Φάρμακα και παρενέργειες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    athina
    Posts
    59

    Φάρμακα και παρενέργειες

    καλησπέρα σας,
    θά ήθελα να ρωτήσω και να μοιραστώ μαζί σας, εμπειρίες σχετικά με φάρμακα.
    εγώ έχω εδώ και πολλά χρόνια απίστευτο άνχος, πολλές ζαλάδες, έκτακτες, ταχυπαλμία, ιδρώτας, νιώθο οτι θα σβήσω, δεν μπορώ κόσμο κλπ κλπ.

    παίρνω αυτή την στίγμη εδώ και 2 μήνες βασικά,
    xanax 2,5 mg ημερησιώς, effexor 150 mg ημερησιώς και zyprexa 15 mg ημερησίως και απο εχτές ο γιατρός μου τον οποίο εμπιστέυωμαι μου έβαλε και μισο remeron την νυχτά.
    μου φένονται πολλά!!!
    πείτε μου την γνώμη σας,
    ευχαριστώ Γιώργος 35 ετών.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Καλησπέρα..
    αν θέλεις διάβασε αυτό το post που έχω αναιβάσει πρίν λίγες μέρες..
    είναι στην ενότητα "Ψυχοφαρμακολογία" με τίτλο "Προσοχή στα ψυχοφάρμακα..μην παραβλέπετε τις παρενέργειες,τον εθισμό..και οχι μονο"

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    athina
    Posts
    59
    jock 77 είσαι γιατρός? ή κάτι από το χώρο υγείας ή απλά αυτό το post το βρήκες στο διαδύκτιο??

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    όχι τίποτα απο αυτά που αναφέρεις..απλά είμαι παθόν..
    Αν πρόσεξες στο post μου εξηγώ οτι είναι προσωπικές συμβουλές βάση της δικής μου εμπειρίας..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    διόρθωση.. "παθούσα" ..

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    athina
    Posts
    59
    οκ, θα το διαβάσω,
    τή έπαθες από τα φάρμακα εσύ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Κοίταξε κάθε άνθρωπος είναι σίγουρα διαφορετικός και έχει διαφορετικές ανάγκες και διαφορετικές παρενέργειες ή και καθόλου.
    Κάποιοι πρέπει να ζούν με κάποια φάρμακα για να έχουν μια καλύτερη ποιότητα ζωής και κάποιοι άλλοι όχι. Εγω δυστυχώς ήμουν απο τους ανθρώπους που πρώτα απο όλα μου έκαναν 1002 διαφορετικές και λανθασμένες διαγνώσεις και ενοείται και 1002 διαφορετικές και λανθασμένες θεραπείες. Επίσης ήμουν και πολύ επιρρεπείς στις παρενέργειες που κανένας "ειδικός" δεν έδωσε ποτέ την ανάλογη σημασία.

    Απλά στο κείμενο μου ίσως βρείς κάποιες απαντήσεις ή συμβουλές που μπορεί να σε βοηθήσουν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    υγ. εμείς εδώ δεν μπορούμε να σου πούμε αν η θεραπεία σου που κάνεις είναι σωστή ή όχι η αν είναι πολλά ή λίγα κτλ κτλ..
    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συμβουλευτείς ψυχολόγο πάνω σε αυτό ..εκείνος θα σε αξιολογήσει και θα έχεις μια δεύτερη και πιο σίγουρη και αντικειμενική γνώμη αν είσαι στον σωστό θεραπευτικό δρόμο. Φαντάζομαι οτι θα σε παρακολουθεί κάποιος ψυχολόγος και όχι μόνο ψυχίατρος. Αυτό είναι το πιο σημαντικό όλων σαν συμβουλή μου και μέσα απο το κείμενο μου

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    athina
    Posts
    59
    jock 77, ευχαριστώ!
    απλά το post δεν το έγραψα σαν συμβουλευτικό , διάλογο θέλω να ανοίξω.
    Δουλέυεις, εσυ, τι έχεις τελίκα κατάφερες να βρείς?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by hollyman View Post
    jock 77, ευχαριστώ!
    απλά το post δεν το έγραψα σαν συμβουλευτικό , διάλογο θέλω να ανοίξω.
    Δουλέυεις, εσυ, τι έχεις τελίκα κατάφερες να βρείς?
    Εγώ φίλε μου απλές κρίσεις πανικού είχα.. άσχετα μετά που εξαιτίας των φαρμάκων αποσυντονίστηκε όλος ο ψυχικός και νοητικός μου κόσμος. Ευτυχώς κατάφερα να βγώ απο τα φάρμακα και ξαναβρήκα τον εαυτό μου και το μόνο που έχει μείνει να παλέψω είναι ο εθισμός μου στις βενζοδιαζεπίνες (που βρίσκομαι στο τελικό στάδιο της απεξάρτησης).
    Βέβαια όλη αυτή η περιπέτεια υγείας μου μου κόστησε και την δουλειά μου και πολλά άλλα.. οπότε οχι ακόμη δεν έργάζομαι μέχρι να μπορέσω να είμαι τελείως καθαρή και να φύγουν τα στερητικά.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    athina
    Posts
    59
    δεν μπορώ να σου κρύψω ότι με τρόμαξε λίγο ή μαρτυρία σου,
    το διάβασα το post.
    και εγώ παίρνω πολλά χρόνια φάρμακα.
    αλλά ποτέ δεν είχα τέτοιες ιδέες κυρίως με την αυτοκτονία, (φοβάμαι και μόνο που το σκέφτομαι).

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by hollyman View Post
    δεν μπορώ να σου κρύψω ότι με τρόμαξε λίγο ή μαρτυρία σου,
    το διάβασα το post.
    και εγώ παίρνω πολλά χρόνια φάρμακα.
    αλλά ποτέ δεν είχα τέτοιες ιδέες κυρίως με την αυτοκτονία, (φοβάμαι και μόνο που το σκέφτομαι).
    Όπως ανέφερα και πρίν κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στις ουσίες και σε κάποιους λειτουργούν θετικά και σε κάποιους αρνητικά. Όταν λοιπόν δεν έχεις αισθανθεί κάτι αρνητικό απο κάποια ουσία που πέρνεις τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Αν όμως έστω και να υποψιάζεται κάποιος οτι κάποιο φάρμακο του προκαλεί κάτι αρνητικό τότε θα πρέπει να μην το παραβλέπει.
    Στον τίτλο ανέφερες για παρενέργειες και γι αυτό σε παρέπεμψα σε αυτό το post.
    Όμως στα μηνύματά σου δεν αναφέρεις κάτι για παρενέργειες αλλά απλά ανυσηχείς μάλλον οτι μήπως δεν χρειάζεσαι όλα αυτά τα φάρμακα.
    Αν αυτή είναι η απορία σου τότε την απάντηση σε αυτό την ξέρεις μόνο εσύ. Αν νιώθεις και λειτουργείς καλύτερα με αυτά τότε το πιο πιθανόν αυτή η θεραπεία να σου ταιριάζει. Αν νιώθεις οτι κάτι σε χαλάει στην θεραπεία αυτή τότε θα πρέπει να το συζητήσεις με τους ιατρούς σου. Μην στέκεσαι στο πολύ ή λίγο αλλά στο αποτέλεσμα και κατα πόσο εσύ ευνοείσαι ή δεν ευνοείσαι απο την θεραπεία που κάνεις. Αν νιώθεις με απλά λόγια οτι σου κάνει καλό ή κακό ή σου βγάζει τον καλύτερο ή αντίθετα τον χειρότερο σου εαυτό.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    athina
    Posts
    59
    σε ευχαριστώ πολύ, έχεις απόλυτο δίκιο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by hollyman View Post
    σε ευχαριστώ πολύ, έχεις απόλυτο δίκιο.
    Να σαι καλά! σου εύχομαι απ την καρδιά μου οτι καλύτερο στην προσπάθειά σου. χχχ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Γεια σου jock και εγω με απλες κρισεις πανικου ξεκινησα και μπηκα στο τρυπακι με τα φαρμακα με διεγνωσαν με κατατθλιψη και γαδ πηρα παρα πολλα φαρμακα και εχασα τελειως τν ευατο μου νοιωθω λες και τρελαθηκα..και τωρα τα κοβω μπας και δω φως..ποσο καιρο σου κρατησαν τα στερητικα στο περιπου απο τν διακοπη τν ψυχοφαρμακων φανταζομαι αντικαταθλιπτικα θα περνες..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. φαρμακα - μακροπροθεσμες παρενεργειες
    By boo in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 29-09-2016, 16:32
  2. Ποιες ειναι οι παρενεργειες απο τα φαρμακα σας;
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 48
    Last Post: 21-12-2015, 19:42
  3. Παρενέργειες!!!
    By fratello in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 26-11-2013, 12:07
  4. Παρενέργειες ή όχι;
    By Venidos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 08-06-2013, 02:46
  5. παρενεργειεσ abilify
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 10-10-2009, 19:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •