Έχω χαζεψει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Panos_019
    Guest

    Έχω χαζεψει

    Καλησπέρα.Μετα από το τελευταίο επεισόδιο 1.5 χρόνο πριν και τη νοσηλεια που έγινε νιωθω ενας άλλος άνθρωπος.Νιωθω ότι είμαι ένας 28χρονος με μυαλο 20χρονου που έχει χαζεψει από την κολο αρρώστια αυτή πάρα πολύ και ο τωρινός εαυτός μου δε θυμίζει τίποτα στον προηγούμενο δυναμικό εαυτό μου.Εχουν καταστραφεί κομμάτια στοιχεία του χαρακτήρα μου όπως ήμουν πριν την αρρώστια και τώρα νιωθω ένα άδειο σακί χωρίς προσωπικοτητα και νοητικα καθυστερημενος.Αδυνατω να τελειώσω τη σχολή μου μιας και όσο και να διαβάζω δεν καταλαβαίνω σχεδόν τίποτα και καταστροφολογω.Εχω πάρει ένα σκασμό χάπια λεφτά στους ψυχιατρους πολλά αυτό το διάστημα που υποφερω από καταθλιψη και το αποτέλεσμα μηδέν.Ο ένας λέει είναι από την καταθλιψη ο άλλος από την ψυχωση που ήταν δυνατή αντε βγάλε άκρη.Νιωθω ότι έχω πεθάνει πνευματικά από τις νοσηλειες που έγιναν δύο για την ακρίβεια και ότι έχω χαμηλό iq.Δεν έχω διάθεση να νοσηλευτών ξανά μιας και θα βγω χειρότερα αλλά και έξω που είμαι δεν με ευχαριστεί τίποτα απλά υπάρχω και στη δουλειά βλέπω να με διώχνουν σε λίγο.Τι μπορεί να περιμένει ένας άνθρωπος με τέτοια προβλήματα από εδώ και περα;Νιωθω ότι καταστράφηκε το μέλλον μου και ότι φιλοδοξίες είχα.Με τους γιατρούς δεν βγάζω άκρη όλοι κοιτάνε το 50ρικο σχεδόν και σε τραβάνε εκεί όσο τους παίρνει για να βγάζουν φράγκα και εγώ πεθαίνω κάθε μέρα και από λίγο.Εχω σκεφτεί τι θα μπορούσα να κανω αλλά τίποτα μηδέν.Θα ήθελα να ακούσω γνώμες μήπως πει κάποιος κάτι που δεν εχω σκεφτεί.Ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Δεν θα το πω σαν παρηγοριά, γιατί ο καθένας βιώνει το πρόβλημα του μόνος και υποφέρει, αλλά για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης. Παίρνω cipralex και remeron για αγχωδη κατάθλιψη, αϋπνία, κοινωνικό άγχος, ocd, λίγο απ'όλα. Ειδικά το cipralex, όπως και το Lyrica που έπαιρνα παλιότερα, με κάνει αργό στη σκέψη. Με το Lyrica έψαχνα συνέχεια τη λεξη που ήθελα να πω, ονόματα κλπ. Ευτυχώς που στη δουλειά έχω πολλά χρόνια εμπειρίας και βασιζομαι σε αυτή. Αυτό που με βοηθάει είναι να κρατάω σημειώσεις από αυτά που διαβάζω με bullet points και χρονολογικά (εάν έχει νόημα). Αλλά σταθμιζω τα αρνητικά με τα θετικά και τα τελευταία υπερτερούν οπότε προσπαθώ να το διαχειριστώ. Δεν νομίζω ότι μας βοηθάει να σκεφτόμαστε πώς ήμασταν πριν, προσπάθησε με πρακτικούς τρόπους να αμβλύνει το πρόβλημα συγκέντρωσης κλπ. Έχω παρατηρήσει ότι στο πρόβλημα της υπνηλίας και βαρυθυμιας των πρωινών ωρών με βοήθησε να πάω για τρέξιμο, περπάτημα.

  3. #3
    Panos_019
    Guest
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν θα το πω σαν παρηγοριά, γιατί ο καθένας βιώνει το πρόβλημα του μόνος και υποφέρει, αλλά για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης. Παίρνω cipralex και remeron για αγχωδη κατάθλιψη, αϋπνία, κοινωνικό άγχος, ocd, λίγο απ'όλα. Ειδικά το cipralex, όπως και το Lyrica που έπαιρνα παλιότερα, με κάνει αργό στη σκέψη. Με το Lyrica έψαχνα συνέχεια τη λεξη που ήθελα να πω, ονόματα κλπ. Ευτυχώς που στη δουλειά έχω πολλά χρόνια εμπειρίας και βασιζομαι σε αυτή. Αυτό που με βοηθάει είναι να κρατάω σημειώσεις από αυτά που διαβάζω με bullet points και χρονολογικά (εάν έχει νόημα). Αλλά σταθμιζω τα αρνητικά με τα θετικά και τα τελευταία υπερτερούν οπότε προσπαθώ να το διαχειριστώ. Δεν νομίζω ότι μας βοηθάει να σκεφτόμαστε πώς ήμασταν πριν, προσπάθησε με πρακτικούς τρόπους να αμβλύνει το πρόβλημα συγκέντρωσης κλπ. Έχω παρατηρήσει ότι στο πρόβλημα της υπνηλίας και βαρυθυμιας των πρωινών ωρών με βοήθησε να πάω για τρέξιμο, περπάτημα.
    Το θέμα Niels είναι ότι έχω θέματα πολλά γύρω από τη λειτουργία του εγκεφάλου μου και αν συνεχίσει αυτό δεν ξέρω τι θα γίνει.Οι γιατροί λένε ότι δεν έχω τίποτα και ότι όλα είναι στο μυάλο μου έλα όμως που δεν είναι και δεν μπορώ να το αποδείξω.Ειμαι πεπεισμένος ότι έχω κάψει εγκεφαλικα κυτταρα και ότι είμαι καταδικασμενος να ζω έτσι.Κανενας δεν εχω ακούσει από ψυχωση νοητικα να τον επηρέασε τόσο πολύ.Τι να πω τα έχω χαμενα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,097
    Να σου πω κάτι; Αν είχες κάψει εγκεφαλικά κύτταρα (νομίζω πως είναι εντελώς αδόκιμη η ορολογία αλλά τέλος πάντων), δεν θα εκφραζοσουν στον γραπτό λόγο όπως εκφραζεσαι. Δεν θα μπορούσες να βάλεις τις σκέψεις σου σε σειρά πόσο μάλλον να βρεις τις κατάλληλες λέξεις. Πολλά που μου έλεγε ο ψυχίατρος και οι γύρω μου τα κατάλαβα όταν ξεκίνησα την κατάλληλη αγωγή και μετά από πολλά χρόνια ψυχοθεραπείας, πριν ήμουν πεπεισμένος για πολλά. Οπότε αυτό που πιστεύεις τώρα δεν σημαίνει ότι είναι η αλήθεια ούτε ότι θα το πιστεύεις αύριο. Σε κάθε περίπτωση, ένα εγκεφαλογράφημα ή μια μαγνητική εγκεφάλου θα δείξουν αν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Quote Originally Posted by Panos_019 View Post
    Το θέμα Niels είναι ότι έχω θέματα πολλά γύρω από τη λειτουργία του εγκεφάλου μου και αν συνεχίσει αυτό δεν ξέρω τι θα γίνει.Οι γιατροί λένε ότι δεν έχω τίποτα και ότι όλα είναι στο μυάλο μου έλα όμως που δεν είναι και δεν μπορώ να το αποδείξω.Ειμαι πεπεισμένος ότι έχω κάψει εγκεφαλικα κυτταρα και ότι είμαι καταδικασμενος να ζω έτσι.Κανενας δεν εχω ακούσει από ψυχωση νοητικα να τον επηρέασε τόσο πολύ.Τι να πω τα έχω χαμενα
    Βγάλε από το μυαλό σου ότι έχεις κάψει εγκεφαλικά κύτταρα και έχεις πάθει ανεπανόρθωτη ζημιά...Βλαβες στον εγκέφαλο προκαλούν τα εγκεφαλικά και οι νευροεκφυλιστικές ασθένειες όπως αλτσχάιμερ,άνοια,αφασία.
    Αυτό που πρέπει να κάνεις έιναι να βρεις την σωστή αγωγή σε συνδυασμό με ιδανικές συνθήκες καθημερινότητας με πρόγραμμα δραστηριοτήτων και κοινωνικοποίηση
    Αν θέλεις πες μας το ιστορικό των φαρμάκων που έχεις πάρει να έχουμε μια εικόνα.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  6. #6
    Panos_019
    Guest
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Βγάλε από το μυαλό σου ότι έχεις κάψει εγκεφαλικά κύτταρα και έχεις πάθει ανεπανόρθωτη ζημιά...Βλαβες στον εγκέφαλο προκαλούν τα εγκεφαλικά και οι νευροεκφυλιστικές ασθένειες όπως αλτσχάιμερ,άνοια,αφασία.
    Αυτό που πρέπει να κάνεις έιναι να βρεις την σωστή αγωγή σε συνδυασμό με ιδανικές συνθήκες καθημερινότητας με πρόγραμμα δραστηριοτήτων και κοινωνικοποίηση
    Αν θέλεις πες μας το ιστορικό των φαρμάκων που έχεις πάρει να έχουμε μια εικόνα.
    Η αγωγή μου ειναι cymbalta 120mg wellbutrin450mg abilify 15mg trittico 150mg sycrest 10mg αντιψυχωτικο και ταβορ του ενός πρωί απόγευμα από ένα.Το θέμα είναι ότι έχω επιβαρυνθεί με πολλά χάπια και κάπου νιωθω ότι έχω έναν φαρμακοεαυτό δε νιώθω ο εαυτός μου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν εισαι τοσο ασχημα οσο νομιζεις νοητικα.
    Αν ησουν πιο ασχημα απο αλλους δεν θα μπορουσες καν να χρησιμοποιησεις το ιντερνετ κ να εχεις δομημενο λογο.

    Η ψυχωση μπορει να γινει πολυ σκληρη αλλα δεν νομιζω οτι εισαι καταδικασμενος.
    Ειναι μια νεα συνθηκη οπως καθε αρρωστια κ χρειάζεται να κανεις οτι εχεις διαθεσιμο απο επιλογες.
    Εναν γιατρο που εμπιστευεσαι, σωστα φαρμακα και ληψη τους.

    Ολοι απο τις ιδιες σκεψεις κ συμπτωματα περασαμε κ πιθανον ολοι συγκρινομασταν κ πιστευαμε οτι ο δικος μας σταυρος ειναι ο μεγαλυτερος. Η κλαψα δεν βοηθα όμως. Βοηθα η αποδοχη της καταστασης κ των νεων δεδομενων κ σιγα σιγα η αναληψη δρασης για βελτιωση της υγειας σου κ ποιοτητας ζωης.

    Ολοι βιωσαμε το πενθος του χαμενου μας εαυτου, την μοναξια, το επιπεδο συναισθημα, την αλογια σε κοινωνικες καταστασεις.
    Καποιοι αναγεννηθηκαμε κ αλλοι μεμψιμοιρουσαν το πως ηταν κ πως ειναι μενοντας στασιμοι κ οχι ευελικτοι.
    Ξερω οτι νιωθεις οτι ειναι ενα προβλημα για δυσκολους λυτες αλλα απο τον πατο η πιθανοτητα να βλεπεις βελτιωσεις εστω κ μικρες ειναι μεγαλυτερη.
    Και διάστρεμμα να παθαινες κ να σου ελεγα τρεξε εκατοσταρι με καποιους που εχουν γερα ποδια τελευταιος θα ερχοσουν.
    Θα εκανες ομως φυσικοθεραπεια, θα το εδενες, θα επαιρνες πατεριτσα. Μπορει να μη ειναι παλι στην ιδια κατασταση αλλα θα μπορεις κ παλι να τρεχεις εστω κ σε μικροτερες ταχυτητες.

    Παντως το οτι δουλευεις στον ενάμιση χρονο ειναι καλο σημαδι.
    Εγω για να ειμαι σε κατασταση να διεκδικησω εργασια μου πηρε 8 χρονια.
    Καλη δυναμη κ το τουνελ να μη ειναι πολυ μακρυ μεχρι να δεις φως.

  8. #8
    biscochicco
    Guest
    Πανο νομιζω οτι εχεις καποια εμμονη με τον εγκεφαλο σου και τις λειτουργειες του καθως εχει δει καμποσες αναρτησεις απο σενα περι του θεματος αυτου. Μια γνωμη ειναι μην δινεις βαση και να μην συγκρινεις το τοτε εαυτο σου σε νοητικο επιπεδο. Μπορει οπως λενε οι γιατροι, η ελλειψη συγκεντρωσεις να βασιζεται στην καταθλιψη ή στην ισχυρη φαρμακευτικη αγωγη που πηρες για το επεισοδιο ψυχωσης που ειχες. Κανεις δεν ειναι ο ιδιος ανθρωπος μεσα στα χρονια, μπορει να πρεπει να το αποδεχτεις αυτο και να δεις πως θα χτισεις μια καινουρια προσωπικοτητα. Μπορεις να εισαι οποιος θελεις απο δω και περα. Καποιοι λενε οι αναμνησεις μας μας διαμορφωνουν αλλοι λενε το περιββαλον. Μπορεις να γινεις οποιος θελεις αρκει να μη συγκρινεσαι με τον παλιο σου εαυτο αφου εκεινος ο εαυτος δεν περασε αυτα που περασες εσυ.

  9. #9
    Panos_019
    Guest
    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας με βοηθήσατε αρκετα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Quote Originally Posted by Panos_019 View Post
    Η αγωγή μου ειναι cymbalta 120mg wellbutrin450mg abilify 15mg trittico 150mg sycrest 10mg αντιψυχωτικο και ταβορ του ενός πρωί απόγευμα από ένα.Το θέμα είναι ότι έχω επιβαρυνθεί με πολλά χάπια και κάπου νιωθω ότι έχω έναν φαρμακοεαυτό δε νιώθω ο εαυτός μου.
    Ε ντάξει ρε συ...Απορείς γιατί νοιωθεις ότι έχουν επιβραδυνθεί οι νοητικές σου λειτουργίες απο την στιγμή που παίρνεις τόσα κατασταλτικά φάρμακα?
    Το παράδοξο θα ήταν να λειτουργείς φυσιολογικά με όλη αυτην την χημεία.
    Παιρνεις 3 αντικαταθλιπτικά,2 αντιψυχωσικά και ισχυρή δόση ηρεμηστικού μέρα νύχτα...Δεν πρόκειται ποτέ να λειτουργήσεις φυσιολογικά με τέτοια αγωγή...Αλλά δεν μπορείς και να τα κόψεις γιατί υπάρχει ο κίνδυνος υποτροπής.
    Στις οδηγίες λήψης των φαρμάκων γράφει ότι δεν επιτρέπεται ο χειρισμός μηχανημάτων,η οδήγηση κλπ,γιατί μειώνουν τα αντανακλαστικά.
    Πρέπει να εξορθολογίσεις την αγωγή σου και να βάλεις δραστηριότητες με θετικό φιντμπακ στην καθημερινότητά σου.
    Καλή δύναμη φίλε μου!
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,698
    Αμα ο συνδυασμοσ φαρμακων ειναι σωστοσ κ κανεισ γυμναστικη η δουλεψεισ η περπατησεισ περναει γρηγορα εμενα εφυγε σε 5 ημερεσ αλλα δουλευα

  12. #12
    Panos_019
    Guest
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αμα ο συνδυασμοσ φαρμακων ειναι σωστοσ κ κανεισ γυμναστικη η δουλεψεισ η περπατησεισ περναει γρηγορα εμενα εφυγε σε 5 ημερεσ αλλα δουλευα
    Ψυχωση απο μαυτο ελις άστα να πάνε μου φαίνεται το κάψα.Για δώσε καμία συμβουλή σαν παλιός

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,698
    Κοιτα αν κανεισ λιγα βαρη κ περπατημα δενεισ κι αυξανεται η φυσικη σου κατασταση βαρη να κανεισ ογκο κ λιγο διαδρομο αλλα παιρνεισ πολλα φαρμακα αστο για πιο μετα εγω αυτο εκανα κ καπνιζω ελαφρια τσιγαρα κ πινω καφε χωρισ να με κοβει αλλα πρεπει να σου αρεσει κ διατροφη οχι κοκκινο κρεασ απο το γιατρο αυτο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Υπάρχει ένα χάπι, το Neurobion το οποίο το δίνουν οι ψυχίατροι για τα "καμμένα" κύτταρα του εγκεφάλου προς αποκατάσταση. Εμένα πχ μου το είχαν δώσει για 3 μήνες λόγω αλκοόλ. Μπορείς να κάνεις μια συζήτηση γι' αυτό.

Similar Threads

  1. Έχω χαζέψει - το μυαλό μου δεν συγκρατεί τίποτα ψ
    By τεστ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 31
    Last Post: 23-09-2023, 00:18
  2. Τι φταίει? Έχω χαζεψει?
    By Γιάννης Βάγιας in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 27-02-2021, 11:25
  3. Replies: 78
    Last Post: 01-02-2010, 23:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •