Φιλιες..Πολυσυζητημενο αλλα θα ηθελα πολυ τη γνωμη σας..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    15

    Φιλιες..Πολυσυζητημενο αλλα θα ηθελα πολυ τη γνωμη σας..

    Καλησπερα σε ολουσ!εχω διαβασει στο φορουμ απειρες συζητησεις για αυτο το θεμα και θα ηθελα να μοιραστω το προβλημα μου και να ακουσω και καποιες συμβουλες. ειμαι 22 χρονων και ολα αυτα τα χρονια δυστυχως δεν εχω καταφερει να στεριωσω σε παρεα.. το παραδοξο βεβαια ειναι οτι οταν λεω παρεα εννοω με αλλες κοπελες..φιλους αγορια εχω καποιους πολυ καλους-φιλους και τιποτα παραπανω- με τους οποιους ειμαι πολλα χρονια και δεν εχει συμβει καμια παρεξηγηση μαζι τους.. το θεμα ειναι οτι εχω αναγκη και απο φιλες γιατι μια παρεα αγοριων σιγουρα δεν μπορει να ειναι η ιδια με μια γυναικεια..απο το δημοτικο θυμαμαι τον εαυτο μου να εχω για ενα διαστημα φιλες και ξαφνικα να τις χανω. κατα το γυμνασιο μου ετυχαν 3 περιστατικα που σταματησα να κανω παρεα με 3 διαφορετικες κοπελες γιατι ετυχε να αρεσω στα αγορια που τους αρεσαν..παρα το γεγονοσ ομως οτι δεν εβαλα ποτε καποιο αγορι πανω απτις φιλες μου κατεληξα στο να τις χασω.ξανα στο λυκειο συνεβη αλλη μια φορα το ιδιο με αλλη κοπελα..στο πρωτο ετος κλασσικα οπως καθε πρωτοετης γνωρισα πολλες κοπελες και κατα καιρους ολα αυτα τα χρονια εχω φιλες που στη συνεχεια τις χανω. και το αστειο ειναι οτι τις χανω χωρις καποια κουβεντα ή τσακωμο. οπως εγινε και προσφατα, γεγονοσ που με εχει επηρεασει απιστευτα. γνωρισα 3 κοπελες που ηταν ηδη φιλες μεταξυ τους και μπηκα στην παρεα τους. τα πηγαιναμε καλα αρκετα, αν και γενικα το παραπονο μου ηταν οτι δεν ενιωθα ισαξια στην παρεα. δηλαδη αν προτεινα κατι γενικα το σνομπαραν ή κανονιζαν κατι και μου το ανακοινωναν χωρις να με ρωτησουν. στην αρχη σκεφτομουν οτι προφανως δεν εχουν ακομα πολυ αερα μαζι μου, δεν με ξερουν και δεν εκανα κανενα παραπονο. το καλοκαιρι προς μεγαλη μου εκπληξη μου προτειναν να παμε διακοπες.ειπα ναι, μου αρεσε παρα πολυ σαν ιδεα, αλλα εκει το προβλημα μεγαλωσε. δεν μου εδιναν σημασια καμια, σαν να μην υπηρχα..και το αποκορυφωμα ηταν το τελευταιο βραδυ. μετα απο πολυωρη εξοδο σε κλαμπ, ειχε παει 7 το πρωι, αρχισα να μην νιωθω καλα(δεν ειχαμε φαει τπτ ολο το βραδυ + τα ποτα)οποτε τους ζητησα να φυγουμε..το συζητησαν λιγο και εβγαλε η μια κοπελα τα κλειδια απο την τσαντα της και μου ειπε "θελουμε να κατσουμε κι αλλο, γυρνα μονη σου". εφυγα λοιπον, και στο δρομο λιποθυμησα, και οταν ξαναβρηκα τις αισθησεις μου ημουν μεσα σε μια καφετερια. γυρισα στο ξενοδοχειο να κοιμηθω και μια ωρα μετα γυρισαν και οι αλλες κοπελες, οι οποιες μου εκαναν και παραπονα γιατι δεν τους ανοιξα αμεσως. ευτυχως την επομενη μερα φυγαμε, αλλα μετα απο τοτε δεν ξαναμιλησαμε. παραδεχομαι οτι ναι βλεπω τελειως εγωιστικα το θεμα που με παρατησαν γιατι θαμπορουσα να εχω παθει οτιδηποτε οποτε αποφασισα να μην τους τηλεφωνησω εγω. βεβαια ουτε αυτες τηλεφωνησαν ολο το καλοκαιρι. και αναρωτιεμαι τι μπορει να εκανα και γιατι με εχει επηρεασει τοσο. πιανω τον εαυτο μου να σκεφτομαι συνεχεια οτι ειμαι τοσο μονη μου, και οτι πριν ημουν τοσο καλα, ενω στην ουσια δεν ημουν γιατι δεν μετρουσα πουθενα..ωρες ωρες βαζω ακομα και τα κλαματα. τι μου συμβαινει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου Ναυσικα. Δε γνωριζω οταν γραφεις τη λεξη φιλος τι ακριβως εννοεις, διοτι αλλωστε ειναι μια λεξη ομπρελα που περιλαμβανει ενα ευρυτατο φασμα διαπροσωπικων σχεσεων. Οσο για τις συμμαθητριες που πηγατε μαζι διακοπες, βρισκω πολυ λογικη τη συμπεριφορα τους, εφοσον απο πριν δεν ηταν μια σχεση πραγματικης φιλιας, οπως αλλωστε δεν ηταν και στη σχολικη σου ζωη. Θα σου προτεινα να μην ψαχνεις για πραγματικους φιλους, αλλα για ατομα να κανεις παρεα και σταδιακα κινεισαι αναλογως. Μαλλον εκει εχεις το προβλημα, βαπτιζεις φιλια μια σχεση χωρις να εχει δοκιμαστει στο αμονι του χρονου και της αναπαντεχης ωσμωσης της χημειας των χαρακτηρων....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    15
    λεγοντας φιλος, ναι εννοω κατι ευρυτερο..εννοω καποιον που θα μπορεις να συζητησεις, να εμπιστευτεις, και να μοιραστεις πραγματα..οχι μονο να βγεις μαζι του. απο παρεες(ατομα δηλαδη να βγαινω μαζι τους) και επιφανειακες σχεσεις ποτε μα ποτε δεν ξεμεινα..απλα ισως αυτο που ψαχνω ανηκει στη σφαιρα της φαντασιας.. δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τωρα σε καταλαβα τι εννοεις.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    15
    αχαα..καιιιι?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    να μαι και εγω... τα αγορια γιατι τα σνομπαρεις βασικα? αφου αρεσεις και ολας?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    15
    καθε αλλο..δεν σνομπαρω τα αγορια..οπως εγραψα και πανω εχω πολυ καλους φιλους..οντως, και περναω πολυ καλα μαζι τους..το θεμα ειναι οτι εχω αναγκη και φιλιες με κοπελες. καποιες φορες χρειαζονται. οσο καλος φιλος και να ειναι καποιο αγορι προφανως υπαρχουν πραγματα που δεν θα συζητησεις μαζι του. και δεν συζηταω οτι εαν αρεσω σε καποιον τοτε αυτοματα σταματαει να ειναι φιλος γιατι το θεμα παει αλλου..απλα θεωρω αδικο ή λαθος απο την πλευρα μου να μην μπορω να κανω καλες φιλες, ενω ξερω κοπελες που ειναι φιλες χρονια και εξωτερικα τουλαχιστον φαινονται να τα πηγαινουν τελεια..και προσπαθω κααθε φορα να καταλαβω τι λαθος κανω εγω, γιατι πλεον εχω παρει αποφαση οτι το προβλημα το εχω εγω, αλλα δεν μπορω να βρω τι κανω.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    χμμμ κατι πιανω σαρεσει να εχεις 2 εαυτους εναν για αγορια κ ενας για κοριτσια?

  9. #9
    Αλέξανδρε αν κ δεν έχω πολλές μέρες εδώ κάτι μου λέει ότι είσαι η μασκότ του φόρουμ.. :p

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    ειναι πολυ δυσκολες οι φιλιες σημερα.μη νομιζεις πως εισαι η μοναδικη.το γεγονος οτι ξεκοψες μετα τις διακοπες απο αυτες τις κοπελες εμενα μου δειχνει οτι δε θες να χαραμιζεσαι με ατομα που δε σε καταλαβαινουν.ενιωσες οτι δε καταλαβαν τη κατασταση σου και αποφασισες να απομακρυνθεις οταν επεστρεψες.ισως κ εκεινες να αισθανθηκαν αβολα με οτι συνεβει και γιαυτο να μην επικοινωνησαν.αλλα γενικα ειναι δυσκολο να μπεις σε μια παρεα και να σε αποδεχτουν γτ παντα παιζει και το ΄΄κουτσομπολιο΄΄στη μεση.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    15
    εγω εχω λιγες ωρες και μολις καταλαβα το ιδιο!!οχι αλεξανδρε δεν εννοω αυτο!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    15
    βικυ βασικα συμφωνω πολυ με αυτο που λες..αυτες τις κοπελες τις θαυμαζα 3 χρονια, θεωρουα την παρεα τους ιδανικη..γιαυτο οταν ειδα οτι ξεκιναμε να κανουμε παρεα χαρηκα παρα πολυ..απο μεσα ομως καταλαβα οτι τιποτα δεν ειναι οπως φαινεται, αφου η καθεμια χωριστα μου εθαβε τις αλλες..επειδη ημουν καινουρια λεω ας κρατησω μια ουδετερη σταση, δεν ειχα και λογο να κατσω να σχολιαζω οσα μου λεγανε..δηλαδη πιστευω οτι τους φερθηκα αψογα..επισης αν αισθανεσαι αβολα για κατι που νομιζεις οτι εκανες συνηθως το λες για να σου φυγει και το αγχος.. νομιζω ομως οτι εδω επειδη και το γεγονος οτι λιποθυμησα δεν τους το ειπα ποτε μαλλον ειχαν και καποιο προβλημα με μενα..

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by sugar kane View Post
    Αλέξανδρε αν κ δεν έχω πολλές μέρες εδώ κάτι μου λέει ότι είσαι η μασκότ του φόρουμ.. :p
    μου ειχε τυχει και αλλη φορα αυτο οταν πηγενα και εβλεπα εβλεπα μια φιλη μου που δουλευε σε ενα γυμναστηριο και μου ελεγαν ολοι γεια σου προεδρε χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    15
    χαχαχαχ!!σε παρακαλω σταματα!!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    να σου πω κ η κοπελα μου τα ιδια μου ελεγε οτι δε τη θελουν πουθενα μου ελεγε οτι μια μερα τη παρατησαν εξω απο ενα κλαμπ κ αυτη κραταγε απ εξω φαναρι τωρα αυτο συμπτωματικα το κανει κ η κοπελα μου τα καλοκαιρια να κανει διαιτες και της λεω αμαν ρε τυρανε ψωμολυσαξες.. ενταξει δεν ειναι αναγκη να φτανεις σε αυτο το σημειο να πεφτεις κατω επιδη δεν εφαγες μπορεις να φας κατι ελαφρυ αν κανεις διαιτα ενα φρουτο πχ γιατι η πολυ διαιτα πειραζει και τα νευρα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Θα ήθελα πολύ την γνώμη σας
    By Georgia2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 24-01-2013, 16:34
  2. Θα ηθελα την γνωμη σας
    By Ναβουχοδονόσωρ in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 13-11-2012, 08:31
  3. Replies: 13
    Last Post: 05-09-2011, 14:08
  4. θα ηθελα τη γνωμη σας..
    By Νικολέτα.ΠΑ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 04-11-2010, 23:58
  5. Θα ήθελα την γνώμη σας
    By dj_grenada in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 78
    Last Post: 16-10-2010, 16:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •