Αγχώδης διαταραχή, κρίσεις πανικού, κατάθλιψη. Πως τα έζησα και πως το ξεπέρασα... - Page 17
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 17 of 27 FirstFirst ... 71516171819 ... LastLast
Results 241 to 255 of 399
  1. #241
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Δημητρη μου συμφωνω απολυτα με τη Νικολετα.
    Η αγχωδης διαταραχη μας εχει κανει τοσα και τοσα γυμνασια χροοονια τωρα. Κι ακομη ειμαστε ορθιοι.
    Μη σε πτοει ο στρατος. Εσυ καταφερες να νικησεις μαχες και μαχες με το χειροτερο θεριο! Τωρα θα κολωσεις;

    Πανω τους Δημητρη!
    ΑΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

  2. #242
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Χαχα! :-))
    Να είστε καλά και οι δύο, σας ευχαριστώ για τη συμπαράσταση. Έτσι κι αλλιώς ο στρατός είναι στρεσσογόνα κατάσταση από τη φύση του, οπότε φυσιολογικό να έχω αγχωθεί κάπως. Αλλά, υπομονή, θα περάσει κι αυτό! :-)
    Να είμαστε όλοι καλά!
    Δημήτρης
    Ένα κερί δε χάνει τίποτα αν χρησιμοποιηθεί για να ανάψει κάποιο άλλο...

    Υ.Γ. Οτιδήποτε γράφω, εκφράζει προσωπική άποψη.

  3. #243
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    95
    φιλε δημητρη μην ανησυχεις, καταφερες τοσα, ο στρατος θα ειναι παιχνιδακι.. ενω ολοι οι αλλοι θα αγχωνονται και θα μπαινουν σε νεα μονοπατια, εσυ ευκολα θα ελεγχεις ολα σου τα συναισθηματα.. και να ξερεις οτι ο στρατος ειναι ομορφη εμπειρια αρκει να εισαι ο εαυτος σου, αυτο εκτιμαται.. δυναμη και κουραγιο και στο λεει ενας που παλευει πολυ και καθημερινα με εντονα ψυχοσωματικα.. σημερα γιορταζα \"ως σπυρος\", βγηκα και συνεχως ημουν στην τσιτα με εντονα βουητα στο κεφαλι και πολυ φοβο.. θελω να ληξει, να απελευθερωθω, να απολαμβανω ξανα απλα και μικρα πραγματα που εχουν χαθει και αυτα απο τη ζωη μου.. το δικο σου παραδειγμα οπως και πολλων αλλων εδω μεσα ειναι δυναμη για ολους εμας που ακομα παλευουμε.. εσυ ξερεις καλυτερα πια οτι δεν αξιζει τιποτα να σε γυρισει πισω, ολα καλα θα πανε...
    \"Nothing is good or bad, but thinking makes it so.\"
    --William Shakespeare

  4. #244
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Originally posted by lupus30
    φιλε δημητρη μην ανησυχεις, καταφερες τοσα, ο στρατος θα ειναι παιχνιδακι.. ενω ολοι οι αλλοι θα αγχωνονται και θα μπαινουν σε νεα μονοπατια, εσυ ευκολα θα ελεγχεις ολα σου τα συναισθηματα.. και να ξερεις οτι ο στρατος ειναι ομορφη εμπειρια αρκει να εισαι ο εαυτος σου, αυτο εκτιμαται.. δυναμη και κουραγιο και στο λεει ενας που παλευει πολυ και καθημερινα με εντονα ψυχοσωματικα.. σημερα γιορταζα \"ως σπυρος\", βγηκα και συνεχως ημουν στην τσιτα με εντονα βουητα στο κεφαλι και πολυ φοβο.. θελω να ληξει, να απελευθερωθω, να απολαμβανω ξανα απλα και μικρα πραγματα που εχουν χαθει και αυτα απο τη ζωη μου.. το δικο σου παραδειγμα οπως και πολλων αλλων εδω μεσα ειναι δυναμη για ολους εμας που ακομα παλευουμε.. εσυ ξερεις καλυτερα πια οτι δεν αξιζει τιποτα να σε γυρισει πισω, ολα καλα θα πανε...
    Καλημέρα Σπύρο,
    σου εύχομαι χρόνια πολλά για την ονομαστική σου εορτή! Να είσαι πάντα καλά, γερός και δυνατός.
    Μπορεί να υπάρχουν φορές που μας παίρνει από κάτω, λίγο ή πολύ, όπως εσένα τώρα, όπως εμένα τότε και πολύ λιγότερο τώρα, αλλά όταν φτάσεις στα κάτω στρώματα της ψυχολογίας σου, τότε υπάρχει μόνο άνοδος. Με προσπάθεια μεν, αλλά η ανταμοιβή αυτής της προσπάθειας είναι δεδομένη. Εκμεταλλεύσου όλο αυτό για να ψάξεις μέσα σου, να βρεις τον πραγματικό Σπύρο, να απελευθερωθείς μια και καλή από το πρόβλημά που σε ταλαιπωρεί αυτή την περίοδο. Αυτό που έχω να σε συμβουλεύσω, κρίνοντας από την προσωπική μου άσχημη εμπειρία, είναι να μη φοβάσαι να προκαλείς τους φόβους σου. Φοβάσαι να ταξιδέψεις; Ταξίδεψε! Φοβάσαι να οδηγήσεις; Οδήγησε! Φοβάσαι να βγεις έξω; Βγες! Μία, δύο, τρεις, πέντε, δέκα, το παιχνίδι θα το κερδίσεις.. Πριν δύο χρόνια, η σκέψη και μόνο ότι θα έπρεπε να ταξιδέψω για να επιστρέψω στον τόπο σπουδών και δουλειάς μου, με ισοπέδωνε.. Το έκανα, όμως. Δεν έπαθα τίποτα από αυτά που φοβόμουνα. Γιατί; Γιατί όλα συνεπάγονται από τον τρόπο σκέψης μας. Μπορεί να ακούγεται μ...κία, αλλά η κατάσταση που αντιμετωπίσαμε ή αντιμετωπίζουμε θέλει χιούμορ από την πλευρά μας! Δοκίμασε το εξής απλό, όταν σου έρθει μία άσχημη σκέψη ή συναίσθημα, απλά χαμογέλασε για λίγο, έστω κι αν δε θέλεις. Όσο διαρκεί το χαμόγελο σου, η σκέψη ή το συναίσθημα δεν υφίστανται! Δεν ξέρω γιατί.. Εμπειρικά, το παρατήρησα. Κάν\'το και πες μου τι ένιωσες εκείνη τη στιγμή! Θα περιμένω.. :-))
    Και πάλι, να είσαι καλά Σπύρο και σε ευχαριστώ, μέσα από την καρδιά μου, για το ενδιαφερον σου.
    Να είμαστε όλοι καλά!
    Δημήτρης
    Ένα κερί δε χάνει τίποτα αν χρησιμοποιηθεί για να ανάψει κάποιο άλλο...

    Υ.Γ. Οτιδήποτε γράφω, εκφράζει προσωπική άποψη.

  5. #245
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    95
    δημητρη μου καταρχην χαμογελαω τωρα που διαβασα τα λογια σου.. θα προσπαθησω πραγματικα να ακολουθησω τη εμπειρια σου και την κανω βιωμα γιατι πιστευω(και ας μην το κανω τοσο συχνα πραξη) οτι το χαμογελο ειναι \"ανασα ζωης\" για καθε περιπτωση και πολλοι απο εμας ειμαστε χαμενοι στη \"δυσπνοια\" για τοσο καιρο.. κρατα και εσυ αυτο το χαμογελο και χρησιμοποιησε το εκει που θα πας να παγωσεις τους αντιπαλους.. να σαι καλα φιλε μου....
    \"Nothing is good or bad, but thinking makes it so.\"
    --William Shakespeare

  6. #246
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    126

    Γεια σας κια παλι παιδια!

    Γεια σε ολους! Ελπιζω να με θυμαστε. Οπως σας εχω ξαναπει,πριν 2 μηνες αρραβωνιαστηκα και στο νεο μου σπιτι δεν εχω υπολογιστη. Ετσι...ειναι λιγο δυσκολο να στελνω τοσο συχνα οσο πριν. Παρολα αυτα δεν σας ξεχναω. Λοιπον,τωρα ζω σε ενα σπιτι με τον αντρα μου και περναω πολυ καλα. Σε ψυχολογο δεν εχω παει ακομα και οι κρισεις πανικου συνεχιζονται.Εχοντας κανει ολες τις εξετασεις,εχω διαπιστωσει οτι ειμαι μια χαρα στην υγεια μου. Παρολα αυτα οι ανυσηχιες μου παραμενουν και δεν ξερω τι να κανω με αυτη την κατασταση. Λοιπον παιδια,αυτα για τωρα. Θα περιμενω απαντηση σας.

    Τα λεμε.

  7. #247
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by zoe_23
    Λοιπον,τωρα ζω σε ενα σπιτι με τον αντρα μου και περναω πολυ καλα.
    αυτό είναι πιο σημαντικό από τον πανικό...

  8. #248
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Καλημέρα και κάλή εβδομάδα σε όλους!
    Ελπίζω να είσαστε όλοι καλά! Έχω αρκετό καιρό να γράψω, παρόλα αυτά, όμως, παρακολουθώ τα τεκταινόμενα στο forum. :-)
    Αφορμή του συγκεκριμένου κειμένου αποτελεί η ταινία / ντοκιμαντέρ \"The Secret - Το Μυστικό Της Έλξης\". Πραγματικά, αξίζει τον κόπο να την δεί κάποιος. Μετά το τέλος της, μπορεί να έχεις αρχίσει να τροποποιείς τον τρόπο που σκέφτεσαι, αισθάνεσαι και ζεις! Δε θα προσθέσω κάτι άλλο. Όποιος την έχει δει καταλαβαίνει. :-)
    Να είμαστε όλοι καλά!
    Δημήτρης
    Ένα κερί δε χάνει τίποτα αν χρησιμοποιηθεί για να ανάψει κάποιο άλλο...

    Υ.Γ. Οτιδήποτε γράφω, εκφράζει προσωπική άποψη.

  9. #249
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    113
    Κλημερα Δημητρη μου σε χρειαζομαι!!!

  10. #250
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Originally posted by ROULA
    Κλημερα Δημητρη μου σε χρειαζομαι!!!
    Καλημέρα Ρούλα!
    Μακάρι να μπορέσω να σε βοηθήσω. :-)

    Δημήτρης
    Ένα κερί δε χάνει τίποτα αν χρησιμοποιηθεί για να ανάψει κάποιο άλλο...

    Υ.Γ. Οτιδήποτε γράφω, εκφράζει προσωπική άποψη.

  11. #251
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    113
    Εγω ειμαι Δημητρη μου τωρα στο λουκι και πηρα παρα πολυ θαρρος απο σενα.Νιωθω οτι χανω τα νιατα και την ομορφια μου τζαμπα και βερεσε και εχω κλειστει στο σπιτι.Εχει 6 μερες που ξεκινησα τα σεροξατ σε ποσο καιρο θα αναστηθω? σε ευχαριστω παρα πολυ καλε μου για την ανταποκριση σου.

  12. #252
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    113
    Αν θελεις και μπορεις μπες στο τσατ να τα πουμε αν δεν μπορεις τωρα στειλε μου email οποτε μπορεσεις.Να σε εχει ο θεος καλα Δημητρη μου

  13. #253
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Originally posted by ROULA
    Εγω ειμαι Δημητρη μου τωρα στο λουκι και πηρα παρα πολυ θαρρος απο σενα.Νιωθω οτι χανω τα νιατα και την ομορφια μου τζαμπα και βερεσε και εχω κλειστει στο σπιτι.Εχει 6 μερες που ξεκινησα τα σεροξατ σε ποσο καιρο θα αναστηθω? σε ευχαριστω παρα πολυ καλε μου για την ανταποκριση σου.
    Καλημέρα και πάλι σε όλους,
    Ρούλα, χαίρομαι που η δική μου εμπειρία στάθηκε η αφορμή για να ανακτήσεις το θάρρος σου.
    Στην ερώτηση που μου κάνεις, δεν υπάρχει απόλυτη απάντηση. Καταρχάς, να ξεκαθαρίσουμε κάτι... Δεν υπάρχει θέμα \"ανάστασής\" σου, γιατί πολύ απλά ...ζεις! :-) Περνάς από μια δύσκολη ψυχολογικά κατάσταση, αλλά, από το να κάθεσαι και να μεμψιμοιρείς για αυτό, προτίμησε να το εκμεταλλευτείς προς όφελός σου! Ψάξε μέσα σου και ανακάλυψε ποιοί παράγοντες της ζωής σου συνέβαλαν στο να νιώσεις τόσο άσχημα. Εκμεταλλεύσου αυτή την κατάσταση για να να αναπτύξεις μηχανισμούς αντιμετώπισης κάθε άλλης δύσκολης μελλοντικής κατάστασης που θα βιώσεις. Ο χρόνος της \"ανάστασής\" σου, όπως τον αποκαλείς, καθορίζεται από εσένα την ίδια. Τα αντικαταθλιπτικά, τα Seroxat στην συγκεκριμένη περίπτωση, είναι ένα όπλο στη φαρέτρα σου, μα, αν στηριχθείς μόνο σε αυτά, το όποιο αποτέλεσμα θα είναι, πιθανόν, προσωρινό. Προσπάθησε να γίνεις \"παρατηρητής\" των σκέψεων και συναισθημάτων σου, να μη δίνεις σημασία και να μην \"πιάνεσαι\" από αυτά. Όπως έρχονται, έτσι και θα φεύγουν. Αργά και σταθερά, αυτός ο μηχανισμός θα αρχίσει να σου γίνεται συνήθεια. Και τα κέρδη, που θα αποκομίσεις από την διαδικασία αυτή, θα είναι ανεκτίμητα! Μη φοβάσαι τίποτα, η δύναμη που κρύβεις μέσα σου είναι απεριόριστη. Απλά, πίστεψε σε αυτή! Πίστεψε στον ίδιο σου τον εαυτό!
    Τα φάρμακα θα κάνουν τη δουλειά τους. Από κει και πέρα είναι όλα στο χέρι σου. ΟΛΑ! Και μια συμβουλή, γιατί, αν θυμάμαι καλά από άλλο post σου, κάποια στιγμή διέκοψες τη θεραπεία σου. ΜΗΝ διακόψεις τη θεραπεία σου, ακόμα και αν έχεις φθάσει στο σημείο να ...πετάς από τη χαρά σου! ΠΡΕΠΕΙ να ολοκληρώσεις τη θεραπεία σωστά. Προσωπικά, αν και από τους πρώτους μήνες είχα αρχίσει να αισθάνομαι καλά, τη θεραπεία την ακολούθησα για, περίπου, 1 χρόνο και 2-3 μήνες, υπό την καθοδήγηση, βέβαια, του γιατρού μου. Επομένως, κάνε κι εσύ αυτό που θα σε συμβουλέψει ο γιατρός σου και μην παίρνεις πρωτοβουλίες από μόνη σου. :-)

    Πάντως, αν διαβάσεις όλο το \"διάλογο\", που έχει πραγματοποιηθεί μέσα από το συγκεκριμένο post, θα βρεις πολλές απαντήσεις, οι οποίες αφορούν το συγκεκριμένο \"λούκι\".

    Οτιδήποτε άλλο χρειαστείς και μπορώ να σε βοηθήσω, ευχαρίστως θα το κάνω. :-)

    Να είμαστε όλοι καλά!

    Δημήτρης
    Ένα κερί δε χάνει τίποτα αν χρησιμοποιηθεί για να ανάψει κάποιο άλλο...

    Υ.Γ. Οτιδήποτε γράφω, εκφράζει προσωπική άποψη.

  14. #254
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    113
    Δημητρη μου εχεις δικιο σε ολα και σε ευχαριστω παρα πολυ.Ελπιζω να ακολουθησω το παραδειγμα σου και να γινω καλα.. θελω να σε νιωθω και σενα διπλα μου παροτι ειμαστε ξενοι εγω σε νιωθω οικειο μου ατομο και παλι σε ευχαριστω για την στηριξη σου.

  15. #255
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    95
    Καλημέρα Δημήτρη

    Χαίρομαι πολύ που βλέπω και πάλι τα μηνύματά σου και που είσαι καλά!

    Νικολέτα

Page 17 of 27 FirstFirst ... 71516171819 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •