συνεχομενες αφυπνισεις στον υπνο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    4

    συνεχομενες αφυπνισεις στον υπνο

    καλησπερα κι απο μενα τα τελευταια 2 χρονια εχω το εξης θεμα με τον υπνο, καθε φορα που παω να κοιμηθω στο σημειο που παει να με παρει ο υπνος αφυπνιζομαι, δεν βλεπω ονειρο δεν βλεπω κατι , απλως ξυπναω ειτε με μουδιασμα , ειτε σαν ρευμα που περναει απο το κεφαλι , η τιναγματα. ηταν τετοια η ενταση τους και η συχνοτητα που δεν εργαζομαι δυο χρονια , πηγα σε νευρολογο , ψυχιατρο , εχω κανει τσεκ απ , μαγνητικες , το μονο *παθολογικο* που βρεθηκε ηταν ανεπαρκεια σιδηρου και ειμαι στο τριτο μηνα θεραπειας. παιρνω μισο ρεμερον για να κοιμαμαι και η αληθεια ειναι με το που ξεκινησα σιδηρο αρχισα να βλεπω τρομερη διαφορα στους δυο μηνες , ωσπου τωρα ξανα ειμαι παλι στα πατωματα, ετσι ξαφνικα. γενικα κανω γυμναστικη , δεν πινω καφεδες, ακολουθω ενα υγιεινο διατροφολογιο , περπαταω , δεν ξερω τι φταιει εχει κανεις σας ιδεα? Δεν παλευεται αυτο το πραγμα μπορει να μου παρει και 4 ωρες να κοιμηθω στις πολυ κακες μερες , που συνηθως υπερεχουν των καλων , εχω δοκιμασει μελατονινες και τσαγια αλλα οχι πολλα πραγματα. Μονο το ρεμερον με ψιλοβοηθαει και κοιμαμαι αλλα τυχαινει ας πουμε να το παιρνω και να εχω αφυπνισεις πολλες μεχρι να κοιμηθω κι ας νυσταζω πολυ.Ακολουθω και τεχνικες χαλαρωσης και γενικα ειμαι ηρεμη οταν παω να κοιμηθω δεν σκεφτομαι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,098
    Καλησπέρα. Το ρεμερον σε τι δόση το παίρνεις; Άλλαξε κάτι τα τελευταία δύο χρόνια; Έχεις άγχος ή κατάθλιψη ή και τα δύο; Ή το μόνο πρόβλημα εντοπίζεται στον ύπνο;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    4
    η ψυχιατρος διεγνωσε ptsd λογω αλλαγης σπιτιου , σε μια συνεδρια που περισσοτερο με ξεπεταξε και μου γραψε cipralex 10mg και ρεμερον 15 mg . θεωρησα τουλαχιστον υπερβολικη την διαγνωση της για τα 20 λεπτα που μου μιλησε και ουτε. τα πηρα για 6 μηνες και στο ενδιαμεσο συνεχισα να εχω αυτο το θεμα. ΠΑΡΟΤΙ αθλουμουν και μεσα στη μερα ημουν ευδιαθετη εβγαινα κλπ , εκανα διαλογισμο, ασκησεις χαλαρωσης κλπ. . Γενικα μπορω να καταλαβω ποτε ειμαι αγχωμενη και οταν με πρωτο επιασε ημουν οντως στρεσαρισμενη, το θεμα ειναι οτι σταματησα να ειμαι οπως προειπα και ενω μεσα στη μερα πετουσα, το βραδυ ηταν και ειναι ενας αλλος κοσμος. ενω δεν σκεφτομαι ασχημα.το cipralex δεν το ξαναπηρα και δεν θα το ξαναπαρω γιατι μου δημιουργησε θεμα στο σεξουαλικο οσο το επαιρνα. Γενικα απο οσο με θυμαμαι απο παιδι παντα ειχα θεμα δυσκολιας στην ελευση υπνου ειχα υπερενταση δηλαδη η δεν νυσταζα αλλα οχι αυτο το πραγμα, τωρα ας πουμε εχω μαθει να διαχειριζομαι την υπερενταση και φροντιζω να νυσταζω οταν παω στο κρεβατι αλλα οπως ειπα αφυπνιζομαι συνεχως με αποτελεσμα καποια στιγμη να φευγει και η νυστα. Επισης για ενα μεγαλο διαστημα ειχα εντονες εμβοες και τα αυτια μου ειχαν γινει πολυ ευαισθητα ςτους θορυβους. Τωρα θελω να περασουν λιγο οι μερες και να δω που βρισκεται ο σιδηρος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,208
    Για να σου γράψει ο ψυχίατρος φάρμακα,προφανώς πρέπει να τα παίρνεις....σε όλους μας χαλάει η σεξουαλικότητα με τα φάρμακα,αλλά προηγείται η ψυχική μας υγεία έναντι της σεξουαλικής!!προφανώς έχεις θέματα ψυχολογίας γι αυτό και οι εμβοές στα αυτιά και η αφύπνιση...ίσως πρέπει να το δεις λίγο πιο σοβαρά το θέμα σου....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,098
    Ίσως να μην επαρκούν πια τα 15mg remeron τώρα που δεν παίρνεις και το cipralex. Παρόλο που λένε ότι όσο μικρότερη είναι η δόση του τόσο μεγαλύτερη η υπναγωγος του δράση, από τη δική μου εμπειρία τουλάχιστον, πιστεύω πως δεν ισχύει . Όταν το ανέβασα στα 30mg έκανα απίστευτο ύπνο. Αλλά ο νέος γιατρός μου είπε να το μειώσω στα 15 γιατί δημιουργεί πρόβλημα στον μεταβολισμό, ανάλογα βέβαια και τη δοσολογία και την ηλικία. Παίρνω βέβαια και cipralex 10mg.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,092
    Δεν έχει καμμία σχέση ο σίδηρος με την αυπνία...Μην ψάχνεις να βρεις ψευτικους ενόχους...Εμένα ο υπνος έφτιαξε με μισό ζαναξ και μισό ρεμερόν...Η βενζοδιαζεπίνη είναι απαραίτητη σε κάποιον που πάσχει από αυπνίες...Απορώ που δεν σου εγραψε ο γιατρός...Δεν του ανέφερες το πρόβλημα?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    4
    Δεν τις εχουμε ολοι καραμελες τις βενζοδιαζεπινες και ουτε η γιατρος μου ουτε εγω θελησα να μπλεξω με αυτη την κατηγορια φαρμακων. Ο χαμηλος σιδηρος σχετιζεται πολλες φορες οταν μας τα σκανε ψυχικες ασθενειες και με την ενταση τους , καλυτερα να ψαχτεις γιατι ισως δεν το γνωριζεις.Για να ηθελε να το τσεκαρει μαλλον κατι θα ξερει. Οπως και να χει ξεκινησα και ψυχοθεραπεια οποτε θα δειξει.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2024
    Posts
    4
    Niels την ιδια θεραπεια εκανα κι εγω ακριβως. Εμενα ακομη και το μισο ρεμερον μου ανοιγει τρομερα την ορεξη και πρηζομαι. Και αναζητω μονιμως να φαω κατι που περιεχει υδατανθρακα, αμα δν φαω τρελαινομαι αλλα το παλευω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,098
    Ισχύει για το ρεμερον αυτό που λες. Κι εμένα στην αρχή ειδικά μου είχε ανοίξει πολύ την όρεξη, τώρα που το συνήθισε ξανά ο οργανισμός (το έπαιρνα για καμιά δεκαετία παλιότερα και τώρα το έχω ξαναξεκινησει εδώ και τρία χρόνια) το ελέγχω κάπως, έχει υποχωρήσει και το πρήξιμο που αναφέρεις αλλά δεν έχει φύγει τελείως. Το cipralex δεν είναι το μοναδικό που μπορεί να κάνει για σένα, μπορεί κάποιο άλλο φάρμακο να είναι καλύτερα ανεκτό και στο σεξουαλικό κομμάτι. Ίσως το σεροπραμ, που μοιάζει με το σιπραλεξ. Ίσως το λαντοζ . Συζήτησε το με τον γιατρό σου. Αν και συνήθως είναι trial and error , δηλαδή μόνο με δοκιμή για κάποιους μήνες μπορείς να καταλάβεις αν ένα φάρμακο σου ταιριάζει.

Similar Threads

  1. Εμβοες στον ύπνο!!
    By johnyfy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-02-2024, 12:12
  2. Αίμα στον ύπνο μου
    By SocialWorker91 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 3
    Last Post: 09-11-2023, 13:29
  3. Φτερουγισμα στον υπνο????
    By Elli19899 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 18-04-2021, 12:50
  4. Φόβος στον ύπνο
    By Lenale in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 2
    Last Post: 25-02-2017, 14:01
  5. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 10:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •