Προβληματισμοι..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    25

    Lightbulb Προβληματισμοι..

    Καλημέρα στην ομάδα.Πριν προχωρήσω στην ουσία ήθελα την άποψη σας σε ένα θέμα.

    Σας έχει τύχει ποτέ να πείτε ένα χοντρό ψέμα να το συντηρήσετε στο όνομα της αγάπης γιατί φοβάστε μην χάσετε έναν άνθρωπο;Γιατί φοβάσαι την μη αποδοχή τα έχεις μπερδέψει Κ λίγο στο μυαλό σου,γνωρίζεις ότι τον έχεις κοροϊδέψει για μια πτυχή του εαυτού σου αλλά αυτός ο φόβος μην τον χάσεις σου λέει να το συντηρησεις.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Ξερεισ τι ειναι προλογοσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    2
    Καλημερα και σε σενα...Απο τη στιγμη που θες να κρατησεις αυτο το προσωπο στη ζωη σου το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις τροπο πεις την αληθεια.Αυτο που σε οδηγει στο ψεμα ειναι ο ιδιος ο φοβος της απορριψης και η ελλειψη εμπιστοσυνης που εχεις στους ανθρωπους...Ξεκαθαρισε το τοπιο λεγοντας την αληθεια και θα νιωσεις καλυτερα και αν οπως λες ειναι σημαντικο ατομο θα το εκτιμησει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by alxpro View Post
    Καλημέρα στην ομάδα.Πριν προχωρήσω στην ουσία ήθελα την άποψη σας σε ένα θέμα.

    Σας έχει τύχει ποτέ να πείτε ένα χοντρό ψέμα να το συντηρήσετε στο όνομα της αγάπης γιατί φοβάστε μην χάσετε έναν άνθρωπο;Γιατί φοβάσαι την μη αποδοχή τα έχεις μπερδέψει Κ λίγο στο μυαλό σου,γνωρίζεις ότι τον έχεις κοροϊδέψει για μια πτυχή του εαυτού σου αλλά αυτός ο φόβος μην τον χάσεις σου λέει να το συντηρησεις.
    δεν ζητας την αποψη μας.
    ρωτας να μαθεις αν εχει συμβει και σε μας κατι τετοιο.
    σε μενα δεν εχει συμβει.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    25
    Ο γραπτός λόγος είναι δύσκολος ορισμένες φορές.Προφανώς και θέλω την άποψη σας.

    Το πρόβλημα είναι ότι λόγω αυτής της συμπεριφοράς,όπως γράφω στο αρχικό ποστ,υπάρχει μια διένεξη που φτάνει στον χωρισμό.Το πρόβλημα της εμπιστοσύνης είναι το πρόβλημα που προφανώς είναι κατανοητό από μένα,αλλά νιώθω ότι αναιρεί τα πάντα όσα εκανα μέσα στην σχέση.

    Η εμπιστοσύνη είναι τόσο δύσκολη να χτιστεί από ένα μεγάλο σίγουρα λάθος,όταν στο ζευγάρι υπάρχει αγάπη;Και όταν εγώ που έκανα το λάθος να πω ψέματα για την δουλειά μου (ήμουν άνεργος αλλά έλεγα ότι δούλευα αυτό είναι το ψέμα) δεν έχω δώσει αλλά δικαιώματα αλλά μόνο φροντίδα στο άλλο μέρος.

  6. #6
    ............

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by alxpro View Post
    Ο γραπτός λόγος είναι δύσκολος ορισμένες φορές.Προφανώς και θέλω την άποψη σας.

    Και όταν εγώ που έκανα το λάθος να πω ψέματα για την δουλειά μου (ήμουν άνεργος αλλά έλεγα ότι δούλευα αυτό είναι το ψέμα) δεν έχω δώσει αλλά δικαιώματα αλλά μόνο φροντίδα στο άλλο μέρος.
    Καλά, αυτό το ψέμα είπες; Εγώ νόμιζα ότι έπεσε κέρατο. Κοίτα εγώ έχω πει ψέμα για κάτι άλλο (κι εγώ όχι κέρατο). Η κοπέλα μου με ανακάλυψε και έσκασε από τη στενοχώρια της. Της είπα ότι δε θα το ξανακάνω και το ξανάκανα. Μετά δεν άντεχα να την κοιτάζω στα μάτια και της το είπα. Πίστεψα ότι την έχασα αλλά δε το μετάνιωσα που της το είπα. Την παρακάλεσα πολύ επίμονα. Τελικά δε με άφησε αλλά, όπως καταλαβαίνεις, υπήρχε θέμα εμπιστοσύνης. Από τότε προσπάθησα πολύ να κόψω αυτό το οποίο έκανα και δεν ήταν εύκολο. Νομίζω ότι τα κατάφερα. Δεν μετάνιωσα ούτε λεπτό που της το είπα. Να σου πω και κάτι άλλο. Πρέπει να σκεφτείς και πόσο σωστή είναι η απαίτηση της κοπέλας σου. Αν σου ζητάει κάτι παράλογο, θα πρέπει να καταλάβει ότι δεν είναι σωστό. Προσωπικά, αν δε με ήθελε η κοπέλα μου επειδή είμαι άνεργος δε θα μου άρεσε. Άνθρωποι είμαστε, τί απαιτήσεις είναι αυτές; Στην Ελλάδα του 2018 οι μισοί μου φίλοι είναι άνεργοι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Για ποσο καιρο της ελεγες ψεματα οτι δουλευεις? Και πώς δεν το καταλαβαινε? Αυτο το ψεμα χρειαζεται μια σειρα απο πολλα άλλα αλυσιδωτα ψεματα για να συντηρηθει. Τελικα πώς εμαθε την αληθεια?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Μου χει συμβεί. Να συντηρώ ένα στην αρχή ηλίθιο ψέμα που με τον καιρό έπαψε να είναι ηλίθιο γιατί χρειάστηκε μια σειρά από άλλα ψέματα για να μην αποκαλυφθεί. Χάλια κατάσταση. Δεν πίστευα πως θα τον έχανα από το ψέμα το ίδιο, γιατί ήταν ηλίθιο, αλλά ντρεπόμουν απίστευτα να παραδεχτώ πως είχα πει ψέματα. Κι όσο πήγαινε γινόταν χειρότερο γιατί μετά έπρεπε να λέω κ αλλα ψέματα για να καλύπτω το πρώτο. Κι έτσι μετά σκεφτόμουν πως δεν γινόταν με τίποτα να το πω γιατί ο άλλος φυσιολογικά θα έχανε την εμπιστοσύνη του.
    Κάποια στιγμή το είπα τελικά. Θεωρώντας σίγουρο πως αυτό θα ήταν το τέλος, το είχα πάρει απόφαση πως ας πρόσεχα, τώρα θα τα πω όλα και τέλος.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    19
    Να απαντήσω εγώ γιατί με ενδιαφέρει η γνώμη σας εδώ. 1,5 χρόνο συντηρήθηκε η κατάσταση, όσο δηλαδή και η σχέση, με τους τελευταίους 6 μήνες να υπάρχει συγκατοίκηση κιόλας με ότι συνεπάγεται αυτό για τα αλυσιδωτά ψέματα. Επίσης το εργασιακό διανθιζόταν με διάφορες ιστορίες κατά καιρούς. Το ψέμα δεν αρχίζει και τελειώνει μόνο στο θέμα της δουλειάς αλλά επεκτείνεται και σε άλλους τομείς οικονομικού πάντα ενδιαφέροντος. Φυσικά και δεν υπήρξε εξομολόγηση της αλήθειας αν και η ευκαιρία δόθηκε πάνω σε μία σημαντική συζήτηση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by kallitsi View Post
    Να απαντήσω εγώ γιατί με ενδιαφέρει η γνώμη σας εδώ. 1,5 χρόνο συντηρήθηκε η κατάσταση, όσο δηλαδή και η σχέση, με τους τελευταίους 6 μήνες να υπάρχει συγκατοίκηση κιόλας με ότι συνεπάγεται αυτό για τα αλυσιδωτά ψέματα. Επίσης το εργασιακό διανθιζόταν με διάφορες ιστορίες κατά καιρούς. Το ψέμα δεν αρχίζει και τελειώνει μόνο στο θέμα της δουλειάς αλλά επεκτείνεται και σε άλλους τομείς οικονομικού πάντα ενδιαφέροντος. Φυσικά και δεν υπήρξε εξομολόγηση της αλήθειας αν και η ευκαιρία δόθηκε πάνω σε μία σημαντική συζήτηση.
    Εισαι ο alxpro?
    Τωρα δηλαδη σε εχει χωρισει και προσπαθεις να τη φερεις πισω?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    19
    εγώ προσωπικά τώρα είμαι η πρώην του alexpro που δεν αντέχω άλλο να αμφισβητείται η αγάπη μου για αυτόν επειδή χώρισα χωρίς να προσπαθήσω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by kallitsi View Post
    εγώ προσωπικά τώρα είμαι η πρώην του alexpro που δεν αντέχω άλλο να αμφισβητείται η αγάπη μου για αυτόν επειδή χώρισα χωρίς να προσπαθήσω.
    Ρε πατε καλα? Αγαπιεστε και γραφετε εδω για να παρετε γνωμες?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    19
    Αφού δεν υπάρχει συνεννόηση... ο καθένας επιμένει στα δικά του..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    χααχαχαχ..μαλλον τρολαρετε παιδια

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μικροι Προβληματισμοι
    By iwannaaa in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 16
    Last Post: 31-01-2018, 20:38
  2. Προβληματισμοι
    By blackmore in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 23-09-2013, 08:29
  3. τα προβλήματα και οι προβληματισμοί μου
    By amelie74 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 06-05-2011, 22:50
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ...!
    By Molostroi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 15-09-2010, 17:49
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ
    By La_ViTa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 09-08-2010, 18:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •