιωδώς με λες), είναι ένας θεούσος σκυθρωπός, που νομίζει ότι τα ξέρει όλα" άλλο παράδειγμα "α, η ναταλία είναι καλή κοπέλα, ευγενική έξυπνη καλή, επειδή συμφωνεί μαζί μου" κλπ. Δεν μπορείς να βρείς επιχειρήματα και προσπαθείς μέσω των προσβολών να μπορέσεις να φανείς και εσύ. Δεν γίνεται να συμφωνούν όλοι μαζί σου. Η κάθε άποψη δέχεται κριτική, εάν θεωρείς ότι όποιος δεν είναι μαζί σου, είναι εναντίον σου, τότε φύγε από το θέμα μου, γιατί εγώ με τέτοιους ανθρώπους δεν μπορώ να ανταλλάσω απόψεις. Δεν είμαι ούτε μαζί σου, ούτε εναντίον σου, αλλά μου βγάζεις μια ανεξήγητη επιθετικότητα από την αρχή. Δεν ξέρω αν βλέπεις στο γραπτό μου κάποιον, που κάποτε σε έβλαψε ή ακόμα επειδή δεν συμφωνώ με την άποψή σου, άρα επειδή δεν συμφωνώ εγώ είμαι ο κακός της υπόθεσης. Εγώ σου προτείνω τώρα που είναι καλοκαίρι, να βγαίνεις λίγο έξω και να αλλάζεις παραστάσεις. Κάνε αν γίνεται κάποιο ταξίδι να χαλαρώσεις. Πιστεύω πως έχεις πιεστεί από κάτι, χωρίς να γνωρίζω φυσικά. Και όλα αυτά σύμφωνά με τα γραπτά σου εδώ, στην προσωπική σου ζωή, μπορεί να είσαι διαφορετική, γι'αυτό και δεν είμαι απόλυτος, πηγαίνω σύμφωνα με τα γραπτά εδώ. Γι'αυτό και δεν μπορώ να σε χαρακτηρίσω χαρούμενη ή σκυθρωπή κλπ, γιατί δεν σε ξέρω. Επίσης για να σε βγάλω και από αυτή την περιέργεια, θα σου πω ότι διανύω τους ωραιότερους μήνες της ζωής μου, με ό,τι και αν συνεπάγεται αυτό. Οπότε το "σκυθρωπός" δεν ισχύει. Χαλάρωσε δεν είναι όλοι εχθροί σου και μην κλείνεσαι σε ένα "καβούκι". Και εγώ ήμουν σαν και εσένα κάποτε, όλοι και όλα με ενοχλούσαν, γι'αυτό και ξέρω πως είναι δύσκολο μονοπάτι αυτό. Εγώ το έχω ξεπεράσει, ξεπέρασέ το και εσύ, μπορείς. Αν έχεις την ανάγκη να μιλήσεις, στείλε μου αν θέλεις μήνυμα. Ό,τι αρνητικό σου συμβαίνει θα φύγει κάποτε.
    Last edited by DL010117a; 12-07-2017 at 22:24.

  6. #306
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οχι, δεν ζητας τπτ παραλογο, απλα ζητας κατι παρανομο.
    στο απαντησε η ελισαβετ.
    αλλα οπως παντα εκανες οτι δεν ειδες, γιατι ως γνωστον εν ειδες, οτι τπτ δεν ειδες ΠΟΥ ΣΕ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΛΑΘΟΣ.
    φερε πρωτα εσυ αποδειξεις για τις ηλιθιοτητες που ειπες για τις κοπελες που δεν γνωριζεις καν και μετα θα σου φεροουμε εμεις.

    αυτα που κανεις δεν θα τα εκανε ο μακιαβελι ουτε στο προνηπιο. ολα τα επιχειρηματα σου ειναι για γελια.
    Επίσης και τα δικά σου, από την στιγμή που εδώ και τέσσερις μέρες δεν μου έχεις δώσει τις αποδείξεις για τα λεγόμενά σου. Αυτό με τις κοπέλες που λες, το είπε η ελισάβετ την δεύτερη μέρα ή την τρίτη δεν θυμάμαι, που ζητούσα τις αποδείξεις και ήταν μια προσπάθεια αποφυγής της αρχικής μου ερώτησης, επειδή την ζόρισα. Δεν το σκέφτηκε από την αρχή για τις κοπέλες, το σκέφτηκε την τρίτη ημέρα και "πιάστικες" και εσύ από αυτό, επειδή δεν έχετε τις αποδείξεις. Το παράνομο ξεκίνησε από εσένα και από την ελισάβετ, όταν παραθέσατε κατηγορία, χωρίς να παραθέσετε τις αποδείξεις σας. Οπότε εάν κάποιος σας έκανε μήνυση, τι θα έδινες για αποδείξεις; Τα site που διαβάζεις; ή την φανταστική ιστορία, για έναν παπά ομοφυλόφιλο που ήξερες; Βλέπεις ότι δεν στέκουν αυτά που γράφετε;

  7. #307
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    και εχεις καταλάβει εσύ; η θεόπνευστη αγια γραφή σου στο δευτερονομιο ζηταει ή οχι αποδείξεις παρθενίας; ο Θεός σου ταπεινώνει τις γυναίκες.
    Πως γίνεται να ταπεινώνει τις γυναίκες, όταν συγχώρεσε την μοιχαλίδα και έκανε αγία, την Αγία Μαρία την Αιγυπτία; Πως γίνεται να ταπεινώνει τις γυναίκες, όταν μίλησε στην Σαμαρείτισα, παρ'όλο που θεωρούνταν, βλασφημία για έναν Εβραίο να μιλάει με μια Σαμαρείτισα, επειδή οι Σαμαρείτες ήταν ειδωλολάτρες. Τέλος πως γίνεται να ταπεινώνει ο Θεός, τις γυναίκες όταν επιτρέπει και αγιάζουν; Παίρνεις κυριολεκτικά την μετάφραση, ενώ έχω εξηγήσει σε ένα άλλο μήνυμά μου, ότι η Παλαιά Διαθήκη, αποτελεί πρόδρομο για την Καινή Διαθήκη. Δηλαδή την καινούρια συμφωνία. Στην δε Παλαιά Διαθήκη, υπάρχουν ανεξήγητες και παράλογες πολλές φορές φράσεις και νοήματα που δεν μπορείς να τις πάρεις με την κυριολεκτική τους σημασία, γιατί η Παλαιά και η Καινή Διαθήκη είναι υπέρλογη (δηλ. πολύ βαθιά λογική), ακριβώς γιατί είναι θεόπνευστη. Γι'αυτό οι Πατέρες της Εκκλησίας, έχουν γράψει τόμους, που επεξηγούν πολλά από αυτά που διαβάζεις ως κυριολεκτικά στην Παλαιά και την Καινή Διαθήκη. Μόνο η Αποκάληψη, του Ιωάννη, έχουν επεξηγηθεί κάποια κομμάτια, όχι όλα. Τέλος μην απορρίπτεις κάτι, ενώ δεν τον έχεις μελετήσει εις βάθος και ουσία. Θέλει πολλά χρόνια για να μελετήσεις την θεολογία. Και εμείς στο πανεπιστήμιο μια "γεύση" παίρνουμε. Για να αποκτήσει κάποιος βαθιά θεολογική γνώση, θέλει πολλά χρόνια μελέτης.

  8. #308
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Η θεολογία γενικότερα είναι επιστήμη και ειδικότερα η ορθόδοξη, γιατί βασίζεται σε ιστορικές πηγές, δηλαδή στα μνημεία της ιστορικής παράδοσης και στην ζωντανή πραγματικότητα. Αμέριστη βοήθεια στην επαλήθευση των λεγομένων της θεολογίας, υπάρχει από την αρχαιολογία. Μέσω της αρχαιολογίας, έχουν βρεθεί πράγματα, που επαληθεύουν την θεολογία, σε πολλά που αναφέρει, καθώς έχουν βρεθεί και ιστορικά θέματα που αποτελούν "θησαυρό" για την παγκόσμια κοινότητα και της θεολογίας και της αρχαιολογίας, όπως είναι τα σπάνια χειρόγραφα του Κουμράν και πολλά άλλα, που αποτελούν απόδειξη για την γνησιότητα των λεγομένων της θεολογίας. Εάν θεωρείς κατήχηση, τον αγώνα των ιερέων καθημερινά, τότε δεν έχω να σχολιάσω τίποτα άλλο. Δεν είπα ότι γίνεται από όλους τους ιερείς αυτός ο αγώνας, αλλά από τους περισσότερους και το κάνουν κρυφά και καλά κάνουν. Δεν έχουν να αποδείξουν τίποτα, σε κανένα κομπλεξικό ανθρωπάκι. Κάνουν τον αγώνα τους σιωπηλά και κρυφά, όπως πρέπει.
    Δεν επαληθεύει τπτ φιλέ μου...
    Το να πάρεις κειμενα που μπορεί να τα έγραψε οποιοσδήποτε που επικαλείται οτι είναι θεόπνευστα δεν μου λέει κάτι. Μπορεί οποιοσδήποτε να γράψει οτι του κατέβει κ να πει αυτό ηταν παραγγελια του Αγίου πνεύματος.
    Όσο για το άλλο οτι ασχολείται με την πραγματικότητα εδώ ρίχνουμε το γέλιο της αρκούδας. Όταν μιλά για πλάσματα που ζουν στον ουρανό κ μας παρακολουθούν, δαίμονες που μας βαζουν τρικλοποδιες κ αλλά τραγελαφικά.

    Να μάθεις να ξεχωρίζεις την πραγματικότητα που δημιουργεί η σκέψη σου απο την Πραγματικοτητα που μπορεί να υφίσταται. Η χριστιανική θρησκεία είναι προϊόν της σκέψης του ανθρώπου με μυθολογικά στοιχεια κ απλα αμφιβάλλω για οποία Αλήθεια της.

    Πλασαρισμενη αλήθεια σε κουτί πίτσας να την φας δεν υπάρχει πάντως κ αν δεν μαθει κάποιος να αμφισβειτει γίνεται απλα πρόβατο των εκάστοτε λύκων.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #309
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    @Ναταλία έχεις αρκετές ενδιαφέρουσες ερωτήσεις. Θα σου απαντήσω αρχικά για τα ελληνικά πανεπιστήμια, στο θέμα της θεολογίας. Δεν γίνεται πλύση εγκεφάλου όπως υποστηρίζεις. Υπάρχουν πηγές, εργασίες πάνω σε πρωτότυπα θέματα, μαθήματα πάνω σε άλλο δόγματα και πολλά άλλα, που δίνουν στον φοιτητή ένα ευρύ φάσμα της θεολογίας. Δεν το παίζω έξυπνος, ούτε πιστεύω πως οι άλλοι είναι ηλίθιοι. Μια "γεύση" παίρνουμε στο πανεπιστήμιο και από εκεί και πέρα, είναι στην δυνατότητα και θέληση του καθενός να εμβαθύνει περισσότερο, με σπουδές στο εξωτερικό κλπ. Όπως είπα σε ένα άλλο μήνυμα εδώ, θέλει πολλά χρόνια μελέτης για να πει κάποιος ότι έχει βαθιά θεολογική γνώση. Επειδή τυγχάνει να μου αρέσει το διάβασμα, διαβάζω πολλά βιβλία στην βιβλιοθήκη και τα συνδυάζω με εργασίες, για να μάθω περισσότερα για ένα θέμα. Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι έξυπνος, αλλά ούτε ηλίθιος. Προσπαθώ όμως να απαντήσω σε αυτά που ρωτάτε, γιατί τις ίδιες ακριβώς ερωτήσεις και πολύ χειρότερες έκανα και εγώ. Πάντα πίστευα στον Θεό, αλλά όχι με θέρμη. Όταν ασχολήθηκα περισσότερο με τον πλούτο των θεολογικών βιβλίων, από Πατέρες της Εκκλησίας κλπ, τότε είδα μια διαφορετικη προοπτική στο νόημα της ζωής και του θανάτου. Φυσικά δεν είμαι ο ξερόλας. Όμως όταν μου δημιουργήται μια απορία, που είναι σχεδόν πολύ συχνό φαινόμενο, είτε ρωτάω καθηγητές, είτε κάνω εργασίες πάνω στην απορία μου, είτε διαβάζω. Γι'αυτό επειδή έχω ασχοληθεί λίγο παραπάνω, από έναν άνθρωπο που δεν έχει ασχοληθεί, γνωρίζω λίγα πράγματα, όχι πολλά, περισσότερο από τα site, που δεν ξέρουν τι λένε. Στο θέμα του καθηγητή που μπορεί να είναι και άθεος. Η διαφορά είναι ότι ο μύθος είναι αυτό που λέει η λέξη, μια πλασματική ιστορία χωρίς αποδείξεις και πηγές. Όταν μιλάμε όμως για πίστη, εδώ το πράγμα είναι διαφορετικό. Γιατί υπάρχουν πηγές, ιστορικές αναφορές και όταν κάτι θεωρείται θεόπνευστο, δεν μπορείς να λες ότι είναι σαν τους μύθους του Πλάτωνα. Αυτό που θέλω να σου εξηγήσω, είναι ότι μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα. Στο θέμα λοιπόν του Απ. Παύλου. Πράγματι σου έδωσα ένα ιστορικό πλαίσιο και μάλλον δεν τα έγραψα κατανοητά. Το ιστορικό πλαίσιο αντικατροπτρίζει μια εποχή, ειδωλολατρίας, ασυδωσίας, πορνείας κλπ. Ο Απ. Παύλος, για να κρατήσει του πρώην ειδωλολάτρες και νυν χριστιανούς, να μην συμμετέχουν στις ειδωλολατρίες, τους απευθύνεται με αυστηρό ή ήπιο τόνο, ανάλογα την περίπτωση. Οι επιστολές ερχόντουσαν από τους ίδιους του χριστιανούς που ζητούσαν βοήθεια από τον Απ. Παύλο, επειδή εκείνος δημιούργησε την επισκοπή τους. Οι επιστολές του Απ. Παύλου στην Καινή Διαθήκη, είναι οι απαντήσεις πάνω στις ερωτήσεις των χριστιανών, που άλλοτε ζητούσαν πνευματική καθοδήγηση και άλλοτε βοήθεια, επειδή οι νέοι χριστιανοί, έπεφταν στην παγίδα της ειδωλολατρίας. Έτσι λοιπόν σε αυτήν την εποχή, ο Απ. Παύλος απευθύνεται έτσι. Η εποχή είναι διαφορετική και στα δικά μας μάτια, μπορεί να μοιάζει απλή υπόθεση, όχι όμως για τους χριστιανούς εκείνης της εποχής. Στο θέμα των Οικουμενικών Συνόδων, εδώ η Οικουμενική Εκκλησία, έπρεπε να ασχοληθεί με επείγοντα θέματα, όπως το δόγμα, την σύνταξη της ομολογίας πίστεως "Πιστεύω εις ένα Θεόν, Πατέρα, Παντοκράτορα....", διάφορες αιρέσεις που είχαν αρχίσει να εμφανίζονται και αρκετούς κανόνες και πολλά άλλα. Δεν μπορεί σήμερα για παράδειγμα να εφαρμοστεί, μια εντολή του Απ. Παύλου, προς τους χριστιανούς εκείνης της εποχής, γιατί υπάρχει η θεία οικονομία. Τι είναι η θεία οικονομία; Η θεία οικονομία, είναι μια πρακτική, όπου για παράδειγμα δεν παίρνει κάποιος τους κανόνες κατά γράμμα, αλλά υπάρχει μια ελάφρυνση. Ο κανόνας για παράδειγμα λέει 40 μέρες νηστεία. Ε, άμα δεν νηστέψεις 40 μέρες και νηστέψεις μόνο την Μεγάλη Εβδομάδα, δεν τρέχει και τίποτα. Ο κανόνας λέει κάθε Κυριακή στην εκκλησία. Άμα δεν πάει κάποιος κάθε Κυριακή ή πηγαίνει μια στις τόσες, δεν σημαίνει ότι χάνεις τον Παράδεισο. Υπάρχουν και για ποιό σημαντικά θέματα, οικονομία, όπως στο σεξ. Εάν μέσα στην σαρανταήμερη νηστεία, θέλει ο άντρας σεξ ή γυναίκα σεξ, ενώ είναι νηστεία, τότε να κάνουν, εάν είναι ανάγκη, για να μην γίνει αύριο αιτία χωρισμού. Υπάρχουν και σε πολλές άλλες περιπτώσεις οικονομία, ανάλογα την περίπτωση πάντα. Μόνο στην πίστη δεν υπάρχει οικονομία. Γι'αυτό και σήμερα δεν μπορεί να εφαρμοστεί κάποιος κανόνας του Απ. Παύλου, πχ μην φάτε ειδολόθυτα. Και είναι λογικό γιατί ειδολόθυτα δεν υπάρχουν σήμερα. Ο Θεός ξαναλέω, δεν κατατάσει τους ανθρώπους σε γκέι, στρέιτ κλπ. Ο άνθρωπος το κάνει. Για τον Θεό, όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι και παιδιά Του. Τέλος η Παλαιά Διαθήκη, είναι η παλαιά συμφωνία η καινούρια υπόσχεση-συμφωνία, είναι η Καινή Διαθήκη. Τώρα θα μου πεις γιατί δεν αλλάζουν τους κανόνες; Πρώτον γιατί υπάρχει η οικονομία, που δεν χρειάζεται να χρησιμοποιούνται οι κανόνες, αλλά στην εποχή που φτιάχτηκαν ήταν αναγκαίοι, για να κρατήσουν τους νέους χριστιανούς και να μην πέσουν ξανά στην ειδωλολατρία και δεύτερον γιατί κάποια μυαλά στην Εκκλησία, δεν είναι προοδευτικά. Εδώ έγινε για πρώτη φορά μετά την πρώση του Βυζαντίου, η Αγία και Μεγάλη Σύνοδος και βγήκαν κάτι μοναχοί και επίσκοποι και την έβριζαν. Ε, αυτό είναι μέγα λάθος. Εγώ προσωπικά είμαι χριστιανός οικουμενιστής, δεν μπορώ να κλειστώ στον εαυτό μου και να πω μόνο οι ορθόδοξοι και τίποτα άλλο. Μου αρέσει που υπάρχει επικοινωνία με άλλες ομολογίες και εκκλησίες που μας φέρνουν πιο κοντά ως χριστιανούς. Πιστεύουμε στον ίδιο Θεό, αλλά ο εγωισμός του ανθρώπου, δεν τον αφήνει να δει πέρα από την μύτη του.

  10. #310
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Δεν επαληθεύει τπτ φιλέ μου...
    Το να πάρεις κειμενα που μπορεί να τα έγραψε οποιοσδήποτε που επικαλείται οτι είναι θεόπνευστα δεν μου λέει κάτι. Μπορεί οποιοσδήποτε να γράψει οτι του κατέβει κ να πει αυτό ηταν παραγγελια του Αγίου πνεύματος.
    Όσο για το άλλο οτι ασχολείται με την πραγματικότητα εδώ ρίχνουμε το γέλιο της αρκούδας. Όταν μιλά για πλάσματα που ζουν στον ουρανό κ μας παρακολουθούν, δαίμονες που μας βαζουν τρικλοποδιες κ αλλά τραγελαφικά.

    Να μάθεις να ξεχωρίζεις την πραγματικότητα που δημιουργεί η σκέψη σου απο την Πραγματικοτητα που μπορεί να υφίσταται. Η χριστιανική θρησκεία είναι προϊόν της σκέψης του ανθρώπου με μυθολογικά στοιχεια κ απλα αμφιβάλλω για οποία Αλήθεια της.

    Πλασαρισμενη αλήθεια σε κουτί πίτσας να την φας δεν υπάρχει πάντως κ αν δεν μαθει κάποιος να αμφισβειτει γίνεται απλα πρόβατο των εκάστοτε λύκων.
    Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Στην πρώτη περίπτωση οι πηγές, δεν είναι μόνο τα κείμενα, αλλά και οι αρχαιολογικές ανασκαφές και έρευνες, όπως τα μνημεία και διάφορα άλλα, αλλά και μαρτυρίες ειδωλολατρών ρωμαίων για πολλά θαύματα που έχουν γίνει, όπως η Ανάσταση που πίστεψαν και ρωμαίοι και ο πρώτος που πίστεψε ήταν ο Λογκίνος, ο ρωμαίος που λόγχισε τον Χριστό στον σταυρό, για να δεί εάν πέθανε. Στην έννοια της πραγματικότητας, εννοούμε την βιωματική πραγματικότητα. Φερ'ειπείν όταν ο Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς, υποστήριζε την όραση ενός φωτός, στην Αγία Τράπεζα. Κάποιος θα έλεγα ότι δεν ισχύει, εκείνος όμως το απέδειξε θεολογικά ότι ο άνθρωπος έχει την δυνατότητα να βλέπει το άκτιστο Φως του Θεού, αλλά όχι την ουσία Του. Οι σχολαστικοί, δηλαδή οι καθολικοί πήγαιναν με το γράμμα του νόμου και με τις ιστορικές πηγές. Και υποστήριζαν το αντίθετο. Έτσι η θεολογία πήρε μια άλλη τροπή και ουσιαστικά η ορθόδοξη θεολογία, σταματάει στον Άγιο Γρηγόριο τον Παλάμα, από τότε ανακυκλώνονται τα ίδια και τα ίδια. Η πραγματικότητα, δεν είναι μόνο ο ορατός κόσμος. Απλά επειδή δεν βλέπουμε τον αόρατο κόσμο, γι'αυτό και δεν αποτελεί δική μας πραγματικότητα, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

  11. #311
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Θα σου απαντήσω γιατί από ότι φαίνεται ούτε εσύ κατάλαβες τι είπα κι αρχίζω να ανησυχώ οτι εγώ δεν είμαι αρκετά σαφής στον τρόπο που γράφω ή απλώς θεωρώ κάποια πράγματα αυτονόητα για όλους ενώ δεν θα έπρεπε.
    ΦΥΣΙΚΑ και δεν εννοούσα ότι όλοι οι παπάδες είναι γκει ή σε όλα τα μοναστήρια γίνονται όργια. Θα ήμουν ηλίθια αν το υποστήριζα αυτό. Μάλιστα το τόνισα αυτό πολλές φορές και έφερα και παράδειγμα δύο αξιόλογους παπάδες που τυχαίνει να έχω γνωρίσει και εγώ στην ζωή μου.
    Όμως όπως πολύ σωστά είπες ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ , ΜΟΝΑΧΟΙ κτλ είναι και αυτοί ΑΝΘΡΩΠΟΙ και όπως όλοι οι άνθρωποι έχουν αδυναμίες, ελαττώματα κι όλα τα ανθρώπινα χαρακτηριστικά. Κάποιοι από αυτούς λοιπόν, ακριβώς επειδή είναι άνθρωποι τυχαίνει να είναι και γκει. Κάποιοι τυχαίνει να μην μπορούν και να ελέγξουν τις ορμές τους (τι παράξενο αυτό για έναν άνθρωπο να μην μπορεί να ζήσει χωρίς σεξ!!!) , κάποιοι είναι και βαθιά άρρωστοι (βλέπε παιδεραστές) . Αυτό για μένα δεν αποτελεί ούτε αμάρτημα ούτε ελάττωμα(βγάζω τους παιδεραστές απ εξω) . Δεν τους θεωρώ ανήθικους επειδή είναι γκει, τους θεωρώ ανήθικους επειδή υποκρίνονται πως δεν είναι και κρίνουν άλλους ανθρώπους για αυτό. Τους θεωρώ ανήθικους επειδή κρύβονται πίσω από το ράσο τους. Και ξέρω αρκετούς τέτοιους.

    Το ότι η Εκκλησία κάνει έργο και εράνους και συσσίτια κτλ πίστεψε με το ξέρω από πρώτο χέρι. Έχω βρεθεί πολλάκις σε τέτοια συσσίτια και έχω βοηθήσει και συνεχίζω να το κάνω όσο μπορώ. Όπως ξέρω επίσης όμως, αρέσει δεν αρέσει σε κάποιους, οτι στους κόλπους της κρύβεται πολλή βρωμιά απ όλες τις απόψεις. Διαχρονικά, όχι τώρα.

    Επίσης να ξεκαθαρίσω οτι για μένα η Εκκλησία με τον Θεό δεν έχει καμιά σχέση. Απολύτως όμως. Η εκκλησία είναι απλώς μια επιχείρηση για μένα και μάλιστα πολύ κερδοφόρα.
    Φυσικά και ο άνθρωπος δεν μπορεί να ζήσει χωρίς σεξ, εκτός άμα το θέλει ο ίδιος. Όμως στο αρχικό μήνυμά σου, δεν έλεγες για σεξ, έλεγες για όργια σε μοναστήρια και αν θέλεις μπορώ να ψάξω το μήνυμά σου να το δεις και εσύ. Οπότε και εγώ ο άμοιρος αυτό που ζητάω είναι αποδείξεις. Το γραπτό σου, δεν μπορώ να το πάρω ως απόδειξη γιατί μπορεί να είναι προϊόν ενός site κίτρινου τύπου, χωρίς πηγές. Γι'αυτό και ζητάω αποδείξεις. Όχι για να το παίξω έξυπνος, αλλά για να δω ότι όντως συμβαίνουν αυτά, γιατί ξέρω πολλά που είναι άσχημα, αλλά αποτελούν ανθρώπινες αδυναμίες όπως το βρίσιμο κλπ, τα όργια όμως σε μοναστήρια, χρήζει αποδείξεων. Χαίρομαι που έχεις βρεθεί σε αυτή την διαδικασία, είναι σημαντική κίνηση αυτή. Όμως γνωρίζω περιπτώσεις ιερέων που κάνουν σιωπηλά και κρυφά ένα τεράστιο έργο και οικογένειες αυτή την στιγμή, έχουν ένα σπίτι, νερό, ρεύμα και ένα πιάτο φαγητό (καθημερινά). Ενώ κανονικά θα έπρεπε να ήταν σε παγκάκια ολόκληρες οικογένειες με παιδιά. Όμως εξαιτίας εκείνων των αγωνιστών ιερέων, έχουν όλα τα παραπάνω που προανέφερα. Ναι, πράγματι, υπάρχει βρωμιά, από τότε που είχε εξουσία τρόπον τινά η εκκλησία επί βυζαντίου. Όμως εγώ εμμένω στα θετικά και όχι στα αρνητικά, το ίδιο να κάνεις και εσύ. Μιλάμε για ανθρώπους πάντα και όπου υπάρχει ανθρώπινη δραστηριότητα, υπάρχει και το καλό και η βρωμιά. Η Εκκλησία είναι ανάλογα πως χρεισιμοποιεί κάποιος την ενορία του. Κάποιος μπορεί να παίρνει τα "μαύρα" για πάρτη του, άλλος όμως τα διαθέτει για να πληρώνει τον μήνα το νερό και το ρεύμα και το ενοίκιο, σε οικογένειες με παιδιά, για να μην μείνουν στον δρόμο. Είναι ανάλογα την διάθεση και τον άνθρωπο.

  12. #312
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε μπορει καπιος να ζησει αν δεν αυτοικανοποιηται τουλαχιστον αλλιως θα του στριψει και θα αρχισει να γυαλιζει το ματι του η θα βγει εκτος ελεγχου εντελως απλως αυτα που λενε οι παπαδες για γκει και αμαρτιες ηταν προτημοτερο να μη τα λενε καν αντι να γινονται γραφικοι.

  13. #313
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δε μπορει καπιος να ζησει αν δεν αυτοικανοποιηται τουλαχιστον αλλιως θα του στριψει και θα αρχισει να γυαλιζει το ματι του η θα βγει εκτος ελεγχου εντελως απλως αυτα που λενε οι παπαδες για γκει και αμαρτιες ηταν προτημοτερο να μη τα λενε καν αντι να γινονται γραφικοι.
    Εμένα παπάς και νέος μάλιστα -40 το πολύ- μου είπε ότι η πολλή αυτοϊκανοποίηση καταστρέφει τα εγκεφαλικά κύτταρα..
    Μου πρότεινε δε να διαβάσω αυτό: http://users.uoa.gr/~nektar/orthodox...ths_psyxhs.htm

  14. #314
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by GiannisNik3 View Post
    Εμένα παπάς και νέος μάλιστα -40 το πολύ- μου είπε ότι η πολλή αυτοϊκανοποίηση καταστρέφει τα εγκεφαλικά κύτταρα..
    Μου πρότεινε δε να διαβάσω αυτό: http://users.uoa.gr/~nektar/orthodox...ths_psyxhs.htm
    Τι είναι αυτό πάλι;;;!!!
    Όχι πως ήθελε να σε τρομάξει και να σε γεμίσει ενοχές! όχι, όχι με τίποτα...

  15. #315
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δε μπορει καπιος να ζησει αν δεν αυτοικανοποιηται τουλαχιστον αλλιως θα του στριψει και θα αρχισει να γυαλιζει το ματι του η θα βγει εκτος ελεγχου εντελως απλως αυτα που λενε οι παπαδες για γκει και αμαρτιες ηταν προτημοτερο να μη τα λενε καν αντι να γινονται γραφικοι.
    αυτο ακριβώς παθαίνουν!

Page 21 of 27 FirstFirst ... 111920212223 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΑΓΑΠΑ ΜΕ, ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ-ATHENS PRIDE 2012
    By RainAndWind in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 02-06-2012, 13:04
  2. Φεστιβάλ Υπερηφάνειας Αθήνας-Athens Pride Festival 2011
    By RainAndWind in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 03-06-2011, 10:19
  3. Athens Pride Festival 2010/θα είστε εκεί;
    By RainAndWind in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 06-06-2010, 09:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •