Ειμαι τόσο μπερδεμένη - Page 50
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 50 of 57 FirstFirst ... 404849505152 ... LastLast
Results 736 to 750 of 855
  1. #736
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Δεν το βλέπω έτσι. Πρέπει να είσαι συναισθηματικά και ψυχικά διαθέσιμος. Μπορεί να υπάρχει χημεία κλπ αλλά έχεις πάντα επιλογή. Διαφορετικά θα ήμασταν μόνιμα ερωτευμένοι όλοι. Εγώ όταν ερωτεύτηκα ήμουνα και ήθελα. Να μην θέλω και να ερωτευτώ δεν μου έχει συμβεί. Ειδικά μετά τα 30. Άπειρες φορές μου έχει συμβεί να μπορώ να ερωτευτώ. Τι σημαίνει αυτό? Ήμουνα παντρεμένη και αγαπούσα ή είχα σχέση. Διαφορετικά το ερωτεύομαι καταντάει άλλοθι για να κάνουμε ότι γουστάρουμε χωρίς να μας νοιάζουν οι άλλοι. Τότε απλά αγαπάς την πάρτη σου και κακώς ερωτεύεσαι.

    Προφανώς υπάρχει το θα μπορούσα αλλά δεν το κάνω. Θα μπορούσα εάν σταματούσα να σκέφτομαι τις επιπτώσεις. Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβει κάποιος. Δεν ξυπνάς ένα πρωί βρίσκεις κάποιον αγοράζοντας καφέ και το ερωτεύεσαι. Υπάρχουν στάδια. Εφόσον υπάρχουν στάδια υπάρχει επιλογή. Εκεί το σταματάς ή το συνεχίζεις. Εάν δεν μπορείς να ελέγξεις τέτοια βασικά συναισθήματα τότε δεν μπορείς να ελέγξεις τίποτα στην ζωή σου.

    Σε κάθε περίπτωση γνώμες υπάρχουν και είναι σεβαστές. Ειδικά οι άντρες πιο εύκολα μπορούν να ελέγξουν συναισθήματα καθώς ερωτεύονται σεξουαλικά. Αυτό ελέγχεται εύκολα. Τώρα εάν δεν μπορείς να ελέγξεις και αυτό ... Δεν ξέρω δεν έχω γνωρίσει τέτοιους άντρες και δεν με νοιάζει καθώς δεν μου κάνουν.

    Η άλλη γυναίκα μπορεί να ήτανε με αυτή την λογική και για τον λόγο αυτό να αποτελέσε μια τέτοια κουβέντα σκανδάλη για να αρρωστήσει ψυχικά. Δεν ξέρω ακριβώς διότι δεν έκανα τον ψυχολόγο της. Μου είπε απλά ότι τον ερωτεύτηκε επειδή ένιωθα ότι κοντά της ήταν πιο ανοικτός. Νόμιζε ότι αυτό είναι σημάδι έρωτα από εκείνον. Το ίδιο θα νόμιζα και εγώ εάν δεν τον ήξερα. Δεν είναι έτσι όμως ο άντρας μου. Δεν θα άφηνε μια άλλη γυναίκα να μπει στην ζωή του. Ποτέ δεν το έκανε. Ακόμα και όταν το είχε ανάγκη. Χωρίζεις και κανείς ότι γουστάρεις. Όσο είσαι σε σχέση ή παντρεμένος να κόψεις το πουλί σου να είσαι κύριος. Το να είσαι κύριος σε όλα είναι βασικό για εκείνον.
    Δεν ξέρεις τι παει να πει έρωτας... δεν τον έχεις ζήσει ποτέ στην ζωή σου.... Θα σου το εξηγήσω στη γλώσσα σου. Αν για παράδειγμα κάποιος είναι ερωτευμένος με ένα V4S και εγώ του πω πως θα σου δώσω 7 Gallardo με 7 διαφορετικά χρωματα για να κυκλοφορείς κάθε ημέρα με ένα διαφορετικό, θα του δώσω το σπίτι των ονείρων του σε όποιο σημείο θέλει, θα του δώσω όσα λεφτά θέλει με την προϋπόθεση πως δεν θα αγοράσει ποτέ μία V4S σαν ανταλλαγή στο να μην πάρει ποτέ μια V4S αυτός αν είναι ερωτευμένος θα μου πει φίλε δεν την αλλάζω με τίποτα, εγώ θέλω αυτήν. Δεν έχει σημασία αν μετά από 6 μήνες το μετανιώσει ή πει τι χαζός που ήμουν, που μπορεί και να μην το πει ποτέ, αυτός αν είναι ερωτευμένος με αυτήν δεν θα υποκύψει ποτέ, τον Θεο τον ίδιο να του δίνεις στα χέρια, αυτός θα λέει όχι. Αυτό είναι ο έρωτας, το σκάλωμα που κάποτε αργά ή γρήγορα θα περάσει ή τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στους περισσότερους, είναι λοιπόν ένα σκάλωμα που δεν σε ενδιαφέρει ούτε τι γίνεται τριγύρω σου, ούτε τι λένε οι άλλοι, ούτε τι συνέπειες μπορεί να έχει στη ζωή σου μετά. Δεν υπάρχει λογική στον έρωτα δεν υπάρχει θα κρατηθώ, θα κάνω, θα ράνω, ο Σοφοκλής δεν ήταν χαζός που είπε πως ο έρωτας είναι ανίκητος!

  2. #737
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Τι παράλογη ρε συ τώρα θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε ..
    Ο έρωτας είναι συνυφασμένος με την τρελλα ..αν το νοιώσεις πραγματικά δεν είναι επειδη το ψυχανεμιστικες ,είχες ερέθισμα, τώρα αν κάποιες το έχουν έτσι στο μυαλό τους μην παραξενευεσαι ..

    Απλά εθελοτυφλουν γιατί βολεύονται..
    Γιατί βλέπεις καθαρά πως η αιτία χωρισμού υπήρχε ή η αιτία για όλο αυτό ακόμα το μίσος ..Που τελικά αν το δεις είναι λογικό ..Χρεοκοπια ,άλλη γυναίκα τι άλλο θέλει δηλαδή ?
    Υποσεινηδητα υπάρχουν όλα αυτά ,άσε πως βγαίνει προς τα έξω ...
    Άσε το πώς τα έχει τοποθετήσει στο μυαλό της .Έτσι δικαιολογεί καταστάσεις....
    Πήγε με άλλη τέλος ..
    Για πες ρε συ Αλεξία θα δεχοσουν εσύ ποτέ να κάνεις συζητησει και πολύ περισσότερο να την λυπηθείς με την γυναίκα που ήταν ερωτευμένη με τον άντρα σου?
    Με τον άντρα σου τώρα έτσι ? Όχι με ένα τυχαίο ..με τον άνθρωπο σου ,αυτόν που έχετε οικογένεια και παιδιά?
    Είσαι δηλαδή τόσο ανώτερη?

    Γιατί εγώ τόσο προχω δεν έχω γινει ακόμα και ούτε πρόκειται να μπω σε τέτοια διαδικασία ποτέ για άνθρωπο που είμαι μαζί του επειδή τον θέλω ...

    Αν στο κάτω κάτω κάποια ερωτεύτηκε τον άντρα μου ας ήταν πιο καπατσα και ας τον επερνε ...όχι να το παίξω και ψυχολόγος και να την παρηγορω..
    Γιατί εδώ με συνγχωρεις αν η κοπέλα από το πουθενά πήγε και ερωτεύτηκε έναν άνθρωπο ας πρόσεχε εκεί που έφτασε ..Τόση ανωτερότητα μόνο καταστάσει δικαιολογεί και μπαλωνει συμπεριφορές ..
    Εγω σου έχω πει, δεν πιστεύω ότι θα έφταιγε μόνο η άλλη γυναίκα. Σου είπα χαρακτηριστικά "ο καθένας ας προσέχει τα χωράφια του". Γενικά ας προσεχαμε όλοι μαζί. Για να είναι μαζί μου αυτός ο άντρας πάει να πει ότι έτσι ήθελε αυτός. Και όχι "θα μπορούσε να την ερωτευτεί αλλά...."
    Αλλά όχι και να την λυπηθω και να πιω καφέ μαζί της. Σιγά μην την κάνω και φίλη μου και πούμε τα ερωτικά μας.
    Στο κάτω κάτω ας τον έπαιρνε. Κανείς δεν κρατάει κανέναν με το ζόρι.
    ΑΛΛΆ εγώ δεν θα κατά δεχομουν ούτε συζήτηση μαζί της. Και ούτε θα δεχομουν να συζητήσω με τον άντρα μου για το αν της έπιασε το χέρι ή τι άλλο της έπιασε. Μα πού ζούμε? Ώρες ώρες νιώθω ότι είμαι η παράλογη.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #738
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Εγω σου έχω πει, δεν πιστεύω ότι θα έφταιγε μόνο η άλλη γυναίκα. Σου είπα χαρακτηριστικά "ο καθένας ας προσέχει τα χωράφια του". Γενικά ας προσεχαμε όλοι μαζί. Για να είναι μαζί μου αυτός ο άντρας πάει να πει ότι έτσι ήθελε αυτός. Και όχι "θα μπορούσε να την ερωτευτεί αλλά...."
    Αλλά όχι και να την λυπηθω και να πιω καφέ μαζί της. Σιγά μην την κάνω και φίλη μου και πούμε τα ερωτικά μας.
    Στο κάτω κάτω ας τον έπαιρνε. Κανείς δεν κρατάει κανέναν με το ζόρι.
    ΑΛΛΆ εγώ δεν θα κατά δεχομουν ούτε συζήτηση μαζί της. Και ούτε θα δεχομουν να συζητήσω με τον άντρα μου για το αν της έπιασε το χέρι ή τι άλλο της έπιασε. Μα πού ζούμε? Ώρες ώρες νιώθω ότι είμαι η παράλογη.
    Ασε τι ειχαμε πει τοτε ,ηταν κατω απο μια κατασταση πιεσης και ποτε δεν μιλουσαμε οπως επρεπε.....
    Αλλωστε και τοτε αυτο σου ελεγα απλα με αλλα λογια ...

    Οχι ρε συ δεν εισαι παραλογη ,αν καποιοι θελουν να περασουν μια κατσταση σαν παραλογη ή αρρωστη ή το αντιθετο το αρρωστο και το παραλογο σαν φυσιολογικο αυτο εχει να κανει καθαρα με εκεινους και με οτι κουβαλενε.

    Εδω εχεις πολυ συγκεκριμενη φαση ..Ειτε την αποδεχεσαι ετσι πως ειναι ή πας παρακατω,ενοχες και οτιδηποτε αλλο δεν βγαζουν πουθενα ..
    Εγω παντως ανετα λεω οτι θα πεθαινα στην κυριολεξια αν καταλαβαινα οτι ο ανθρωπος μου εδωσε δικαιωμα, οχι να την ακουμπησει μια αλλη γυναικα ..Πεσμε ζηλιάρα ,πεσμε υπερβολικη ,αλλα εγω ετσι αγαπαω και ερωτευομαι ...
    Διαπραγματευσεις πουθενα δεν κανω ...

    Δες το αλλιως, τα ρουχα και τα παππουτσια που μας στενευουν και μας πληγωνουν τα πεταμε ρε συ χωρις σκεψει και τυψεις ......Με ποια λογικη λοιπον να μεινεις σε μια σχεση που σου "στενευει " την ψυχη και κατ επεκταση σε κανει να ματωνεις τοσο καιρο?
    Μονο οταν εξυπηρετει αλλα συμφερωντα μενεις και εδω εγω αυτο πιστευω οτι γινεται ..απο την πρωτη μερα εως και σημερα ...

  4. #739
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    mariaislk, το ελαβες/εκανες το τεστακι που σουστειλα ?

  5. #740
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Τι παράλογη ρε συ τώρα θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε ..
    Ο έρωτας είναι συνυφασμένος με την τρελλα ..αν το νοιώσεις πραγματικά δεν είναι επειδη το ψυχανεμιστικες ,είχες ερέθισμα, τώρα αν κάποιες το έχουν έτσι στο μυαλό τους μην παραξενευεσαι ..

    Απλά εθελοτυφλουν γιατί βολεύονται..
    Γιατί βλέπεις καθαρά πως η αιτία χωρισμού υπήρχε ή η αιτία για όλο αυτό ακόμα το μίσος ..Που τελικά αν το δεις είναι λογικό ..Χρεοκοπια ,άλλη γυναίκα τι άλλο θέλει δηλαδή ?
    Υποσεινηδητα υπάρχουν όλα αυτά ,άσε πως βγαίνει προς τα έξω ...
    Άσε το πώς τα έχει τοποθετήσει στο μυαλό της .Έτσι δικαιολογεί καταστάσεις....
    Πήγε με άλλη τέλος ..
    Για πες ρε συ Αλεξία θα δεχοσουν εσύ ποτέ να κάνεις συζητησει και πολύ περισσότερο να την λυπηθείς με την γυναίκα που ήταν ερωτευμένη με τον άντρα σου?
    Με τον άντρα σου τώρα έτσι ? Όχι με ένα τυχαίο ..με τον άνθρωπο σου ,αυτόν που έχετε οικογένεια και παιδιά?
    Είσαι δηλαδή τόσο ανώτερη?

    Γιατί εγώ τόσο προχω δεν έχω γινει ακόμα και ούτε πρόκειται να μπω σε τέτοια διαδικασία ποτέ για άνθρωπο που είμαι μαζί του επειδή τον θέλω ...

    Αν στο κάτω κάτω κάποια ερωτεύτηκε τον άντρα μου ας ήταν πιο καπατσα και ας τον επερνε ...όχι να το παίξω και ψυχολόγος και να την παρηγορω..
    Γιατί εδώ με συνγχωρεις αν η κοπέλα από το πουθενά πήγε και ερωτεύτηκε έναν άνθρωπο ας πρόσεχε εκεί που έφτασε ..Τόση ανωτερότητα μόνο καταστάσει δικαιολογεί και μπαλωνει συμπεριφορές ..

    Σταμάτησα να τον αγαπάω πολύ πριν την χρεοκοπία και την άλλη γυναίκα. Το ήξερε. Του το είχα πει. Όχι ξεκάθαρα διότι τον παντρεύτηκε και έκανα τον γιο μου. Δεν μπορούσα ούτε εγώ να το πω ξεκάθαρα διότι ήταν 15 χρόνια, δεν μου είχε κάνει τίποτα απολύτως, με αγαπούσε, με πρόσεχε, κλπ. Εγώ απλά σηκώθηκα ένα πρωί και γιοκ. Εκείνος απλά δεν ήθελε να το πιστέψει. Νομιζε ότι περνάω μια φάση. Έτσι νόμιζα και εγώ. Επηρεάστηκα από το γεγονός ότι ήταν ότι ήθελα. Προσπάθησα να θάψω το γεγονός. Δεν μου βγήκε. Εάν τότε υπήρχε σωστός ψυχολόγος μπορεί να είχα χωρίσει. Δεν φταίνε βέβαια διότι δεν μπορούσα να εξηγήσω το γιατί. Ολοι μου έλεγαν το ίδιο. Περνάς μια φάση και μην πάρεις αποφάσεις. Μηπως θέλεις παιδιά? Όλοι να μου λένε το ίδιο. Άλλο λάθος. Παιδιά ήθελα μαζί του αλλά δεν τον αγαπούσα. Με την οικογένεια δεν άλλαξε τίποτα. Αντίθετα ένιωθα ενοχές. Τον είχα εγκλωβίσει. Οι ενοχές μου έβγαλαν κακία. Από τότε έχουν περάσει πολλά χρόνια.

    Δεν είχα κανένα θέμα να μιλήσω με την άλλην. Ήθελα να τον καταλάβω. Ήθελα να καταλάβω την ζημιά που του είχα κάνει. Ηταν και είναι ο άνθρωπος μου.

    Μερικές φορές μου κάνει εντύπωση η υπομονή του. Έχει αυτές τις ρημαδες της αρχές. Χωρίζεις, πονάς, ξεκαθαρίζεις, δημιουργείς ένα υγιές πλαίσιο και μετά αν βρεθεί κάτι ερωτεύεσαι. Να ερωτευτείς με χίλια δυο ψυχολογικά είναι λάθος για όλους. Εχει μια λογική δική του. Δεν έχει λάθος αλλά εμένα μου ακούγεται σαν κάτι πολύ δύσκολο. Άλλα επίπεδα ψυχισμού που δεν έχω.

    Εγώ ένιωθα μόνη συναισθηματικά, ήθελα να ερωτευτώ και έπεσα στον έρωτα. Εύκολο πράγμα. Αφού ένιωθα μέσα μου χωρισμένη και το ήξερε ...
    Εκείνος δεν είναι έτσι. Δεν μπορεί πολύπλοκες καταστάσεις. Φοβάται να πληγώσει ανθρώπους από δικά του λάθη. Εγώ το βλέπω διαφορετικά. Ένα καζίνο είναι. Είμαι πιο εγωιστρια σε αυτά. Εκείνος έχει άλλη φιλοσοφία. Ερωτεύεσαι για να προσφέρεις στον άλλον και ο άλλος σε εσένα. Εγω χέστηκα. Ερωτεύομαι για να νιώθω εγώ καλά. Τώρα αν περάσει και ο άλλος καλά αυτό είναι τυχερό. Εκείνος εάν δεν είναι σίγουρος δεν θα σου πει είμαι ερωτευμένος.

  6. #741
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ασε τι ειχαμε πει τοτε ,ηταν κατω απο μια κατασταση πιεσης και ποτε δεν μιλουσαμε οπως επρεπε.....
    Αλλωστε και τοτε αυτο σου ελεγα απλα με αλλα λογια ...

    Οχι ρε συ δεν εισαι παραλογη ,αν καποιοι θελουν να περασουν μια κατσταση σαν παραλογη ή αρρωστη ή το αντιθετο το αρρωστο και το παραλογο σαν φυσιολογικο αυτο εχει να κανει καθαρα με εκεινους και με οτι κουβαλενε.

    Εδω εχεις πολυ συγκεκριμενη φαση ..Ειτε την αποδεχεσαι ετσι πως ειναι ή πας παρακατω,ενοχες και οτιδηποτε αλλο δεν βγαζουν πουθενα ..
    Εγω παντως ανετα λεω οτι θα πεθαινα στην κυριολεξια αν καταλαβαινα οτι ο ανθρωπος μου εδωσε δικαιωμα, οχι να την ακουμπησει μια αλλη γυναικα ..Πεσμε ζηλιάρα ,πεσμε υπερβολικη ,αλλα εγω ετσι αγαπαω και ερωτευομαι ...
    Διαπραγματευσεις πουθενα δεν κανω ...

    Δες το αλλιως, τα ρουχα και τα παππουτσια που μας στενευουν και μας πληγωνουν τα πεταμε ρε συ χωρις σκεψει και τυψεις ......Με ποια λογικη λοιπον να μεινεις σε μια σχεση που σου "στενευει " την ψυχη και κατ επεκταση σε κανει να ματωνεις τοσο καιρο?
    Μονο οταν εξυπηρετει αλλα συμφερωντα μενεις και εδω εγω αυτο πιστευω οτι γινεται ..απο την πρωτη μερα εως και σημερα ...
    Να μιλάς για τον εαυτό σου γιατί εγώ ότι με "στενεύει" το χαρίζω σε άλλες :) :D

    Πέρα από την πλάκα τώρα. Η αρχή γίνεται όταν λες τα πράγματα με το όνομά τους. Θα πρέπει να ΚΑΤΑΝΟΉΣΕΙΣ ότι ο άντρας σου/μου ή οποιασδήποτε πήγε με άλλη. Τέλος.
    Και μετά βλέπεις τι αντέχεις και κυρίως ΤΙ ΘΈΛΕΙΣ και τέλος.
    Το να συζητάς με την άλλη το τι της έπιασε και πώς της το έπιασε, άστο καλύτερα.
    Και στην τελική εγώ που τον θέλω θα μείνω μαζί του, εσυ που θα πέθαινες από την ζήλια θα χωριζες. Είναι απλά τα πράγματα. Όχι "τραβάτε με κι ας κλαίω"...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  7. #742
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Δεν ξέρεις τι παει να πει έρωτας... δεν τον έχεις ζήσει ποτέ στην ζωή σου.... Θα σου το εξηγήσω στη γλώσσα σου. Αν για παράδειγμα κάποιος είναι ερωτευμένος με ένα V4S και εγώ του πω πως θα σου δώσω 7 Gallardo με 7 διαφορετικά χρωματα για να κυκλοφορείς κάθε ημέρα με ένα διαφορετικό, θα του δώσω το σπίτι των ονείρων του σε όποιο σημείο θέλει, θα του δώσω όσα λεφτά θέλει με την προϋπόθεση πως δεν θα αγοράσει ποτέ μία V4S σαν ανταλλαγή στο να μην πάρει ποτέ μια V4S αυτός αν είναι ερωτευμένος θα μου πει φίλε δεν την αλλάζω με τίποτα, εγώ θέλω αυτήν. Δεν έχει σημασία αν μετά από 6 μήνες το μετανιώσει ή πει τι χαζός που ήμουν, που μπορεί και να μην το πει ποτέ, αυτός αν είναι ερωτευμένος με αυτήν δεν θα υποκύψει ποτέ, τον Θεο τον ίδιο να του δίνεις στα χέρια, αυτός θα λέει όχι. Αυτό είναι ο έρωτας, το σκάλωμα που κάποτε αργά ή γρήγορα θα περάσει ή τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στους περισσότερους, είναι λοιπόν ένα σκάλωμα που δεν σε ενδιαφέρει ούτε τι γίνεται τριγύρω σου, ούτε τι λένε οι άλλοι, ούτε τι συνέπειες μπορεί να έχει στη ζωή σου μετά. Δεν υπάρχει λογική στον έρωτα δεν υπάρχει θα κρατηθώ, θα κάνω, θα ράνω, ο Σοφοκλής δεν ήταν χαζός που είπε πως ο έρωτας είναι ανίκητος!
    Προφανώς και υπάρχει λογική όταν υπάρχει σχέση. Εάν δεν νιώθεις ότι υπάρχει σχέση δεν μπορείς να ερωτευτείς. Θα ενθουσιάστεις αλλά μέχρι εκεί. Εάν αφήσεις τον ενθουσιασμο να γίνει έρωτας είναι στο χέρι σου. Εκεί θεωρώ ότι έχει να κάνει με την ψυχολογία του καθένα. Άλλοι δεν τους νοιάζει και άρα κακώς έχουν σχέση. Άλλοι τους νοιάζει και δεν κάνουν τίποτα, κλπ.

  8. #743
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Προφανώς και υπάρχει λογική όταν υπάρχει σχέση. Εάν δεν νιώθεις ότι υπάρχει σχέση δεν μπορείς να ερωτευτείς. Θα ενθουσιάστεις αλλά μέχρι εκεί. Εάν αφήσεις τον ενθουσιασμο να γίνει έρωτας είναι στο χέρι σου. Εκεί θεωρώ ότι έχει να κάνει με την ψυχολογία του καθένα. Άλλοι δεν τους νοιάζει και άρα κακώς έχουν σχέση. Άλλοι τους νοιάζει και δεν κάνουν τίποτα, κλπ.
    Ρε γλυκιά μου κατεβαίνει ο Ροσι στα Μέγαρα τον βλέπεις πιλότος, γαμώ τους χαρακτήρες και τέτοια και παθαίνεις σκάλωμα και έρχεται και αυτός και σου λέει τα δικά του και σε προτρέπει ξέρω γω να μπείτε σε σχέση, νομίζεις θα του πεις όχι γιατί έχεις οικογένεια και παιδιά; Ναι καλά περίμενε....

  9. #744
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Αλεξία10;1146431[B
    ]Να μιλάς για τον εαυτό σου γιατί εγώ ότι με "στενεύει" το χαρίζω σε άλλες[/B] :) :D

    Πέρα από την πλάκα τώρα. Η αρχή γίνεται όταν λες τα πράγματα με το όνομά τους. Θα πρέπει να ΚΑΤΑΝΟΉΣΕΙΣ ότι ο άντρας σου/μου ή οποιασδήποτε πήγε με άλλη. Τέλος.
    Και μετά βλέπεις τι αντέχεις και κυρίως ΤΙ ΘΈΛΕΙΣ και τέλος.
    Το να συζητάς με την άλλη το τι της έπιασε και πώς της το έπιασε, άστο καλύτερα.
    Και στην τελική εγώ που τον θέλω θα μείνω μαζί του, εσυ που θα πέθαινες από την ζήλια θα χωριζες. Είναι απλά τα πράγματα. Όχι "τραβάτε με κι ας κλαίω"...
    Ευχαριστω γι αυτο σε αγαπαω επειδη εισαι γενναιόδωρη!!!!!! Αλλα εγω για μεταχειρισμενο ή ελλατωμματικο κοριτσι μου δεν χαλαλιζω πλεον ουτε το σαλιο για να το φτυσω ,χαχα!

    Λοιπον....
    Αυτο ακριβως λεω ,εσυ ή καποια αλλη θα χωριζε ,αλλη θα εμενε μαζι του αλλα θα τα βαπτιζε οπως ηθελε στο μυαλο της ωστε να μεινει ή να χωρισει παλι..
    Η ουσια ειναι η επιλογη μας να μην μας καταπιεζει και να μην μας αρρωσταινει .
    Το να μεινω σε ενα γαμο ο οποιος θα με τρωει καθε μερα τι να το κανω.Ναι ,αν εβλεπα οτι ο αντρας μου ειναι αυτο που θελω και ειναι αυτο που λεει, αντρας τελειος ,θα εμενα μαζι του γιατι ανετα θα μπορουσα,θα ειχα την δυναμη να τον ξαναγαπησω..για κανεναν αλλο λογο ...

    Αλλωστε εγω νομιζω οτι τα ζευγαρια που χωριζουν για καποιο λογο δεν σταματουν ποτε να αγαπαει ο ενας τον αλλον. Γιατι ξερουν πολυ καλα τι σημαινει αγαπαω ,νοιαζομαι ,προσταυτευω ,εκτιμω και σεβομαι .Γι αυτο οτι και να εχουν περασει και οι δυο παλι μαζι καταληγουν γιατι βλεπουν οτι το αληθινο δεν το διαβάλλει και δεν το σπαει τιποτε.
    Δικαιωμα λαθους εχουμε ολοι μας ,παντρεμενοι ανυπαντροι και οποιος δεν το δεχεται να αραξει στο καβουκι του και να μην ανακατευεται στο ζευγαρι ..

    Το να βγαινει ομως ενας απο το ζευγαρι και να κρυβεται πισω απο δικες του προβληματικες συμπεριφορες κατηγορωντας τον ανθρωπο του εκει παιζονται αλλα θεματα και συγουρα δεν ειναι το φυσιολογικο ...

    Καθαρα προσωπικη μου αποψη και αποδεδειγμενη πλεον στην εν λογο περιπτωση...

  10. #745
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ευχαριστω γι αυτο σε αγαπαω επειδη εισαι γενναιόδωρη!!!!!! Αλλα εγω για μεταχειρισμενο ή ελλατωμματικο κοριτσι μου δεν χαλαλιζω πλεον ουτε το σαλιο για να το φτυσω ,χαχα!

    Λοιπον....
    Αυτο ακριβως λεω ,εσυ ή καποια αλλη θα χωριζε ,αλλη θα εμενε μαζι του αλλα θα τα βαπτιζε οπως ηθελε στο μυαλο της ωστε να μεινει ή να χωρισει παλι..
    Η ουσια ειναι η επιλογη μας να μην μας καταπιεζει και να μην μας αρρωσταινει .
    Το να μεινω σε ενα γαμο ο οποιος θα με τρωει καθε μερα τι να το κανω.Ναι ,αν εβλεπα οτι ο αντρας μου ειναι αυτο που θελω και ειναι αυτο που λεει, αντρας τελειος ,θα εμενα μαζι του γιατι ανετα θα μπορουσα,θα ειχα την δυναμη να τον ξαναγαπησω..για κανεναν αλλο λογο ...

    Αλλωστε εγω νομιζω οτι τα ζευγαρια που χωριζουν για καποιο λογο δεν σταματουν ποτε να αγαπαει ο ενας τον αλλον. Γιατι ξερουν πολυ καλα τι σημαινει αγαπαω ,νοιαζομαι ,προσταυτευω ,εκτιμω και σεβομαι .Γι αυτο οτι και να εχουν περασει και οι δυο παλι μαζι καταληγουν γιατι βλεπουν οτι το αληθινο δεν το διαβάλλει και δεν το σπαει τιποτε.
    Δικαιωμα λαθους εχουμε ολοι μας ,παντρεμενοι ανυπαντροι και οποιος δεν το δεχεται να αραξει στο καβουκι του και να μην ανακατευεται στο ζευγαρι ..

    Το να βγαινει ομως ενας απο το ζευγαρι και να κρυβεται πισω απο δικες του προβληματικες συμπεριφορες κατηγορωντας τον ανθρωπο του εκει παιζονται αλλα θεματα και συγουρα δεν ειναι το φυσιολογικο ...

    Καθαρα προσωπικη μου αποψη και αποδεδειγμενη πλεον στην εν λογο περιπτωση...
    Μα δεν χαρίζω σε εσένα μεταχειρισμενα. Σε άλλες είπα.

    Τώρα συγνώμη κοροιδευομαστε? Δεν υπάρχει ο τέλειος άντρας και ούτε η τέλεια γυναίκα.

    Αυτό προσπαθώ να της πω σε τόσα μηνύματα. Ή μείνε ΕΠΕΙΔΉ ΘΈΛΕΙΣ ή χώρισε. Γιατί κάνει λέει καλό σεξ. Να τον χωρίσει τότε και να βρει την ησυχία της και αν της αρέσει τόσο το σεξ μαζί του θα μπορούσε να βρίσκονται μόνο γι αυτό. Έχει ξαναγίνει άλλωστε.....
    Έχει και ένα ενδιαφέρον να χωρίσεις τον άντρα σου και να τον έχεις γκόμενο. Αλλά για λίγο ξέρεις μέχρι να νιωσεις πάλι γκομενα. Και δεν το λέω ειρωνικά.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  11. #746
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Μα δεν χαρίζω σε εσένα μεταχειρισμενα. Σε άλλες είπα.

    Τώρα συγνώμη κοροιδευομαστε? Δεν υπάρχει ο τέλειος άντρας και ούτε η τέλεια γυναίκα.

    Αυτό προσπαθώ να της πω σε τόσα μηνύματα. Ή μείνε ΕΠΕΙΔΉ ΘΈΛΕΙΣ ή χώρισε. Γιατί κάνει λέει καλό σεξ. Να τον χωρίσει τότε και να βρει την ησυχία της και αν της αρέσει τόσο το σεξ μαζί του θα μπορούσε να βρίσκονται μόνο γι αυτό. Έχει ξαναγίνει άλλωστε.....
    Έχει και ένα ενδιαφέρον να χωρίσεις τον άντρα σου και να τον έχεις γκόμενο. Αλλά για λίγο ξέρεις μέχρι να νιωσεις πάλι γκομενα. Και δεν το λέω ειρωνικά.
    Κριμα εδω μου τα χαλας ,δεν εισαι φιλη ,χαχαχ!


    Εχεις δικιο κοριτσι μου αυτο λεμε ολοι γι αυτο και πριν καποιες σελιδες ειπα δεν υπαρχει λογο να απαντησω κατι στην ιδια ...

    Η Μαρια για εμενα εχει φτιαξει ενα δικο της κοσμο και εχει κλειστει εκει ..
    Ουτε εσυ ουτε εγω μπορουμε να της αλλαξουμε την αποψη ..

    Απλα οπως ειπες και εσυ δεν υπαρχει το τελειο ή και αν υπαρχει για εσενα ειναι ο αντρας σου για εμενα ειναι ο δικος μου και γενικα για καθε γυναικα ειναι ο ανθρωπος της που πραγματικα αγαπαει και εκτιμαει γι αυτο και ειναι ακομα μαζι ,για κανεναν αλλον λογο ...Γιατι ανετα αν ημουν ολα αυτα που λεει και γνωριζα τον γκομενο θα ημουν μαζι του τωρα..Δεν εχει αλλη δικαιολογια αυτο ..Και αν μας ελεγε στην αρχη ξερετε ειχα τον τελειο αλλα γνωρισα καποιον αλλον χωρισα και ειμαστε μαζι ποιος θα της ελεγε εισαι λαθος?
    Κουμαντο στα συναισθηματα και στην ζωη του κανει ο καθενας μας μονος του ...

    Απλα τα πραγματα ειναι ...

  12. #747
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Μα δεν χαρίζω σε εσένα μεταχειρισμενα. Σε άλλες είπα.

    Τώρα συγνώμη κοροιδευομαστε? Δεν υπάρχει ο τέλειος άντρας και ούτε η τέλεια γυναίκα.

    Αυτό προσπαθώ να της πω σε τόσα μηνύματα. Ή μείνε ΕΠΕΙΔΉ ΘΈΛΕΙΣ ή χώρισε. Γιατί κάνει λέει καλό σεξ. Να τον χωρίσει τότε και να βρει την ησυχία της και αν της αρέσει τόσο το σεξ μαζί του θα μπορούσε να βρίσκονται μόνο γι αυτό. Έχει ξαναγίνει άλλωστε.....
    Έχει και ένα ενδιαφέρον να χωρίσεις τον άντρα σου και να τον έχεις γκόμενο. Αλλά για λίγο ξέρεις μέχρι να νιωσεις πάλι γκομενα. Και δεν το λέω ειρωνικά.
    Τέλειος δεν είναι κανένας. Απλά να έχει κάποια βασικά χαρακτηριστικά για εμένα. Μπορεί να ζητάω πολλά. Έχω κάθε δικαίωμα για αυτό. Ποτέ μου δεν έμεινα μόνη από άντρες. Μόνο όταν ήθελα εγώ. Επιλογές είχα πάντα πολλές και από νορμάλ ανθρώπους. Οι μαλακές με απέφευγαν. Οι λίγο ντροπαλοί το ίδιο. Αυτοί που έψαχναν νοσοκόμα το ίδιο.
    Έφαγα ένα μεγάλο κόλλημα με τον άντρα μου. Δεν με ζήλευε και δεν τον ζήλευα. Ψέματα μαλακίες δεν έχει. Να αλλάξω χαρακτήρα για να είμαι μαζί σου δεν έχει. Να το παίξω γατούλα δεν έχει. Να μου το παίξεις αντράκι δεν έχει. Ξεκάθαρα και σταρατα.

    Όταν δεν γουστάρω κάτι θά στο πω και θα το συζητήσουμε. Θα βρούμε μια λύση. Το σεξ είναι βασικό. Εάν δεν μπορείς να με ικανοποιήσεις με έχεις χάσει. Υποχωρήσεις θα κάνω σε καθημερινά πράγματα. Σε σοβαρά δεν κάνω. Επάνω σε αυτή την βάση φτιάξαμε την σχέση μας. Δεν την χάλασε και δεν την χάλασε για 15 χρόνια.

    Δεν είχα κανένα παράπονο. Εάν με ρωτούσες ήμουνα ευτυχισμένη. Δεν βαρέθηκα ποτέ μαζί του. Δεν είχε απαιτήσεις. Ποτέ δεν του είπα τι να κάνει στην δουλειά και ούτε εκείνος.

    Βρε κορίτσια να μην τρελαθούμε τελείως. Δεν μου έδωσε την παραμικρή αφορμή. Αντίθετα.

  13. #748
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Εκείνη την ημέρα στα 15 χρόνια σχέσης πήγα στην ψυχολόγο. Νιώθω ότι δεν αγαπάω τον σύντροφό μου. Τι σου έκανε μου λέει? Τίποτα. Τον θέλεις σαν άντρα? Σαφώς. Περνάς καλά? Ναι δεν έχω πρόβλημα. Ποίο είναι το πρόβλημα μου λέει? Ότι δεν τον αγαπώ και δεν ξέρω αν επι15 χρόνια δεν τον αγαπούσα. Γιατί σκέφτεσαι τέτοια πράγματα? Κακό είναι. Κακό δεν είναι άλλα γιατί,? Διότι νιώθω ότι δεν τον αγαπάω. Κάτσε βρε καλη μου δεν έχεις προβλήματα, σε αγαπάει, τον θέλεις περνάς καλά και δεν τον αγαπάς? Κάπως έτσι της λεω. Δεν ξέρω αν τον αγαπάω. Μιλάτε ανοικτά μου λέει. Βέβαια τα πάντα και με ειλικρίνεια. Τον ζηλεύεις? Όχι. Σε ζηλεύει? Όχι. Δηλαδή εάν τον χάσεις δεν θα στεναχωρηθεις? Προφανώς αλλα αυτό δεν σημαίνει αγάπη. Έχεις καταλάβει ότι οι περισσότερες γυναίκες αγαπούν τον άντρα τους με πολλά λιγότερα? Τι σημαίνει αυτό? Σημαίνει ότι η αγάπη είναι ένα είδος αρμονικής συμβίωσης με κάποιον που έχεις ερωτικές σχέσεις. Δεν είναι συναίσθημα. Είναι μια λειτουργία. Δεν σε πιάνω της λέω. Δηλαδή αγαπώ σημαίνει ότι δεν θέλω να χάσω αυτά που μου δίνεις? Προφανως μου λέει. Για τον λόγο αυτό γίνονται υποχωρήσεις. Είναι μια συναισθηματική ζυγαριά. Υποχωρώ σε ένα ελλατωμα του άλλου διότι δεν θέλω να τον χάσω και να μείνω μόνη. Μιλάμε πάντα για απλά ελλατωματα. Και εάν δεν υπάρχουν ελλατωματα? Καλύτερα για εσένα μου λέει. Στο 99% των διαζυγίων έχουμε να κάνουμε να με σοβαρά ελλατωματα. Μήπως βαρέθηκα της λέω? Απο την στιγμή που τον ποθείς δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Κατάθλιψη δεν είχα ορμονικά και παθολογικά δεν είχα. Όσο το σκεφτόμουνα όμως μέσα μου πίστευα ότι δεν τον αγαπούσα.

    Κατεβαίνουμε στην Ελλάδα. Κολλητές μου να προσπαθούν να με βγάλουν τρελη. Βρε πουλάκι μου τα έχεις όλα και γκρινιάζεις. Εμείς έχουμε τα αρχιδια μας και τους αγαπάμε. Οι κολλητές είχαν ήδη πάρει απόφαση ότι τους αγαπάνε. Είναι καλό παιδί, είναι σοβαρός, εργατικός, κλπ. Ε και? Τι σχέση έχει αυτό με την αγάπη?;Όπως το περιγράφετε νομικό συμβόλαιο είναι Γιατι το ψάχνεις τόσο πολύ μου λέει μια φίλη μου? Εγώ παρόλο που είναι μαλακας τον περιμένω να έρθει σπίτι και να με φιλήσει. Το σεξ το βλέπουμε με το κυαλι. Αν πιάσουμε και την ποιότητα αστα. Δηλαδή βρε κορίτσια είστε ευτυχισμένες? Σας φτάνει? Προφανώς διότι δεν είναι εύκολο να βρεις έναν άνθρωπο που να ταιριάζεις και να σε αγαπάει.

    Αυτό εγώ δεν μπορούσα να το καταλάβω. Θεωρούσα και θεωρώ ακόμα ότι η αγάπη είναι κάτι διαφορετικό που απλά δεν έχω ζήσει. Είναι κάτι ιδιαίτερο που ενώνει δύο άνθρωπους. Εγώ αυτό δεν το ένιωθα. Δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα και σήμερα ότι αγαπάμε τον μονόφθαλμο από τον τυφλό. Αυτό είναι σύμβαση εμπορική.

    Με έπεισαν λοιπόν ότι δεν θα έπρεπε να νιώθω έτσι. Ότι δεν πρέπει να ρωτάς τέτοια πράγματα. Εκεί ξεκίνησε το λάθος το δικό μου. Ήθελα να μάθω εάν τον αγαπώ.

  14. #749
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Τέλειος δεν είναι κανένας. Απλά να έχει κάποια βασικά χαρακτηριστικά για εμένα. Μπορεί να ζητάω πολλά. Έχω κάθε δικαίωμα για αυτό. Ποτέ μου δεν έμεινα μόνη από άντρες. Μόνο όταν ήθελα εγώ. Επιλογές είχα πάντα πολλές και από νορμάλ ανθρώπους. Οι μαλακές με απέφευγαν. Οι λίγο ντροπαλοί το ίδιο. Αυτοί που έψαχναν νοσοκόμα το ίδιο.
    Έφαγα ένα μεγάλο κόλλημα με τον άντρα μου. Δεν με ζήλευε και δεν τον ζήλευα. Ψέματα μαλακίες δεν έχει. Να αλλάξω χαρακτήρα για να είμαι μαζί σου δεν έχει. Να το παίξω γατούλα δεν έχει. Να μου το παίξεις αντράκι δεν έχει. Ξεκάθαρα και σταρατα.

    Όταν δεν γουστάρω κάτι θά στο πω και θα το συζητήσουμε. Θα βρούμε μια λύση. Το σεξ είναι βασικό. Εάν δεν μπορείς να με ικανοποιήσεις με έχεις χάσει. Υποχωρήσεις θα κάνω σε καθημερινά πράγματα. Σε σοβαρά δεν κάνω. Επάνω σε αυτή την βάση φτιάξαμε την σχέση μας. Δεν την χάλασε και δεν την χάλασε για 15 χρόνια.

    Δεν είχα κανένα παράπονο. Εάν με ρωτούσες ήμουνα ευτυχισμένη. Δεν βαρέθηκα ποτέ μαζί του. Δεν είχε απαιτήσεις. Ποτέ δεν του είπα τι να κάνει στην δουλειά και ούτε εκείνος.

    Βρε κορίτσια να μην τρελαθούμε τελείως. Δεν μου έδωσε την παραμικρή αφορμή. Αντίθετα.
    Μαρία αλήθεια για εσένα τι σημαίνει αγάπη ,έρωτας ?

    Μου θυμίζει λίγο η όλη κατάσταση τότε που ειμασταν δημοτικό και γράφαμε λεύκωμα ,τι είναι αγάπη ,τι είναι έρως ...ξέρεις αυτά τα ανόητα αλλά αν το σκεφτείς με αυτά ξεκινήσαμε να ερωτευόμαστε και να ονειροπολουμε όλες μας, μέχρι που μπήκαμε στο πραγματικό παιχνίδι και καταλάβαμε ότι αυτά τα πράγματα μόνο παιχνίδι δεν είναι ...

    Πες.μου όμως .
    Άσχετα με οτι έχεις ζήσει ,πες ότι σου δινόταν η ευκαιρία να τα ξανακάνεις όλα από την αρχή ..

    Τι πιστεύεις ότι είναι αυτά και πως τα έχεις εσύ στο δικό σου μυαλό ?

  15. #750
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μαρία αλήθεια για εσένα τι σημαίνει αγάπη ,έρωτας ?

    Μου θυμίζει λίγο η όλη κατάσταση τότε που ειμασταν δημοτικό και γράφαμε λεύκωμα ,τι είναι αγάπη ,τι είναι έρως ...ξέρεις αυτά τα ανόητα αλλά αν το σκεφτείς με αυτά ξεκινήσαμε να ερωτευόμαστε και να ονειροπολουμε όλες μας, μέχρι που μπήκαμε στο πραγματικό παιχνίδι και καταλάβαμε ότι αυτά τα πράγματα μόνο παιχνίδι δεν είναι ...

    Πες.μου όμως .
    Άσχετα με οτι έχεις ζήσει ,πες ότι σου δινόταν η ευκαιρία να τα ξανακάνεις όλα από την αρχή ..

    Τι πιστεύεις ότι είναι αυτά και πως τα έχεις εσύ στο δικό σου μυαλό ?
    Έρωτας για εμένα όπως τον έχω ζήσει είναι ένα μονιμο πάθος και ανάγκη να βρίσκεσαι με έναν άνθρωπο. Ένα κόλλημα. Γίνεσαι παιδί, αποκτάς μια εσωτερική χαρά και διάθεση χωρίς λόγο. Ζηλεύεις λίγο έως πολύ.

    Αγάπη μην με ρωτάς. Δεν ξέρω. Δεν μπορώ να την προσδιορίσω με έναν τρόπο που να με εκφράζει. Έχω πει σε αγαπώ, έχω νιώσει την ανάγκη να πω σε αγαπώ, έχω ακούσει σε αγαπώ πολλές φορές αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω με λέξεις που να πιστεύω και να με εκφράζουν.

Page 50 of 57 FirstFirst ... 404849505152 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι μπερδεμένη
    By ariana in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 1
    Last Post: 03-11-2019, 12:58
  2. Είμαι μπερδεμένη
    By mperdemeni88 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2015, 21:57
  3. Ειμαι μπερδεμενη!!!
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 10-12-2012, 12:32
  4. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 15:34
  5. ειμαι μπερδεμενη
    By kelly2008 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 17-05-2008, 12:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •