Θέλω να βρω την χαμένη μου νιότη... είπε
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    5

    Θέλω να βρω την χαμένη μου νιότη... είπε

    ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ - ΑΛΚΟΟΛ - ΟΥΣΙΕΣ - ΥΠΟΤΡΟΠΗ

    Γεια σας,
    είμαι ένας άνθρωπος που συνειδητοποίησα την δυναμική της Διπολικής Διαταραχής την τελευταία 10ετία με όλα όσα αυτή έφερε ή πήρε στην/από την ζωή μου. Την έζησα και την ζω μαζί με 3 αγαπημένα μου πρόσωπα, ένα εκ των οποίων, ευτυχώς για εκείνο, έχει βρει μία ισορροπία τώρα πια. Αρχικά παρουσιάστηκε στην ζωή μου ως ποίηση και μυθιστόρημα, έπειτα έγινε μουσική και ακολούθως κληρονομιά... Με τα δύο άτομα έζησα τον έρωτα ενώ το 3ο άτομο είναι πρώτος μου ξάδερφος. Ήθελα να θέσω μία βάση ως προς τις προλαμβάνουσες μου σε σχέση με τα διπολικά άτομα, αλλά δεν θα σταθώ στο πως εγώ το βιώνω (ίσως σε κάποιο άλλο ποστ).
    Η ερωτική σχέση που είχα με τον καλοσυνάτο μου γίγαντα μετρά 7 προς 8 χρόνια, ενώ τον τελευταίο χρόνο δεν είμαστε μαζί. Σε ένα επισόδειο μανίας έφυγε από το σπίτι μας και την σχέση μας αναζητώντας την χαμένη του νιότη όπως μου είχε πει τότε. Και τότε τον αγαπούσα, τώρα περισσότερο. Δυστυχώς σήμερα παλεύει και πάλι με υπομανία, μετά από ένα ισοπεδωτικό διάστημα κατάθλιψης, όπου αποπειράθηκε να θέσει τέρμα στην ζωή του. Η εξάρτηση του από το αλκοόλ είναι δεδομένη. Οι καταχρήσεις είναι στην καθημερινότητα του. Είναι οργισμένος και υπερκαταναλωτικός. Με την αγωγή ενδέχεται να υπάρχει ασυνέπεια. Ξέρω πως τώρα δεν ακούει κανέναν και δεν μπορεί να συγκεντρωθεί σε προτροπές ή συμβουλές. Όσες φορές προσπάθησε να ακολουθήσει κάποια διαδικασία θεραπείας (πέρα από φαρμακευτική) έχει τόση θλίψη και οργή μέσα του που αυτό που έγινε στην τελική ήταν σαν κάποιος να του ξύνει τις πληγές χωρίς να μπορεί να του τις επουλώσει. Έχω στρέψει όλη μου την προσοχή στο αλκοόλ επειδή πιστεύω ακράδαντα ότι ο αλκοολισμός είναι η αιτία που δεν μπορεί να προχωρήσει. Είναι δέσμιος σ αυτή την εξάρτηση και δεν μπορεί να διαχειριστεί την διαταραχή του, ούτε να δουλέψει για να έχει μία καλή καθημερινότητα.
    Η σχέση μας χαρακτηρίζεται από συνεξάρτηση (πρόσφατα πληροφορήθηκα για τον όρο) και θέλω και έχω την ανάγκη να τον βοηθήσω. Όχι γιατί την είδα σωτήρας αλλά επειδη τον αγαπάω.
    Περιμένω μέρα την μέρα και μετράω τον χρόνο για να περάσει αυτό το επισόδειο. Προσεύχομαι να μην τεθεί θέμα για την σωματική του ακεραιότητα και για να μην πληγώσει άλλους άθελα του.
    Έχει αντιμετωπίσει κανείς τον αλκοολισμό με θεραπεία σε συνδυασμό με την Διπολική Διαταραχή και με δεδομένη την πλήρη άρνηση του ατόμου να συνεργαστεί;

    Η όποια κατάθεση της δικής σας εμπειρίας θα είναι πολύτιμη.
    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    5
    Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε... βγήκε εισαγγελική και η νοσηλεία κρίθηκε απαραίτητη.

    Εκεί που πιστέψαμε ότι η υπομανία έκανε τον κύκλο της, εκεί που τον άκουσα ήρεμο και πίστεψα σε ένα μικρό επίτευγμα των τόσων ημερών προσπάθειας της γιατρού και των δικών μας ενεργειών, όλα γκρεμίστηκαν τις επόμενες δύο μέρες που η κατάσταση ξέφυγε εντελώς. Έκδηλες οι τάσεις φυγής που έθεταν σε κίνδυνο την σωματική του ακεραιότητα. Βυθισμένος σε μπουκάλια ουίσκυ και σε ασύνδετες σκέψεις... το άκριτο και ασυγκράτητο παραμιλητό...

    Εκείνες τις μέρες που βρήκε την δύναμη να συντονίσει λίγο τις σκέψεις του μου είπε ότι κουράστηκε κι ότι σε έναν ακαθόριστο χρόνο και τόπο γυρίσαμε τον κόσμο και ήταν υπέροχο αυτό το ταξίδι... γέλασε και κατέβασε και πάλι ρολά.

    Σήμερα μου χάραξαν την καρδιά με λεπίδες...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Kαλή δύναμη σου εύχομαι. Δεν έχω δει πολλούς με διπολική να γράφουν στο φόρουμ. Προσωπικά έχω σχιζοφρένεια οπότε δεν γνωρίζω πολλά για διπολική αλλά μπορώ να νιώσω τον πόνο,την απόγνωση και την δυστυχία που φέρνει μια τέτοια πάθηση όπως οι περισσότερες ψυχικές παθήσεις.
    Εύχομαι να ξανασταθεί γρήγορα στα πόδια του και αν γίνετε κ το θέλετε να είστε κ πάλι μαζί!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Δεν ξέρω τι να σου πω πέρα από τα κλασσικά ότι πρέπει να πάρει φάρμακα αλλά εγώ θέλω να μάθω
    γιατί αγάπηθηκατε και πως ήτανε θέλω να ξέρω πως μας βλέπετε όλους εγώ έχω ψύχωση
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    "Πολύ συχνά παρατηρείται κατάχρηση αλκοόλ και άλλων ουσιών σε μια προσπάθεια του ατόμου για «αυτοΐαση» των συμπτωμάτων. Όταν συνυπάρχει με τη διπολική διαταραχή πρόβλημα κατάχρησης αλκοόλ ή άλλων ουσιών, η αντιμετώπισή του θα πρέπει να συμπεριλαμβάνεται στο γενικότερο θεραπευτικό σχεδιασμό. Πολλές φορές όμως και η κατάχρηση ουσιών μπορεί να επιφέρει μια συναισθηματική διαταραχή ή να επιδεινώσει την ήδη υπάρχουσα. Έτσι, δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος ανάμεσα στην κατάχρηση ουσιών και στην διπολική διαταραχή. Η απεξάρτηση από τις ουσίες είναι ένας παράπλευρος αλλά πολύ σημαντικός στόχος της όλης θεραπευτικής παρέμβασης."

    Πρεπει να ακολουθησει τις οδηγιες του γιατρου του και του νοσοκομειου.τα φαρμακα πρεπει να τα παιρνει οπωςδηποτε χωρις να παραλειπει δοσεις γιατι υτροπιαζεις ετσι.την εχω πατησει κι εγω με αυτον τον τροπο.υπαρχει καποιος που μπορει να του δινει τα φαρμακα του τακτικα μεσα στη μερα?χαπια και αλκοολ επικινδυνος συνδυασμος παντως..πινει συστηματικα ή οταν δεν ειναι καλα λογω της διπολικης?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    5
    Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για τα μηνύματα. Η αλήθεια είναι ότι αν και είχαν προηγηθεί κι άλλες νοσηλείες εγώ πρώτη φορά στα χρόνια που γνωριζόμαστε το περνάω. Μου είχε μιλήσει γι αυτά ως εμπειρίες και μόνο. Στην σκέψη ότι είναι μόνος του τώρα και δεν δέχεται κανένα, παραλύω. Η ερωτική μας σχέση τελειωσε πριν από έναν χρόνο και δυστυχώς βρισκόμαστε πλέον να ζούμε σε διφορετικές πόλεις που τις χωρίζει μεγάλη απόσταση. Παρόλα αυτά είχαμε καθημερινή επικοινωνία και μπορούσα να έχω άποψη ως προς την εξέλιξη της υγείας του. Δυστυχώς το ποτό είναι στην καθημερινότητα του και έχει εξάρτηση από αυτό. Όντως συχνά αναφέρει ότι το βλέπει και πιθανολογώ ότι το αισθάνεται ως φάρμακο. Το ποτό έχει καταστρέψει την σχέση μας και την δημιουργικότητα του. Όσο ήμασταν μαζί εγώ του έδινα τα φάρμακα κάθε μέρα. Μετά του συμπαραστέκονταν οι γονείς του οι οποίοι πλέον είναι εξαντλημένοι και δεν θέλει να τους δει καθόλου μετά την εισαγγελική, σε σημείο που απειλείται και η σωματική τους ακεραιότητα. Μας είπαν ότι πρέπει να ηρεμίσει και θα ήταν καλό γι αυτές τις μέρες να μην δέχεται επισκέψεις. Εγώ όσο τον σκέφτομαι εκεί μου δένεται κόμπος το στομάχι... δεν μπορώ να το δεχτώ. Η υποτροπή ξεκίνησε όταν αποφάσισε να κάνει μία δοκιμή να κόψει το αλκοόλ. Κατά την διάρκεια αυτής της δοκιμής ένιωσε την ανάγκη μετά από προτροπές κάποιας φίλης του γιατρού να μειώσει την αγωγή του για δδ. Τα τζεον☆☆ν έγιναν 1 και ωστόσο το αλκοόλ δεν διακόπηκε. Από εκεί κι έπειτα άρχισαν οι πρώτες ενδείξεις ότι χάναμε το παιχνίδι. Μετά από πολλή συζήτηση και ανάλυση τα τζεον☆☆ν έγιναν 2 αλλά ταυτόχρονα αυξήθηκε και το αλκοόλ... έπειτα κόπηκε το λαμικ☆☆λ... η απορύθμιση ήταν εμφανής μετά από λίγο καιρό. Άρχισαν οι τάσεις φυγής, η περιαυτολογία, κάποιες εγωκεντρικές ναρκισσιστικές τάσεις και έντονη σεξουαλική επιθυμία και φυσικά όχι μαζί μου. Δεν φταις εσύ αγάπη μου αλλά τα απωθημένα της νιότης μου... και με συνοπτικές διαδικασίες ετοιμάστηκε μία βαλίτσα και έφυγε... το τι λεφτά έγιναν στάχτη και σκόνη δεν υπολογίζονται... θα αρκούσαν να πάρουμε αμάξι και να γυρίσουμε την Ευρώπη...
    Μετά από αυτό σαν πληγωμένο πουλί γύρισε στους δικούς του όπου και πέρασε μία άγρια περίοδο κατάθλιψης που μας άφησε όλους στεγνούς από δάκρυα. Αποκορύφωμα αυτής η απόπειρα αυτοκτονίας που στέφθηκε και ευχαριστώ το σύμπαν γι αυτό με ανεπιτυχία... 2 μήνες σχεδόν σε κομματώδη κατάσταση που παρακαλούσαμε θεούς αγίους φύση σύμπαν να μας βοηθήσουν να μην τον χάσουμε... τραγική ειρωνεία σε όλα αυτά οι σκέψεις μου ότι μόνο σε κόμμα θα μπορούσε το σώμα του να απεξαρτηθεί κι ότι όλα γινόντουσαν για καλό... Δυστυχώς και πάλι, το σώμα καθάρισε το μυαλό όμως όχι... και όταν πια συνήλθε ήταν θέμα λίγων ημερών να ξαναρχίσει με το αλκοόλ... ακολούθησε υπομανία και μανία όπου μιλήσαμε για ταχείας εναλλαγής επισόδεια...
    Η κατάληξη αυτής της χρονιάς είναι η νοσηλεία μετά απο 8 χρόνια.
    Νιώθω ότι υπάρχει και κάποια μερική ιατρική ευθύνη η οποία εντοπίζεται στην αδυναμία ή απειρία να χειριστούν την κατάσταση. Δεν καταφέραμε να βρούμε γιατρούς που να εμπνέουν εμπράκτως σιγουριά και εμπιστοσύνη. Άλλοι μας είδαν ως χρήμα ρευστό κι άλλοι ως μπαλάκια από τον έναν ειδικό στον άλλο χωρίς συνοχή...
    Όποια βοήθεια είναι πολύτιμη είτε ως συμβουλή είτε ως προτροπή/παρότρυνση. Καθώς γνωρίζω ότι απαγορεύονται οι συστάσεις αν υπάρχει άλλος τροπος ενηνερώστε με.
    Ευχαριστώ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Εντάξει κούκλα ο δικός σου είναι γίγαντας είμαστε κι εμείς αλλά δεν κάνουμε έτσι κοίτα να δεις τα φάρμακα είναι απαραίτητα εγώ ας πούμε το δέχτηκα γιατί έπρεπε να δουλέψω αλλά οι μπύρες βοηθάνε όποτε λίγο τον καταλαβαίνω άμα έχει λεφτά όμως έχει δίκιο είναι αδικία να έχεις λεφτά και να έχεις πρόβλημα απλά πρέπει να καταλάβει κάποτε ότι τα φάρμακα είναι απαραίτητα να τα παίρνει μόνος του ότι άμα δεν είχε να φάει θα το ρουφούσε το αυγό του και θα τα παίρνε και θα δούλευε και επιπλέον πρέπει να καταλάβει ότι το μυαλό του είναι προβληματικό και να μην δίνει σημασία όπως κάνουμε κι εμείς για επιβίωση από την μια τον καταλαβαίνω είναι δύσκολο όλο αυτό με τα φάρμακα αν θέλει βελτίωση υγιεινή διατροφή γυμναστική κανένα συμπληρώματακι που και που και θα είναι καλά και καμιά μπύρα που και που κοινώς πρέπει να αλλάξει τρόπο ζωής αυτά λέω εγώ και είναι εγγυημένα βοηθάνε δηλαδή τα κάνω εγώ δέκα χρόνια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Να σε ρωτήσω κατι, εφόσον δεν μπορεί να εργαστεί λογω της κατάστασής του, απο που έχει χρήματα; Πάντως οσο για το κομμάτι της σχέσης πιστεύω οτι μπορεί να γίνει κατι, προέχει πώς θα πάει βέβαια απο δω και περα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    5
    Αισθάνομαι ότι κάποιοι από εσάς δεν γνωρίζεται γοα την διπολική διαταραχή από κάποιες ερωτήσεις που διαβάζω. Η άκριτη σπατάλη χρημάτων είναι σύμπτωμα συνήθως σε φάση μανίας. Φυσικά και δούλευε κατά περιόδους και φυσικά και κατάφερνε να έχει και καλές θέσεις. Πρόκειται για έναν πανέξυπνο άνθρωπο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Γνωρίζουμε τα πάντα για την διπολική και για τις ψύχωσησ και για το άγχος μην κοιτάς που τα λέμε απλά ξέρουμε ότι άμα πάρει τα φάρμακα του θα γίνει καλά ξέρουμε πόσο δύσκολο είναι αυτό ξέρουμε τα πάντα μην ανησυχείς ως προς αυτό
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,645
    Quote Originally Posted by Nefelim View Post
    Γεια σας,
    είμαι ένας άνθρωπος που συνειδητοποίησα την δυναμική της Διπολικής Διαταραχής την τελευταία 10ετία με όλα όσα αυτή έφερε ή πήρε στην/από την ζωή μου. Την έζησα και την ζω μαζί με 3 αγαπημένα μου πρόσωπα, ένα εκ των οποίων, ευτυχώς για εκείνο, έχει βρει μία ισορροπία τώρα πια. ...Με τα δύο άτομα έζησα τον έρωτα ενώ το 3ο άτομο είναι πρώτος μου ξάδερφος.
    πως ετυχε να ασχοληθεις ερωτικα κατ επαναληψη με πασχοντες?
    ηταν συμπτωση?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    5
    Εντελώς συμπτωματικά και χωρίς να το γνωρίζω στην αρχή. Με το πρώτο άτομο ήμασταν γνωστοί/φίλοι από το σχολείο και ήταν ένας μετεφηβικός έρωτας ο οποίος όμως ήταν πλατωνικός για αρκετά χρόνια. Αιτία ήταν ο λόγος καο η συγγραφική του ικανότητα αφού είχαμε κοινά διαβάσματα και αγαπημένους συγγραφείς. Το ανακάλυψα από τον τρόπο που έγραφε και ουσιαστικά το παραδέχτηκε μέσω μιας παραδοχής για έναν διπολικό συγγραφέα. Μέχρι τότε δεν γνώριζα τπτ. Έπειτα από χρόνια συνάντησα τον μεγάλο μου έρωτα τον συντροφο μου για 8 χρόνια. Δεν γνώριζα για τξν διπολική διαταραχή. Γνωριστήκαμε μέσω ενός μουσικού σταθμού. Έπειτα από λίγο καιρό γνωριμόας όταν άρχισε να μου μιλά για την ζωή του αναφέρθηκε στην δδ και στις μέχρι τότε εμπειρίες του. Μαθαίνοντας για την διπολική διαταραχή μπόρεσα να την αναγνωρίσω έπειτα και ως περιστατικό σε ένα άτομο στην οικογένεια μου όπου και ευτυχώς για εκείνο δέχτηκε την κατάλληλη καθοδήγηση για βοήθεια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,645
    καταλαβα, νεφελιμ.
    κουραγιο για την απωλεια σου. περνωντας ο χρονος ,ευχομαι να νοιωσεις καλυτερα.
    ο φιλος σου εχει τοσα θεματα, με την ασθενεια και τον αλκοολισμο, που αν δεν λυθουν, δεν ξερω πως θα μπορουσες να περιμενεις ισορροπημενες η συνεπεις προσωπικες σχεσεις μαζι του. περαστικα του.

Similar Threads

  1. Τι ειπε ο Πατερ Παϊσιος για σχιζοφρενεις
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 94
    Last Post: 28-09-2014, 15:37
  2. μου ειπε πως ηταν παντρεμενος!
    By eva-sunstar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 28-01-2011, 20:08
  3. Μιλουσαμε για διαζυγιο,ειπε πωσ αν φυγω απο την Αθηνα θα παει δικαστικα...
    By Adzik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 20-01-2011, 00:03
  4. σχολιαστε αυτο που ειπε ο χριστος
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 23-11-2010, 17:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •