Είμαι ολομόναχος και δεν αντέχω να υποφέρω άλλο - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 20 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast
Results 181 to 195 of 293
  1. #181
    Marilou
    Guest
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Marilou , να ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη δεν έχω πρόθεση να προσβάλλω την πίστη κανενός.
    Αύριο γιορτάζουμε την ανακοίνωση σε ένα 12χρονο ανήλικο αγνό κορίτσι (= στα ελληνικά παρθένα) πως θα μείνει έγκυος και θα παντρευτεί έναν παππού ! Αυτό γίνεται ασταμάτητα τα τελευταία 2028 χρόνια, βέβαια τώρα γίνονται εκτρώσεις και καταγγελίες για βιασμό.
    Για εθνική γιορτή ??
    γιορτάζουμε τούς ήρωες της επανάστασης...= Τους φονιάδες δηλαδή γυναικόπαιδων που βρήκαν την ευκαιρία να βιάσουν και να σκοτώσουν καθώς οι άνδρες είχαν πάει στα Γιάννενα να πολεμήσουν τον συνεργάτη τους τον Αλή πασά που είχε εκπαιδεύσει μερικούς από τους ήρωες μας... Οι ήρωες μας είχαν βιάζει την μάνα του και την αδερφή του αλλά εμείς ξέρουμε για το ηρωικό Σούλι!
    Μην αγχωνεσαι καμια πιστη ,δικη μου τουλάχιστον, ή καμια αξια μπορει να απαξιωθεί απο εναν ανθρωπο τον οποιο δεν γνωριζω ,δεν με γνωριζει και φυσικα δεν εχουμε κοινα βιωματα και αξιες ..
    Που θελω να καταληξω ;
    Οτι το αξιακο συστημα του καθενος ,το πιστευω του και γενικα η σταση ζωης του δεν μπορει να κλονιστει οταν εχει τεθει σε γερες και ακλόνητες βασεις και φυσικα οταν ο ιδιος απολαμβανει την ζωη που επιθυμει χωρις να κατηγορει τους αλλους για τις δικες του κακοτυχιες ...

    Η οπτικη που παρουσιαζεις εσυ για τον Ευαγγελισμό της Θεοτοκου ειναι μια καθαρα αυθαιρετη και ακρως βέβηλη οπτική που δεν εχει καμια σημασια με την πραγματικη και ουσιαστικη αξια αυτου του γεγονοτος ...Ουτε φυσκα με την απαραδεκτη ταυτιση γεγονοτων που παρουσιαζεις ..
    Αν εσενα ομως αυτη η οπτικη σου προσφερει αγαλλίαση και ηρεμια στην ψυχη σου για εμενα ειναι οκ !
    Δυστηχως ομως αυτες οι οπτικες μονο μισος θυμο και δυσφορικα συνασθηματα προσφερουν στις ψυχες των ανθρωπων εξου και βλεπουμε την σημερινη κοινωνια ...

    Τωρα για την εθνικη εορτη θα πω οτι με αυτα που γραφεις θα τριζουν τα κοκαλα των προγόνων μας ..Αυτων που εδωσαν την ζωη τους για να μπορεις εσυ σημερα να μιλας και να ζεις ελευθερα ...
    Δεν ξερω αν αντιλάμβανεσαι το αντικτυπο των αποψεων σου ,αλλα λαος που τεινει να ξεχνα και να υποβιβάζει την αξια της ιστοριας του ειναι καταδικασμενος σε σκλαβιά , αφάνεια και δυστηχως τετοιες εκφρασεις δεν τις ακουω απο Ελληνες αλλα απο άλλης εθνικότητας που ηρθαν σαν οικονομικοι μεταναστες στην χωρα μας και δεν τιμουν ουτε οτι αυτη η χωρα τους προσφερει στεγη φαγητο και μια πολυ καλυτερη ποιοτητα ζωης απ οτι η ιδια τους η πατριδα απο την οποια εφυγαν ...

    Με συγχωρεις αλλα δεν ανηκω σε τετοιο λαο οποτε θα μου επιτρεψεις να γιορτάζω και να τιμω αυτους τους πραγματικούς ηρωες και οχι τους σημερινους του στυλ ¨Φυσσα¨κ.τλ.

  2. #182
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    184
    Πολύ σωστά τα λες!Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα των υπολοίπων και διαφωνούν μαζί σου.Υπάρχει μεγάλη διαστρέβλωση της αλήθειας,είναι δεδομένο αυτό.

  3. #183
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    184
    Μεγάλη ευθύνη για τις φεμινίστριες έχετε εσείς οι Ανδρές όμως!Το κίνημα του φεμινισμού ξεκίνησε το 70’,και ακόμα υπάρχουν άνδρες που δέρνουν,βιάζουν και σκοτώνουν τις γυναίκες.Ο φεμινισμός είναι η αντίδραση των γυναικών απέναντι σε εσάς τους άνδρες που είστε πιο προνομιούχοι συγκριτικά με τις ίδιες από την ίδια την κοινωνία.Σύγκρινε στον επαγγελματικό τομέα τι συμβαίνει τόσα χρόνια,ποιοι είναι τα αφεντικά..γυναίκες η άνδρες;Κάθε γυναίκα που σέβεται τον εαυτό της,δεν μπορεί να κάτσει με τα χέρια σταυρωμένα σε όλη αυτή την αδικία απέναντι της!!!Υπαρχει επίσης μεγάλο μέρος ανδρών που είναι μισογύνηδες..αλλά δεν το παραδέχονται!!

  4. #184
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Οτι το αξιακο συστημα του καθενος ,το πιστευω του και γενικα η σταση ζωης του δεν μπορει να κλονιστει οταν εχει τεθει σε γερες και ακλόνητες βασεις και φυσικα οταν ο ιδιος απολαμβανει την ζωη που επιθυμει χωρις να κατηγορει τους αλλους για τις δικες του κακοτυχιες ...
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Πολύ σωστά τα λες!Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα των υπολοίπων και διαφωνούν μαζί σου.Υπάρχει μεγάλη διαστρέβλωση της αλήθειας,είναι δεδομένο αυτό.
    Σωστα τα λεει αλλα εσυ διαβαζεις ο,τι σε συμφερει μονο.

    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Μεγάλη ευθύνη για τις φεμινίστριες έχετε εσείς οι Ανδρές όμως!Το κίνημα του φεμινισμού ξεκίνησε το 70’,και ακόμα υπάρχουν άνδρες που δέρνουν,βιάζουν και σκοτώνουν τις γυναίκες.Ο φεμινισμός είναι η αντίδραση των γυναικών απέναντι σε εσάς τους άνδρες που είστε πιο προνομιούχοι συγκριτικά με τις ίδιες από την ίδια την κοινωνία.Σύγκρινε στον επαγγελματικό τομέα τι συμβαίνει τόσα χρόνια,ποιοι είναι τα αφεντικά..γυναίκες η άνδρες;Κάθε γυναίκα που σέβεται τον εαυτό της,δεν μπορεί να κάτσει με τα χέρια σταυρωμένα σε όλη αυτή την αδικία απέναντι της!!!Υπαρχει επίσης μεγάλο μέρος ανδρών που είναι μισογύνηδες..αλλά δεν το παραδέχονται!!
    Ανελαβε ευθυνες κοπελα μου και γινε αφεντικο. Μαθε να λες "ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ". Οταν ο πελατης σου καθυστερει τα λεφτα και ερθει η Παρασκευη λες "Εγω φταιω", βαζεις το χερι στην τσεπη και πληρωνεις τους εργατες σου και ας μενεις αφραγκος και χρεωμενος. Οταν ο εργατης σου κανει ζημια στον πελατη μεγαλυτερη απο τον μισθο του λες "Εγω φταιω" και την πληρωνεις. Εδω σου φταινε οι αλλοι για το πως νιωθεις και δεν μπορεις να το χειριστεις, πως θα χειριζεσαι τα λεφτα των αλλων και θα προστατευεις τα συφεροντα τους οταν φταινε αυτοι;

  5. #185
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    ο φεμινισμός είναι η αντίδραση των γυναικών απέναντι σε εσάς τους άνδρες που είστε πιο προνομιούχοι. Σύγκρινε στον επαγγελματικό τομέα τι συμβαίνει τόσα χρόνια,ποιοι είναι τα αφεντικά..γυναίκες η άνδρες;Κάθε γυναίκα που σέβεται τον εαυτό της,δεν μπορεί να κάτσει με τα χέρια σταυρωμένα σε όλη αυτή την αδικία απέναντι της!!!Υπάρχει επίσης μεγάλο μέρος ανδρών που είναι μισογύνηδες..αλλά δεν το παραδέχονται!!
    Δεν είναι έτσι.
    Οι γυναίκες έχουν θέσεις εξυπηρέτησης πελατών ή βιτρίνας. Υπάρχουν γυναίκες αφεντικά αλλά από την φύση η γυναίκα δεν μπορεί να αφιερώσει χρόνο και να έχει δυνατή φωνή για να επιβληθεί.
    Οι άνδρες κάνουν περισσότερο βαριές εργασίες και μπορούν να επιβληθούν ευκολότερα.
    Είναι και η παράδοση. Ο γιός κληρονομεί την επιχείρηση του πατέρα ή ο γαμπρός. Κάνεις δεν θέλει να βλέπει άνδρα να δουλεύει λιγότερο και να βγάζει λιγότερα από την γυναίκα / κόρη / νύφη του (μεγάλη προσβολή). Οι γυναίκες δεν έχουν εξέλιξη γιατί θα κάνουν παιδιά και πρέπει να αφιερώσουν περισσότερο χρόνο στο σπίτι! Δεν βλέπω καμιά φεμινίστρια να απαιτεί να πληρώνουν οι γυναίκες διατροφή στους άνδρες και να χάνουν αυτόματα την επιμέλεια από τα παιδιά.
    Η γυναίκα αφεντικό θα σου έχει άνδρα για βιτρίνα να βγαίνει μπροστά, αυτή θα έχει τα οικονομικά. Ο άνδρας δεν παραχωρεί την θέση του αφεντικού κρατάει τη γυναίκα σαν βοηθό...
    Με απλά λόγια ο άνδρας πλασάρεται ως αφεντικό ακόμα κι αν κουμάντο κάνει γυναίκα!!! Ο άνδρας έχει υποχρέωση να κάνει καριέρα.
    Σε μισογυνηδες μετατρέπονται αναγκάστηκα, αφού δέχονται ανταγωνισμό στα επαγγελματικά και στα οικονομικά. Αν βρίσκουν γυναίκες "αφέντρες" θα κάτσουν σπίτι με την μανούλα ή θα σας κλέψουν τον άνδρα τον καλό , που θα θέλει την "προστασία" με αντάλλαγμα την παροχή στοργής και φροντίδας γυρνώντας σπίτι να έχουν κάποιο άτομο να τους περιμένει.
    Αντιστροφή φύλων πετυχαίνουν οι φεμινίστριες.

  6. #186
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,136
    ΑΧΒΑΧ έχεις ένα πόιντ, αλλά δεν είναι αυτός ο βασικός λόγος του μισθολογικού χάσματος των 2 φύλων. Κυρίως είναι το άλλο, δηλαδή ότι οι άντρες είναι πιο πρακτικοί και οι γυναίκες πιο θεωρητικές. Αυτό σημαίνει ότι στην οικοδομή- που έχει πολλές θέσεις εργασίας- πάνε μόνο άντρες, ηλεκτρολόγοι, ψυκτικοί, υδραυλικοί γίνονται μόνο άντρες, τεχνικοί του ΔΕΔΔΗΕ γίνονται μόνο άντρες, οδηγοί τρακτέρ γίνονται μόνο άντρες, ενώ στις θεωρητικές επιστήμες (που είναι συνήθως καλές οι γυναίκες- άλλωστε στο λύκειο η θεωρητική κατεύθυνση είναι τίγκα στις γυναίκες) υπάρχει λιγότερο χρήμα και λιγότερες θέσεις εργασίας, και πρέπει κάποιος θεωρητικός να ξεχωρίσει πολύ για να πάρει μια καλή θέση. Το ξέρω γιατί κι εγώ, που είμαι θεωρητικός τύπος κι έχω τέτοιες σπουδές, ψάχνω σαν τρελός δουλειά και δε βρίσκω, και δε με βοήθησε το γεγονός ότι είμαι άντρας.

  7. #187
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    ΑΧΒΑΧ έχεις ένα πόιντ, αλλά δεν είναι αυτός ο βασικός λόγος του μισθολογικού χάσματος των 2 φύλων. Κυρίως είναι το άλλο, δηλαδή ότι οι άντρες είναι πιο πρακτικοί και οι γυναίκες πιο θεωρητικές. Αυτό σημαίνει ότι στην οικοδομή- που έχει πολλές θέσεις εργασίας- πάνε μόνο άντρες, ηλεκτρολόγοι, ψυκτικοί, υδραυλικοί γίνονται μόνο άντρες, τεχνικοί του ΔΕΔΔΗΕ γίνονται μόνο άντρες, οδηγοί τρακτέρ γίνονται μόνο άντρες, ενώ στις θεωρητικές επιστήμες (που είναι συνήθως καλές οι γυναίκες- άλλωστε στο λύκειο η θεωρητική κατεύθυνση είναι τίγκα στις γυναίκες) υπάρχει λιγότερο χρήμα και λιγότερες θέσεις εργασίας, και πρέπει κάποιος θεωρητικός να ξεχωρίσει πολύ για να πάρει μια καλή θέση. Το ξέρω γιατί κι εγώ, που είμαι θεωρητικός τύπος κι έχω τέτοιες σπουδές, ψάχνω σαν τρελός δουλειά και δε βρίσκω, και δε με βοήθησε το γεγονός ότι είμαι άντρας.
    Мπα, στην Σ.Ενωση για παραδηγμα πολλα απο αυτα τα επαγγελματα θεωρουταν γυναικεια οπως πλακακια, οπλισμος μπετου, σοβαδες, βαψηματα. Αφου ειχαν χασει τον αντρικο πληθυσμο στον πολεμο.

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,771
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Σύγκρινε στον επαγγελματικό τομέα τι συμβαίνει τόσα χρόνια,ποιοι είναι τα αφεντικά..γυναίκες η άνδρες;
    πρεπει να εισαι βεβαιη οτι εαν οι γυναικες μπορουσαν να τα καταφερουν καλλιτερα απο τους αντρες στον ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ολοι θα τις θελανε για διευθυντριες στις επιχειρησεις τους.
    εαν δεν μπορεις να κατανοησεις αυτο το απλο πραμα μπορεις να χορευεις στην πλατεια συνταγματος για τα δηθεν δικαιωματα που σου λειπουν.

  9. #189
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,771
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Το ξέρω γιατί κι εγώ, που είμαι θεωρητικός τύπος κι έχω τέτοιες σπουδές, ψάχνω σαν τρελός δουλειά και δε βρίσκω, και δε με βοήθησε το γεγονός ότι είμαι άντρας.
    https://www.businessdaily.gr/esg/592...stis-8-martioy


    Σύμφωνα με τα στοιχεία που παραθέτει:


    Το 80% των γενικών διευθυντών και των διευθυντών δραστηριοτήτων στην ΕΥΔΑΠ είναι γυναίκες.
    Το 58% των εργαζομένων στη Γενική Διεύθυνση Μεγάλων Έργων είναι γυναίκες.
    Το 54% των θέσεων ευθύνης στην ΕΥΔΑΠ καλύπτονται από γυναίκες.
    Το 50% των εργαζομένων σε επιστημονικές θέσεις είναι γυναίκες



    οχι τυπε θα δυσκολευτεις πολυ να βρεις δουλεια. αν θες προσπαθησε λεγοντας οτι εισαι διαμφυλετικος και θα πανε μαμιοντας να σου βρουνε δουλεια.


    εδω βλεπουμε κατι πολυ τραγικο.
    στον ιδιωτικο τομεα που στοχος του ειναι ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΑ η ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ αυτα τα ποσοστα γυναικων δεν υπαρχουν. γιατι δεν υπαρχουν επενδυτες που θα αφηναν τις γυναικες χωρις δουλεια εαν ξεραν οτι θα τους παραξουν τουλαχιστον τα ιδια η περισσοτερα με τους αντρες.

    σε μια δημοσια υπηρεσια οπως η ευδαπ που κοροιδευει ολο τον κοσμο και κανεις δεν νοιαζετε για τιποτα περισσοτερο τετοια ποσοστα γυναικων μπορουν ανετα να βρουνε την θεση τους.


    ΥΓ βεβαια πρεπει να γινει σαφες οτι οι ΑΝΤΡΕΣ ΣΚΑΒΟΥΝ και οχι οι γυναικες οταν γινονται τα εργα ετσι εκει ασφαλως υπαρχει αυτο που λεμε πατριαρχια αφου καμμια γυναικα δεν εργαζετε σκαβοντας

  10. #190
    Member
    Join Date
    Mar 2024
    Location
    Αθήνα
    Posts
    71
    —————edit—————
    Last edited by _Vassilis; 26-03-2024 at 23:54.

  11. #191
    Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Pinkrose17 View Post
    Μεγάλη ευθύνη για τις φεμινίστριες έχετε εσείς οι Ανδρές όμως!Το κίνημα του φεμινισμού ξεκίνησε το 70’,και ακόμα υπάρχουν άνδρες που δέρνουν,βιάζουν και σκοτώνουν τις γυναίκες.Ο φεμινισμός είναι η αντίδραση των γυναικών απέναντι σε εσάς τους άνδρες που είστε πιο προνομιούχοι συγκριτικά με τις ίδιες από την ίδια την κοινωνία.Σύγκρινε στον επαγγελματικό τομέα τι συμβαίνει τόσα χρόνια,ποιοι είναι τα αφεντικά..γυναίκες η άνδρες;Κάθε γυναίκα που σέβεται τον εαυτό της,δεν μπορεί να κάτσει με τα χέρια σταυρωμένα σε όλη αυτή την αδικία απέναντι της!!!Υπαρχει επίσης μεγάλο μέρος ανδρών που είναι μισογύνηδες..αλλά δεν το παραδέχονται!!
    Θα συμφωνήσω με εσένα ως γνωστόν εδώ που είμαι υπάρχει σεξισμός, φτώχεια και πατριαρχία, για αυτό εδώ που είμαι είτε κοιτάνε το χρήμα είτε το παίζουν δύσκολες είτε είναι ψηλομύτες ως αντίδραση απέναντι σε αυτά, αφού οι γυναίκες δεν είναι χειραφετημένες

  12. #192
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,610
    Quote Originally Posted by ΧρήστοςΜπ94 View Post
    Θα συμφωνήσω με εσένα ως γνωστόν εδώ που είμαι υπάρχει σεξισμός, φτώχεια και πατριαρχία, για αυτό εδώ που είμαι είτε κοιτάνε το χρήμα είτε το παίζουν δύσκολες είτε είναι ψηλομύτες ως αντίδραση απέναντι σε αυτά, αφού οι γυναίκες δεν είναι χειραφετημένες
    Ε πάρε μια γυναίκα από το Αμπού Ντάμπι
    αλλά ξέχασα δεν θα σου αρέσει και μαύρη ... ε τότε πάρε μια από Αφγανιστάν -αν σε πάρει κι εκείνη- γιατί του δυτικού μπλοκ έχουν ξυπνήσει και δεν σας θέλουν άφραγκους οπότε ξέχασε τες αυτές, αλλιώς αν δεν σου αρέσει καμία γυναίκα, πάρε έναν άνδρα στο κάτω κάτω ρε παιδί μου αφού συμφωνείτε να ξεμπερδεύουμε!

  13. #193
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    ...να ξεμπερδεύουμε!
    Aφου δεν τους θελεις ετσι κι αλλιως, πως ακριβως εισαι μπερδεμενη μαζι τους;

  14. #194
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,610
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Aφου δεν τους θελεις ετσι κι αλλιως, πως ακριβως εισαι μπερδεμενη μαζι τους;
    Αυτοί είναι μπερδεμένοι με τις ιερόδουλες και τις ξένες και τις εδώ και τις σημερινές γυναίκες. Όχι εγώ. Να καταλαβαίνεις.

  15. #195
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Αυτοί είναι μπερδεμένοι με τις ιερόδουλες και τις ξένες και τις εδώ και τις σημερινές γυναίκες. Όχι εγώ. Να καταλαβαίνεις.
    "Να ξεμπερδευουμε" ειπες :Ρ

Page 13 of 20 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν αντέχω άλλο... Αλλά ούτε μπορώ να αυτοκτονήσω γιατί είμαι δειλή.
    By magenda in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 47
    Last Post: 16-05-2021, 21:19
  2. Υποφέρω, δεν αντέχω να πονάω άλλο.
    By Medias in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 20-10-2013, 18:18
  3. δεν αντεχω να υποφερω αλλο ! ! :(
    By seleios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-12-2010, 22:25
  4. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΩ ΑΛΛΟ
    By selas-selas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 11-09-2010, 14:51
  5. Είμαι ολομόναχος
    By george7 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 108
    Last Post: 15-04-2008, 15:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •