Η θεούσα της διπλανής πόρτας - Page 47
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 47 of 62 FirstFirst ... 37454647484957 ... LastLast
Results 691 to 705 of 925
  1. #691
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    Yoco Choco πολυ σωστα ετσι οταν υπαρχει αγαπη φευγει ο εγωισμος εγω νομιζω οτι μπορουμε να κανουμε παρεα κι με ατομα με αλλες αποψεις αρκει ο καθενας μην θελει να επιβάλλεται στον αλλον . μπορει να ταιριαζουν ανθρωποι σε πολλα κι σε αλλα να μην ταυτιζονται οι αποψεις . πχ παντρευεται χριστιανος με μουσουλμανα η το αντιθετο η μιας αλλης θρησκειας ατομο με αλλη αλλο ατομο . λεμε τωρα περιπτωσεις το ενα δε αποκλειει το αλο . οι ανθρωποι μπορουν να ταιριαξουν με αλλα ατομα που εχουν άλλες πεποιθήσεις αρκει να υπαρχει σεβασμος .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  2. #692
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Βγάλτε το μίσος από την ψυχή σας και βάλτε την αγάπη.
    Δυστηχως δεν μπορουν ,δεν εχουν την ικανοτητα να παραδεχτουν οτι κατι αλλο υπαρχει που αλλος το ονομαζει ΘΕΟ αλλος Βουδα ,αλλος Αλαχ κ.ο.κ

    Στο ονομα των θρησκευτικων πεποιθησεων εχουν γινει τα χειροτερα εγκληματα ,ακομα και σημερα ενα θρησκευτικο πολεμο ζουμε με τους τζιχατ και ολα τα παραλειπομενα ...

    Δυσκολο να ΞΕ- ποτισει μια ψυχη το μισος και τη θλιψη που του εχουν ποτισει οι ιδιοι οι γονεις τους για να γεμισει -ποτισει με αγαπη ..
    Περνούν μια εσωτερικη ισχυρη συγκρουση που εμεις την βλεπουμε στο θυμο τους ,στην οργη και στην αγενεια αυτων των ελαττωματικων ψυχων ..

    Η αγαπη συμβαδιζει με την ταπεινότητα ...
    Αληθεια εχετε δει καποιο θηριο σε κλουβι να ειναι ταπεινο ωστε να εχει και αγαπη μεσα του;

    Αυτο ειναι ολοι αυτοι ,ενα θηριο παγιδευμενο στο κλουβι της ιδιας τους της ζωης που καποιοι αλλοι πριν απο αυτους φροντισαν φερνοντας τους στην ζωη να μην καθαρισουν την δικη τους ψυχη ..

    Ο φαυλος κυκλος της αρνητικης τους ζωης δεν θα σπασει γιατι δεν ειναι ικανοι να τον σπασουν ...

  3. #693
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙΏΣΕΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΠΙΤΉΔΕΙΟΙ ΈΧΩΣΑΝ ΜΕΣΑ ΛΟΓΙΑ ΜΙΣΟΥς ΔΙΕΡΕΥΣΑΝ ΣΕ ΑΙΡΕΣΕΙς ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΚΙ ΔΙΧΑΣΑΝ ΤΟ ΚΟΣΜΟ . ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕς ΘΡΗΣΚΕΙΕς ΕΙΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΧΑΖΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΚΙ ΝΑ ΜΙΣΙΟΎΝΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΙΛΙΩΝΟΥΝ ΟΙ ΛΑΟΙ . ΤΟΥς ΦΑΝΑΤΙΖΟΥΝ ΜΕ ΚΑΤΗΧΗΣΕΙς ΣΚΛΗΡΕς ΚΙ ΤΟΥς ΚΑΝΟΥΝ ΤΡΕΛΟΥς ΝΑ ΣΤΗΡΊΖΟΥΝ ΤΑ ΠΙΣΤΕΎΩ ΤΟΥς ΜΕ ΘΥΜΟ ΑΚΡΕΟΤΗΤΕς ΚΙ ΤΕΤΟΙΑ . ΕΔΩ ΒΑΝΩ ΚΙ ΗΛΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ .

    https://www.youtube.com/watch?v=z8D_4-FoxOs

    https://www.youtube.com/watch?v=CLPeSMYxbwc

    https://www.youtube.com/watch?v=vICd8HnddCY


    Σύμφωνα μα τον Άγιο και Μέγα Αθανάσιο υπήρχαν αρχαία κείμενα, που μιλούσαν για την έλευση του Χριστού. Αυτά βρέθηκαν στην περίφημη βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας. Στα κείμενα αυτά σύμφωνα με την παράδοση στηρίχθηκε και η Αγία Αικατερίνη για να αντιμετωπίσει τους πενήντα σοφούς λίγο προ του μαρτυρίου της.
    Σύμφωνα με πληροφορίες τα κείμενα αυτά σώζονται ακόμη και σήμερα σε διάφορες Ιερές Μονές του Αγίου 'Όρους, στο Σινά και σε βιβλιοθήκες του Βατικανού.
    Το βίντεο αυτό αναφέρεται ακριβώς σε αυτά τα κείμενα, δηλαδή στα αρχαία κείμενα και στην ανάλυση τους.
    Το βίντεο είναι από ομιλία του Γιάννη Κουτσούκου του έτος 2006.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #694
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,619
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    Yoco Choco πολυ σωστα ετσι οταν υπαρχει αγαπη φευγει ο εγωισμος εγω νομιζω οτι μπορουμε να κανουμε παρεα κι με ατομα με αλλες αποψεις αρκει ο καθενας μην θελει να επιβάλλεται στον αλλον . μπορει να ταιριαζουν ανθρωποι σε πολλα κι σε αλλα να μην ταυτιζονται οι αποψεις . πχ παντρευεται χριστιανος με μουσουλμανα η το αντιθετο η μιας αλλης θρησκειας ατομο με αλλη αλλο ατομο . λεμε τωρα περιπτωσεις το ενα δε αποκλειει το αλο . οι ανθρωποι μπορουν να ταιριαξουν με αλλα ατομα που εχουν άλλες πεποιθήσεις αρκει να υπαρχει σεβασμος .
    Αυτό άσπεργκερ μου! Να υπάρχει σεβασμός. Οι ακραίες πεποιθήσεις όμως δεν θα δείξουν ποτέ σεβασμό.
    Αλλιώς όλα γίνονται.

  5. #695
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΜΕ ΤΙς ΠΛΑΝΕς ΠΟΥ ΧΏΝΟΥΝ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΙ ΤΙς ΑΛΛΕς ΘΡΗΣΚΕΙΕς ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΑΤΊΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥς ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΚΟΣΜΟ ΑΛΛΑ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΙΣΩ ΚΙ ΚΙΝΟΥΝ ΤΙς ΜΑΖΕς ΚΙ ΝΑ ΤΙς ΔΙΧΑΖΟΥΝ . ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟς ΝΑ ΔΕΙ ΤΗ ΓΝΗΣΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗς ΨΥΧΗς ΤΟΥ ΚΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΑΥΤΗς ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΆΝΘΡΩΠΟ.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #696
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,619
    Ε τώρα εάν θα μπει ο tommorello και σας βρίσει πατόκορφα για όλα αυτά που γράφετε στο νήμα του δεν θα φταίει :Ρ

  7. #697
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    Ε ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΙς ΓΝΩΜΕς ΜΑς ΛΕΜΕ ΟΠΩς ΚΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟς ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΠΕ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ . ΣΥΖΗΤΆΜΕ ΕΔΩ ΦΙΛΙΚΑ ΧΩΡΙς ΝΑ ΘΙΞΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΙ ΟΛΑ ΟΚ .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  8. #698
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    566
    Τελικά δεν είναι η θεούσα της διπλανής πόρτας, αλλά ΟΙ θεούσες των διπλανών πορτών.
    Nevermind the bollocks, here are the atheists.
    Κρατήστε τις ταπεινότητες για τους εαυτούς σας, κάποιοι δεν μάσησαν την πιπίλα των θρησκειών. Εσείς που τη μασήσατε καλά να πάθετε. Και το κακό είναι ότι προσπαθείτε και να μας πείσετε ότι εμείς που είμαστε ελεύθεροι από τα δικά σας νοητικά δεσμά δεν περνάμε καλά, χα χα.

  9. #699
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,619
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Τελικά δεν είναι η θεούσα της διπλανής πόρτας, αλλά ΟΙ θεούσες των διπλανών πορτών.
    Nevermind the bollocks, here are the atheists.
    Κρατήστε τις ταπεινότητες για τους εαυτούς σας, κάποιοι δεν μάσησαν την πιπίλα των θρησκειών. Εσείς που τη μασήσατε καλά να πάθετε. Και το κακό είναι ότι προσπαθείτε και να μας πείσετε ότι εμείς που είμαστε ελεύθεροι από τα δικά σας νοητικά δεσμά δεν περνάμε καλά, χα χα.
    Yeah μπαίνε δυνατά WildHoney <3

  10. #700
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,619
    Έχω βαρεθεί πλέον να ακούω για τον χριστιανισμό. Από 13 χρονών έπαψα να πιστεύω κι αυτό το έψαξα πάρα πολύ διαβάζοντας όλα τα βιβλία της χριστιανοσύνης. Νομίζω ότι έχω διαβάσει περισσότερα απ' όσα και οι αληθινοί χριστιανοί. Με το μυαλό μου και με την λογική έπαψα να πιστεύω σε θεό αλλά στον συνάνθρωπο δεν θα πω όχι. Προχθές κάποιος τυχαία εντελώς όμως μου ζήτησε να του αγοράσω κάτι για την οικογένεια του καθώς πήγαινα στη δουλειά. Δεν ζητιάνευε, απλά με πέτυχε και μου ζήτησε. Εγώ του αγόρασα τέσσερις τυρόπιτες. Μόνο αυτό μπορούσα. Μου είπε ότι είναι άνεργος και πως έχει επιληψία. Δεν χρειάζεται να είμαι χριστιανή για να κάνω καλό σε έναν άνθρωπο. Μόνο οι χριστιανοί κάνουν καλό σε ανθρώπους νομίζετε; Μπορείς να είσαι άθεος αλλά να προσπαθείς να δίνεις έστω κάτι το λίγο.

    Και δεν θα πάρω κανένα βραβείο από τον χριστιανικό θεό, αλλά μια μούτζα και πολύ που χέστηκα!
    Last edited by HarleyQuinn; 04-04-2024 at 21:38.

  11. #701
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,771
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Έχω βαρεθεί πλέον να ακούω για τον χριστιανισμό. Από 13 χρονών έπαψα να πιστεύω κι αυτό το έψαξα πάρα πολύ διαβάζοντας όλα τα βιβλία της χριστιανοσύνης. Νομίζω ότι έχω διαβάσει περισσότερα απ' όσα και οι αληθινοί χριστιανοί. Με το μυαλό μου και με την λογική έπαψα να πιστεύω σε θεό αλλά στον συνάνθρωπο δεν θα πω όχι. Προχθές κάποιος τυχαία εντελώς όμως μου ζήτησε να του αγοράσω κάτι για την οικογένεια του καθώς πήγαινα στη δουλειά. Δεν ζητιάνευε, απλά με πέτυχε και μου ζήτησε. Εγώ του αγόρασα τέσσερις τυρόπιτες. Μόνο αυτό μπορούσα. Μου είπε ότι είναι άνεργος και πως έχει επιληψία. Δεν χρειάζεται να είμαι χριστιανή για να κάνω καλό σε έναν άνθρωπο. Μόνο οι χριστιανοί κάνουν καλό σε ανθρώπους νομίζετε; Μπορείς να είσαι άθεος αλλά να προσπαθείς να δίνεις έστω κάτι το λίγο.

    Και δεν θα πάρω κανένα βραβείο από τον χριστιανικό θεό, αλλά μια μούτζα και πολύ που χέστηκα!
    skasila mas

  12. #702
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,463
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Τελικά δεν είναι η θεούσα της διπλανής πόρτας, αλλά ΟΙ θεούσες των διπλανών πορτών.
    Nevermind the bollocks, here are the atheists.
    Κρατήστε τις ταπεινότητες για τους εαυτούς σας, κάποιοι δεν μάσησαν την πιπίλα των θρησκειών. Εσείς που τη μασήσατε καλά να πάθετε. Και το κακό είναι ότι προσπαθείτε και να μας πείσετε ότι εμείς που είμαστε ελεύθεροι από τα δικά σας νοητικά δεσμά δεν περνάμε καλά, χα χα.
    Εγώ προσωπικά δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για τίποτα... Μακάρι να περνάτε καλά κι ας μην πιστεύετε... Αρκεί να μιλάτε σαν άνθρωποι...
    Και συμφωνώ και με την HarleyQuinn ότι δεν χρειάζεται να είσαι χριστιανός για να κάνεις το καλό...

    Καλημέρα!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #703
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    566
    Πολλοί χριστιανοί θέτουν απλοικά ερωτήματα σαν αυτά "σας πιέζει κανένας να πιστεύετε;"
    Ήρθε κανένας και σας χτύπησε την πόρτα και σας πίεσε, και τέτοια. Που τα θεωρώ μία απλοική συνταγή "whitewashing" της θρησκείας. #whitewashing= ξέπλυμα υπαιτιότητας, ευθυνών και εγκλημάτων. Για παράδειγμα της ρητορικής μίσους στην οποία διαρκώς εξαπολύεται από παπάδες, ιερωμένους, αρχιμανδρίτες, και ό,τι άλλο είναι όλοι αυτοί, ο συρφετός της συντήρησης και του συγκαλυμμένου μίσους.
    Γιατί αγνοείτε τα γεγονότα για να καλύψετε την ψυχολογική σας ανάγκη για πίστη σε μία μεταφυσική εξουσία επάνω σας; Και με ποιο δικαίωμα πληρώνουν άλλοι με τα προς το ζην τους τη δική σας πίστη; Με ποιο δικαίωμα καλύπτετε τον μισογυνισμό, την ομοφοβία, την άκρατη στήριξη της πατριαρχίας, την κακοποίηση που έχουν υποστεί άνθρωποι από τη θρησκεία; Γιατί σας βολεύει.

  14. #704
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,463
    Quote Originally Posted by WildHoney View Post
    Πολλοί χριστιανοί θέτουν απλοικά ερωτήματα σαν αυτά "σας πιέζει κανένας να πιστεύετε;"
    Ήρθε κανένας και σας χτύπησε την πόρτα και σας πίεσε, και τέτοια. Που τα θεωρώ μία απλοική συνταγή "whitewashing" της θρησκείας. #whitewashing= ξέπλυμα υπαιτιότητας, ευθυνών και εγκλημάτων. Για παράδειγμα της ρητορικής μίσους στην οποία διαρκώς εξαπολύεται από παπάδες, ιερωμένους, αρχιμανδρίτες, και ό,τι άλλο είναι όλοι αυτοί, ο συρφετός της συντήρησης και του συγκαλυμμένου μίσους.
    Γιατί αγνοείτε τα γεγονότα για να καλύψετε την ψυχολογική σας ανάγκη για πίστη σε μία μεταφυσική εξουσία επάνω σας; Και με ποιο δικαίωμα πληρώνουν άλλοι με τα προς το ζην τους τη δική σας πίστη; Με ποιο δικαίωμα καλύπτετε τον μισογυνισμό, την ομοφοβία, την άκρατη στήριξη της πατριαρχίας, την κακοποίηση που έχουν υποστεί άνθρωποι από τη θρησκεία; Γιατί σας βολεύει.
    Σε τι μας βολεύει ακριβώς; Εμείς τα παίρνουμε τα λεφτά; Αν υπάρχει τρόπος, ας μην πληρώνει κανείς τίποτα σχετικό με την θρησκεία... Δεν διαφωνώ σ' αυτό... Μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα... Επίσης να διευκρινίσω ότι θεωρώ ξέχωρο τον Θεό και τους παπάδες και θα σου πω γιατί... Γιατί όντως θεωρώ ότι υπάρχει ρητορική μίσους και το έχω δει... Μάλιστα έχω την ατυχία να γνωρίζω προσωπικά κάποιον "άνθρωπο του Θεού" που όμως δεν αγαπάει όλα του τα δημιουργήματα και το έχω καταλάβει από το ότι τον πειράζει να βλέπει αδέσποτα ζώα... Ε, συγνώμη αλλά εγώ αυτόν δεν το θεωρώ καλό άνθρωπο κι ακόμα και μητροπολίτης να γίνει την ίδια γνώμη θα έχω... Κλείνω λέγοντας ότι δεν με πειράζει καθόλου να εναντιώνεστε στην θρησκεία αλλά οι κακοί τρόποι με πειράζουν πάντα ανεξαρτήτως θέματος συζήτησης... Κι εδώ αναφέρομαι σε όσους βρίζουν αισχρά, χριστιανούς και μη... Πιο ξεκάθαρα δεν μπορώ να τα πω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #705
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    1,022
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    στην περίπτωση του θεματοθέτη εδώ πέρα αυτός είναι ο μόνος που λυσσάει να πείσει τα μέλη να μην πιστεύουν... Κανείς σ' αυτό το φόρουμ δεν προσπαθεί να προσηλυτίσει σε καμία θρησκεία... Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους... [/COLOR][/SIZE][/FONT]
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Εννοούσα ότι ο θεματοθέτης πιέζει όποιους πιστεύουν να σταματήσουν κι επειδή δεν το πετυχαίνει έχει λυσσάξει και βρίζει σαν λιμενεργάτης... [/COLOR][/SIZE][/FONT]
    Χαλάρωσε Λουκά.. όταν με βρίζουν θα βρίζω.. Δεν είμαι ο τύπος που θα γυρίσει το άλλο μάγουλο, αυτά τα αφήνω για τους χριστιανούς.
    Επιλεκτική ευαισθησία βλέπω.. Για την τύπισσα που μας έσυρε τα εξ αμάξης δεν είδα να σκανδαλίζεσαι, αντ' αυτού πήρες το μέρος της.
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Τέλος, η φθορά ξένης περιουσίας είναι παράνομη... Αυτά τα λίγα από 'μενα... [/COLOR][/SIZE][/FONT]
    Το άλλο τώρα από που προέκυψε το ότι πιέζω κ προσπαθώ να πείσω; δεν κατάλαβα;. Και επειδή είσαι η μόνη που πετάχτηκες απευθύνομαι σε σένα.. Έχει αναφερθεί σε κάποιο από τα θέματα το όνομα σου;.
    Μεγάλη ιδέα δεν έχεις για τον εαυτό σου; παρ το αλλιώς κ ταπεινώσου, άλλωστε έτσι σε θέλει ο καλός Θεούλης..
    Η υπερηφάνεια είναι μεγάλη αμαρτία κατά τον χριστιανισμό να ξέρεις. Θυμήσου άγγελος κατέπεσε από τον ουρανό και έγινε Εωσφόρος * μεγάλη η χάρη του*

Page 47 of 62 FirstFirst ... 37454647484957 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •