Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 18
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 18 of 114 FirstFirst ... 816171819202868 ... LastLast
Results 256 to 270 of 1696
  1. #256
    Aeolous74
    [QUOTE]Θα ήθελα να κάνω ένα ακόμα σχόλιο. Επειδή κι εγώ για μεγάλο διάστημα νόμιζα ότι είμαι ερωτευμένος, ότι νοιάζομαι, κτλ... από ένα σημείο και μετά άρχισα να αναρωτιέμαι για ποιο λόγο να είμαι ερωτευμένος με ένα άτομο που με κακοποιούσε. Δλδ ερωτευόμαστε τα ποιοτικά χαρακτηριστικά ενός ατόμου και στη δική μου περίπτωση από ένα σημείο και μετά δεν υπήρχαν τέτοια χαρακτηριστικά, αλλά και να υπήρχαν επισκιαζόντουσαν από τα αρνητικά. Αντιφατικό επίσης ήταν το γεγονός του ότι ενώ τα συναισθήματά μου κυρίως ήταν και αυτά αρνητικά, (ήθελα να φύγω από τη σχέση, είχα σιχαθεί τη συμπεριφορά της), υπήρχε παράλληλα και εντελώς ξεκάρφωτα αυτό το στοιχείο του "πάθους" που κι εσύ ονομάζεις έρωτα. Όταν υπάρχει τόσο εμφανής αντιφατικότητα, τότε συνήθως τα πράγματα δεν είναι όπως φανταζόμαστε ότι είναι. Αυτό που εγώ ανακάλυψα (και που αποτελεί το αρχικό ερώτημα που έθεσα στο νήμα), είναι ότι αυτό που ονομάτιζα ως "έρωτα" ή "πάθος" ήταν απλά ένας τοξικός εθισμός που δημιουργήθηκε από τις ακραίες και συχνές συναισθηματικές εναλλαγές. Πρόκειται για τον ίδιο ακριβώς μηχανισμό που συμμετέχει σε κάθε είδους εθισμό. Κανείς ναρκομανής δεν κάνει χρήση επειδή είναι ερωτευμένος με το ναρκωτικό, όπως και κανένας τζογαδόρος δεν νοιώθει έρωτα με τη ρουλέτα. Έτσι λοιπόν κι εγώ, από ένα σημείο και μετά δεν ήμουν ερωτευμένος γιατί απλά δεν υπήρχε κάτι για το οποίο θα μπορούσα να είμαι ερωτευμένος. Τζάνκι ήμουνα./QUOTE]

    Μάλλον έχεις δίκιο. Ελπίζω να φτάσω στο επίπεδο αυτό σύντομα. Ήμουν γύρω στους 8 μήνες και κάτι ψιλά μαζί της. Η μετάβαση στην κόλαση ήταν στιγμιαία, αλλά νόμιζα πως άνθρωπος που είχα ερωτευθεί στην αρχή ήταν κρυμμένος κάπου βαθιά στο θηρίο που είχα μπροστά μου. Δεν είχα ακόμη το χρόνο να χωνέψω την επισκίαση των θετικών από τα αρνητικά που περιγράφεις. Όπως άφησα να εννοηθεί παραπάνω, ρόλο σημαντικό παίζει το φορτίο του καθενός από τα παιδικά του χρόνια και ο τρόπος με τον οποίο έμαθε ή δεν έμαθε να διαχειρίζεται την παράνοια όταν αυτή προέρχεται από οικεία πρόσωπα. Αν θα έπρεπε να περιγράψω το κόλλημά μου μαζί της θα το περιέγραφα ως ένα μείγμα αιφνιδιασμού και εθισμού που οφείλεται σε συναισθηματικές ακρότητες. Όταν άρχισε να συμπεριφέρεται τρελά, δεν άργησα να αναγνωρίσω patterns που γνώρισα ως παιδί στην οικογένειά μου. Παρόλα αυτά έμεινα στη «σχέση». Ίσως ο εγκέφαλός μας είναι έτσι φτιαγμένος που να μην αφομοιώνει αμέσως συμπεράσματα στα οποία έχουμε καταλήξει με λογικό τρόπο.

  2. #257
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by OD1 View Post
    Φίλε Epsilon, δεν συμμερίζομαι την αισιοδοξία σου σχετικά με τέτοιου είδους εκπλήξεις της ζωής. Στην καλύτερη περίπτωση, δεν είμαι έτοιμος να το κάνω ακόμη. Χαριτολογώντας θα σου έλεγα πως θα προτιμούσα να μη γνώριζα σε αυτόν τον βαθμό τον εαυτό μου. Δεν θα είχα χάσει 15 κιλά σε έναν μήνα, δεν θα είχα αποκτήσει έλκος, δεν θα είχα χάσει τον ύπνο μου, δεν θα είχα αρχίσει το κάπνισμα ξανά, θα ήμουν συγκεντρωμένος στην εργασία μου, θα φοβόμουν λιγότερο τους καλοπροαίρετους ανθρώπους, δεν θα αισθανόμουν ηλίθιος που αγάπησα μια σκιά και – το κυριώτερο – δεν θα ήμουν ακόμη ερωτευμένος μαζί της. Περαστικά μας.
    Δεν είναι τώρα η στιγμή για να κάνεις focus on you, και μη πιέσεις τον εαυτό σου προς αυτή την κατεύθυνση, όποιος και να σου το προτείνει. Θα καταλάβεις αργότερα πότε θα είναι η στιγμή αυτή. Προς το παρόν εκμεταλλεύσου οποιαδήποτε διαθέσιμη πηγή προκειμένου να νοιώσεις καλύτερα. Διάβασε όσο περισσότερο μπορείς, μάθε τι είχες απέναντί σου, δεν βίντεο στο youtube, εξέφρασε τον θυμό σου, γράψε στο forum ή αλλού, ενεργοποίησε τις κοινωνικές και φιλικές σου συναναστροφές, κάνε όσο περισσότερο άθληση μπορείς (βοηθάει απίστευτα πολύ), ανακάλυψε καινούργιες δραστηριότητες, επικεντρώσου στη δουλειά σου, κάνε ψυχοθεραπεία με θεραπευτή που γνωρίζει από ζητήματα ναρκισσιστικής κακοποίησης (σημαντικό αυτό). Επίσης, φρόντισε να αποκλείσεις όσο είναι δυνατό την πιθανότητα να επικοινωνίσει μαζί σου. Τέλος αποδέξου ότι για ένα διάστημα μερικών μηνών θα νιώθεις σκατά. Αλλά κάθε μήνας που θα περνάει θα νοιώθεις λιγότερο σκατά μέχρι να μην νοιώθεις καθόλου.

  3. #258
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    στέλνω σε όλους τους συναδέλφους ένα απολαυστικό και ενδιαφέρον βιντεάκι έτσι για να κλείσει όμορφα η σημερινή βραδιά.... :D

    https://www.youtube.com/watch?v=q9IY...QMWj3JG19HRxCU

    έχει αγγλικούς υπότιτλους

  4. #259
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Αν θα έπρεπε να περιγράψω το κόλλημά μου μαζί της θα το περιέγραφα ως ένα μείγμα αιφνιδιασμού και εθισμού που οφείλεται σε συναισθηματικές ακρότητες.
    Αυτό ακριβώς! Οι συναισθηματικές ακρότητες παράγουν εθισμό. Δεν είναι μόνο τα βιώματά μας. Καλή η αυτοκριτική αλλά δεν χρειάζεται να φορτωθούμε τα πάντα. Η συμπεριφορά μίας borderline μπορεί να τρελάνει τον οποιονδήποτε. Θα επανέλθω στο θέμα αυτό γιατί ειναι πολύ σημαντικό.

  5. #260
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Απλά όλοι όσοι έμπλεξαν με οριακούς / οριακές λένε ότι πάντα υπάρχει λίστα ολόκληρη με καβάτζες και άμεσα διαθέσιμους...
    Δεν ισχύει. Ο οριακός μπορεί να είναι ανασφαλής, αλλά δεν το παραδέχεται ούτε στον εαυτό του. Οι λίστες και οι καβάτζες είναι χαρακτηριστικό του νάρκισσου

  6. #261
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Δεν ισχύει. Ο οριακός μπορεί να είναι ανασφαλής, αλλά δεν το παραδέχεται ούτε στον εαυτό του. Οι λίστες και οι καβάτζες είναι χαρακτηριστικό του νάρκισσου
    Εδώ, σε αυτό το νήμα πάντως γράφουν ότι το ίδιο βράδυ που τους χώριζαν οι οριακές, έβγαιναν με άλλον.

  7. #262
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Mermaid View Post
    Καλησπέρα κ από εμένα. Σας διαβάζω καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω. Τον τελευταίο καιρό υπήρχε ένας άνθρωπος στη ζωή μου με τον οποίο δεν ειχα ερωτική σχέση αν κ είχε δείξει τέτοιο ενδιαφέρον. Εκμετάλλευτικε μια αδύναμη και ευάλωτη περιοδοβτηε ζωής μου και τρυπωσε! Είχε αυτή τη γνωστή συμπεριφορά ζέστη κρύο, εξειδανικευση άνευ προηγούμενου.. Ώσπου αρχισε να χάνεται. Να μην τηλεφωνεί.. Να παίζει άσχημα με το μυαλό μου. Κάποια στιγμή μου είπε ότι έχει κάνει σχέση, ότι με αγαπάει και είμαι ξεχωριστη για κεινον κ ότι η κοπέλα του δεν θα καταλάβει.. Ότι θέλει να κρατήσει την επικοινωνία μας κρυφή από εκείνη. Εγώ φυσικά, του είπα ότι δεν θα επικοινωνήσω ξανά και έγραψα και ένα mail λέγοντας του ότι έχω συναισθήματα για εκείνον κ προτιμώ να αποσυρθώ για να μην πονάω... Λίγες μέρες μετά με πήρε τηλέφωνο βρίζοντας με.. Έπαθα σοκ. Να μην τον ενοχλήσω ξανά, τελειώνει εδώ.. Να σταματήσει ο η επαγγελματική σχέση που είχαμε. Τρεις εβδομάδες μετά πήρε να πει χρόνια πολλά για τα γενέθλιά μου. Εκτοτε καμία επικοινωνία. Η ψυχολόγος μου που το συζητάμε είπε ότι εχει στοιχεία μεταιχμιακος ναρκισου. Πιστεύετε ότι θα με ενοχλήσει ξανά? Επιστρεφουν? Περνάω σίγουρα μετατραυματικο στρες, έχω στενοχωρηθει απίστευτα! Δεν είναι και παιδάκι.. 55 χρονών!
    Γειά σου φίλη! Θέλεις να μας πεις γιατί δεν προχώρησε ερωτικά το μεταξύ σας;

  8. #263
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by OD1 View Post
    Σαφώς! Δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Περισσότερο εξευτελισμό δεν τον αντέχει ο οργανισμός μου. Επιπλέον, τη φοβάμαι. Τη φοβάμαι τόσο για την ηθική ζημιά που μπορεί να μου προκαλέσει έναντι τρίτων, όσο και για τη φυσική. Την πρώτη φορά που είδα ποια αληθινά είναι, ήταν κατά τη διάρκεια μιας έκρηξης θυμού για εντελώς ασήμαντο λόγο. (Άφησα την ηλεκτρική σκούπα δίπλα από το τραπέζι της κουζίνας, δεν την τοποθέτησα στο χώρο που έπρεπε. Ας σημειωθεί ότι αυτό έγινε στο σπίτι μου. Αυτή έμενε σε μένα). Άρχισε να τρέμει ολόκληρη, τα μάτια της κοκκίνισαν και ήταν έτοιμα να πεταχτούν από τις κόγχες. Όσο μου φώναζε υστερικά για περίπου μισή ώρα, έβγαιναν αφροί και σάλια από το στόμα της. Μεταμόρφωση κανονική! Σα να βλέπω σκύλο σε αμόκ.
    Εγώ έχει τύχει να κάνω σκηνές για σκούπες και άλλα σπιτικά αντικείμενα, αλλά βέβαια τις έχω κάνει σε υπερμακρόχρονη σχέση και φυσικά κατά βάθος το θέμα μου δεν ήταν η σκούπα, αλλά θέματα που δεν μπορούσα να εκφράσω. Θέλω να ελπίζω ότι δεν έβγαζα αφρούς κιόλας! :) Δεν ξέρω αν αυτή η εικόνα παραπέμπει σε οριακή. Θα ήθελα τη γνώμη του Αίολου.

  9. #264
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by OD1 View Post
    Τέτοια ακριβώς ήταν/είναι η οικογένειά μου. Ο πατέρας μου έφτυσε αίμα. Μέχρι να αρχίσω να καταλαβαίνω τι γίνεται, τον θεωρούσα αναίσθητο, αδιάφορο απέναντι στη μάνα μου. Ακριβώς το αντίθετο συνέβαινε. Όποτε τη ρωτούσα γιατί είναι τόσο επιθετική, μου έλεγε πως ο πατέρας μου την έκανε έτσι και ότι τέτοιες συγκρούσεις συμβαίνουν σε όλες τις οικογένειες, ότι είναι φυσιολογικοί τέτοιοι τσακωμοί. Δεν θυμάμαι να υπήρξε ποτέ γιορτή στην οποία να μην γίνεται χαμός στο σπίτι.
    Αν και δεν ήταν ακριβώς οι ρόλοι στη δική μου οικογένεια όπως τους περιγράφεις, κι εγώ μεγάλωσα σε οικογένεια με απίστευτους καυγάδες και άλλα πολλά θέματα. Εμείς, που προερχόμαστε από προβληματικές οικογένειες, είμαστε η εύκολη λεία για ναρκίσσους και οριακούς. Το συνειδητοποίησα καλά τον τελευταίο χρόνο.

  10. #265
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by OD1 View Post
    Φίλε Epsilon, δεν συμμερίζομαι την αισιοδοξία σου σχετικά με τέτοιου είδους εκπλήξεις της ζωής. Στην καλύτερη περίπτωση, δεν είμαι έτοιμος να το κάνω ακόμη. Χαριτολογώντας θα σου έλεγα πως θα προτιμούσα να μη γνώριζα σε αυτόν τον βαθμό τον εαυτό μου. Δεν θα είχα χάσει 15 κιλά σε έναν μήνα, δεν θα είχα αποκτήσει έλκος, δεν θα είχα χάσει τον ύπνο μου, δεν θα είχα αρχίσει το κάπνισμα ξανά, θα ήμουν συγκεντρωμένος στην εργασία μου, θα φοβόμουν λιγότερο τους καλοπροαίρετους ανθρώπους, δεν θα αισθανόμουν ηλίθιος που αγάπησα μια σκιά και – το κυριώτερο – δεν θα ήμουν ακόμη ερωτευμένος μαζί της. Περαστικά μας.
    Είμαι γυναίκα κατ' αρχάς. Είναι νωρίς ακόμα για προχωρήσεις στην αυτογνωσία. Εμένα μου πήρε περίπου 8 μήνες για να μπορώ να πω ότι άρχισα να ξεκολλάω και να καταλαβαίνω. Βέβαια, εγώ είμαι και δεν είμαι στην σχέση αλληλεπίδρασης. Διατηρώ επαφές, αλλά από απόσταση. Εσύ που έχεις ξεκόψει από επαφές, θα αναρρώσεις σχετικά γρήγορα, όπως σου λέει και ο Αίολος.

  11. #266
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Εγώ έχει τύχει να κάνω σκηνές για σκούπες και άλλα σπιτικά αντικείμενα, αλλά βέβαια τις έχω κάνει σε υπερμακρόχρονη σχέση και φυσικά κατά βάθος το θέμα μου δεν ήταν η σκούπα, αλλά θέματα που δεν μπορούσα να εκφράσω. Θέλω να ελπίζω ότι δεν έβγαζα αφρούς κιόλας! :) Δεν ξέρω αν αυτή η εικόνα παραπέμπει σε οριακή. Θα ήθελα τη γνώμη του Αίολου.
    Φίλη Epsilon, το περιστατικό συνέβη μετά από 4 μήνες σχέσης που στο μυαλό μου ξεπερνούσε τα όρια της τελειότητας. Η φθορά μιας σχέσης που αναπόφευκτα προκύπτει από το πέρασμα του χρόνου, στην περίπτωσή μου ούτως ή άλλως δεν πρόλαβε να υπάρξει. Αυτό ήταν το πρώτο από μια σειρά συμβάντων που συνέβαιναν περίπου κάθε 10 μέρες... μετά αφρού κυρίως, αλλά και άνευ :) Αυτό που ήθελα να τονίσω με το παράδειγμα, ήταν ότι η αλλαγή προέκυψε ξαφνικά από το πουθενά (η κοπέλα που γνώριζα εξαφανίστηκε από εκεί και μετά), ότι συνήθως ήταν πολύ βίαιη και ότι οι αντιδράσεις της γενικά ήταν εξαιρετικά δυσανάλογες με τον λόγο που (αυτή νόμιζε ότι) τις προκαλούσε. Άλλο παράδειγμα (light): Κανονίζουμε το μεσημέρι να βγούμε έξω το βράδυ. Το απόγευμα της τηλεφωνώ για να κανονίσουμε πού. Μου λέει πως είναι ψυχολογικά πεσμένη και δεν μπορεί. «Ωραία λοιπόν, ας μείνουμε στο σπίτι. Μπορούμε να δούμε κάποια ταινία. Τι φαγητό να φέρω;». Εκείνη: «ΤΙ!; Και επειδή δεν αισθάνομαι καλά σήμερα, θες να μείνουμε στο σπίτι; Τι σημαίνει αυτό; Ότι θα μένω συνεχώς στο σπίτι; Είσαι εντελώς αναίσθητος δεν με καταλαβαίνεις;» κ.λπ., κ.λπ., κ.λπ. με πολλές τσιρίδες.

  12. #267
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    στέλνω σε όλους τους συναδέλφους ένα απολαυστικό και ενδιαφέρον βιντεάκι έτσι για να κλείσει όμορφα η σημερινή βραδιά.... :D

    https://www.youtube.com/watch?v=q9IY...QMWj3JG19HRxCU

    έχει αγγλικούς υπότιτλους
    Πράγματι απολαυστικό :)

  13. #268
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by OD1 View Post
    Άλλο παράδειγμα (light): Κανονίζουμε το μεσημέρι να βγούμε έξω το βράδυ. Το απόγευμα της τηλεφωνώ για να κανονίσουμε πού. Μου λέει πως είναι ψυχολογικά πεσμένη και δεν μπορεί. «Ωραία λοιπόν, ας μείνουμε στο σπίτι. Μπορούμε να δούμε κάποια ταινία. Τι φαγητό να φέρω;». Εκείνη: «ΤΙ!; Και επειδή δεν αισθάνομαι καλά σήμερα, θες να μείνουμε στο σπίτι; Τι σημαίνει αυτό; Ότι θα μένω συνεχώς στο σπίτι; Είσαι εντελώς αναίσθητος δεν με καταλαβαίνεις;» κ.λπ., κ.λπ., κ.λπ. με πολλές τσιρίδες.
    Νομίζω το "λάθος" σου ήταν που έκανες αντιπρόταση. Ενώ στο δικό της μυαλό οφειλες να αναγνωρίσεις και να συντονιστεις με το συναίσθημά της και μετά να περιμένεις να σου πει εκείνη τι θα ήθελε να κάνετε.

  14. #269
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by OD1 View Post
    Η φθορά μιας σχέσης που αναπόφευκτα προκύπτει από το πέρασμα του χρόνου, στην περίπτωσή μου ούτως ή άλλως δεν πρόλαβε να υπάρξει.
    Η φυσιολογική "φθορά" στις σχέσεις συμβαίνει στα φυσιολογικά ζευγάρια... Αν η σχέση ειναι με borderline θα φροντίσει αυτή να την φθείρει πολύ πιο πριν.

    Αυτό που ήθελα να τονίσω με το παράδειγμα, ήταν ότι η αλλαγή προέκυψε ξαφνικά από το πουθενά
    αυτό ειναι και ένα βασικό χαρ/κο της διαταραχής. Οι αλλαγές είναι πάντα ξαφνικές και από το πουθενά, και μάλιστα μπορεί να συμβούν μέσα σε 5 λεπτά, από το ένα άκρο στο άλλο. Το μόνο σταθερό στη συμπεριφορά borderline ειναι η αστάθειά τους.

    Άλλο παράδειγμα (light): Κανονίζουμε το μεσημέρι να βγούμε έξω το βράδυ. Το απόγευμα της τηλεφωνώ για να κανονίσουμε πού. Μου λέει πως είναι ψυχολογικά πεσμένη και δεν μπορεί. «Ωραία λοιπόν, ας μείνουμε στο σπίτι. Μπορούμε να δούμε κάποια ταινία. Τι φαγητό να φέρω;». Εκείνη: «ΤΙ!; Και επειδή δεν αισθάνομαι καλά σήμερα, θες να μείνουμε στο σπίτι; Τι σημαίνει αυτό; Ότι θα μένω συνεχώς στο σπίτι; Είσαι εντελώς αναίσθητος δεν με καταλαβαίνεις;» κ.λπ., κ.λπ., κ.λπ. με πολλές τσιρίδες.
    Aυτό ειναι ένα πολύ χαρακτηριστικό και αντιπροσωπευτικό παράδειγμα συμπεριφοράς bp. Θα μου επιτρέψετε να το αναλύσω (δεν μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό).

    Σενάριο 1ο:
    Η bp, όπως πάντα, φέρνει στη σχέση ένα πρόβλημα (δεν νοιώθω καλά - είμαι ψυχολογικά πεσμένη). Τι περιμένει από εσένα; (εδώ θα πρέπει να θυμηθούμε τις δύο δύο βασικές ανάγκες που η κάθε bp θέλει να ικανοποιεί συνέχεια 1. συνεχής προσοχή 2. συνεχής επιβεβαίωση). Ενδεχομένως ζητά από εσένα να ασχοληθείς με το καινούργιο πρόβλημα που σου έφερε δηλαδή για να ακριβολογούμε να ασχοληθείς μαζί της (τι έχεις μωρό μου, τι σου συμβαίνει και τέτοια). Όχι απαραίτητα να δώσεις λύση. Οι bps δεν θέλουν να λύσουν τα προβλήματά τους. Εξ' άλλου τα περισσότερα προβλήματα των bps είναι ανύπαρκτα. Δεν μπορείς να λύσεις ένα πρόβλημα που δεν υπάρχει. Τα προβλήματα τα χρειάζονται για να ασχολούνται οι άλλοι μαζί τους. Σου ζητά λοιπόν να ασχοληθείς, να δείξεις ενδιαφέρον, να γίνεις για ο ψυχολόγος της, ο γονιός που θα δείξει άνεφ όρου αποδοχή, ο φίλος που θα κατανοήσει οποιαδήποτε μαλακία και αρλούμπα ακούσει χωρίς να κρίνει, χωρίς να αναστατωθεί ή να επικρίνει. Εσύ γαϊδούρι σαν δε ντρέπεσαι τι έκανες; Τα προσπερνάς όλα αυτά λέγοντας ένα απλό "οκ μωρό μου θα κάτσουμε στο σπίτι αφού δεν είσαι καλά". Αυτή σπλιτάρει και από την αντίδρασή της γίνεται πλέον σαφές ότι πράγματι χεσμένη ήταν για το εάν θα βγείτε ή όχι. Ντάντεμα ήθελε το οποίο δεν της πρόσφερες όπως ήθελε. Θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι επρόκειτο για ένα τεστ το οποίο δεν πέρασες (τεστάρουν συνεχώς τους άλλους). Αυτό εκλαμβάνεται από αυτή ως ένδειξη ότι την έχεις χεσμένη, ως έλλειψη κατανόησης και ως προσωπική σου ανεπάρκεια να καλύψεις τις ανάγκες της. Στη συνέχεια όλα αυτά τα συμπεράσματα τα προβάλει επάνω σου μέσα από την επίθεση που δέχεσαι. Πρόκειται για επίθεση-τιμωρία που έχει ως στόχο την προσωπικότητά σου. ΕΙΣΑΙ αναίσθητος, ανεπαρκής, λίγος για εμένα παλικάρι μου... που αποσκοπεί να σε κάνει να νοιώσεις κι εσύ όπως αυτή, γιατί εσύ φταις που νιώθει αυτή έτσι.

    Σενάριο 2ο:
    H bp όπως έχουμε ήδη αναφέρει έχει πολύ ευμετάβλητες διαθέσεις. Αυτό που συνήθως δεν γνωρίζουμε ειναι ότι ο χρόνος δεν περνά το ίδιο γρήγορα για μια bp και για μία non-BP. Κανονίζετε λοιπόν το μεσημέρι να βγείτε έξω το βράδυ. Από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ η bp μπορεί να έχει αλλάξει τρεις με πέντε φορές γνώμη για το εάν τελικά θέλει να βγει ή όχι. Πολλές φορές μέσα σε αυτή τη σύγχυση αυτό που λένε οι bps δεν αποδίδει αυτό που εννοούν γιατί απλά δεν ξέρουν τι εννοούν, δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Το πρόβλημα εδώ γίνεται πιο έντονο επειδή συχνά δεν θυμούνται καν τι είπαν. Επειδή λοιπόν άλλο είπαν και άλλο εννοούσαν, αλλά και επειδή δεν θυμούνται τι είπαν, έχουν την απαίτηση εσύ να ανταποκριθείς σε αυτό που εννοούσαν αλλά δεν είπαν, αλλά αυτές είσαι σίγουρες ότι το είπαν γιατί όταν πιέσεις μία bp να θυμηθεί κάτι που δεν θυμάται τότε αυτή επανασυνθέτει τα παρελθόν προσθέτοντας γεγονότα που δεν υπήρξαν ώστε να ταιριάξει καλύτερα σε αυτό που θέλει (Αυτό νομίζω ονομάζεται magical thinking). Σε αυτή τη διαστρέβλωση οφείλεται και το gasligh της borderline που μπορεί να σε τρελάνει. Η δικιά σου δλδ ήθελε να βγει το μεσημέρι. Δεν ήθελε να βγει το απόγευμα, αλλά επειδή δεν ήταν και πολύ σίγουρη αν θα ανταλλάξει γνώμη μέχρι το βράδυ αντέδρασε στην παρεμβατικότητά σου να την κλείσεις μέσα βραδιάτικα αφού μπορεί μέχρι το βράδυ να αλλάξει άποψη.

    Σενάριο 3ο

    Συμμετέχουν παράλληλα και το 1ο και το 2ο σενάριο

    σκεφτείτε τι γίνεται σε πραγματικά σοβαρά ζητήματα

  15. #270
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Μπράβο, Αίολε ! Πλήρης ανάλυση! Συμφωνώ μέχρι τελείας.

Page 18 of 114 FirstFirst ... 816171819202868 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •