Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 75
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 75 of 114 FirstFirst ... 2565737475767785 ... LastLast
Results 1,111 to 1,125 of 1696
  1. #1111
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Βοηθάει η απόσταση. Και το πέρασμα του χρόνου. Είχα την τύχη να το ψυλλιαστώ από νωρίς ότι κάτι τρέχει και το ανέφερα στον ψυχίατρό μου (έκανα συνεδρίες για δικά μου θέματα) κι εκείνος μου μίλησε για την οριακή και μου συνεστησε να κρατήσω αποστάσεις και να φυλάγομαι. Προφανώς αν την είχα πατήσει και μέναμε μαζί θα ήταν πολύ δύσκολο να αντιδρασω. Πόσο μάλλον αν ειχα κάνει γάμο και παιδιά. Καταλαβαίνω πολυ καλά πως νιώθεις. Από τη μια θες να αντιδράσεις κι από την άλλη έχεις παραλύσει και δεν μπορείς να σκεφτείς. Και που βρήκες αυτο το φόρουμ και μιλάς, είναι πολύ καλο για σένα. Χρειαζεσαι ψυχικη ενδυνάμωση πριν σε καταπιει και σε τσακίσει η κατάσταση.
    Στη δική μου περίπτωση η απόσταση μεγάλωσε το πρόβλημα, βέβαια υπήρξε και ο αστάθμητος παράγοντας μαμά.
    Τώρα δε για την ψυχική ενδυνάμωση θα μεριμνησω άμεσα μόλις γυρίσω από τις διακοπές στην Αθήνα. Έχουμε έρθει για λίγες μέρες διακοπές- ο θεός να τις πει έτσι-

  2. #1112
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Στη δική μου περίπτωση η απόσταση μεγάλωσε το πρόβλημα, βέβαια υπήρξε και ο αστάθμητος παράγοντας μαμά.
    Τώρα δε για την ψυχική ενδυνάμωση θα μεριμνησω άμεσα μόλις γυρίσω από τις διακοπές στην Αθήνα. Έχουμε έρθει για λίγες μέρες διακοπές- ο θεός να τις πει έτσι-
    Κοίταξε, η οριακή υπάρχει από πολύ νωρίς στη ζωή των ανθρώπων, ασχετα αν αργούν να τη διαγνώσουν. Είναι όντως περιεργο που δεν το είχαν βρει νωρίτερα ή που δεν σας είχε επηρεάσει στον ίδιο βαθμό τόσα χρόνια. Καλό κουράγιο με τις διακοπές.

  3. #1113
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Κοίταξε, η οριακή υπάρχει από πολύ νωρίς στη ζωή των ανθρώπων, ασχετα αν αργούν να τη διαγνώσουν. Είναι όντως περιεργο που δεν το είχαν βρει νωρίτερα ή που δεν σας είχε επηρεάσει στον ίδιο βαθμό τόσα χρόνια. Καλό κουράγιο με τις διακοπές.
    Δεν το βρήκαν γιατί όλη η σημασία δόθηκε στις φάσεις της κατάθλιψης. Ο πρώτος ψυχίατρος που είχε απλα της έδινε χάπια χωρίς καμία άλλη παρέμβαση. Η δεύτερη πήρε έτοιμη τη διάγνωση του πρώτου, που ουσιαστικά δεν είχε κάνει, και προσπάθησε να τη κινητοποίηση για την κατάθλιψη. Η κινητοποίηση αυτή έφερε το ξέσπασμα. Ο τρίτος γιατρός που διέγνωσε μέσα σε μια ώρα το πρόβλημα, απλά δεν έγινε πιστευτός από την ίδια. Απλά τα πράγματα. Εν κατακλείδι έχασε κάθε πίστη, αφού όπως κατάλαβε έπαιρνε μια σακούλα φάρμακα τη μέρα τσάμπα. Και ποιός θα γίνει το θύμα για όλα αυτά; Η ίδια πρωτίστως και η οικογένεια.
    Και φυσικά είχε επηρεάσει, αλλά ο τρόπος που την διαχειριζομουνα ήταν έξω από τα συνηθισμένα. Και πάλι όμως έκανε ένα δύο ξεσπάσματα, μικρής διάρκειας. Το βασικό της παράπονο είναι ότι καμία φορά, μέσα στην πίκρα μου, άκουγε άτακτες, λόγια όπως αναφέρει.
    Αυτό που διαπίστωσα και το βλέπω να ισχύει στη δική μας περίπτωση ότι τα οριακά άτομα δεν αντέχουν να τα κατηγορείς, άσχετο με τα αίτια και τα κίνητρα που συμβαίνουν.

  4. #1114
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Απ όσο ξέρω τους ψυχιάτρους τους υποτιμούν και δεν συνεργάζονται εύκολα. Εσύ πως ξέρεις ότι έγιναν έτσι τα πράγματα; Αν έτσι σου είπε, μπορεί και να μην ισχύει η διήγηση. Επίσης, κάποια μέλη έχουν γράψει ότι έχουν διαγνωστεί και με τα δυο μαζί. Αλλοι αναφέρουν ότι ο ψυχίατρός τους αποφεύγει να πει περί οριακής συγκεκριμένα, για να μην τους βάλει "ταμπέλα" όπως λένε. Νομίζω ότι ο πιο αξιόπιστος είναι ο τρίτος ψυχίατρος, αυτός που πήγες εσύ δηλαδή. Κι ας μην είδε την ίδια, αλλά μόνο άκουσε τις δικές σου περιγραφές.
    Επίσης ναι, οι οριακοί πάντα αισθάνονται θύματα και δεν παίρνουν την ευθύνη για τίποτα.
    Εκει που λες "άκουγε άτακτες" τι εννοείς; Κάτι λείπει στην πρόταση, μου φαίνεται.

  5. #1115
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Απ όσο ξέρω τους ψυχιάτρους τους υποτιμούν και δεν συνεργάζονται εύκολα. Εσύ πως ξέρεις ότι έγιναν έτσι τα πράγματα; Αν έτσι σου είπε, μπορεί και να μην ισχύει η διήγηση. Επίσης, κάποια μέλη έχουν γράψει ότι έχουν διαγνωστεί και με τα δυο μαζί. Αλλοι αναφέρουν ότι ο ψυχίατρός τους αποφεύγει να πει περί οριακής συγκεκριμένα, για να μην τους βάλει "ταμπέλα" όπως λένε. Νομίζω ότι ο πιο αξιόπιστος είναι ο τρίτος ψυχίατρος, αυτός που πήγες εσύ δηλαδή. Κι ας μην είδε την ίδια, αλλά μόνο άκουσε τις δικές σου περιγραφές.
    Επίσης ναι, οι οριακοί πάντα αισθάνονται θύματα και δεν παίρνουν την ευθύνη για τίποτα.
    Εκει που λες "άκουγε άτακτες" τι εννοείς; Κάτι λείπει στην πρόταση, μου φαίνεται.
    Καμία φορά πάνω στην πίκρα μου, δικαιολογημένα ή μη μπορεί να έβγαζα κακίες, όχι τίποτα ιδιαίτερο καθημερινά λόγια που πικαρουν λίγο τον άλλο. Αυτό όπως κατάλαβα μετέπειτα ένας οριακός δεν μπορεί να το δεχτεί. Για παράδειγμα μπορεί να μην έχει κάνει καμία δουλειά, όπως συνήθως, στο σπίτι και να ερχόμουν από τη δουλειά και εκνευρισμένος να έλεγα ότι μας έχει φάει η βρώμα. Τέτοια πράγματα.
    Για το πώς έγιναν τα πράγματα δε νομίζω ότι μου λέει ψέματα. Άλλωστε ήμουν συνέχεια κοντά της, ο μοναδικός άνθρωπος που εμπιστευοταν και οι οριακοι έχουν ανάγκη να κουβεντιάζουν, να συμβουλεύονται σε υπέρμετρο βαθμό.

  6. #1116
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Υπάρχει κάτι που στράβωσε, μπορείς να θυμηθείς; Κάτι που πυροδότησε τη φαση απαξίωσης; Μπορεί αυτό να αλλάξει ή είναι μόνιμο;
    Για παράδειγμα για να δεις το πρόβλημα, σήμερα από το απόγευμα είναι σαφώς καλύτερα. Τώρα μου ζητάει να αφήσουμε κάπου τα παιδιά και να πάμε για ποτό. Ωστόσο ξέρω ότι αύριο ή μεθαύριο πάλι τα ίδια θα έχουμε. Εδώ και τέσσερις μήνες γίνεται αυτό το πράγμα.

  7. #1117
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Το πρόβλημα είναι ότι, χωρίς να λένε ακριβώς ψέματα, δεν λένε την αλήθεια. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι αντιλαμβάνονται τα πράγματα διαφορετικά από το μέσο άνθρωπο. Πως να το πω, έχουν άλλη καλωδίωση. Εμένα μου έλεγε και εξακολουθεί να μου λέει πράγματα που θα τα θεωρούσα εξωφρενικά αν μου τα έλεγε άλλος. Αλλά εκείνος δείχνει να τα πιστεύει απόλυτα. Κι επειδή πρόκειται για καταστάσεις που τις έζησα κι εγώ, έχω καταλαβει πως αντιλαμβανόμαστε τελείως διαφορετικά το ίδιο γεγονός. Αν όμως εκφράσω τη διαφωνία μου βλέπω ότι δυσφορεί. Ετσι αναγκάζομαι να συμφωνώ σε όσα λέει, ακόμα κι αν λέει παραδοξολογίες ή αν λέει τα ανάποδα από αυτά που έλεγε την περασμένη εβδομάδα. Όσο συμφωνώ μαζί του, όλα είναι καλά. Προφανώς θα με κούραζε αν έπρεπε να το ζω καθημερινά αυτό. Δεν μπορείς να εκφράσεις καμία διαφωνία ή παράπονο γιατί αντιδρούν πολύ έντονα.

  8. #1118
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Το πρόβλημα είναι ότι, χωρίς να λένε ακριβώς ψέματα, δεν λένε την αλήθεια. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι αντιλαμβάνονται τα πράγματα διαφορετικά από το μέσο άνθρωπο. Πως να το πω, έχουν άλλη καλωδίωση. Εμένα μου έλεγε και εξακολουθεί να μου λέει πράγματα που θα τα θεωρούσα εξωφρενικά αν μου τα έλεγε άλλος. Αλλά εκείνος δείχνει να τα πιστεύει απόλυτα. Κι επειδή πρόκειται για καταστάσεις που τις έζησα κι εγώ, έχω καταλαβει πως αντιλαμβανόμαστε τελείως διαφορετικά το ίδιο γεγονός. Αν όμως εκφράσω τη διαφωνία μου βλέπω ότι δυσφορεί. Ετσι αναγκάζομαι να συμφωνώ σε όσα λέει, ακόμα κι αν λέει παραδοξολογίες ή αν λέει τα ανάποδα από αυτά που έλεγε την περασμένη εβδομάδα. Όσο συμφωνώ μαζί του, όλα είναι καλά. Προφανώς θα με κούραζε αν έπρεπε να το ζω καθημερινά αυτό. Δεν μπορείς να εκφράσεις καμία διαφωνία ή παράπονο γιατί αντιδρούν πολύ έντονα.
    Και ενώ περάσαμε ένα.καταπληκτικο βράδυ στις 2 το πρωί έγινε χαμός. Κόλλησε με μια λέξη που είπα και έκανε έκρηξη.

  9. #1119
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Να τα μας...αν αντέχεις γράψε μας λεπτομέρειες να εκτονωθείς λίγο.

  10. #1120
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Να τα μας...αν αντέχεις γράψε μας λεπτομέρειες να εκτονωθείς λίγο.
    Περάσαμε ένα καταπληκτικό βράδυ πήγαμε σε τρία διαφορετικά μαγαζιά, ήπιαμε 5-6 ποτά και μπύρες. Γέλια χαρές όλα μια χαρά. Τέλος είπαμε να πάμε σε άλλο ένα πριν κάνα μισάωρο.
    Πάνω στη χαλαρωτητα της είπα "στα έχω δώσει όλα" και ξαφνικά έκρηξη.
    Η απάντηση όχι εγώ τα έχω δώσει όλα, εγώ έπαιρνα χάπια για πέντε χρόνια, δεν μου αρέσει να μιλάς δραματικά, με το ζόρι στέκομαι σε αυτή τη σχέση και άλλα τέτοια.
    Της λέω έχω περάσει δύσκολο καλοκαίρι και βγαίνει παράπονο. Απάντηση αυτά κανείς μιλάς δραματικά και ίσως είναι καλύτερα να χωρίσουμε.
    Όλα αυτά από το πουθενά σε μια τέλεια βραδιά.
    Δεν ξέρω αν έχω ξεχάσει κάτι.
    Έχεις ακόμα αμφιβολία αν πρόκειται για οριακή διαταραχή?

  11. #1121
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Ωχ, φοβάμαι ότι ψάχνει να βρει πάτημα για να σου μεταφέρει την ευθύνη της διάλυσης της σχέσης (η ίδια δεν θα αναλάβει ευθύνες ως γνωστόν). Πριν από λίγο ξαναδιάβαζα τις πρώτες σελίδες αυτού του θρεντ. Τις ξαναδιαβάζω για να θυμάμαι τι εστί οριακή και να μην χαλαρώνω. Σου προτείνω να τις ξαναδεις κι εσύ, για να δεις πόσο γνώριμα μοιάζουν όλα αυτά.

  12. #1122
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Ωχ, φοβάμαι ότι ψάχνει να βρει πάτημα για να σου μεταφέρει την ευθύνη της διάλυσης της σχέσης (η ίδια δεν θα αναλάβει ευθύνες ως γνωστόν). Πριν από λίγο ξαναδιάβαζα τις πρώτες σελίδες αυτού του θρεντ. Τις ξαναδιαβάζω για να θυμάμαι τι εστί οριακή και να μην χαλαρώνω. Σου προτείνω να τις ξαναδεις κι εσύ, για να δεις πόσο γνώριμα μοιάζουν όλα αυτά.
    Δε νομίζω ότι κάνει κάτι εσκεμμένα. Έτσι της βγαίνει, έτσι το βιώνει. Πιθανότατα τα πιστεύει όλα αυτά. Βγάζουν τελείως από το μυαλό τους τα δικά τους σφάλματα και προσπαθούν πάντα να βρουν που φταίει ο άλλος.
    Και σε περίπτωση που δεν μπορούν να βρουν σημαντικές ευθύνες τότε εφευρίσκουν.

  13. #1123
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Δε νομίζω ότι κάνει κάτι εσκεμμένα. Έτσι της βγαίνει, έτσι το βιώνει. Πιθανότατα τα πιστεύει όλα αυτά. Βγάζουν τελείως από το μυαλό τους τα δικά τους σφάλματα και προσπαθούν πάντα να βρουν που φταίει ο άλλος.
    Και σε περίπτωση που δεν μπορούν να βρουν σημαντικές ευθύνες τότε εφευρίσκουν.
    Ακριβώς! Και τραβάς εσύ όλο το ζόρι κάθε φορά. Φτάνεις στο σημείο να συμφωνείς σε όλα μαζί τους μην τυχόν και θυμώσουν και να προσέχεις κάθε σου λέξη.

  14. #1124
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Ακριβώς! Και τραβάς εσύ όλο το ζόρι κάθε φορά. Φτάνεις στο σημείο να συμφωνείς σε όλα μαζί τους μην τυχόν και θυμώσουν και να προσέχεις κάθε σου λέξη.
    Έτσι είναι! Είναι εφικτό να ελέγχεις κάθε σου λέξη, κάθε στιγμή, να αφουγκραζεσαι τη διάθεση και να μιλάς και να πράττεις ανάλογα?τι να πω δεν ξέρω. Και πως θα φανεί το φως στο τούνελ?

  15. #1125
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Έτσι είναι! Είναι εφικτό να ελέγχεις κάθε σου λέξη, κάθε στιγμή, να αφουγκραζεσαι τη διάθεση και να μιλάς και να πράττεις ανάλογα?τι να πω δεν ξέρω. Και πως θα φανεί το φως στο τούνελ?
    Καλημέρα. Πολύ φοβάμαι φίλε μου ότι τη λύση θα τη δώσει εκείνη. Εάν μίλησε εκείνη για χωρισμό εχθές, όπως λες, σε συνδυασμό με το ότι τράβηξε το χέρι της κι έλεγε "το σώμα μου δεν σου ανήκει" , είναι άσχημα τα πράγματα. Πιθανόν να έχει αποφασίσει να σε χωρίσει. Αυτό το κάνουν όταν αισθάνονται ότι ετοιμάζεσαι να τους χωρίσεις εσύ, για να σε προλάβουν. Αλλά δεν μπορούν και να σε χωρίσουν χωρίς να έχουν βρει τον τρόπο να ρίξουν πάνω σου όλη την ευθύνη του χωρισμού και να μπορούν να σε κατηγορήσουν γι' αυτό. Τώρα είστε στη φάση που ψάχνει κάθε σου στραβοπάτημα, για να το εκμεταλλευτεί και να σου πει το τέλος. Και το ότι σου ζήτησε να πάτε για ποτό, σε αυτή τη στρατηγική ανήκει. Και το ότι "ενεργοποίησε" πάλι τη μάνα της, για να τη βοηθάει με τα παιδιά...

Page 75 of 114 FirstFirst ... 2565737475767785 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •