Δεν ξέρω αν πρέπει να την τοποθετήσω στο παρελθόν ή στο μέλλον...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    10

    Δεν ξέρω αν πρέπει να την τοποθετήσω στο παρελθόν ή στο μέλλον...

    Εγώ είμαι 35, αυτή 28... Γνωριστήκαμε πριν από 10 χρόνια. Αμέσως υπήρξε αμοιβαία έλξη και από τις δύο πλευρές. Εγώ όμως μόλις είχα ξεκινήσει σχέση με μια κοπέλα που ήμουνα πολύ ερωτευμένος μαζί της. Δε γινόταν κάτι σοβαρό με μας. Έστω κι αν ένιωθα τη χημεία και την έλξη... Αυτή με είχε ερωτευτεί, μου το είχε πει, εγώ της είχα πει ότι είμαι σε σχέση και δε θέλω να χωρίσω. Μου έλεγε ότι είμαι ακριβώς αυτό που θέλει, ότι με σκέφτεται συνέχεια και δε μπορεί να ξεκολλήσει. Χαθήκαμε όμως, εγώ προχώρησα στη σχέση μου.

    Μετά από ένα χρόνο βρεθήκαμε τυχαία σε ένα μπαράκι. Εγώ ήμουν ακόμα στην ίδια σχέση, αυτή είχε ξεκινήσει κάτι πριν από 1-2 μήνες. Περάσαμε τη νύχτα μαζί... Δεν άντεξα, ήθελα να το κάνω, το ίδιο κι αυτή... Μετά χαθήκαμε και πάλι...

    Εγώ χώρισα από αυτή τη μακροχρόνια σχέση στα 30 μου... Για καιρό δεν ήθελα να προχωρήσω σε κάτι σοβαρό, είχα μόνο περιστασιακές σχέσεις, αρκετές. Πριν από δύο χρόνια, ένιωσα ότι μου λείπει κάτι σταθερό στη ζωή μου. Ο πρώτος άνθρωπος που αναζήτησα ήταν αυτή. Δεν την είχα ξεχάσει. Ένιωθα ότι ταιριάζω μαζί της και ότι είναι κρίμα που ποτέ δεν είμασταν μαζί. Δεν κατάφερα να τη βρω όμως μετά από τόσα χρόνια. Γνώρισα μια κοπέλα και ερωτεύτηκα.

    Αφού ήμουνα στην καινούρια μου σχέση 2 μήνες, έλαβα αίτημα φιλίας στο facebook από αυτήν! Σκέφτηκα "πλάκα μου κάνεις"!! Κοίταξα το status της. "In a relationship"...
    Ανταλλάξαμε κάποια μηνύματα online. Μου πρότεινε να πάμε για καφέ και μου είπε χαρακτηριστικά "δε θα σε ξαναερωτευτώ να έχουμε πάλι δράματα". Αρνήθηκα... Το απέφευγα, δεν ήθελα να μπω καν στον πειρασμό πριν να δω πού θα οδηγούσε η σχέση που είχα.

    Φτάνουμε στον περασμένο Οκτώβριο. Εγώ ένιωθα ότι η σχέση μου πρέπει να τελειώσει, δεν ήταν τελικά αυτό που θέλω πραγματικά. Ήθελα να χωρίσω. Έστειλα ένα μήνυμα στο facebook. Βρεθήκαμε. Για ποτάκι, χωρίς να πούμε κάτι για μας, για το αν θέλει ακόμα ο ένας τον άλλον. Αν και αυτά φαίνονται... Είδα μπροστά μου αυτό που ήθελα. Μια κούκλα, καλή, γλυκομίλητη, καλλιεργημένη, με απόψεις που ταίριαζαν απόλυτα στις δικές μου, από καλή οικογένεια (όχι από την άποψη των χρημάτων, από την άποψη της αγαπημένης και δεμένης οικογένειας με χαρακτηριστικά που μοιάζουν πολύ με τη δική μου), μια κοπέλα που πραγματικά θα ήθελα να είμαι μαζί της.

    Βγήκαμε ξανά μετά από 2 εβδομάδες. Τότε έγινε και κάτι μεταξύ μας. Μου είπε ότι είναι σε σχέση, αλλά ότι θα χωρίσει αμέσως για να είμαστε μαζί. Ότι της φαίνεται τόσο όμορφο το να είναι μαζί μου που της μοιάζει σαν ψέμμα και θα έκανε τα πάντα γι΄αυτό.
    Την επόμενη μέρα μου έστειλε μήνυμα ότι χώρισε! Χώρισε μετά από 4 χρόνια σχέση με ένα τηλέφωνο!

    Από τότε ξεκίνησε ένα παραμύθι. Πραγματικά δεν έχω νιώσει ποτέ κάτι τέτοιο. Η απόλυτη ταύτιση, ο απόλυτος έρωτας. Κάναμε σχέδια για γάμο, για παιδιά, γνώρισα τους δικούς της, αυτή τους δικούς μου, εκδρομές, όνειρα... Ένα παραμύθι! Δίπλα μου ο άνθρωπος που θέλω. Και δίπλα της ο άνθρωπος που θέλει κι αυτή. Δύο άνθρωποι που πάντα ήθελε ο ένας τον άλλον και επιτέλους είναι μαζί! Όλα τα στοιχεία που κάνουν μια σχέση να είναι ονειρική, ήταν εκεί!

    Ώσπου φτάσαμε στον Ιανουάριο. Έστειλε ένα μήνυμα στον πρώην της. "Ελπίζω να είσαι καλά, εγώ κρατάω όλα τα ωραία από τη σχέση μας και προχωράω". Αυτός δεν ήταν καλά όμως... Άρχισε να της στέλνει μηνύματα και να την παρακαλάει. Άρχισε να της λέει ότι αυτή είναι όλη η ζωή του, υποφέρει, ότι την περιμένει να γυρίσει.

    Αυτή είναι πολύ ενοχικό άτομο. Μου είχε πει ότι όταν χώρισε από την προηγούμενη σχέση της, της είχε πάρει πολύ καιρό να το ξεπεράσει. Είχε ξεκινήσει την τελευταία σχέση της σχεδόν αμέσως μετά, πράγμα που την έκανε να νιώθει τύψεις και να δυσκολεύει κι άλλο τη διαδικασία. Η καινούρια της σχέση την πίεζε πολύ και έκανε πολύ καιρό να είναι καλά μαζί του, πάνω από χρόνο. Να που τώρα αυτός λοιπόν ήταν ο πρώην που πρέπει να ξεπεραστεί κι εγώ η καινούρια σχέση. Και αυτός συνέχιζε την πίεση. Έβλεπα ότι δεν ήταν καλά. Έκλαιγε συχνά, δεν είχε όρεξη για τίποτα. Μου έλεγε ότι εγώ δεν την καταλαβαίνει κανείς όσο εγώ, ότι είμαι ο άνθρωπός της και το ξέρει, ότι από μικρή ήξερε τι ήθελε και ήμουν εγώ αυτό. Όμως οι ενοχές της είναι τόσες που δεν την αφήνουν να είναι ευτυχισμένη...

    Ώσπου μου είπε ότι θέλει να μείνει μόνη της. "Ξέρω ότι μαζί του δεν ταιριάζω, ενώ μαζί σου ταιριάζω απόλυτα. Ό,τι σου είπα ήταν αλήθεια. Όμως φέρθηκα σα να μη γνώριζα τον εαυτό μου και πίστεψα ότι μπορούσα να ξεκινήσω κάτι ωραίο μαζί σου χωρίζοντας με ένα τηλέφωνο. Ήταν λάθος και νιώθω ότι πρέπει να γυρίσω πίσω για να τελειώσει αυτή η σχέση όπως θα έπρεπε. Είμαι πολύ μπερδεμάνη. Ξέρω ότι το σωστό είναι να κοιτάξω μπροστά και να είμαι μαζί σου, όμως δεν μπορώ. Δε με αφήνουν οι ενοχές μου. Αν είμαστε μαζί θέλω να είμαστε όπως πρέπει και όχι κάτω από αυτές τις συνθήκες". Αυτό έγινε πριν από ένα μήνα.

    Εγώ πανικοβλήθηκα... Της είπα ότι δε θα την πιέσω. Όμως την πίεσα. Μου είπε ότι αυτό τη διώχνει ακόμα πιο μακρυά... Πριν από μια βδομάδα βρεθήκαμε να μου δώσει κάποια ρούχα μου κι εγώ κάποια δικά της. Κλάμα, πολύ κλάμα και λόγια αγάπης και απόγνωσης... Έμαθα ότι βρέθηκε και με τον πρώην της και του είπε ότι θέλει να μείνει μόνη της. Πηγαίνει και σε κάποιον ψυχολόγο για να βοηθηθεί (η ίδια είναι ψυχολόγος και μάλιστα με διδακτορικό... ειρωνεία!!)

    Αποφασίσαμε να κόψουμε τελείως την επικοινωνία. Πρέπει να της λείψω. Πρέπει να βιώσει την απώλειά μου. Μου είπε κι αυτή ότι και να με πάρει τηλέφωνο ή να μου στείλει μήνυμα δεν πρέπει να της απαντήσω. Πρέπει να νιώσει ότι με χάνει. Της είπα ότι αν κάποια στιγμή είναι καλά και θέλει να είναι μαζί μου να μου το πει και θα δούμε πώς θα είμαι κι εγώ τότε. Μου είπε ότι πιστεύει ότι αν κάποια στιγμή το ξεπεράσει όλο αυτό και έρθει σε μένα θα είναι πολύ αργά και φοβάται ότι θα έχω φύγει εγώ. Μπορεί και να γίνει έτσι... Μπορεί και να είμαστε μαζί... Μπορεί και να μη γυρίσει σε μένα ποτέ... Θα δείξει... Μιλήσαμε ξανά τηλεφωνικά κάποιες φορές. Νιώθω πλέον ότι το εξάντλησα το θέμα, το κούρασα. Αποφάσισα λοιπόν όντως να κόψω εντελώς την επικοινωνία. Δεν έχουμε μιλήσει για μια βδομάδα τώρα και σκοπεύω να το διατηρήσω αυτό. Αυτό πρέπει να κάνω και θα το κάνω. Όμως είμαι ερείπιο... Μου λείπει υπερβολικά. Δεν έχω όρεξη να φάω, δεν έχω όρεξη για τίποτα.

    Να πω επίσης ότι δεν είμαι ανασφαλής σαν άνθρωπος. Το κάθε άλλο. Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ εμφανίσημο, πολύ καλλιεργημένο, έχω καλή θέση σε μεγάλη πολυεθνική, έχω και ευκαιρίες να κάνω κάτι με άλλες, όμως ειλικρινά αυτή τη στιγμή δε θέλω τίποτα. Νιώθω απόγνωση. Νιώθω ότι είμαι 35 χρονών, βρήκα αυτό που πάντα έψαχνα και το έχασα. Δεν ξέρω πώς θα το ξεπεράσω και αν θα μπορέσω να ερωτευτώ και να ταιριάξω ποτέ με κάποια άλλη έτσι. Δεν είμαι και πιτσιρικάς να έχω όλον το χρόνο μπροστά μου. Νιώθω ότι δεν έχω περιθώρια για τίποτα πια. Απογοητεύομαι και βρίσκομαι στα πρόθυρα της κατάθλιψης. Δεν τρώω, καπνίζω πολύ... Δεν είχα κλάψει ΠΟΤΕ για καμία γυναίκα, τώρα κάθομαι μόνος μου στο σπίτι και με πιάνουν τα κλάματα... Δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου πλέον... Στην αρχή είχα και πρόβλημα συγκέντρωσης στην εργασία μου, ευτυχώς το πάλεψα γρήγορα και πλέον τέτοιο θέμα δεν έχω.

    Τη σκέφτομαι συνέχεια όμως... Θέλω να είμαι μαζί της. Και ξέρω ότι μέσα της κι αυτή το θέλει... Μου λείπει ρε γαμώτο! Με διαλύει ότι είμαστε χώρια. Ξέρω ότι δεν πρέπει να κάνω τίποτα, πρέπει να την αφήσω εντελώς ελεύθερη και ο χρόνος θα δείξει. Αν όντως είναι κάτι τόσο εξαιρετικό, τότε θα καταλήξουμε μαζί. Όμως ο χρόνος μακρυά της περνάει βασανιστικά... Και οι σκέψεις και τα αντικρουώμενα συναισθήματα πόνου, ελπίδας, απώλειας, αγάπης, με κάνουν και υποφέρω.

    Αν τύχει και το διαβάσεις κι εσύ κοριτσάκι μου σόρυ, αλλά κάπου ήθελα κι εγώ να τα πω... Ήθελα να τα πω κι εγώ σε κάποιους άγνωστους, που δε θα μου πουν αυτά που θα μου πουν οι δικοί μου άνθρωποι για να με προστατέψουν. Μην ανησυχείς εσύ και κοίτα να νιώσεις καλά και ελεύθερη από όλο αυτό το μπέρδεμα μέσα σου. Εγώ καλά θα είμαι...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    10
    Τώρα που το είδα μέσα στο φόρουμ κατάλαβα πόσο μακροσκελές έιναι!! Όποιος αντέξει και το διαβάσει ολόκληρο, συγγνώμη εκ των προτέρων αν είμαι κουραστικός!!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    καθολου κουραστικο δεν ειναι το κειμενο σου..ισα ισα πολυ συγκινητικο!δεν θα κρινω την κατασταση,το μονο που θα σου πω ειναι,ευχομαι το συντομοτερο να γυρισει κοντα σου για τι φαινεται το ποσο πολυ την αγαπας και ποσο καλο παιδι εισαι..
    υπομονη λοιπον και σωστους χειρισμους για να μην την χασεις..αντε γρηγορα να μας πεις καλα νεα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Δεν ειναι κουραστικο, ειναι ενδιαφερον! Δεν ξερω περιεργη κατασταση. Εγω αυτο που εχω να πω, περα απο οσα ειπες εσυ οτι ειναι ενοχικη οτι θελει να ξεκαθαρισει κτλ και οτι καποια θεματα εχει, ειναι οτι γενικα ειχατε μια ταση να χειριζεστε τα πραγματα λιγο ακυρα μεταξυ σας, δεν ησασταν μαζι οταν θελατε και οι δυο, απατουσατε σχεσεις που ησασταν ερωτευμενοι, αποτομος χωρισμος της κοπελας με ενα τηλεφωνο. Ξαναδιαβαζοντας το κειμενο σου και πεφτοντας σε αυτο "Έστειλε ένα μήνυμα στον πρώην της. "Ελπίζω να είσαι καλά, εγώ κρατάω όλα τα ωραία από τη σχέση μας και προχωράω".", σκεφτηκα οτι το εστειλε σε εσενα. Μετα θυμηθηκα βεβαια οτι οχι ηταν για τον αλλον.
    Ξερεις, υπαρχουν πολλοι βαθειοι λογοι που μας ελκυουν τα ατομα που μας ελκυουν, που κανουμε σχεση με συγκεκριμενα ατομα, που εχουμε χημεια με καποιους. Πολλες φορες τα ατομα που μας ελκυουν και εχουμε χημεια ειναι δαιφορετικα απο αυτα με τα οποια κανουμε σχεσεις. Ειναι τοσο γνωστο το σεναριο "χρονιος ερωτας με πολλη χημεια που ομως τα ατομα δεν ηταν ποτε μεσα σε σχεση". Αυτη λοιπον η "μη σχεση", με συγκεκριμενο ατομο, εχει λογους υπαρξης. Υπαρχουν λογοι δλδ που δεν ειναι εκπληρωμενη, και που ειναι και με ενα συγκεκριμενο ατομο. Και οταν καποια εμποδια φαινεαι να ξεπερνιουνται ή ερχεται το πληρωμα του χρονου και με καποιο τροπο αυτα τα δυο ατομα κατορθωνουν να ειναι μαζι, σημαινει οτι εχουν αλλαξει καποια δεδομενα μεσα στα ατομα, αλλα πρεπει να αλλαξει και η σχεση! Η οποια ως μη σχεση τραβουσε χρονια, αλλα ως πραγματιηκ σχεση ειναι πολυ καινουρια κατασταση και πρεπει να ξαναδιαμορφωθει, περνωντας δυσκολιες, ή στην χειροτερη περιπτωση, να τελειωσει επειδη δε μπορει να αλλαξει!!!!! Καταλαβε κανεις τπτ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    Δεν ειναι κουραστικο, ειναι ενδιαφερον! Δεν ξερω περιεργη κατασταση. Εγω αυτο που εχω να πω, περα απο οσα ειπες εσυ οτι ειναι ενοχικη οτι θελει να ξεκαθαρισει κτλ και οτι καποια θεματα εχει, ειναι οτι γενικα ειχατε μια ταση να χειριζεστε τα πραγματα λιγο ακυρα μεταξυ σας, δεν ησασταν μαζι οταν θελατε και οι δυο, απατουσατε σχεσεις που ησασταν ερωτευμενοι, αποτομος χωρισμος της κοπελας με ενα τηλεφωνο. Ξαναδιαβαζοντας το κειμενο σου και πεφτοντας σε αυτο "Έστειλε ένα μήνυμα στον πρώην της. "Ελπίζω να είσαι καλά, εγώ κρατάω όλα τα ωραία από τη σχέση μας και προχωράω".", σκεφτηκα οτι το εστειλε σε εσενα. Μετα θυμηθηκα βεβαια οτι οχι ηταν για τον αλλον.
    Ξερεις, υπαρχουν πολλοι βαθειοι λογοι που μας ελκυουν τα ατομα που μας ελκυουν, που κανουμε σχεση με συγκεκριμενα ατομα, που εχουμε χημεια με καποιους. Πολλες φορες τα ατομα που μας ελκυουν και εχουμε χημεια ειναι δαιφορετικα απο αυτα με τα οποια κανουμε σχεσεις. Ειναι τοσο γνωστο το σεναριο "χρονιος ερωτας με πολλη χημεια που ομως τα ατομα δεν ηταν ποτε μεσα σε σχεση". Αυτη λοιπον η "μη σχεση", με συγκεκριμενο ατομο, εχει λογους υπαρξης. Υπαρχουν λογοι δλδ που δεν ειναι εκπληρωμενη, και που ειναι και με ενα συγκεκριμενο ατομο. Και οταν καποια εμποδια φαινεαι να ξεπερνιουνται ή ερχεται το πληρωμα του χρονου και με καποιο τροπο αυτα τα δυο ατομα κατορθωνουν να ειναι μαζι, σημαινει οτι εχουν αλλαξει καποια δεδομενα μεσα στα ατομα, αλλα πρεπει να αλλαξει και η σχεση! Η οποια ως μη σχεση τραβουσε χρονια, αλλα ως πραγματιηκ σχεση ειναι πολυ καινουρια κατασταση και πρεπει να ξαναδιαμορφωθει, περνωντας δυσκολιες, ή στην χειροτερη περιπτωση, να τελειωσει επειδη δε μπορει να αλλαξει!!!!! Καταλαβε κανεις τπτ?
    Προσπαθούμε...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Δε μπορω να τα γραψω καλυτερα, μπορει να λεω και βλακειες στην τελικη :P Take it or leave it!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    10
    Χαίρομαι που δεν το βρίσκετε κουραστικό! Γιατί εγώ όταν είδα το κείμενο αναρτημένο εδώ, τρόμαξα!!

    @ dora-agxos κι εγώ το ίδιο ελπίζω, όμως αυτή τη στιγμή δεν ξέρω ποιοι είναι οι σωστοί χειρισμοί. Μάλλον αυτή τη στιγμή οι σωστοί χειρισμοί είναι οι μη χειρισμοί...

    @ carrie μάλλον εννοείς ότι το μη εκπληρωμένο είναι αυτό που κάνει την ιστορία τόσο ξεχωριστή και τόσο μαγική για μένα. Ίσως και για εκείνη. Ότι επί 10 χρόνια δεν είχε ο ένας τον άλλον και όμως δεν ξεχάστηκε ο ένας από τον άλλον. Και τώρα που είμασταν μαζί, ήταν δύσκολο να διαχειριστούμε τη σχέση μας, γιατί αυτό που μας έδενε ήταν στην ουσία η απώλεια και το ανεκπλήρωτο.

    Το ότι έχουμε χειριστεί τα πράγματα μεταξύ μας λίγο άκυρα ισχύει, όμως ήταν τέτοιες οι συνθήκες που δε μπορούσε να γίνει αλλιώς. Αυτή τη φορά προσπαθήσαμε να τις φτιάξουμε με το ζόρι, έστω κι αν πάλι δεν ήταν καλές για να είμαστε μαζί. Και βγήκε αυτό. Όντως, δεν είναι δυνατόν να χωρίζεις από 4 χρόνια σχέση με ένα τηλέφωνο και την επόμενη μέρα να ξεκινάς κάτι καινούριο. Ίσως και να γίνεται, σίγουρα όμως όχι από ένα άτομο όπως αυτή.

    Τι να πω... Ίσως και να μείνει κάτι ανεκπλήρωτο. Ίσως να μην υπάρξουν τελικά ποτέ οι κατάλληλες συνθήκες. Σίγουρα προτιμώ να μείνει σαν ένα ανεκπλήρωτο όνειρο, παρά σαν ένα λάθος!

    Μου λείπει όμως ρε γαμώτο! Και δε μου λείπει η ιδέα της σχέσης, δε μου λείπει το να είμαι με κάποια, μου λείπει αυτή! Δεν το θέλω πια το ανεκπλήρωτο μαζί της, θέλω επιτέλους να το ζήσω. Και δε μπορώ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    ...και καπου εδω κολαει και η λεξη απωθημενο,η χαμενος ερωτας που ξαφνικα πραγματωνεται αλλα με τι ορους,ορους του χθες και οχι του σημερα γιατι αυτο το μαγικο κλικ μπορει να υπαρχει αλλα πως διατηρειται και πως πραγματωνεται μεσα σε μια πραγματικη σχεση που αποτελειται απο δυο ατομα με παρελθον?
    και λεω παρελθον που για την κοπελια πολυ προσφατο.....εγω θελω να σε ρωτησω κατι.Πως αντιμετωπιζεις το γεγονος οτι χωρισε μεσα απο ενα τηλ μετα απο 4 χρονια?Δεν ειναι λιγο καπως για σενα?Κοινως θα ηθελες να το κανει μαζι σου?Ξερεις υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να το κανει και με σενα δεν ειναι απολυτο αλλα η δικια μου εμπειρια λεει αυτο......μοτιβο με εναν μοτιβο με ολους..............Οταν χωριζουμε συνηθως βιωνουμε εναν αποχωρισμο οποτε αν εχουμε χωρισει επειδη γνωρισαμε η ξαναερωτευτηκαμε καποιον αλλον ειναι πιθανο να μεταφερουμε αυτην ας πουμε τον αποχωρισμο μεσα στην καινουργια σχεση και πολυ πιθανον αν δεν μπορουμε να διαχωρισουμε και να ξεχωρισουμε τα συναισθηματα μας να τα κανουμε μαλλια κουβαρια οπως ακριβως εχουν γινει τωρα........κοινως δωσε χρονο χωρις πιεση και αστην να μεινει με τον εαυτο της να δει τι θελει πραγματικα...
    Οσο για τις ενοχες δεν ξερω τι να σου πω οι ενοχες ειναι υπουλο συναισθημα και δεν ξερω και πως να το ξερω αλλωστε,αλλα μην βασιζεσαι πολυ στις ενοχες για να την δικαιολογησεις οτι νταξει και καλα ειναι ενοχικη για αυτο παιρνει αποσταση γιατι αυτο που κανει τωρα ειναι να παρει αποσταση και ειναι και ειλκρινης και αυτο ειναι σημαντικο......
    Για μενα οσο σκληρο και να ακουγεται ειναι καλο αυτο που συμβαινει τωρα και που βλεπει καποιον ειδικο,ξερεις οπου υπαρχει ενοχη δεν υπαρχει πραγματικη αγαπη..........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Παντως ισως και απο συνηθεια

    ισως αυτη η σχεση να χρειαζεται την "παρουσια της απουσιας"

    και το "δεν γινεται αγαπη μου ενω το θελουμε κι οι δυο "


    για να τραφει

    πραγμα που δουλεψε δεκα χρονια ισως δουλεψει για ακομη δεκα

    εγω σαν σχεση την τοποθετω στο παντα παρουσα μεσα στην απουσια της

    εαν εμαι φεξε μου και γλιστρησα οκ

    καλη δυναμη φιλε :)
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    αυτην την τελευταια σου προταση ανεμε θα ηθελα λιγο να την αναλυσεις.. "οπου υπαρχει ενοχη δεν υπαρχει αγαπη",οχι για λογους διαφωνιας,καπως με μπερδεψε..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    εννοω να αγαπας ενοχικα...ε αυτο δεν ειναι αγαπη...π.χ <<που να την αφησω τωρα δεν εχει και δουλεια,σπιτι και γονεις,νταξει μωρε την αγαπαω>>....κατι τετοιο......

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    μμμ οκ θενκς..

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    10
    Από την αρχή, το γεγονός ότι χώρισε με αυτόν τον τρόπο με ξένισε. Είναι πολύ ευαίσθητη για να κάνει κάτι τέτοιο. Όμως όταν είσαι πολύ ερωτευμένος δε βλέπεις και πολύ ξεκάθαρα τα πράγματα. Της το είχα πει ότι μου κάνει μεγάλη εντύπωση που μπορεί και προχωράει τόσο γρήγορα. Η απάντηση ήταν ότι με θέλει τόσο πολύ και είναι τόσο ερωτευμένη μαζί μου που νιώθει ότι δεν υπάρχει τίποτα να ξεπεράσει, ότι απλά ζει το όνειρό της και αυτό αξίζει τα πάντα.
    Απερίσκεπτο από την πλευρά της, σίγουρα, όμως δεν ήμουν και κάποιος που γνώρισε χθες. Της είχα πει ότι φοβάμαι μήπως είμαι απλά ένα απωθυμένο από παλιά, γιατί στην ουσία την είχα απορρίψει τότε, οπότε της φύγει και τελειώσουμε. Ακόμα και την τελευταία φορά που μιλήσαμε όμως, μου είπε αυτό μου μου έλεγε από την αρχή. Ότι απλά ήξερε από τότε ότι ταιριάζουμε και το διάστημα που ήμασταν μαζί το διαπίστωσε. Δε θα έκανε κάτι τέτοιο για ένα απωθυμένο, φέρθηκε επιπόλαια, όμως όχι τόσο απελπιστικά επιπόλαια. Όντως τώρα τα πράγματα είναι όπως πρέπει να είναι. Πρέπει να ξεκαθαρίσει το τοπίο και η κατάσταση. Ο χρόνος θα δείξει...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Quote Originally Posted by chrisro View Post
    Από την αρχή, το γεγονός ότι χώρισε με αυτόν τον τρόπο με ξένισε. Είναι πολύ ευαίσθητη για να κάνει κάτι τέτοιο. Όμως όταν είσαι πολύ ερωτευμένος δε βλέπεις και πολύ ξεκάθαρα τα πράγματα. Της το είχα πει ότι μου κάνει μεγάλη εντύπωση που μπορεί και προχωράει τόσο γρήγορα. Η απάντηση ήταν ότι με θέλει τόσο πολύ και είναι τόσο ερωτευμένη μαζί μου που νιώθει ότι δεν υπάρχει τίποτα να ξεπεράσει, ότι απλά ζει το όνειρό της και αυτό αξίζει τα πάντα.
    Απερίσκεπτο από την πλευρά της, σίγουρα, όμως δεν ήμουν και κάποιος που γνώρισε χθες. Της είχα πει ότι φοβάμαι μήπως είμαι απλά ένα απωθυμένο από παλιά, γιατί στην ουσία την είχα απορρίψει τότε, οπότε της φύγει και τελειώσουμε. Ακόμα και την τελευταία φορά που μιλήσαμε όμως, μου είπε αυτό μου μου έλεγε από την αρχή. Ότι απλά ήξερε από τότε ότι ταιριάζουμε και το διάστημα που ήμασταν μαζί το διαπίστωσε. Δε θα έκανε κάτι τέτοιο για ένα απωθυμένο, φέρθηκε επιπόλαια, όμως όχι τόσο απελπιστικά επιπόλαια. Όντως τώρα τα πράγματα είναι όπως πρέπει να είναι. Πρέπει να ξεκαθαρίσει το τοπίο και η κατάσταση. Ο χρόνος θα δείξει...
    ναι φιλε μου θελω να πιστευω οτι με διαβασες περισσοτερο σαν φιλο σου παρα σαν καποιο που κανει κριτικη σε εσενα η στην κοπελα σου...ξερεις σε εναν φιλο μου θα ελεγα ακριβως τα ιδια πραγματα....τεσπα ετσι ειναι ο ερωτας μερικες φορες παει πολυ γρηγορα και μπορει να χανουμε και την μπαλα αλλα ειναι ενταξει αυτο και αυτο ειναι και μια εμπειρια νομιζω σημαντικη...
    Θα σου πω την γνωμη μου,δυο ανθρωποι χωριζουν οταν δεν τα πανε καλα,πολλες φορες τυχαινει ενας νεος ερωτας να ειναι ο καταλυτης αυτου του χωρισμου,αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι η κοπελα προφανως δεν ηταν καλα με τον προηγουμενο ανθρωπο και <<ετυχες>> εσυ μπροστα της και πετυχε.Δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι θελω να πω.......
    Πολλες φορες μενουμε σε μια σχεση περιμενοντας κατι αλλο να συμβει.....απο αυτα που γραφεις προφανως εχει νιωσει μαζι σου διαφορετικα Το θεμα ομως εδω δεν ειναι τι κανει εκεινη αλλα εσυ....οποτε τοποθετεις τον εαυτο σου στο παρον και αναμενεις οσο μπορεις και γινεται......

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by ανεμος View Post
    ναι φιλε μου θελω να πιστευω οτι με διαβασες περισσοτερο σαν φιλο σου παρα σαν καποιο που κανει κριτικη σε εσενα η στην κοπελα σου...ξερεις σε εναν φιλο μου θα ελεγα ακριβως τα ιδια πραγματα....τεσπα ετσι ειναι ο ερωτας μερικες φορες παει πολυ γρηγορα και μπορει να χανουμε και την μπαλα αλλα ειναι ενταξει αυτο και αυτο ειναι και μια εμπειρια νομιζω σημαντικη...
    Θα σου πω την γνωμη μου,δυο ανθρωποι χωριζουν οταν δεν τα πανε καλα,πολλες φορες τυχαινει ενας νεος ερωτας να ειναι ο καταλυτης αυτου του χωρισμου,αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι η κοπελα προφανως δεν ηταν καλα με τον προηγουμενο ανθρωπο και <<ετυχες>> εσυ μπροστα της και πετυχε.Δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι θελω να πω.......
    Πολλες φορες μενουμε σε μια σχεση περιμενοντας κατι αλλο να συμβει.....απο αυτα που γραφεις προφανως εχει νιωσει μαζι σου διαφορετικα Το θεμα ομως εδω δεν ειναι τι κανει εκεινη αλλα εσυ....οποτε τοποθετεις τον εαυτο σου στο παρον και αναμενεις οσο μπορεις και γινεται......
    Εννοείται ότι όλες τις απαντήσεις τις διαβάζω καλοπροαίρετα. Ακόμα και αν κάποιος ασκήσει κριτική δεν έχω λόγο να τη δω σαν κακόβουλη. Τώρα αν κάποιος έχει δικά του θέματα και θεωρήσει ότι τον βοηθάει να μπει εδώ μέσα και πίσω από την ανωνυμία να βγάλει τα απωθυμένα του και να προσβάλει ή να γελοιοποιήσει τον οποιονδήποτε, νομίζω ότι είμαι σε θέση να το διακρίνω και απλά να μη δώσω σημασία.

    Σχετικά με την προηγούμενη σχέση της, αυτό που μου έχει πει είναι ότι δεν ταιριάζει μαζί του. Σίγουρα είχαν προβλήματα, διαφορετικά δε θα άφηνε κάποιον άλλον να μπει στη ζωή της, πόσο μάλλον να το επιδιώξει και η ίδια. Μου είπε όμως ότι τον τελευταίο καιρό αυτός έκανε μεγάλη προσπάθεια να είναι καλά μαζί και νιώθει πολύ άσχημα που τον παράτησε τη δεδομένη στιγμή με αυτόν τον τρόπο. Βέβαια η απάντηση σ' αυτό είναι ότι μια σχέση που αξίζει, δε χρειάζεται προσπάθεια για να λειτουργήσει... Όπως και να έχει όμως, η προηγούμενη σχέση της είναι δικό της θέμα και δε με αφορά. Ή τουλάχιστον δε θα έπρεπε να με αφορά. Με τρελαίνει όμως το γεγονός ότι ξέρω ότι ο άλλος την παρακαλάει και τη διεκδικεί, ενώ εγώ δεν έχω το δικαίωμα να το κάνω. Βέβαια από την άλλη ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Εγώ ποτέ δε θα παρακαλούσα καμία να είναι μαζί μου. Μόνο αν η ίδια είναι σίγουρη ότι αυτό θέλει, τη θέλω κι εγώ στη ζωή μου. Ναι, θα τη διεκδικήσω, θα της δώσω να καταλάβει ότι τη θέλω και την αγαπάω πραγματικά, όμως μέχρι εκεί. Στη συγκεκριμένη περίπτωση το έχω κάνει, ίσως και περισσότερο από όσο θα έπρεπε. Και στην τελική αν γυρίσει σ' αυτόν από ενοχές και παρακάλια, τότε μάλλον στην πραγματικότητα δεν της ταιριάζω εγώ...

    Το θέμα όντως είναι και τι κάνω εγώ όμως. Τον τελευταίο μήνα, από τότε που δεν είμαστε μαζί, το μόνο που σκέφτομαι είναι τι κάνει και τι θέλει. Αυτή τη στιγμή σίγουρα την περιμένω. Τώρα για το πόσο μπορώ και γίνεται δε μπορώ να απαντήσω αυτή τη στιγμή ούτε στον ίδιο μου τον εαυτό.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.
    By jasmine in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 20-01-2011, 13:59
  2. Replies: 45
    Last Post: 05-02-2010, 17:16
  3. επενδυοντας στο μελλον...
    By amelie74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 29-01-2010, 21:26
  4. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 20:32
  5. Δεν ξερω τι πρεπει να κανω...
    By igloo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 25-09-2008, 23:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •