Σχέση από απόσταση. Κλείσαμε την απόσταση αλλά έχει κλειστεί στον εαυτό του - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 41 of 41
  1. #31
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Δεν ειμαι αποτομος, εσενα ετσι σου φαινεται επειδη εχεις θεμα με την αληθεια και την αποδοχη της.
    φιλε πιστευω τα χαστουκια κανεις δεν τα γλητωνει. αν εχεις να μεταδωσεις ενα ουσιαστικο μηνημα που θα καρφωθει στο μυαλο του αλλου και θα τον βοηθησει μπορεις να το κανεις και με καλο τροπο και με κακο. μπορεις να το γυροφερεις οσο θες η να το πεις στα ισια. απλα εχει να κανει μετα και με ποιον μηλας. εδω μηλας με μια κοπελα που θελει ενθαρυνση και νιωθει ε αδιεξοδο. ομως εχει αντιληψη των καταστασεων, φενεται απο την ανυσυχια της. το αποτομο θα πηγενε καλυτερα σε καποιον που δεν κατανωει ντιπ. και πρεπει να συνελθει αποτομα γτ αλλιος δεν γινεται.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,194
    Quote Originally Posted by belphegor22 View Post
    φιλε πιστευω τα χαστουκια κανεις δεν τα γλητωνει. αν εχεις να μεταδωσεις ενα ουσιαστικο μηνημα που θα καρφωθει στο μυαλο του αλλου και θα τον βοηθησει μπορεις να το κανεις και με καλο τροπο και με κακο. μπορεις να το γυροφερεις οσο θες η να το πεις στα ισια. απλα εχει να κανει μετα και με ποιον μηλας. εδω μηλας με μια κοπελα που θελει ενθαρυνση και νιωθει ε αδιεξοδο. ομως εχει αντιληψη των καταστασεων, φενεται απο την ανυσυχια της. το αποτομο θα πηγενε καλυτερα σε καποιον που δεν κατανωει ντιπ. και πρεπει να συνελθει αποτομα γτ αλλιος δεν γινεται.
    Η λακωνικοτητα δεν ειναι κακοτροπια.

  3. #33
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    37
    Καποιες φορές δεν μπορω να δω αντικειμενικά τις καταστάσεις και δεν μπορώ να καταλάβω πως επηρεάζουν τους άλλους γύρω μου, πχ τώρα αυτον που τα έχουμε. Ένα στοιχείο του ασπεργκερ ειναι να μην μπορείς να μπεις στη θέση του αλλου. Εγω διαγνωστηκα μεγάλη, οι δάσκαλοι στο δημοτικό δεν με ήθελαν και ελεγαν στους γονείς του "το παιδί σας δεν είναι στα καλά του να το πάτε σε κανένα γιατρό". Ήταν εφιάλτης, κάθε μέρα καλούσαν τους γονείς μου επειδή δεν συμμετείχα στην τάξη και κοίταζα τον τοίχο. Οι γονείς μου είναι παλιά γενιά που δεν ξέρουν από νευροαναπτυξιακες διαταραχές και δυστυχώς οι δάσκαλοι δεν τους εξήγησαν, απλά τους έλεγαν κάτι τέτοια. Τραγικό να μην ξέρουν δάσκαλοι για δεπυ, ασπεεγκερ, δυσλεξίες.. άρχισα να πλένω τα δόντια μου καθημερινά στα 17 και έχω κολίτιδα επειδή τρώω τα ίδια φαγητά συνέχεια. Δεν είχα κανένα να κατανοεί τα συμπτώματα μου, επίσης δυστυχώς στην Ελλάδα οι δωρεάν θεραπείες δίνονται μέχρι τα 18 και εγώ διαγνωστηκα στην ενηλικίωση. Μόνη μου έγινα σιγά σιγά αυτοεξηπηρετουμενη. Δεν ήταν κανένα άτομο υπερπροστατευτικο μαζί μου και εχω μάθει έτσι, όλα μόνη μου τα πέρασα, μπουλινγκ επί 3 χρονια, τον αγώνα να γίνω λειτουργική. Παλι καλά εδώ έχω κοινωνικούς λειτουργούς και ψυχολόγο. Δεν νομιζω να θέλω να πάρει την ευθύνη κάποιος για εμένα, εγώ από απεχθεια προς στον εαυτό μου σκέφτηκα "δεν θα βρεις κανένα, έχεις φάει άκυρο από την κοινωνία" και σκέφτηκα ότι δεν έχω ελπίδες να βρω σχέση, ενθουσιαστηκα πολυ με αυτόν και φοβήθηκα μήπως λόγω απόστασης δεν συνεχιστεί. Πολλές φορές όταν μπαίνω σε παρέες τα περισσότερα κορίτσια έχουν σχέση και με ρωτάνε αν έχω και εγώ. Πολλές φορές όταν βγαίνουμε κρατάω το φανάρι. Αισθάνομαι χάλια που δυσκολεύομαι τόσο πολύ να γνωρίσω άτομα να κάνω σχέσεις.

    Σήμερα βρεθήκαμε και παραγγείλαμε φαγητό, πλήρωσα εγώ γιατί τώρα που παίρνει επιδόματα δεν κάνει να βγαίνει οτι παραγγέλνει συνέχεια στον λογαριασμό του και του πήγα δώρο για τα γενέθλια του.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,194
    Να μην κοιτας τους αλλους, τις ζωες τους, τους γκομενους, τις περιουσιες κλπ. Να κοιτας τον εαυτο σου μονο, τις πραγματικες σου αναγκες. Οταν νιωσεις την αναγκη να προσφερεις σε καποιον κανε το, αλλα επειδη θελεις να προσφερεις, οχι για να αρεσεις.

  5. #35
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    37
    Για τον κόσμο δεν έχω κάτι να προσφέρω, είμαι η περίεργη πολύ ήσυχη αυτιστική για τους άλλους.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,194
    Μην βαζεις ταμπελα στον εαυτο σου, εισαι αυτη που εισαι. Εννοειται πως εχεις να προσφερεις, απλα δεν σου εχει ερθει ακομα.

  7. #37
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Μην βαζεις ταμπελα στον εαυτο σου, εισαι αυτη που εισαι. Εννοειται πως εχεις να προσφερεις, απλα δεν σου εχει ερθει ακομα.
    Δεν θα βρω κάτι, είμαι συνέχεια σπίτι, σε σχολές εφαγα μπουλινγκ. Επίσης γραφτηκα ισπανικά και ο δάσκαλος με αντιπαθησε επειδή δεν συμμετείχα στο μάθημα και σε μια κοπέλα που ήταν πολύ ομιλιτικη και μίλαγε με δυνατή φωνή πάντα της είπε ότι είμαι το αντίθετο της και εκείνη είπε ότι "δεν φταίω εγώ που άλλοι δεν ξέρουν πως να μιλάνε". Τρώω απόρριψη πολύ συχνά γιατί δεν μιλαω ή μιλάω σε λάθος στιγμές και δεν το έχω με την προφορική ομιλία. Οι άλλοι καταλαβαίνουν ότι είμαι διαφορετική.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,194
    Quote Originally Posted by Wrongplanet View Post
    Δεν θα βρω κάτι, είμαι συνέχεια σπίτι, σε σχολές εφαγα μπουλινγκ. Επίσης γραφτηκα ισπανικά και ο δάσκαλος με αντιπαθησε επειδή δεν συμμετείχα στο μάθημα και σε μια κοπέλα που ήταν πολύ ομιλιτικη και μίλαγε με δυνατή φωνή πάντα της είπε ότι είμαι το αντίθετο της και εκείνη είπε ότι "δεν φταίω εγώ που άλλοι δεν ξέρουν πως να μιλάνε". Τρώω απόρριψη πολύ συχνά γιατί δεν μιλαω ή μιλάω σε λάθος στιγμές και δεν το έχω με την προφορική ομιλία. Οι άλλοι καταλαβαίνουν ότι είμαι διαφορετική.
    Αυτα τελειωσαν, δεν πας σχολειο πια. Δεν μπορεις να αρεσεις στους παντες, αν αρεσες στους παντες θα επαιρνες 100 εκατομμυρια την ταινια στο Χολυγουντ. Οι πιο πολλοι εχουν φαει μπουλινγκ, δεν εισαι μονο εσυ. Σε κανα-δυο χρονια θα εχεις δασκαλο τεχνιτης νοημοσυνης για τα Ισπανικα που θα κανει ο,τι του λες. Αλλο προβλημα;

  9. #39
    Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    37
    Δεν μπορώ να γραφτώ κάνα χόμπι να γνωρίσω κόσμο, αυτό συνέβη πρόσφατα δεν ήταν στο σχολείο.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,843
    Quote Originally Posted by Wrongplanet View Post
    Μα δεν μπορώ να γνωρισω ποτέ κόσμο, έχω τις κοινωνικές δεξιότητες 2χρονου. Δεν έχω γνωρίσει κάποιον που να μπορούμε να κάνουμε μια κανονική σχεση.
    δοκιμασε να κοινωνικοποιηθεις εκει που βρισκεσαι τωρα, που μας ειπες οτι εχουν οργανωμενη βοηθεια για ατομα με τετοια θεματα.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,194
    Quote Originally Posted by Wrongplanet View Post
    Δεν μπορώ να γραφτώ κάνα χόμπι να γνωρίσω κόσμο, αυτό συνέβη πρόσφατα δεν ήταν στο σχολείο.
    Δεν σε κουραζει ο κοσμος; Θες να μας πεις τι ακριβως εγινε και σου επιθετικαν; Κανε χομπι το πως σκεφτονται οι αλλοι, ηδη γραφτηκες εδω.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Την ερωτεύτηκα, της αρέσω αλλά έχει σχέση
    By Aris83 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 236
    Last Post: 08-12-2019, 20:20
  2. Η σχέση ως προέκταση της εκτίμησης στον εαυτό μας
    By Kostas_14 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 22-11-2018, 22:57
  3. Ειμαι ερωτευμενος, αλλα εμαθα οτι αυτη εχει σχέση....
    By andreas_p in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 48
    Last Post: 19-10-2017, 00:58
  4. Σχεση απο αποσταση
    By mirmigi in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 23-05-2016, 15:13
  5. ''Σχεση'' απο αποσταση!!
    By Ιωαννα! in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 168
    Last Post: 21-09-2014, 13:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •