Ψυχοθεραπεια VS Ψυχανάλυση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    31

    Question Ψυχοθεραπεια VS Ψυχανάλυση

    - Εχω αρχισει να πιστευω οτι χρειαζομαι ψυχαναλυση παρα ψυχοθεραπεια, για διαφορους λογους, συν του οτι με τους 2-3 ψυχολογους που εχω κανει παραπανω απο 3 συνεδριες μου εχουν πει οτι ειμαι σαν να εχω κανει ηδη 2 χρονια ψυχαναλυση -ενω δεν εχω κανει- και απλα εχω την εντυπωση οτι δεν υστερω ιδιαιτερα απο συνειδητοποιησεις η συμβουλες, ουτε εχω την αναγκη να μιλαω, εχω μιλησει και μιλαω πολυ γενικα, αλλα το θεμα μου ειναι πιο πολυ υποσεινηδιτο. -
    Θα ηθελαν ατομα με γνωσεις η αντιστοιχες εμπειριες να μοιραστουν αποψεις; Για να ειμαι ειληκρηνης, εχω μεν την εντυπωση οτι ξερω ποια ειναι η διαφορα, αλλα παρ'ολ'αυτα καθ'οτι δεν εχω δοκιμασει ψυχαναλυση, την εχω ακομα στο μυαλο μου καπως αοριστα και ταυτοχρονα ιδανικη. Ισως ειναι και απλα οι ελπιδες που τρεφω να βρω κατι που θα με βοηθησεις βαθυα
    Επισης γενικα ψαχνω καλο ψυχαναλυτη στην Αθηνα, οσο πιο δυνατον πιο οικονομικο (φοιτητικες η για ανεργους τιμες κτλ), φανταζομαι δεν επιτρεπεται να μου προτεινετε δημοσια κατι οποτε αν εχει καποιος προταση ας βρουμε ενα τροπο να επικοινωνησουμε προσωπικα.
    (Γενικα αν κανεις αναρρωτηθει πριν λιγο εκανα κι ενα ποστ με την περιπτωση μου)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Η ψυχαναλυση δεν ειναι η φροϋδικη? τυπου, ξαπλώνω στο ντιβανι και λέω ό,τι μου κατεβει??
    και ο ψυχαναλυτής βασει των συνειρμών σου προσπαθει να σε βοηθήσει??

    Ουτε εγω εχω κανει ψυχαναλυση, αλλα πολύ θα το ήθελα! και θέλω να το ψάξω. Υπαρχουν σχετικά βιβλία?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    31
    ε σιγουρα υπαρχουν οπως και ενα σωρο αρθρα.
    τωρα για το αν ειναι φρουδικη, οσες φορες και να τα διαβασω αυτα τα ξεχναω.
    απο εμπειριες ξερω πως ναι, ξαπλωνεις και γενικα σε βοηθαει να βγαλεις πραγματα απο το υποσεινηδειτο και σχεδον υποσεινηδειτα.
    επειτα απο αυτο δεν εχω καταλαβει με ποιο τροπο σε βοηθαει
    ψιλοπροσφατα πηγα σε εναν ειδικευομενο, αλλα δεν ηταν προθυμος να μου εξηγησει τη διαφορα και πως λειτουργει, επεμενε απλως να το δοκιμασω και αν δε μου κανει να το σταματησω, μουφα
    παντως οταν τον ρωτησα αυτο που λες, οτι συνηθως γινεται σε ντιβανι, μου απαντησε ''εδω οπως βλεπεις δεν υπαρχει ντιβανι''
    ηλιθιος

Similar Threads

  1. ψυχοθεραπεία ή ψυχανάλυση?
    By jordandan in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 04-08-2014, 23:38
  2. ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΟΡΓΗ
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 06-01-2013, 20:23
  3. ψυχαναλυση
    By dimitris333 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 13-04-2012, 23:43
  4. ψυχανάλυση
    By Sofoulis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2010, 21:03
  5. Ψυχανάλυση
    By harzoul in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 3
    Last Post: 14-09-2006, 14:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •