hello!!! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 162

Thread: hello!!!

  1. #31
    Κοντεσάκι....καταρχήν....ηρέμ ησε....
    Με τον πανικό δεν πρόκειται να κερδίσεις τίποτα. Σίγουρα είσαι σε δυσκολη θέση, αλλά κατά τη γνώμη μου πρέπει να ρίξεις τους τόνους. Πες στους γονείς σου ότι είναι απλά μια γνωριμία και τίποτα σοβαρό. Παράλληλα άσε το χρόνο να δουλέψει υπέρ σου. Δεν είστε λίγο μαζί, αλλά ούτε και πολύ. Συνήθως τα εξωγενή προβλήματα μπορούν να συντηρήσουν από μόνα τους μια σχέση, οπότε άσε το χρόνο να κυλήσει ώστε να δεις καθαρά αν όντως αυτός είναι ο άντρας της ζωής σου.
    Δουλεύεις; Είσαι ανεξάρτητη; Σε αυτή την ηλικία δεν θα έπρεπε οι δικοί σου να μην ανακατεύονται τόσο πολύ στη ζωή σου, ή μήπως εξαρτάσαι 100% από τους δικούς σου?

  2. #32
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    78
    προσπαθω να ειμαι ηρεμη αλλα δυσκολο...δεν ξερω αν θα δεχτουν και την γνωριμια..το μεγαλο προβλημα ειναι τα παιδια του για αυτουσ ειμαι σιγουρη γι\'αυτο δεν θελουν καμια επαφη.ξερω οτι οι δυσκολιεσ φερνουν ενα ζευγαρι πιο κοντα.δεν εχω ξανα νιωσει ποτε για ανθρωπο ετσι.ποτε ξανα....δυστυχωσ οι δικοι μου εχουν πολυ σε εκτιμηση τα θεματα ηθικησ. δεν εχουν κολληματα για σχεσεισ, αρκει να ειναι νορμαλ.ουτε ειμαι 100% ανεξαρτητη απο αυτουσ ακομα.αλλα και παλι να ημουν ειναι ο χαρακτηρασ μου τετοιοσ που δεν μπορω να φανταστω οτι θα τουσ κανω κακο.οτι θα τουσ διεγραφα και θα εκανα του κεφαλιου μου. ειναι ολα μαυρα στην ζωη μου η\' εγω τα βλεπω ετσι?

  3. #33
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    η ηλικια σου ακομα ειναι σχετικα μικρη αλλα αυτο δεν λεει τιποτα.
    Τουλαχιστον καταλαβαινεις γιατι πραγμα μιλαμε.
    Το οτι εχεις την εργασια σου, δλδ εισαι ανεξαρτητη, επισης ειναι θετικο.
    Το οτι εισαστε 1 1/2 χρονο, ειναι σχετικα καλο διαστημα αλλα οχι αρκετο.
    Το οτι περνας καλα μαζι του ειναι επισης θετικο αλλα οχι ομως δοκιμασμενο στα δυσκολα.


    τι σου προτεινω.....
    Καταρχην να χαλαρωσεις

    ολα θα γινουν αλλα θελει μεθοδο και υπομονη.




    1. Απο οτι καταλαβα, μενεις με τους δικους σου.
    Εφοσον εχεις εργασια, καλο θα ηταν να ανεξαρτοποιηθεις σε ολα τα επιπεδα.
    Οι δικοι σου παρεμβαινουν ετσι αγαρμπα, γιατι θεωρουν οτι σε προστατευουν.
    Αυτο ενισχυεται οταν σε εισαι κατω απο την ιδια στεγη.
    Μεθοδευσε λοιπον να μεινεις μονη σου.
    Αυτο θα δειξει και σε εσενα αλλα κυριως στους δικους σου υπευθυνοτητα στις επιλογες σου.


    2. Σε καμια περιπτωση μην μεινεις με τον αντρα των ονειρων σου, οχι τωρα τουλαχιστον.


    3. Μην ενθουσιαζεσαι με αυτο που εχεις.
    Ζησε το οπως ειναι με πιθανοτητα οτι πολλα μπορουν να συμβουν και να παει στραφι.
    Αυτο ομως δεν εχει σημασια, σημασια εχει οτι ΤΩΡΑ σου αρεσει οποτε ζησε το οσο καλυτερα μπορεις.


    4. Οταν θα μεινεις σε δικο σου σπιτι, φροντισε να οριοθετησεις σωστες σχεσεις με τους δικους σου.

    Συνοπτικα χωρις να εφαρμοσεις το νο 1, εινια σχεδον αδυνατο να κανεις αυτα που σκεφτεσαι, ιδιως χωρις να ερθεις σε ρηξη με τους δικους σου.

  4. #34
    Όχι....δεν είναι μαύρα και να εισαι σίγουρη πως αυτα τα προβλήματα λύνονται....
    Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τους πείσεις πως δεν τρέχει τίποτα μεταξύ σας και να αφήσεις το χρόνο να σου δείξει αν πραγματικά είναι αυτός ο άντρας της ζωής σου. Αν μετά από 2-3 χρόνια νιώθεις το ίδιο, νομίζεις πως θα σου κάνουν τα ίδια?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Γιατι να μην τησ κανουν τα ιδια αμα τουσ αφηνει περιθωρια? μια ξαδερφη μου τα ειχε 13 χρονια με τον τςρα αντρα τησ, και οι γονεισ τησ δεν τον θελανε με τιποτα γιατι ηταν γυμναστησ και οχι γιατροσ, ειχαν χωρισει 2 φορεσ και τη μια για μεγαλο διαστημα εξαιτιασ αυτων των προβληματων και επιτελουσ οι γονεισ τησ καταλαβαν μετα απο 13 χρονια οτι δεν μπορουν να αλλαξουν κατι και τελικα παντρευτηκανε. και 2 και 3 και εικοσι τρια χρονια μπορει να τησ παρει τησ κοντεσας με αυτην την αντιμετωπιση, και βεβαια παντα μπορει να υπακουσει στουσ γονεισ και να κανει το δικο τους, γιατι βαθια μεσα τησ θα εχει καποια ανασφαλεια μηπως εχουν δικιο οι γονεισ της και ενοχεσ μην παθουν εγκεφαλικο.

  6. #36
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    78
    θεοφανια μου ηδη τουσ ειχα πει οτι δεν τρεχει κατι μεταξυ μασ.αν επιβεβαιωσουν οτι κατι συμβαινει δεν θα ειναι ακομα χειροτερο?γενικωσ νομιζω οτι δεν προκειται να αποδεχτουν αυτη την σχεση ποτε.εκτοσ και αν γινει κανενα θαυμα.παιδια η\' υπαρχει λυση και δεν την βλεπω η΄μαλλον η ζωη μου καταστρεφεται.
    carrie να σε ρωτησω τι σταση ειχαν οι γονεισ τησ ξαδερφησ σου?οπωσ τον δικων μου?τι εκανα και τουσ επεισε?

  7. #37
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by κοντεσακι



    παιδια η\' υπαρχει λυση και δεν την βλεπω η΄μαλλον η ζωη μου καταστρεφεται.

    σου ειπα την λυση, αλλα θελει και κοτσια...
    Αν περιμενεις να λυσεις τα προβληματα σου ετσι ως δια μαγειας και ολοι να ειναι ικανοποιημενοι, εχασες.

  8. #38
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    78
    το ξερω οτι θελει κοτσια.απλα θελω να τουσ μιλησουμε και να υπαρχει ηρεμια.αυτο δεν ξερω πωσ να καταφερω.να ειναι ηρεμοι και να μην τουσ πιασει πανικοσ και αρχισουν τισ φωνεσ και τισ απειλεσ.νιωθω οτι οι γονεισ μασ καμια φορα δεν ακουν αυτα που τουσ λεμε.θεωρουν οτι ξερουν τα παντα, οτι αυτο που λενε ειναι παντα το σωστο,και οτι αν κανεισ εσυ το αντιθετο στανταρ θα φασ τα μουτρα σου και οτι σιγουρα θα το μετανιωσεισ.λεσ και αυτοι δεν εχουν κανει λαθη στην ζωη τουσ.παντα εκαναν το σωστο.
    το κακο στην περιπτωση μου ειναι οτι παντα ηθελα οι δικοι μου ανθρωποι και γενικα οσοι ειναι γυρω μου να ειναι ευτυχισμενοι και να μην τουσ στεναχωρω απο τισ επιλογεσ μου.και πραγματι δεν το εκανα ποτε.και ισωσ γι\'αυτο τουσ κακοφαινεται ολο αυτο σε ολουσ....

  9. #39
    Γι αυτό πρέπει να τους δείξεις ότι μεγάλωσες και ΄παίρνεις εσύ τις αποφάσεις για το μέλλον και τη ζωή σου. Το ξέρω ότι φαίνεται θεωρητικό, αλλά στην πράξη έχει να κάνει με το πόσο τους άφηνες τόσα χρόνια να ανακατεύονται στη ζωή σου.
    Φυσικά δεν θα κάνεις τώρα την επανάσταση σου και μάλιστα με την τόσο τεταμένη ατμόσφαιρα, αλλά ρίξε τους τόνους και άρχισε σιγά-σιγά να ανεξαρτητοποιήσε, περισσότερο ουσιαστικά παρά τυπικά....

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Η ξαδερφη μου ηταν μαζι του. αλλοτε το ξερανε, αλλοτε τουσ το εκρυβε, αλλοτε χωριζανε, μεχρι ποθ πηγε 35 χρονων η κοπελα, ηταν 13 χρονια με αυτο τον ανθρωπο, και οι γονεισ τησ καταλαβαν οτι δε μπορουν να κανουν τιποτα αλλο. και ειχαν κανει πολλα. ενα σωρο προξενια, τησ βαζαν εναν ξαδερφο μου γιατρο να τισ γνωριζει γιατρουσ συναδελφους του κ.α. ειχαν κολλημα να παρει γιατρο. αλλα τελικα καταλαβαν οτι με αυτον θα ειναι η κορη τους. δεν περασε καθολου ευκολα την κατασταση αυτη η ξαδερφη μου, αλλα τελικα επεβαλλε αυτο που ηθελε, της πηρε καιρο βεβαια. τωρα εχουν δυο παιδακια και τα νταχταριζουν οι παππουδεσ, η συνεχεια αγνωστη. δεν ξερω τι αλλο μπορει να ειπωθηκε και να διαμεσολαβησε στην κατασταση, ξερω παντως πως ολοι οι φιλιοι της και τα ξαδερφια ηταν στο πλευρο της κοπελασ, και ισωσ αυτο να βοηθησε να το παρουν καλυτερα και οι γονεισ της.

  11. #41
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Ειπαμε μπορεις να μετακομισεις και να ζεις αυτονομα, με οτι προβληματα αυτο πιθανον να εχει???
    Αν το κανεις ολοι θα σε σεβαστουν για τις επομενες επιλογες σου.
    Οταν δεν εχεις αποδειξει τιποτα απο τα ανωτερω αυτοι που ειναι κομματακι παλαιων αρχων σε εχουν για μια κοπελλα εντελως ανευθυνη να παρει σοβαρες αποφασεις στην ζωη της.

    Ετσι το βλεπουν και το να αλλαξει καποιος γνωμη δεν γινεται με κουβεντες αλλα με πραξεις.

  12. #42
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    78
    καλα τα λεμε θεωρητικα αλλα στην πραξη πωσ στο καλο το κανεισ και το καταφερνεισ.θελω να ξεκολλησει το μυαλο τουσ στο οτι ειμαι το μικρο τουσ κοριτσακι...εχω μεγαλωσει και δεν το εχουν καταλαβει...εχω φυγει για σπουδεσ σε αλλη πολη, εχω γυρισει, εχω βρει την δουλεια μου, εχω αντιμετοπισει καταστασεισ μονη μου αλλα δεν βλεπω να αλλαζει κατι για αυτουσ.τουσ τονιζω συνεχωσ οτι εχω μεγαλωσει και ξερω τι κανω και οι απαντηση τουσ ειναι οτι ειμαστε γονεισ και πρεπει παντα να λεμε και να συμβουλευουμε.τουσ αγαπαω οσο τιποτα αλλο στο κοσμο και ποτε δεν θα ηθελα να παθουν κατι ιδιωσ εξαιτιασ μου αλλα θελω και εγω να Ζ Η Σ Ω.................

  13. #43
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    προσωπικα σου εχω απαντησει ηδη δυο φορες.
    Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    ε αμα το θεσ θα το κανεις

  15. #45
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    78
    παιδια συγνωμη που σασ ζαλιζω αλλα δεν ξερετε ποση δυναμη μου δινεται.εχω πιασει πατο και θελω να ανεβω στην επιφανεια για οξυγονο........σασ ευχαριστω ειλικρινα.......

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •