Δεν τον ελκυω λόγω ασθένειας...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1

    Δεν τον ελκυω λόγω ασθένειας...

    Καλησπέρα σε όλους.Ειμαι φρεσκοπαντρεμενη με έναν ανθρωπο που με στήριξε πολύ καθ'όλη τη διάρκεια μιας δύσκολης φάσης που πέρασα και περνάω με μια χρονια ασθένεια!Ενώ τον πρώτο καιρό ήταν όλα καλά και οι επαφές επίσης,τον τελευταίο καιρό τον έβλεπα απομακρυσμένο από μένα ψυχρό κλπ.τον πίεσα αρκετά γιατί ένιωθα ότι με αποφεύγει και η απάντηση του ήταν ότι δεν τον ελκυω πλέον σεξουαλικά όσον αφορά το εμφανισιακο κομμάτι λόγω του ότι είχα χάσει τα μαλλιά μου λογω ασθενειας και θεραπειας και τώρα έχουν γίνει αλα γκαρσον και μέσα σε όλα αδυνάτισα αρκετά αλλά χωρίς το βάρος μου να είναι ελλιπές...Η μυϊκή μου μάζα δηλ χάθηκε κάτι που οφειλόταν καθαρά στην ασθένεια μου και στην ανορεξία που είχα και στην ελάχιστη σίτιση μου.Αυτο είχε σαν αποτέλεσμα να ζαρωσει το δέρμα μου σε κάποια σημεία,έχασα τις καμπύλες μου το στήθος μου κλπ και μου το είπε τόσο ωμά που με πλήγωσε...και θα ήθελα να ρωτήσω...με αγαπάει δηλ για το πώς φαίνομαι?Δηλ τα μαλλιά μου είναι το πρόβλημα που θα μακρυνουν κάποια στιγμή και τα κιλά που θα πάρω σε μυϊκή μάζα σύντομα μέχρι να πάρω τα πάνω μου?Υποστήριξε ότι με αγαπάει εννοείται αλλά στο σεξουαλικό κομμάτι λειτουργεί άλλως και περιμένει να αλλάξει όλη αυτή η κατάσταση.Εγω ξαπλώνω πλάι του και δεν νιώθω μετά από όλο αυτό καλά μέσα μου όταν ξέρω ότι με βλέπει ο άλλος άσχημη ενώ δεν οφειλόταν καθαρά σε μένα....με έχει ρίξει πολύ ψυχολογικα και η νόσος μου δεν με αφηνει ανεπηρέαστη βέβαια ούτε σε σωματικό ούτε πνευματικό επίπεδο...Τι με συμβουλεύετε?Πως να το χειριστώ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Κατερινα82 View Post
    ....με έχει ρίξει πολύ ψυχολογικα και η νόσος μου δεν με αφηνει ανεπηρέαστη βέβαια ούτε σε σωματικό ούτε πνευματικό επίπεδο...Τι με συμβουλεύετε?Πως να το χειριστώ?
    Είναι ιδιαίτερα δυσάρεστο αυτό που περνάς αλλά μην ξεχνάς ότι η σεξουαλική διάθεση είναι πολύ στενά συνδεδεμένη με την εμφάνιση, γι' αυτό είναι απόλυτα λογικό αυτή να χαθεί αν ο άλλος/η άλλη υποστεί μεγάλες αλλαγές στο σώμα. Δεν έχει σημασία η αιτία των αλλαγών, μπορεί να μην είναι επιλογή όπως η περίπτωσή σου, αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

    Μου είχε πει μια φορά ο οδοντίατρός μου για κάποιον που ήθελε να διορθώσει τα δόντια του. Απ' όσο θυμάμαι ήθελε να βάλει σιδεράκια για να κάνει σύσφιξη της οδοντοστοιχίας. Μάντεψε τι. Το ακύρωσε γιατί δεν θα τον ήθελε η γυναίκα του αλλαγμένο. Έτσι τον γνώρισε, έτσι της άρεσε, έτσι τον ήθελε να παραμείνει.

    Η συμβουλή μου είναι να κάνεις υπομονή έως ότου το σώμα σου επανέλθει. Μέχρι τότε προσπάθησε να έχεις την καλύτερη δυνατή σχέση με το σύντροφό σου ώστε η ελπίδα να επιστρέψετε στα παλιά να παραμείνει ζωντανή. Πρέπει όμως να ξέρεις ότι δεν επανέρχονται όλοι. Αλλά επειδή τίποτα δεν προδικάζει το αποτέλεσμα, πιστεύω ότι αξίζει να προσπαθήσεις.

    Κατά τα άλλα, ελπίζω να ξεπέρασες οριστικά το πρόβλημα υγείας, που είναι και το σημαντικότερο.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Είναι ιδιαίτερα δυσάρεστο αυτό που περνάς αλλά μην ξεχνάς ότι η σεξουαλική διάθεση είναι πολύ στενά συνδεδεμένη με την εμφάνιση, γι' αυτό είναι απόλυτα λογικό αυτή να χαθεί αν ο άλλος/η άλλη υποστεί μεγάλες αλλαγές στο σώμα. Δεν έχει σημασία η αιτία των αλλαγών, μπορεί να μην είναι επιλογή όπως η περίπτωσή σου, αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

    Μου είχε πει μια φορά ο οδοντίατρός μου για κάποιον που ήθελε να διορθώσει τα δόντια του. Απ' όσο θυμάμαι ήθελε να βάλει σιδεράκια για να κάνει σύσφιξη της οδοντοστοιχίας. Μάντεψε τι. Το ακύρωσε γιατί δεν θα τον ήθελε η γυναίκα του αλλαγμένο. Έτσι τον γνώρισε, έτσι της άρεσε, έτσι τον ήθελε να παραμείνει.

    Η συμβουλή μου είναι να κάνεις υπομονή έως ότου το σώμα σου επανέλθει. Μέχρι τότε προσπάθησε να έχεις την καλύτερη δυνατή σχέση με το σύντροφό σου ώστε η ελπίδα να επιστρέψετε στα παλιά να παραμείνει ζωντανή. Πρέπει όμως να ξέρεις ότι δεν επανέρχονται όλοι. Αλλά επειδή τίποτα δεν προδικάζει το αποτέλεσμα, πιστεύω ότι αξίζει να προσπαθήσεις.

    Κατά τα άλλα, ελπίζω να ξεπέρασες οριστικά το πρόβλημα υγείας, που είναι και το σημαντικότερο.
    Δεν το έχω ξεπεράσει γιατί όπως είπα είναι χρόνιο νόσημα το οποίο το ανακαλύψαμε πρόσφατα και εκτός αυτού δεν επιδέχεται θεραπεία αλλά είναι με υφέσεις και εξάρσεις και συντηρητική αγωγή...Απλά δεν περίμενα να ακούσω ότι ένα μαλλί είναι τόσο σημαντικό ενώ το πρόσωπο δεν έχει αλλάξει σε καμμία περίπτωση αλλά και το σώμα που αν μη τι άλλο δεν είναι και το τέλος του κόσμου όταν μετά από μια περιπέτεια να έχεις την ανάρρωση σου..αν ο άλλος είναι τόσο επιφανειακος σε κάτι τέτοιο πως θα είναι σε κάτι πιο σοβαρό?Αυτό με ανησυχεί...συν τοις άλλοις η μεγαλύτερη ανησυχία μου είναι ότι είναι και θρησκοληπτος που κάνει την κατάσταση λίγο ακόμα πιο μπερδεμένη...σε ερώτηση μου ένας ανθρωπος του Θεού θα σκεφτόταν έτσι για κάποιον που αγαπάει ή θα τον στήριζε ακόμα περισσότερο και θα τον έκανε να αισθανθεί ακόμα πιο ποθητός επειδή πέρασε πολύ δύσκολα και το έχει ανάγκη?Και στο κάτω κάτω ας αναλογιστούμε πως καθένας από μας Μπορεί να βρεθεί σε δύσκολη κατάσταση και ειδικά υγείας,θα του άρεσε τέτοια αντιμετώπιση?σημαίνει ότι το εμφανισιακο κομμάτι υπερτερεί του πνευματικού ίσως γιατί δεν υπάρχει υπόβαθρο από την απέναντι πλευρά για να πλευρισει τη δική σου...Δηκ μια γυναίκα με καρκίνο στη φάση της ανάρρωσης δεν έχει ανάγκη να αγαπηθεί?νατην ερωτευθεί κάποιος?είτε και αν έχει κάποια ένα χέρι ένα πόδι είτε τυφλή είτε κωφαλαλη?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θυμάμαι που είχες εκτός των παθολογικών και πολλά θέματα με νοσοφοβίες, κρίσεις πανικού κτλ. Έχεις και ανορεξία λόγω ψυχολογικών; Μήπως νομίζει ότι αν σου μιλήσει έτσι θα σε ταρακουνήσει για να προσέξεις περισσότερο τον εαυτό σου;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ισως το παρεξηγισες υπαρχει ενα προβλημα με τους αντρες γιατι δε μπορουν να κανουν σεξ αν δεν ερεθιστουν ενω οι γυναικες μπορουν ισως δε το καταλαβαινεις επειδη δεν εισαι αντρας ειναι ενα πραγμα που συμπεριφρερεται οπως θελει αυτο σα να εχει δικη του γνωμη για ολα γι αυτο και οι γυναικες ειναι πιο ωραιες για να μπαλωσουν το προβλημα.

    ισως δε θα επρεπε να κυκλοφορεις χωρις μαλια οταν τον βλεπεις αν θες να γινει κατι μ αυτο το θεμα και να διαλεξεις μαλια που να μιαζουν μ αυτο που ησουν.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Θυμάμαι που είχες εκτός των παθολογικών και πολλά θέματα με νοσοφοβίες, κρίσεις πανικού κτλ. Έχεις και ανορεξία λόγω ψυχολογικών; Μήπως νομίζει ότι αν σου μιλήσει έτσι θα σε ταρακουνήσει για να προσέξεις περισσότερο τον εαυτό σου;
    Μετά από αυτή την περιπέτεια υγείας μου βγήκαν πολλά προβλήματα εσωτερικά στηβ επιφάνεια όπως και στον καθένα φαντάζομαι.ο ψυχίατρος είπε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό μετά από κάθε ασθένεια να υπάρξει πρόβλημα προσαρμογής...τελικά δεν το έχει το πρόβλημα μόνο ο ασθενής αλλά από ότι έχω καταλάβει και οι γύρω του....Γιατί πρέπει κι εκείνοι να προσαρμοστούν σε μια κατάσταση που και οι ίδιοι δεν γνώριζαν. Όσον αφορά το βάρος μου είναι απόλυτα φυσιολογικό με βάση το διατροφολόγο απλά λόγω έλλειψης άσκησης και κάποιων βασικών στοιχείων στηβ καθημερινοτητα χάθηκε μυϊκή μάζα η οποία θα ανακτηθεί εν καιρώ.Αλλα θεωρώ ότι εξωτερικά όποιος κι αν με δει Δεν θα με θεωρήσει αφύσικη σωματικά.οι ατέλειες βλέπεις καλύπτονται με τον ρουχισμό.

  7. #7
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ισως το παρεξηγισες υπαρχει ενα προβλημα με τους αντρες γιατι δε μπορουν να κανουν σεξ αν δεν ερεθιστουν ενω οι γυναικες μπορουν ισως δε το καταλαβαινεις επειδη δεν εισαι αντρας ειναι ενα πραγμα που συμπεριφρερεται οπως θελει αυτο σα να εχει δικη του γνωμη για ολα γι αυτο και οι γυναικες ειναι πιο ωραιες για να μπαλωσουν το προβλημα.

    ισως δε θα επρεπε να κυκλοφορεις χωρις μαλια οταν τον βλεπεις αν θες να γινει κατι μ αυτο το θεμα και να διαλεξεις μαλια που να μιαζουν μ αυτο που ησουν.
    Του είπα ότι θέλω να πάρω μια περούκα με μακριά μαλλιά με φυσική τρίχα και αρνείται γιατί θέλει να είναι τα δικά μου!Δεν ειναι ότι δεν έχω μαλλιά είναι αρκετά κοντά απλά αλλά έχουν φυτρώσει ξανά.Δεν ξέρω πώς σκέφτεται ένας άντρας τελικά πάνω στο θέμα μιας ασθένειας μιας γυναίκας που αγαπάει.Εύχομαι απλά να μην έρθει αυτός στη θέση μου ποτέ και να βρισκόμουν στη δυσάρεστη θέση να του πω δεν με ελκυεις πια με το καμμενο σου μισό πρόσωπο πχ,με το ένα χέρι,πόδι,με την ανικανότητα σου να έχεις στύση κλπ λόγω ασθένειας...πίστεψε με θα ήταν πολύ οδυνηρό και θα ήταν στιγματισμός του ανδρισμου του!

  8. #8
    Κατερίνα, έχεις δίκιο να αισθάνεσαι έτσι. Αυτός που αγαπάει τον άνθρωπό του τον βρίσκει ελκυστικό πάντα, ανεξαρτήτως εμφανίσεως. Να πεις στον άντρα σου ακριβώς αυτά τα οποία έγραψες παραπάνω.
    Εσύ δηλαδή, τί θα πρέπει να κάνεις αν εκείνος μετά από μερικά χρόνια χάσει τα μαλλιά του όπως οι περισσότεροι άντρες και μείνει καραφλός; Δεν θα πρέπει να σε ελκύει πιά;

  9. #9
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Κατερίνα, έχεις δίκιο να αισθάνεσαι έτσι. Αυτός που αγαπάει τον άνθρωπό του τον βρίσκει ελκυστικό πάντα, ανεξαρτήτως εμφανίσεως. Να πεις στον άντρα σου ακριβώς αυτά τα οποία έγραψες παραπάνω.
    Εσύ δηλαδή, τί θα πρέπει να κάνεις αν εκείνος μετά από μερικά χρόνια χάσει τα μαλλιά του όπως οι περισσότεροι άντρες και μείνει καραφλός; Δεν θα πρέπει να σε ελκύει πιά;
    Καλημέρα.μα δεν έχει καν μαλλιά....Και πολλά άλλα αρνητικά αλλά τον αγαπώ οπως είναι και ας μην είναι άρρωστος...αλλά εκείνος κολλάει στο ότι θέλει να βλέπει μεγάλο στήθος και γλουτούς και μακριά μαλλιά....όπως προείπα εύχομαι να μην έρθει για κανέναν μια τέτοια ώρα δύσκολη να παλεύει για τη ζωή του και να κολλάει ο άλλος στο εξωτερικό κομμάτι...του τα είπα αλλά η αντίδραση του ήταν ότι όλοι οι άντρες έτσι λειτουργούν!έβαλε τον εαυτό του Για να τον σώσει στο ίδιο τσουβάλι με όλους.Κι εγώ του αντιπαρεθεσα μια κατάσταση μιας γνωστής που έκανε μαστεκτομη και ο άντρας της βράχος,την ερωτεύθηκε ξανά και χωρίς στήθος παρακαλώ και μετά είπε ότι τον συγκρίνω με άλλους χαχαχα.Μα με αναγκάζεις να σου δείξω τη δύναμη ενός άλλου αρσενικού....απλά τα πράγματα...

  10. #10
    Καλά έκανες και του το είπες Κατερίνα. Συγνώμη, εγώ με τον άντρα μου είμαστε μαζί 28 χρόνια. Η εμφάνισή μου έχει αλλάξει πολύ από 22 χρονών που ήμουν σς σχέση με τα 50 που είμαι τώρα. Θα έπρεπε δηλαδή, (σύμφωνα με την οπτική του άντρα σου), εδώ και χρόνια να μην κάνουμε σεξ. Κι όμως, έχουμε το ίδιο πάθος με τότε. Και συνεχώς μου λέει πόσο του αρέσω και πόσο τον ελκύω. Και όπως κι εσύ, κι εγώ έχω γνωστή μου που έχει κάνει μαστεκτομή εδώ και χρόνια και αυτό δεν επηρέασε αρνητικά την σχέση της με τον άντρα της, αντιθέτως, δυνάμωσε την σχέση τους.
    Μα και φυσιολογικά, ο άνθρωπος με τον καιρό και την ηλικία αλλάζει, δεν παραμένει ίδιος. Κι εσύ δηλαδή, θα μπορούσες να θέλεις τώρα έναν άντρα με πλούσια μαλλιά και πιο εμφανίσιμο αλλά ποθείς τον συγκεκριμένο άνθρωπο που αγαπάς, όπως κι αν είναι ή γίνει αυτός, γιατί αυτό είναι ο έρωτας! Να θέλεις και να ποθείς το συγκεκριμένο πρόσωπο και κανένα άλλο στον κόσμο, όπως κι αν είναι.
    Πες του το αυτό και πες του οτι είναι μεγάλη αγένεια και δείχνει μεγάλη ανωριμότητα και ρηχότητα αυτό που σου είπε για τις καμπύλες σου και τα μαλλιά σου και οτι δεν τον ελκύεις. Πώς θα ένιωθε εκείνος αν του έλεγες τα ίδια; Και πώς συνδιάζεται η πνευματικότητα και η πίστη στον Θεό και η αγάπη με τόση ρηχότητα εκ μέρους του;
    Είμαι σίγουρη οτι δεν το σκέφτηκε καθόλου πριν σου μιλήσει όπως μίλησε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν είναι έτσι, θεωρώ απολύτως λογικό να αισθάνεσαι πληγωμένη. Από την άλλη αν και θα μπορούσε να έχει περισσότερο τακτ, δεν μπορείς να κατηγορήσεις και τον άλλον που αισθάνεται όπως αισθάνεται. Τουλάχιστον ήταν ειλικρινής. Καλά κάνεις και του λες πως αισθάνεσαι, το θέμα είναι να δεις με πόση ενσυναίσθηση σου ανταποκρίνεται από εκεί και πέρα. Αυτό θα φανεί και με τις πράξεις του, όχι μόνο μέσα από τη συζήτηση. Μην επανέρχεσαι συνεχώς σε αυτό το θέμα για λίγο καιρό και δες πως θα πάει κι αν θα αισθανθείς περισσότερη ασφάλεια για αυτόν πάλι κι αν θα φιάξει και το ερωτικό. Άσχετα από την εμφάνιση, αν πράγματι υπάρχει αγάπη, σταδιακά θα φιάξει και το ερωτικό. Πιθανόν το εμφανισιακό να τον επηρεάζει σε συνδυασμό με άλλα πράγματα που δεν τα έχει ούτε ο ίδιος συνειδητοποιήσει και το ρίχνει μόνο εκεί.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Κατερινα82 View Post
    Δεν το έχω ξεπεράσει γιατί όπως είπα είναι χρόνιο νόσημα το οποίο το ανακαλύψαμε πρόσφατα και εκτός αυτού δεν επιδέχεται θεραπεία αλλά είναι με υφέσεις και εξάρσεις και συντηρητική αγωγή...Απλά δεν περίμενα να ακούσω ότι ένα μαλλί είναι τόσο σημαντικό ενώ το πρόσωπο δεν έχει αλλάξει σε καμμία περίπτωση αλλά και το σώμα που αν μη τι άλλο δεν είναι και το τέλος του κόσμου όταν μετά από μια περιπέτεια να έχεις την ανάρρωση σου..αν ο άλλος είναι τόσο επιφανειακος σε κάτι τέτοιο πως θα είναι σε κάτι πιο σοβαρό?Αυτό με ανησυχεί...συν τοις άλλοις η μεγαλύτερη ανησυχία μου είναι ότι είναι και θρησκοληπτος που κάνει την κατάσταση λίγο ακόμα πιο μπερδεμένη...σε ερώτηση μου ένας ανθρωπος του Θεού θα σκεφτόταν έτσι για κάποιον που αγαπάει ή θα τον στήριζε ακόμα περισσότερο και θα τον έκανε να αισθανθεί ακόμα πιο ποθητός επειδή πέρασε πολύ δύσκολα και το έχει ανάγκη?Και στο κάτω κάτω ας αναλογιστούμε πως καθένας από μας Μπορεί να βρεθεί σε δύσκολη κατάσταση και ειδικά υγείας,θα του άρεσε τέτοια αντιμετώπιση?σημαίνει ότι το εμφανισιακο κομμάτι υπερτερεί του πνευματικού ίσως γιατί δεν υπάρχει υπόβαθρο από την απέναντι πλευρά για να πλευρισει τη δική σου...Δηκ μια γυναίκα με καρκίνο στη φάση της ανάρρωσης δεν έχει ανάγκη να αγαπηθεί?νατην ερωτευθεί κάποιος?είτε και αν έχει κάποια ένα χέρι ένα πόδι είτε τυφλή είτε κωφαλαλη?
    καλημερα και περαστικα για ολες τις περιπετειες της υγειας σου.
    συμφωνω οτι σου ειπε λογια σκληρα που δεν επρεπε να πει σε καμια περιπτωση, ουτε καν για να δικαιολογησει την ελλειψη επιθυμιας του, ακομα κι αν ειναι αληθεια.

    αυτο ομως, μονο οσον αφορα στο τι ειπε.
    γιατι, το τι αισθανεται, δεν μπορει ουτε ο ιδιος , ουτε οι δικες σου αναγκες να το κοντρολαρουν
    η σεξουαλικη επιθυμια δυστυχως δεν εκμαιευεται και δεν εκβιαζεται.
    θα μπορουσε να ειχε φυγει και μονο λογω τριβης και ρουτινας, ενω δεν ειχες κανενα εμφανισιακο ελλατωμα.
    αλλος δεν διεγειρεται καν απο μια πολυ αδυνατη γυναικα, αλλος απο μια πολυ παχια, αλλος επειδη δεν εχει στηθος η ωραια οπισθια.
    τοσο επιφανειακος μπορει να ειναι ο λογος για ενα σεξουαλικο ξενερωμα.
    δεν εχει σχεση η πνευματικοτητα..
    η πνευματικοτητα ειναι για την χριστιανικη, ανθρωπιστικη αγαπη, το νιαξιμο, την συμπαρασταση.
    το σεξ, ειναι αλλο κεφαλαιο, πιο στενα συνδεδεμενο με τα ενστικτα, παρα με την πνευματικοτητα.
    μπορει κι ο ιδιος να μην ξερει καλα τον λογο της απομακρυνσης του και να χρησιμοποιησε (πολυ κακως) την εμφανιση σου για δικαιολογια ενω τον εχει κουρασει η κατασταση με τις ασθενειες η με κατι μεταξυ σας κλπ.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν καποιος εχει ενα προβλημα σε αυτο το θεμα που συνηθιζετε σε αυτο το φορουμ ειναι ευκολο να σχολασει εντελως αλλα αν εχεις φτιαχτει και το ξεχασει λιγο αυτο μπορει να λειτουργησει και ισως το εχει βρει ως προφαση

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Κατερινα82 View Post
    Και στο κάτω κάτω ας αναλογιστούμε πως καθένας από μας Μπορεί να βρεθεί σε δύσκολη κατάσταση και ειδικά υγείας,θα του άρεσε τέτοια αντιμετώπιση?σημαίνει ότι το εμφανισιακο κομμάτι υπερτερεί του πνευματικού ίσως γιατί δεν υπάρχει υπόβαθρο από την απέναντι πλευρά για να πλευρισει τη δική σου...Δηκ μια γυναίκα με καρκίνο στη φάση της ανάρρωσης δεν έχει ανάγκη να αγαπηθεί?νατην ερωτευθεί κάποιος?είτε και αν έχει κάποια ένα χέρι ένα πόδι είτε τυφλή είτε κωφαλαλη?
    Στο είπα και πιο πριν αλλά μάλλον δε θέλεις να το δεχτείς: πολύ ωραία και δίκαια όσα λες, όμως η σεξουαλική επιθυμία δεν έχει σχέση με την πνευματικότητα και τον ανθρωπισμό. Είναι περισσότερο εκδήλωση της ζωώδους φύσης του ανθρώπου και γι' αυτό φαντάζει εντελώς επιπόλαιη. Είναι κάτι αυθόρμητο.

    Από την άλλη, η αντιμετώπιση του συντρόφου σου φαίνεται αρκετά χοντροκομμένη και άξεστη. Κατανοητό το να χάσει το ερωτικό ενδιαφέρον του λόγω των συγκεκριμένων αλλαγών πάνω σου (αν και αυτό δεν αφορά το σύνολο των αντρών όπως διατείνεται) αλλά δε μιλάμε έτσι σε μια/ένα σύντροφο που περνάει τέτοια δοκιμασία. Συνήθως υπάρχουν εναλλακτικές όταν έχουν αναπτυχθεί συναισθήματα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σωστός ο Vox.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Στα πρόθυρα κατάθλιψης λόγω ασθένειας της μητέρας μου
    By alexp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 11-08-2014, 21:30
  2. ψυχωσωματικα και ιδεες ασθενειας...
    By purity in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 12-09-2013, 16:27
  3. Replies: 7
    Last Post: 22-10-2012, 17:38
  4. ΦΟΒΟΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
    By freit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2011, 13:08
  5. Replies: 13
    Last Post: 14-11-2009, 15:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •