Υπάρχει θεός; - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 24 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 61 to 75 of 360
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Εγω μαλλον θεωρουμε στους προβληματικους...
    Αλλα ειμαι 100% αληθινος.....
    απο εμενα δεν θεωρεισαι προβληματικος, παντως

  2. #62
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    απο εμενα δεν θεωρεισαι προβληματικος, παντως
    ειληκρινα δεν ξερω εαν το εννοεις....

  3. #63
    hlias1988
    Guest
    Δεν εχει και σημασια...κιολας.. αλλα τελος παντων...
    Στην καθημερινοτητα μου στους ανθρωπους μου ενα απο τα δυο συμβαινει... η ειμαι προβληματικος η ειναι προβληματικοι....

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ειληκρινα δεν ξερω εαν το εννοεις....
    το εννοω απολυτως, με την εννοια οτι εγω, δεν μιλουσα για σενα, σε καμια περιπτωση. το τι ακριβως εισαι, δεν το ξερω, γιατι δεν γνωριζομαστε οπως ξερεις. εδω μεσα παντως, δεν εχεις δημιουργησει προβληματα.

  5. #65
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το εννοω απολυτως, με την εννοια οτι εγω, δεν μιλουσα για σενα, σε καμια περιπτωση. το τι ακριβως εισαι, δεν το ξερω, γιατι δεν γνωριζομαστε οπως ξερεις. εδω μεσα παντως, δεν εχεις δημιουργησει προβληματα.
    οκ νασε καλα!

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Αν υποθέσω πως ο θεός έχει βάλει στόχο εκτός των άλλων να πίνει καφέ μία φορά τουλάχιστον με κάθε άνθρωπο, θα χρειαζόταν 22.000 χρόνια αν έπινε με έναν κάθε μέρα. Κανένας άνθρωπος δε ζει τόσο. Διαφορετικά για να προλάβει να τους δει όλους πριν πεθάνουν, θα πρεπε να πίνει με 300.000 ανθρώπους τη μέρα. Οπότε θα αντιστοιχούσαν στον καθένα περίπου 0,3 δευτερόλεπτα. Τι καφές θα ήταν αυτός; Αν απλά ένας καφές με το θεό είναι τόσο δύσκολο να γίνει πραγματικότητα, μήπως τελικά ζητάμε πολλά από τον θεό;
    Υπάρχει και για αυτό απάντηση. Είναι λέει πανταχού παρών, αυτό σημαίνει ότι θα μπορούσε να πίνει καφέ με όλους τους ανθρώπους ταυτόχρονα.
    Το ζουμί είναι άλλο . Στου (ανύπαρκτου) κουφού την πόρτα όσο θέλεις βροντα. Δεν θα απαντήσει. Ότι απαντήσεις, "σημάδια" είναι στο μυαλό σου και στο μυαλό του καθενός και ερμηνεύονται διαφορετικά ανάλογα την περίπτωση και ανάλογα το ποσό απελπισμένος είναι κάποιος να συνεχίσει να πιστεύει σε νεράιδες, θεούς ημίθεους κλπ

  7. #67
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Υπάρχει μετά θάνατον ζωή; Όσοι πιστοί προσέλθετε μήπως βρούμε απαντήσεις...
    Εμείς που είμαστε βουτηγμένοι στην αμαρτία έχουμε δύο επιλογές: ή θα την φάμε την παπάρα εδώ σε αυτόν τον κόσμο, με τις ασθένειες, τις αναπηρίες και τα χειρουργεία, βρισκόμενοι σε κατάσταση μετάνοιας, ή διαφορετικά θα την φάμε μια και καλή την παπάρα στην άλλη ζωή, στο πυρ το άσβεστο. Διαλέγουμε και παίρνουμε. Αυτό νομίζω είναι αρκετά απλή ιδέα και δεν χρειάζεται και πολλά διαβάσματα για να το καταλάβει κανείς :-)

  8. #68
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Ορθόδοξοι, Καθολικοί, Προτεστάντες, Σουνίτες, Σιίτες, Ευαγγελιστές, Βουδιστές , Σιχ...

    Πόσες θρησκείες υπάρχουν τελικά;
    Τι είναι η θρησκεία;
    Ωφελεί η ύπαρξη της στη ζωή μας;
    Ποια θρησκεία βοηθάει περισσότερο τον άνθρωπο να αντεπεξέρχεται στις δυσκολίες της ζωής;

    Υπάρχει θεός;
    Υπάρχει μετά θάνατον ζωή;

    Όσοι πιστοί προσέλθετε μήπως βρούμε απαντήσεις...
    Άλλο θρησκεία άλλο αν υπάρχει Θεός. Η θρησκεία είναι ένα ολοκρηρο σύστημα που εκπορεύεται από μια πίστη.
    Ο Θεός είναι θεός. Απλά υπάρχει. Υπάρχει ένα συνεχές αυξανόμενο ρεύμα άθρησκων αλλά οι οποίοι πιστεύουν στην ύπαρξη του Θεού. Αυτής της ανώτερης δύναμης.
    Θεωρώ ότι τέτοια ντιμπέιτ δεν βγάζουν πουθενά. Γιατί οι άθεοι θα λένε ότι δεν υπάρχει, οι θρησκευόμενοι θα λένε ότι υπάρχει, και οι άθρησκοι ότι υπάρχει αυτή η δύναμη της αγάπης κτλ κτλ κτλ. Πάντα τα ίδια ακούγονται.
    Εσύ (όπως κ γω σε άλλο ποστ) μάλλον θες να πιστέψεις αλλά χάνεις την πίστη σου για τους δικούς σου λόγους. Ψάξε μέσα σου και θα την βρεις την απάντηση.

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μαλλον μιλας για το να ησουν πιστος της ορθοδοξης εκκλησιας (η της καθολικης) η καποιων γνωστων θρησκειων.
    το να θεωρεις οτι υπαρχει θεος (οχι εσυ, γενικα), αλλα χωρις τις διδαχες και τις ιδιοτητες που διδασκουν οι εκκλησιες, χωρις να εχεις καμια βεβαιοτητα, απλα υποθετικα, δεν βλεπω σε τι προσβαλει την νοημοσυνη σου...
    για πες, σε τι;
    καταλαβαινω γιατι δεν πιστευεις, πολυ καλα. σε τι προσβαλει την νοημοσυνη σου, η υποθετικη υπαρξη του θεου δεν καταλαβαινω
    Πολύ καλή η παρατήρηση και σε ευχαριστώ γιατί συμπληρώνει τη σκέψη μου. Αναφέρθηκα στις θρησκείες και όχι στην ύπαρξη η μη ύπαρξη θεού. Όσον αφορά λοιπόν την ύπαρξη η μη ύπαρξη θεού, ή καλύτερα την ύπαρξη η μη ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης που ονομάζουμε θεό, αποτελεί ζήτημα που επίσης με αφήνει αδιάφορο διότι η δύναμη αυτή είναι ξεκάθαρο ότι έχει χεσμένη την ανθρωπότητα, και γενικά όλα τα ζωντανά πλάσματα αυτού του πλανήτη. Οπότε για εμένα είναι σαν να μην υπάρχει (με την έννοια του θεού που νοιάζεται κτλ). Με την έννοια ότι υπάρχει μία ανώτερη δύναμη που δημιούργησε το σύμπαν μέσω της καταστροφής, που ακόμα δεν την έχουμε κατανοήσει, που δεν νοιάζεται για εμάς, θα συμφωνήσω ότι αυτή η δύναμη υπάρχει. Και τη σέβομαι αυτή τη δύναμη, αλλά δεν κατανοώ το γιατί θα πρέπει να τη δοξάζω.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Φυσικά και δεν υπάρχει άνθρωπος που δεν έχει θέμα .
    Υπάρχουν μόνο άνθρωποι ΠΟΥ ΔΕΝ παραδέχονται ή ΔΕΝ καταλαβαίνουν ότι έχουν θεματακια .
    Εκεί είναι η διαφορά και από εκεί αντιλαμβάνεσαι γιατί γίνονται όλες αυτές οι αναζητήσεις ...


    Εφόσον λοιπόν λες ότι είσαι ήρεμος ,να υποθέσω ότι όλη αυτή η αναζήτηση γίνεται για καθαρά εγκυκλοπαιδικους λόγους ?
    Νομίζεις δηλαδή ότι είσαι τόσο δυνατός ώστε να μην επηρεαστείς από όλες αυτές τις πληροφορίες που δέχεσαι ώστε να ταράξει τα πιστεύω σου και την ηρεμία σου ?

    Και εγώ παλιό μέλος είμαι και ζήτησα πολύ συνειδητά διαγραφή και ακόμη πιο συνειδητά επέστρεψα οπότε από εμένα δεν υπάρχει κανένα θέμα από την στιγμή που μάλλον ο λόγος της διαγραφής σου δεν με αφορούσε .

    Οπότε σαν παλιό μέλος μου φαίνεται λιγάκι παράξενο να έχεις τόσες απορίες σχετικά με το όλο κλίμα εδώ μέσα ..
    Δεν θέλει και πολύ μεγάλη αντίληψη για να καταλάβεις τι παίζει ..

    Ελπίζω αυτή την φορά να είσαι πιο καλά και να μην έχεις άλλα θέματα που να σε οδηγήσουν σε μια εκ νέου αποχώρηση ...
    Άλλωστε είναι αρκετά μέλη πλέον που έχουν ξαναμπεί με άλλο νικ μόνο και μόνο για καθαρά προσωπικούς λόγους ζήτησαν την διαγραφή τους και είναι απόλυτο σεβαστό τουλάχιστον από εμένα ...
    Μέχρι στιγμής δεν έχω επηρεαστεί από τις απαντήσεις.
    Είχα προφίλ για ένα διάστημα παλιότερα και απλά κάποια στιγμή σταμάτησα να μπαίνω στο φόρουμ.
    Νομίζω πως η μόνη απορία που έχω εκφράσει για το κλίμα μέχρι τώρα είναι «αν τραβάνε θέματα σαν το δικό μου», μου διαφεύγει κάποια άλλη;
    Δε μ' ενδιαφέρει το τι «παίζει», άλλωστε όποια εικόνα και να σχηματίσω δεν θα είναι αντικειμενική. Θα είναι μόνο μία υποκειμενική ερμηνεία. Απλά έχω κάποιους προβληματισμούς και μου αρέσει να ακούω την γνώμη και άλλων ανθρώπων. Όποιος θέλει και όπως θέλει μπορεί να μου απαντήσει. Όλες οι γνώμες είναι ευπρόσδεκτες.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αυτό είναι καθαρά μια προσωπική ερώτηση και δεν είναι χώρος εδώ για να αποκαλύψω τους λόγους και την σχέση που έχω εγώ προσωπικά με όλο αυτό και δεν υπάρχει και καμία ουσία να γίνει ...

    Ειναι καθαρά βιωματική εμπειρία ,κάτι που έζησα εγώ η ίδια και η οικογένεια μου και δεν μπορεί να μου το αμφισβητήσει κανένας και τίποτα πάνω σε αυτή την γη .

    Δεν υπηρετώ κανένα παπά και γενικά κανένα από όλους αυτούς τους δήθεν εκπροσώπους της ,ίσα ίσα με κάποιους εναντιώνομαι...

    Οπότε καταλαβαίνεις την θέση μου .
    Ποτέ δεν υπήρξα άνθρωπος που τηρούσε ότι έλεγε η εκκλησία μας κατά γράμμα ,ποτέ δεν καταπιεστικά στην ζωή μου να ακολουθήσω τα δικά της στερεότυπα και γενικά κάνω αυτά που με ηρεμούν και αποβάλλω αυτά που με καταπιέζουν ..

    Όπως κάποια στιγμή είχα τον ψυχολόγο για να λύσω κάποια θεματακια μου έτσι βρήκα και έναν άνθρωπο μέσα από την πίστη μου ,που μου έλυσε τα αντίστοιχα θεματακια μου .

    Δεν υπάρχει κανένα πιστεύω πλέον στην ζωή μου που να χωράει πέραν των δικών μου καλουπιών.
    Μόνο έτσι βρίσκεις την ηρεμία σου !
    Τώρα αν κάποιος με βαπτίζει Χριστιανή ,άθεη ,μουσουλμάνα δικό του πρόβλημα .
    Αν μια ταμπέλα είναι κριτήριο του ώστε να χαρακτηρίζει έναν άνθρωπο ακυρώνοντας όλα τα υπόλοιπα στοιχεία του χαρακτήρα του, καταλαβαίνεις ότι είναι καθαρά δικό του θέμα και δική του επιλογή η οποία φυσικά με αφήνει παγερά αδιάφορη!

    Την ηρεμία σου όταν την βρίσκεις δύσκολα την αφήνεις για κάποιον τυχαίο .
    Νομίζω ότι εφόσον λες ότι την βρήκες και εσύ συμφωνείς σε αυτό .
    Καλημέρα

    Πόσο αληθινό αυτό που γράφεις για τις ταμπέλες! Μου αρέσει, με βρίσκει σύμφωνο και μου θυμίζει παράλληλα την ερώτηση που είχα κάνει στο άλλο μου θέμα για το ποιος είναι ο «πραγματικός άντρας»

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by koritsi83 View Post
    όχι, δεν πιστεύω ότι υπάρχει θεός. όλες οι θρησκείες είναι ένα αστείο για μένα.....εκμεταλλεύονται τους ανθρώπους.....αλλά ό, τι πιστεύουν οι άνθρωποι είναι το δικαίωμά τους. δεν τους επικρίνω
    Καλημέρα
    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

    Τι εννοείς λέγοντας πως εκμεταλλεύονται τους ανθρώπους;

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,397
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Μέχρι στιγμής δεν έχω επηρεαστεί από τις απαντήσεις.
    Είχα προφίλ για ένα διάστημα παλιότερα και απλά κάποια στιγμή σταμάτησα να μπαίνω στο φόρουμ.
    Νομίζω πως η μόνη απορία που έχω εκφράσει για το κλίμα μέχρι τώρα είναι «αν τραβάνε θέματα σαν το δικό μου», μου διαφεύγει κάποια άλλη;
    Δε μ' ενδιαφέρει το τι «παίζει», άλλωστε όποια εικόνα και να σχηματίσω δεν θα είναι αντικειμενική. Θα είναι μόνο μία υποκειμενική ερμηνεία. Απλά έχω κάποιους προβληματισμούς και μου αρέσει να ακούω την γνώμη και άλλων ανθρώπων. Όποιος θέλει και όπως θέλει μπορεί να μου απαντήσει. Όλες οι γνώμες είναι ευπρόσδεκτες.
    Καλημέρα !

    Καλά ας αφήσουμε έξω τελείως από τις συζητήσεις μας αυτό το θέμα.

    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.



    Κοίτα εδώ μέσα καμία τεκμηριωμένη ακόμα άποψη δεν έχουμε ακούσει για την άλλη πλευρά ,απλά θεωρείες συνομωσίας θα έλεγα ,ώστε να πει κάποιος ότι μπορεί να επηρεαστεί .
    Τουλάχιστον από αυτά που γράφονται και από τις δύο πλευρές ,θα ήταν αστείο κάποιος να παρασυρθεί και να αλλάξει το πιστεύω του .

    Νομίζω όση ανάγκη έχουν κάποιοι να πιστεύουν σε ένα θεό άλλη τόση ανάγκη έχουν οι υπόλοιποι να εναντιονοται σε όλο αυτό .

    Μάλλον έτσι εκφράζουν ένα δικό τους παράπονο να το πω απλά .
    Βγάζοντας ένα θυμό μάλλον θέλουν να καλύψουν κάτι άλλο .

    Δεν θυμάμαι αν ανέφερες κάπου την ηλικία σου ....
    Αυτή σου η επιθυμία για τέτοιου είδους αναζητήσεις πως σου προέκυψε ?
    Τώρα ?Με αφορμή κάποιο περιστατικό ή ήσουν πάντα τέτοιος χαρακτήρας ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,397
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Καλημέρα

    Πόσο αληθινό αυτό που γράφεις για τις ταμπέλες! Μου αρέσει, με βρίσκει σύμφωνο και μου θυμίζει παράλληλα την ερώτηση που είχα κάνει στο άλλο μου θέμα για το ποιος είναι ο «πραγματικός άντρας»

    Η ταυτότητα ή η ταμπέλα ενός ανθρώπου είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα και σίγουρα δεν μπορεί να είναι σταθμός για να είσαι απόλυτος την δεδομένη στιγμή ,αφού συνεχώς εξελίσσεται και τροποποιείται όλο αυτό .

    Άλλωστε όσοι θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί με τους ανθρώπους πρέπει να γνωρίζουμε ότι τα δωσμενα δεν είναι αυτά που θα καθορίσουν την ταυτότητα του ,όσο είναι τα αποκτημενα του.
    Μέσα από αυτα που συνεχώς εξελίσσονται και πολλαπλασιάζονται τροποποιείται και η ταμπέλα του .

    Κάθε είδους αναζήτηση μας μόνο ζωντάνια και υγεία δηλώνει σε όλους τους τομείς τις ζωής μας !
    Αν δεν αναστοχαζομαι την ύπαρξη μου ,αν δεν ανανεώνω την ταυτότητα μου ,τότε πως είμαι σίγουρη ότι εξελισομαι και παραμένω ζωντανή ?
    Αν δεν ανανεώνομαι ως σύντροφος,μήπως είμαι κοντά του αλλά όχι παρόν ,μήπως έτσι προδίδω την αρχική μου εικόνα που ήταν και η αιτία για να δημιουργηθεί όλο αυτό ?

    Αν δεν ανανεώνω τις επαγγελματικές μου γνώσεις και δεξιότητες μήπως θα πρέπει να δηλώσω επαγγελματικά εξαφανισμένος και όχι εν εξέλιξη?
    Και ένα παράδειγμα που έχει άμεση σχέση με το θέμα μας ..
    Ο ιερέας που αρνείται την ομορφιά του στοιχείου ,πως ευχαριστεί τον Θεό για την κτίση του ?
    Δεν πρέπει πλέον και αυτός να αλλάζει λιγάκι βάση την εξέλιξη της κοινωνίας μας ?

    Νομίζω ότι τα σταθερά αξιακα κριτήρια του καθενός μας ,είναι αυτά που μας κρατάνε απόλυτα σταθερούς υπέρ της ζωής αλλά συνειδητά μεταβλητούς ως προς την ταυτότητα μας ..

    Ξεφύγαμε λιγάκι από το θέμα μας ,αλλά πραγματικά δίνεις πολύ ωραίες πάσες για συζητήσεις που νομίζω όλοι μας θέλουμε πάρα πολύ να κάνουμε .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Το ξερω, κωστα.. για εμενα, εκανε μπαμ απ την αρχη.
    οχι, δεν συμφωνω οτι "ο νεος ειναι ωραιος". εδω, πολυπροφιλα κανουν οσοι εχουν δημιουργησει προβληματα, η ξαναμπαινουν για να δημιουργησουν προβληματα. αυτοι που χαιρομαι να ξαναμπαινουν (γιατι ομολογω οτι μου εχουν λειψει μερικα μελη που αποχωρησαν), ειναι οσοι μπαινουν και λενε ποιοι ειναι με το καλημερα και λενε και τον λογο που τους αναγκασε να φιαξουν νεο προφιλ.

    θελεις μηπως να μου πεις ποιο προφιλ ειχες και τι σε εκανε να το εγκαταλειψεις;
    Σε τι θα σε ωφελήσει το να μάθεις ποιο ήταν το παλιότερο προφίλ μου;
    Αν εγώ μέχρι στιγμής σου είχα δώσει απαντήσεις όπως
    - «περισσοτερο με ατομο που προσπαθει να δειξει οτι δεν ξερει τπτ απο το φορουμ (για ξεκαρφωμα), μου κανει η ερωτηση σου....»
    - «ενω φαινεται οτι ειμαι γυναικα, κανεις τον ανηξερο, ωστε να δειχνεις "νεος"..»
    - «δεν μας ειπες την αποψη σου για ολα οσα ρωτας. μονο αγοραζεις...»
    - «επιτελους μας λες την προσωπικη σου αποψη κωστα! να το γιορτασουμε!»
    - «οι υπολοιποι, δεν ειναι καθολου ωραιοι... ειναι οι πιο προβληματικοι..»
    θα μου απαντούσες στην ερώτηση που μου κάνεις;

Page 5 of 24 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΗ
    By YokoChoco in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 26-06-2021, 22:20
  2. Θεος φυλαξοι..
    By boo in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 12-01-2018, 17:37
  3. Υπάρχει θεός?
    By WhyAlwaysMe? in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 119
    Last Post: 29-08-2017, 17:56
  4. Υπάρχει Θεός;
    By Antonis76 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 152
    Last Post: 29-04-2017, 06:33
  5. Αν υπάρχει Θεός, ας καταστρέψει το ανθρώπινο γένος!!
    By titanic in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 60
    Last Post: 06-12-2015, 00:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •