Ιδιότρροπος ή τοξικός τύπος?? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 59
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,656
    Quote Originally Posted by Αναζητηση View Post
    Μα φυσικά ΕΓΩ ΑΠΟΦΑΣΙΖΩ.... Τι σόι κούνημα δαχτύλου και σλόγκαν φθοροποιό είναι αυτό;;
    Με το να γίνονται ανταλλαγή απόψεων και ανοιχτές αυζητήσεις, όλοι μας βγαίνουμε κερδισμένοι.
    Κόβουμε και το βήχα σ΄αυτούς που μας προκαλούν ζημιά ανενόχλητοι.
    Quote Originally Posted by Αναζητηση View Post
    Αν και δείχνω πια κατανόηση στον εαυτό μου, δεν συγχωρώ την αφέλειά μου να εμπιστευτώ ή να
    παρασυρθώ από γνώμες τρίτων. Οσο και να είχα δυσκολίες στη ζωή μου τότε.

    Τόσο ο τωρινός μου θεραπευτής, όσο και κάποιο πολύ σημαντικό άτομο για μένα, μου είχαν ζητήσει να μη μιλώ σε κανέναν για τη σχέση μας. Εστω κι αν η μια ήταν τελείως διαφορετική από την άλλη.

    Κανείς από τους νέους φίλους δεν ήταν μπροστά, όταν η μητέρα μου πάλευε με τις τάσεις αυτοκτονίας μου και καλώς που δεν ήταν.

    Μου στρέβλωσαν την ψυχοθεραπεία και το ίδιο το πρόσωπο του θεραπευτή μου, που "άσκοπα μου έτρωγε λεφτά"

    Δεν είναι καλό να βάζεις ιδέες στον άλλο, ιδίως σε έναν άνθρωπο που με πολύ προσπάθεια κρατά τις υγιεις του ισορροπίες. Την εσωτερική του ηρεμία, από περιέργεια, πρόσκαιρο ενδιαφέρον και να τον προσπερνάς.

    Που στρέβλωσε στη σκέψη μου, που είναι σκάρτος πια ο ψυ προσπαθώ να καταλάβω νηφάλια πια.

    Λυπάμαι, γιατί στην Ελλάδα είμαστε ξερόλες, χωρίς να γνωρίζουμε τίποτα ουσιαστικά.
    σε αυτο ακριβως αναφερομαι.
    καλα κανεις και τα συζητας και για να εκφραστεις, και για να ακουσεις αποψεις η/και παρομοιες εμπειριες, αλλα μην μας αφησεις να σε επηρρεασουμε περαν του δεοντος γιατι μπορει να αδικουμε κι αυτον και την βοηθεια που ειχες.
    γι αυτο προσπαθω να μιλαω γενικοτερα, γιατι τα ειδικοτερα μονο εσυ τα ξερεις.
    Last edited by Remedy; 16-01-2017 at 16:38.

  2. #32
    Nefeli28
    Guest
    Ο καθενας που ανοιγει ενα θεμα, ειναι ελευθερος να κραταει ο,τι απο αυτα που ακουει του κάνουν, κι οτι δεν του αρεσει να το πεταει.
    Αλλωστε αυτη ειναι η στοχοθεσία του φόρουμ. Συζήτηση, ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών. Κανείς δεν πιέζει κανεναν, κανείς δεν λεει τις αποψεις του με σκοπο να επηρεασει.
    Εαν αυτος που ανοίγει ενα θεμα δεν ειναι προετοιμασμενος να ακούσει γνώμες, δεν πολυηθελε στην ουσια να ανοίξει το θεμα ή δεν μπορεί να διαχειριστει τις αποψεις των αλλων, τοτε ας το ξανασκεφτει να θεσει θεμα προς συζήτηση.

  3. #33
    Δεν έχω τίποτα μαζί σας και σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απόψεις σας.
    Εχω καλή γνώση του εαυτού μου, όσο και των ορίων μου κι ούτε μετανιώνω που άνοιξα το θέμα.
    Μόνο που αυτή η φράση "εσύ νομίζεις"(αυτονόητο φυσικά), νιώθω να κόβει το νήμα της συζήτησης εδώ.

    Στην περίπτωσή μου, έχω έναν ειδικό, που, αν έχω ανάγκη -όχι μόνο σε ψυχολογικό επίπεδο, τα παρατάει όλα για να βοηθήσει εμένα. Ακόμα και με τη συμβολική αμοιβή των 20 ευρώ, για εκείνη τη φορά.

    Οταν όμως μπει στη μέση η γυναίκα του, που κυριαρχεί πάνω του, αυτός φτάνει στο σημείο να μην ελέγει τίποτα, κυρίως τον εαυτό του.

    Χτες διασταύρωσα από κοινό γνωστό, το πόσο τον μειώνει η γυναίκα του, κατά συνέπεια και τα παιδιά τους.

    Είναι σχετικά πρόσφατος ο θάνατος της μητέρας μου, είμαι τύπος που προχωρά στη ζωή. Ναι μεν, επαγγελματίας είναι, χρήμα παίρνει, όμως άλλη μια απώλεια τόσο σύντομα, με έχει γονατίσει και ψυχικά και σωματικά πια.

    Για να αναπτυχθεί μια τοξική σχέση χρειάζονται δύο κι εγώ ήμουν πολύ επικριτική ανοιχά στο θέμα της απόλυτης γυναίκας του.

    Στάζει δηλητηριο, άγχοςμ θυμό από τότε που έβαλα όρο να κλείνει το κινητό του, γιατί είχα φτάσει να μην μπορώ τίποτα άλλος στις συνεδρίες μας, παρά μόνο να περιμένω πότε θα τηλεφωνήσει η γυναίκα του για να τον διατάξει να διακόψει και να τρέξει σ' αυτήν.

    Δυστυχώς, βλέπω πως πρέπει να χάσω έναν πολύ καλό μου σύμμαχο, έμπρακτα κοντά μου, αλλιώς θα με διαλύσει κι εμένα ο προβληματικός του γάμος.

    Κι αυτό με διαλύει και γιατί χάνω κάποιον που μπορώ να βασιστώ σίγουρα και για πολύ ακόμα.

    Δεν είναι όλα στη ζωή μας άσπρο - μαύρο, υπάρχει και το γκρίζο ενδιάμεσο.

    Αποφεύγει να το συζητήσουμε ο ίδιος, όσο και να του το ζητώ

    Και πάλι ευχαριστώ.

    Πιθανόν να περνώ άλλη μια φάση πένθους, μια που η εμπιστοσύνη στον θεραπευτή είναι συνειδητή επιλογή σου και όχι φυσική / γονεϊκή, και αν κλονιστεί σου ρημάζει την ύπαρξη

    ΥΓ. Είμαι πάλι σε φάση να κοιμάμαι όλη μέρα, να μην τρώω και να έχω φώτα και παντζούρια συνεχώς κλειστά, όπως τότε στη βαριά κατάθλιψη μου.
    Last edited by Αναζητηση; 16-01-2017 at 20:04.

  4. #34
    Nefeli28
    Guest
    Δεν συμφωνω οτι στην τοξικη σχεση χρειαζονται δυο. Ενας αρκει. Ενας τοξικος ανθρωπος διπλα μας αρκει να κανει τη ζημια.
    Και θα συμφωνησω μαζι σου οσον αφορα τη συνειδητη επιλογή ειδικου που αν χαλασει η σχεση σου ρημαζει τη ζωη, γιατι ειμαι σε αυτο ακριβως το ρημαγμενο σημειο που λες.
    Απο την αλλη, ειναι αδικο ισως για σενα να υποβαλλεις τον εαυτό σου σε ψυχοφθόρα σχεση μαζι του, τη στιγμή που μας αναφερεις αυτα τα ζητηματα με τη γυναικα του. Προφανως και ειναι ενα πενθος κι αυτο, μαζι με το πραγματικο που βιωνεις εξαιτίας της μητέρας σου.
    Ισως χρειάζεσαι χρονο με τον εαυτο σου και χωρις αντιπερισπασμους ουτε απο τον ψ, ο οποίος εχει μπει στο μικροσκοπιο. Μπορεί να μην ειναι η στιγμη να το διαχειριστείς και αυτο.
    Οπως και να'χει,ειμαστε εδω για ο,τι θες να μοιραστεις.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Αναζητηση στον ψ πηγες να σε βοηθησει να βγεις απο αυτο το κουκουλι να βρεις φιλους, συντροφο , συνοδοιπορους! Δεν υπαρχει κατι να θρηνησεις λοιπον , αν δεν βρηκες ολα αυτα κατι δεν πηγε και τοσο καλα πια στην ψυχοθεραπεια. Στον ψ . παμε να μας βοηθησει να ανοιξουμε τα φτερα μας οχι να προσκολληθει και αυτος σε μας και μεις σε εκεινον! Τουλαχιστον εγω απο τον ψ αυτα ζηταω και φυσικα θελω να τον δω και σαν φιλο! Οσα μας λες μου κανει για καλος ανθρωπος αλλα εσυ πρεπει να βρεις φιλους παραπερα

  6. #36
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Δεν συμφωνω οτι στην τοξικη σχεση χρειαζονται δυο. Ενας αρκει. Ενας τοξικος ανθρωπος διπλα μας αρκει να κανει τη ζημια.
    Και θα συμφωνησω μαζι σου οσον αφορα τη συνειδητη επιλογή ειδικου που αν χαλασει η σχεση σου ρημαζει τη ζωη, γιατι ειμαι σε αυτο ακριβως το ρημαγμενο σημειο που λες.
    Απο την αλλη, ειναι αδικο ισως για σενα να υποβαλλεις τον εαυτό σου σε ψυχοφθόρα σχεση μαζι του, τη στιγμή που μας αναφερεις αυτα τα ζητηματα με τη γυναικα του. Προφανως και ειναι ενα πενθος κι αυτο, μαζι με το πραγματικο που βιωνεις εξαιτίας της μητέρας σου.
    Ισως χρειάζεσαι χρονο με τον εαυτο σου και χωρις αντιπερισπασμους ουτε απο τον ψ, ο οποίος εχει μπει στο μικροσκοπιο. Μπορεί να μην ειναι η στιγμη να το διαχειριστείς και αυτο.
    Οπως και να'χει,ειμαστε εδω για ο,τι θες να μοιραστεις.
    Με εκφράζουν και με "εντοπίζουν" όσα γράφεις, Νεφέλη.

    Ναι, χρειάζομαι χρόνο σ' αυτήν τη φάση και να τη μοιραστώ με ανθρώπους που έχουν παρόμοια βιώματα, που θα νιώσουν πάνω κάτω τι περνώ.

    Το μυαλό μου εξετάζει με απίστευτες ταχύτητες την κάθε παράμετρο κι ώσπου να βγει μια άκρη ή να μπει ένα φρένο, μένω ακίνητη.

    Δεν μπορώ να συγχωρήσω πλέον στον ψυ μου, που, ενώ ξέρει πόσο ευάλωτη είμαι από το χρόνιο πρόβλημα στην υγεία μου, ξεσπούσε και πρόβαλλε σ΄εμένα το αρνητικό φορτίο που εισπράττει από τη σύζυγό του. Πόσο μάλλον, που διάλεξε να είναι εκπρόσωπος ψυχικής υγείας. Είχε φτάσει να ζητά αυτός κατανοηση από μένα. Δεν το αντέχω άλλο, χωρίς να του κρατώ κακία.

    Θέλω τώρα να δώσω προτεραιότητα στην Αναζήτηση και θα χαρώ αν κάπου μπορώ να σας βοηθήσω κι εγώ, μέσα από αυτό το κοινό μας μοίρασμα.
    Last edited by Αναζητηση; 17-01-2017 at 03:28.

  7. #37
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Αναζητηση στον ψ πηγες να σε βοηθησει να βγεις απο αυτο το κουκουλι να βρεις φιλους, συντροφο , συνοδοιπορους! Δεν υπαρχει κατι να θρηνησεις λοιπον , αν δεν βρηκες ολα αυτα κατι δεν πηγε και τοσο καλα πια στην ψυχοθεραπεια. Στον ψ . παμε να μας βοηθησει να ανοιξουμε τα φτερα μας οχι να προσκολληθει και αυτος σε μας και μεις σε εκεινον! Τουλαχιστον εγω απο τον ψ αυτα ζηταω και φυσικα θελω να τον δω και σαν φιλο! Οσα μας λες μου κανει για καλος ανθρωπος αλλα εσυ πρεπει να βρεις φιλους παραπερα
    Είναι λυπηρό το ότι, στη χώρα μας δεν υπάρχουν επόπτες ακόμα. Οχι τόσο για να βάζουν ποινές ή να καταδικάζουν, αλλά να αποφορτίζουν τους θεραπευτές ανά διαστήματα.
    Ο άνθρωπος αυτός, είναι τόσο καταπιεσμένος και αρνητικά φορτισμένος, που ζηλεύει τρομερά όποιον έχει φίλους, παρέες, σύντροφο ή μια κανονική ζωή.... ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΣ.

    Απλώς, ο ίδιος χρειάζεται βοήθεια ειδικού, για να βγει από το δικό του κουκούλι.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Αναζητηση View Post
    Είναι λυπηρό το ότι, στη χώρα μας δεν υπάρχουν επόπτες ακόμα. Οχι τόσο για να βάζουν ποινές ή να καταδικάζουν, αλλά να αποφορτίζουν τους θεραπευτές ανά διαστήματα.
    Ο άνθρωπος αυτός, είναι τόσο καταπιεσμένος και αρνητικά φορτισμένος, που ζηλεύει τρομερά όποιον έχει φίλους, παρέες, σύντροφο ή μια κανονική ζωή.... ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΣ.

    Απλώς, ο ίδιος χρειάζεται βοήθεια ειδικού, για να βγει από το δικό του κουκούλι.
    βρε αναζητηση μονη σου τα λες πως κατι δεν παει καλα μαζι του, οπότε εσενα τι καλο μπορει να σου φερει αυτη η μπερδεμένη και τοξικη σχεση, εσυ δεχεσαι να πληρωνεις για να σε ζηλευουν και απο πάνω; μονη σου τα λες, εμεις τι να προσθεσουμε περαιτερω πως η σχεση σας ειναι πια τοξικη

  9. #39
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Αναζήτηση,

    υπάρχουν επόπτες στην Ελλάδα.
    Το κακό είναι πως η εποπτεία δεν είναι "θεσμοθετημένη", με αποτέλεσμα να χρησιμοποείται κατά βούληση.
    Σε βεβαιώνω πάντως πως οι πιο καλοί θεραπευτές στην Ελλάδα, έχουν καταγράψει εκατοντάδες ώρες εποπτευόμενης εργασίας/ψυχοθεραπείας.

    Επιπλέον, για να μπορέσει κάποιος να εγγραφεί στην Ελληνική ή την Ευρωπαϊκή εταιρεία ψυχοθεραπείας, χρειάζεται να αποδείξει ότι έχει κάνει όχι μόνο 3 χρόνια εκπαίδευσης σε κάποια συγκεκριμένη ψυχοθεραπευτική προσέγγιση αλλά και αρκετές ώρες εποπτευόμενης ψυχοθεραπείας.

    Υπάρχουν 15.000 ψυχολόγοι στην Ελλάδα (ίσως και περισσότεροι πλέον, μιας και η πληροφόρηση μου είναι αρκετά παλιά).
    Δες πόσοι από αυτούς πληρούν τα κριτήρια και εν τέλει έχουν εγγραφεί στην Ευρωπαϊκή Εταιρεία Ψυχοθεραπείας.
    Εκεί είναι το πρόβλημα, όπως και σε κάθε τι σε αυτή τη χώρα: στην απουσία πλαισίου και θεσμών που θα δημιουργούν ποιότητα στην παροχή των υπηρεσιών.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Niko εμεις πως θα το ξερουμε αυτο;

  11. #41
    Nefeli28
    Guest
    Θα τον ρωτήσουμε υποθετω και θα βασιστούμε σε οσα πει, αλλιως πώς;
    Εμενα παντως ο δικος μου ειχε κανει 1 χρονο ψυχανάλυση. Κατι το οποιο, διορθωστε με, δεν παίζει. Ενας χρονος δεν αρκει για να ολοκληρωσεις ψυχαναλυση.
    Απο οσα ελεγε, επισης ηταν βέβαιο πως ουδεποτε ειχε εποπτεία. Ηταν καλος και τα εκανε ολα μονος του.
    Νομιζω πως με κάποιο τροπο, μαθαινεις ή καταλαβαινεις τι γίνεται, αν δεν θες να ρωτησεις στα ισια.

  12. #42
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Niko εμεις πως θα το ξερουμε αυτο;
    Από ότι ξέρω, όταν ο θεραπευτής είναι σε εποπτεία, κατά καιρούς λείπει από τη δουλειά του, ενημερώνοντας φυσικά τους ασθενείς / πελάτες του.

    Πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων, συνομίλησα με μια γυναίκα ψυχολόγο και μου ζήτησε χρόνο και άδεια να συζητήσει το θέμα μου με τον επόπτη της. Πώς να χειριστεί δηλαδή εμένα, που πήγαινα από άλλο ψυχολόγο, για να μην με μπερδέψουν οι διαφορές των τακτικών / μεθόδων τους.

    Ακόμα με ειδοποιεί για την απόφασή της :-)

    Και άλλη γυναίκα ψυχολόγο που είδα, επέμενε να ξεκαθαρίσω με τον ψυ που με παρακολουθεί πρώτα. Κι αυτό είναι το "ορθό", αλλά στη χώρα μας, θα πει κάποιος ότι, για τον άλφα ή βήτα λόγο δεν μπορώ να σε παρακολουθώ άλλο και σε στέλνω στον τάδε;;

    Σ' αυτόν τον κλάδο υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός και κόντρες μεταξύ των επίσημων κατοχυρωμένων επαγγελματιών. Ενώ στο εξωτερικό, μπορεί να παρέμβει ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΑ και να διορθώσει τυχόν λάθος ένας τρίτος συνάδελφος, χωρις να βλάψει το κύρος του συναδέλφου της.

    Μην ξεχνάμε ότι στη χώρα μας βασιλεύει η ίντριγκα και ο ένας κοιτά να βγάλει το μάτι του άλλου.
    Last edited by Αναζητηση; 18-01-2017 at 00:21.

  13. #43
    Υπάρχουν και οι "εμπειρικοί" θεραπευτές. Κάποιος δηλαδή που πέρασε, πχ, από ένα διαζύγιο και έκανε πολλά χρόνια ψυχανάλυση, να παίρνει κάποια άτυπη άδεια, για να βοηθά άτομα με ίδιο πάνω κάτω πρόβλημα που βίωσε αυτός κάποτε.

    Κατά τη γνώμη μου, ταυτίζονται σε αρκετά σημεία, Νεφέλη (φιλοσοφικές συζητήσεις, περί ερωτικών συντρόφων τους κλπ).

    Μια φίλη μου από Αθήνα έβλεπε ένα τέτοιο ειδικό, γιατί φοβόταν τη δέσμευση και το γάμο.... Η κοπέλα πήγε πιο πολύ για να δοκιμάσει την εμπειρία της ψυχοθεραπείας και όχι τόσο γιατί είχε σοβαρό πρόβλημα.

  14. #44
    Nefeli28
    Guest
    Εγω ομως που ειχα σοβαρο προβλημα, διαλυθηκα με τις παπαρολογιες και τις εμπειρίες του ψυχοτετοιου.
    Επισης να πω σε σχεση με οσα ανεφερες παραπανω, οτι ο δικος μου με εστειλε σε φιλο του ψυχολογο (και καλα για κάτι το....συμπληρωματικο....), ο οποιος "φιλος" οταν ακουσε απο ποιον ερχομαι, δεν δέχτηκε να με δει και μου εκλεισε το τηλέφωνο!!
    Μπορειτε να το φανταστείτε αυτο;
    Μου εκλεισε το τηλεφωνο.... καταλαβαινετε δηλαδη τι αξιολογος ειδικος ηταν αυτος που εβλεπα 2 χρόνια και σπαταλουσα τη ζωη και τα λεφτα μου κσι πιστευα οτι θα με βοηθησει κιολας με τις φιλοσοφικουρες..... Ε, ρε ξεφτιλα Νεφέλη.....

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οτι ο δικος μου με εστειλε σε φιλο του ψυχολογο
    και αυτος ο φιλος του ολο και καπιον θα εστειλε στον δικο σου και ετσι θα ανταλαζουν πελατες.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Ο τοξικός της σχέσης
    By Toxikos1994 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 51
    Last Post: 20-11-2015, 15:02
  2. Υπάρχουν γυναίκες που τους αρέσει αυτός ο τύπος άντρα;
    By Jane in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 115
    Last Post: 03-07-2009, 10:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •