ΒΙΑΣΜΟΣ, ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 98
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135

    ΒΙΑΣΜΟΣ, ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!

    Διαβάστε με προσοχή τις παρακάτω δηλώσεις και σκεφτείτε ποιος μπορεί να τις έχει κάνει.

    «Δεν καταλαβαίνω γιατί ο βιαστής είναι πιο κακός άνθρωπος από την κοπέλα που βγάζει τα βυζιά της απόξω, φορά τη φούστα και φαίνεται η κιλότα της, προκαλεί. Εγώ νομίζω ότι τη βία τη ζητά η ίδια. Θέλει να τη βιάσουν. Δεν καταλαβαίνω γιατί η αστυνομία πιάνει τον άνθρωπο που τη βίασε και δεν βάζει αυτή την ίδια που τον προκαλεί; Αφού η φύση τον σπρώχνει να κάνει αυτό. Έχω άλλες απόψεις για τα πράγματα, πως να στο πω βρε παιδί μου. Δεν ξέρω, θα ήθελα κάθε φορά που γίνεται ένας βιασμός να δω γιατί γίνεται, ποιός έφταιξε από τους δυό, ποιός είναι αλήθεια πιο ζωντανός άνθρωπος - ο γέρο-ηλίθιος που κάθεται στο σπίτι του και δεν έχει κανένα ερωτισμό μέσα του, ή εκείνος που ρισκάροντας τη ζωή του την ίδια, την ελευθερία του, επιτίθεται σε ένα πλάσμα σεξουαλικό και θέλει να το φιλήσει, να το αγκαλιάσει, να το σφίξει; Μα, γιατί, ποιός είναι ο πιο καλός; Και πως η ζωή θα γινόταν πιο ενδιαφέρουσα, με εκείνους τους ανέραστους που δε συγκινούνται μπροστά στο φαινόμενο ή με εκείνους που το πάθος ξεχειλίζοντας τους κάνει να επιτεθούν; Και δεν είναι ωραίο πράγμα στο κάτω κάτω η επίθεση βρε παιδί μου, να καταλάβεις αυτό το πράγμα, αυτό που η φύση έπλασε προκλητικό, να το γευτείς, να το χαρείς; Είναι αναρχικές αυτές οι σκέψεις, το ξέρω, αλλά δεν είναι φυσικές;»

    Και τώρα πείτε μας τη γνώμη σας. Τι είδους άνθρωπος μπορεί να είναι αυτός που δηλώνει ότι

    α) όποια κοπέλα φοράει βαθύ ντεκολτέ ή κοντή φούστα επιθυμεί να τη βιάσουν ή/και της αξίζει να τη βιάσουν,

    β) αυτός που αποπειράται να βιάσει γυναίκες είναι απλά «ζωντανός άνθρωπος»

    γ) η φύση ωθεί τους άντρες να βιάζουν (άρα τι φταίνε οι βιαστές…)

    δ) με τους βιαστές η ζωή γίνεται «πιο ενδιαφέρουσα»

    ε) η (σεξουαλική στην περίπτωσή μας) επίθεση είναι «ωραίο πράγμα»!

    Τι λοιπόν μπορεί να είναι ένας άνθρωπος που κάνει ΔΗΜΟΣΙΑ τέτοιες δηλώσεις;

    1) Ένας βιαστής;

    2) Ένας που θα ήθελε να είναι βιαστής;

    3) Ένας δικηγόρος βιαστή/βιαστών;

    4) Ένας συγγενής βιαστή/βιαστών;

    5) Ένας ηλίθιος;

    6) Ένας καλλιτέχνης, πατέρας μιας κόρης;

    Αν η απάντησή σας είναι το Νο 6, συγχαρητήρια κερδίσατε! Είναι το Νο 6 (σε συνδυασμό με το 2, όπως ομολόγησε ο εν λόγω καλλιτέχνης σε ραδιοφωνική του συνέντευξη) και πρόκειται για τον εικαστικό Κώστα Τσόκλη, πατέρα της δημοσιογράφου Μάγιας Τσόκλη . Κι αν δεν το πιστεύετε γιατί κάπου ακούσατε ότι «η τέχνη εξημερώνει τα ήθη» και άλλα παρόμοια, δείτε το με τα μάτια σας κι ακούστε το με τ’ αυτιά σας:

    http://www.youtube.com/watch?v=J07aeJ0ot64

    Σε περίπτωση που σας ζητηθεί να κάνετε login στο YouTube για να δείτε το βίντεο, μπορείτε να παρακολουθήσετε αυτό που έχει και τη ραδιοφωνική συνέντευξη, όπου ο Τσόκλης μας λέει ότι θα ήθελε σε κάποιες περιπτώσεις να βιάσει γυναίκες:



    Το συγκεκριμένο βίντεο υπάρχει εδώ watch?v=k9KUJGD7uFg.

    Κατ’ αρχήν εκτιμούμε την ειλικρίνεια του κ. Τσόκλη, μια και πολλοί θα ήθελαν να βιάσουν, λίγοι όμως το ομολογούν δημόσια. Ασφαλώς το ότι κάποιος ομολογεί τέτοιου είδους επιθυμίες δεν τις κάνει να γίνονται θεμιτές… Θα μπορούσαμε να πούμε πολλά, αρκούμαστε όμως για την ώρα σε δυο ερωτήματα:

    * Αν έπεφτε θύμα βιασμού η κόρη του κ. Τσόκλη θα πρότεινε αυτός να φυλακίσουν εκείνη αντί για το βιαστή;

    * Θα έβρισκε το βιασμό της κόρης του «ωραίο πράγμα»;

    Παρακαλείται ο κ. Τσόκλης αν διαβάσει ποτέ αυτή τη δημοσίευση, να μας λύσει τις απορίες για να δούμε κι εμείς τι συμβαίνει στο μυαλό ενός καλλιτέχνη…
    I m a Good Person With Bad Attitude

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Τρανή απόδειξη ότι η τέχνη δεν εξημερώνει καθόλου τα ήθη...Κρίμα
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    100
    Τρανή απόδειξη οτί κάποιοι καλλιτέχνες το μήνυμα τροποποιήθηκε από την ομάδα διαχείρισης.

    Πλάκα θα έχει να πέσει ο ίδιος θύμα βιασμού να δούμε τι θα λέει μετά....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    το κλασικο ''αν σαρεσει το πισωκολητο βαλε πρωτα κατι στον κωλο σου να δεις αν ισχυει''
    I m a Good Person With Bad Attitude

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Broken, καλησπέρες..

    Δυστυχώς, μου βγάζει ότι το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο σε κανένα από τα δυο λινκ που μας άφησες.

    Πώς αλλιώς μπορώ να το βρω; Αναφέρεται πού έδωσε τη συνέντευξη αυτή ή πότε για να το ψάξω στο youtube ή να το γκουγκλάρω;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    I m a Good Person With Bad Attitude

  7. #7
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από την ομάδα διαχείρισης.
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    θελω πολυ να πω την σκοπια απ την οποια βλεπω ολο αυτο το περιστατικο, σαν ανθρωπος που το χει φιλοσοφησει και επειδη εχω την ταση να αναλυω καθε τι ''κακο'' θα την παραθεσω αμεσως

    εχω μιλησει με συγγραφεις εξωτερικου/εγκληματολογους και εχω τελειοποιησει σχεδον το αρθρο μου περι αυτων. οι σκεψεις που μου προκαλεσαν αρχικα οι δηλωσεις αυτες ηταν οτι απλα το συγκεκριμενο ατομο θελει να προβληθει και να αποκτησει δημοσιοτητα, γιατι οπως λενε ''καλητερα κακη δημοσιοτητα παρα καθολου δημοσιοτητα''

    εχω σκεφτει πως μπορει να σκεφτεται καθε ενας τετοιος φαλοκρατης και εχω σκεφτει καθαρα φευγοντας απο το σωμα του θυματος που ειμαι. περασα φασεις τυψεων και μετανοιας πιστευοντας οτι εκανα λαθος κατι εγω

    αποφασισα πως δεν μου αξιζε να μου φερθει καποιος οπως σε καποιον βιαστη μεσα σε μια φυλακη! ειμαι ελευθερη να μιλαω- να ντυνομαι- να συμπεριφερομαι οπως θελω και οχι το αντιθετο επειδη μονο και μονο ειμαι γυναικα! δεν υπαρχει συνεπεια του δικαιωματος αυτου! αυτοι που πρεπει να μαζεψουν κατι μεσα ειναι οι εν λογω κυριοι (για να μην πω να το κοψουνε) οι οποιοι ειναι αισχροι και μεγιστα μαλακες που εκφερουν τετοιες σκεψεις δημοσια και μαλιστα ειναι χειροτεροι κ απο τους βιαστες τους ιδιους!

    εχω προσπαθησει να ψυχολογισω λοιπον τον βιαστη μου, τους βιαστες. ισχυει σε πολλους πως πιστευουν την ωρα εκεινη πως ''τα θελει και θα τα παθει - το 8ελει και θα της το δωσω''

    δεν παυει να ειναι πραξη αρρωστημενου ανθρωπου που χρειαζεται βοηθεια. επειδη οπως και η κτηνοβασια , ο βιασμος ειναι ενα ειδος φετιχισμου και βιτσιου που εκτονωνεται με την σεξουαλικη πραξη εναντια στην θεληση καποιου αλλου και κορυφωνεται παραλληλα με την βια και την αντισταση του θυματος!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  9. #9
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Θενκς που πόσταρες το βίντεο εδώ.

    Δεν είναι ''αναρχικές'' αυτές οι απόψεις όπως νομίζει ο ίδιος, είναι ισοπεδωτικές. Λυπάμαι..
    Πώς είναι δυνατό να μπούνε στο ίδιο σακί ο έρωτας, το πάθος, με το να επιβάλλονται όλα αυτά από έναν άντρα σε μια γυναίκα με τη βία, με την ισχύ του έναντι της αδυναμίας να υπερασπιστεί η ίδια την ελευθερία της να ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ!

    Μπορεί η σεξουαλική επιθυμία να είναι στη φύση του άντρα (του ατόμου γενικά), μπορεί να μην μπορεί να ελέγχει αυτό που θα νιώσει, ΟΜΩΣ μπορεί να ελέγχει τις πράξεις του.

    Τι να πω.. λυπάμαι.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    [QUOTE=olgaki82;251122]δηλωμενος δολοφονος..αισχος να βιασουνε αυτον
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.

    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    ''τα θελει και θα τα παθει - το 8ελει και θα της το δωσω''
    επετρεψε μου να προσθεσω και κατι αλλο πανω σ'αυτο. εκτος απ'το "τα θελει και θα το παθει", ειναι οτι νιωθει πως κανει κατι normal. δλδ το βλεπει το θεμα, οτι τα θυληκα ειναι για να γαμιουνται, να τον τρωνε, να βιαζονται απο τα αρσενικα. και τα ζωα το ιδιο κανουν, δε πανε ολα τα θυληκα με αυτον που θελουν νομιζω. οποτε η αισθηση αυτης της πραξης στο μυαλο καποιου που τη κανει, δε μοιαζει απαιραιτητα παρανομη, αλλα φυσιολογικη (ασχετα αν απ'την κοινωνια ειναι κατακριτεα).

    τεσπα επειδη ειναι λεπτο το ζητημα, και σε αφορα και εσενα και σιγουρα σε επηρεαζει, δε θα ηθελα να γραψω περισσοτερα και να εκφρασω καποια αποψη...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    δεν ειμαστε ομως ζωα πιστευω πως ο ΘΕΟΣ γι αυτο μας ονομασε ανθρωπους. τωρα βεβαια μερικοι δεν εχουν εξελιχθει μαλλον αρκετα και πληρως απο το σταδιο των πιθηκων

    ναι ολα ειναι τεχνη με ενα οριο - το οποιο καταπατα ανθρωπινα δικαιωματα
    I m a Good Person With Bad Attitude

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Εχεις ακουσει για το ''απροσωπο προσωπο''?

    ειναι ευκολο για καποιον να κανει πραξη μια αρρωστημενη φαντασιωση του οταν ειναι ανθρωπος ενταγμενος στην κοινωνια και οχι παραδεχτα ανωμαλος! ειναι ευκολο ενας 50χρονος βιαστης παιδεραστης να αποστασιωποιει την ανθρωπινη και φιλεσπλαχνη υποσταση του και να γυρναει το βραδυ σπιτι του μετα απο ΄''ξεφαντωμα'' γεματος με παιχνιδια για την 11χρονη κορουλα του
    I m a Good Person With Bad Attitude

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Είναι σαν να αναιρεί την ικανότητα του άντρα να χρησιμοποιεί το μυαλό του και να σκέφτεται.
    Το να έχει ορμές ένας άντρας είναι φυσιολογικό. Το να θέλει να τις ικανοποιεί δια της βίας λειτουργώντας σαν ζώο δεν είναι φυσιολογικό, με την κοινή λογική πάντα και σε μια πολιτισμένη δημοκρατική κοινωνία. Τα αυτονόητα λέω βέβαια...
    Το ότι ο συγκεκριμένος είναι καλλιτέχνης, δεν μου λέει τίποτα. Σε αυτήν τη ζωή τα έχουμε "δει" όλα!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    δεν ειμαστε ομως ζωα πιστευω πως ο ΘΕΟΣ γι αυτο μας ονομασε ανθρωπους. τωρα βεβαια μερικοι δεν εχουν εξελιχθει μαλλον αρκετα και πληρως απο το σταδιο των πιθηκων

    ναι ολα ειναι τεχνη με ενα οριο - το οποιο καταπατα ανθρωπινα δικαιωματα
    στο αλλο θεμα ομως μιλησες για ζωωδη ενστικτα. δλδ οταν οι γυναικες το κανουν με τη θεληση τους ειναι οκ, οταν δε το κανουν δεν ειναι ? γιατι και για τους αντρες να μη μετραει το ιδιο ? δε θελω να παρω τη θεση κανενος, απλα σου δειχνω τις διαφορες συμφωνα με αυτα που εγραψες...

    επισης αυτο για τα ανθρωπινα δικαιωματα εμενα δε μου λεει κατι, γιατι δε σεβομαι καθολου τους ανθρωπους! προτιμω τα της ελευθεριας γενικοτερα. οπως πχ δε μπορεις να σκοτωσεις ενα κουταβακι γιατι το λυπασαι και δε σου εκανε τπτ, ετσι δε μπορεις να σκοτωσεις καποιον απροστατευτο στο ονομα της τεχνης (εκτος αν μπλεκουν αλλα μεσα, πχ εκδικηση). αν θελει ο ιδιος να σκοτωθει on camera βεβαια ειναι αλλο θεμα (τα γνωστα snuff αν εχεις ψαχτει).

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ένα πολύ ωραίο site για τα προβλήματα μας
    By akisp in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-03-2011, 19:01
  2. Replies: 4
    Last Post: 08-01-2011, 20:46
  3. ΕΛΠΙΔΑ:ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ Η' ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΥΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΤΕΛΙΚΑ???
    By Asterix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-03-2010, 17:57
  4. ενα πολυ ωραιο βιβλιο
    By Lef in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 0
    Last Post: 09-03-2010, 19:17
  5. ύπουλο πράγμα...
    By joana in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 30-05-2008, 12:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •