Φαγητα που μας κανουν να χαλαμε τη διαιτα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 55
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672

    Φαγητα που μας κανουν να χαλαμε τη διαιτα

    ειμαι πια σιγουρη οτι οταν χαλαω τη διαιτα δεν ειναι ψυχολογικο αλλα τα αιτια συνηθως ειναι ειτε συγκεκριμενα φαγητα ειτε η ανισορροπια στη διατροφη.
    ξεκινησα αυτο το ποστ για να γραψουμε τι εχουμε παρατηρησει οτι μας κανει να χαλαμε τη διαιτα και να βοηθηθει ο ενας απο τον αλλο...ξεκιναω..

    1.οταν μετα απο αρκετες μερες ισορροπημενης διατροφης αποφασισω να φαω λιγο γλυκο (εμποριου οχι αν το εχω φτιαξει εγω)και το κανω αυτο για 2-3 μερες συνεχομενα.Μπορει να ειναι σοκολατα η οτιδηποτε συσκευασμενο.Δεν τρωω πολυ,μπορει να ειναι 1/2 σοκολατα αλλα ειναι οι συνεχομενες μερες και μου κανει μεγαλη εντυπωση οτι αν φτιαξω πχ μια γαλατοπιτα με φρουκτοζη η ενα γλυκο με μελι δεν το παθαινω,συνεχιζω κανονικα τη διαιτα,οταν ομως αγορασω το ιδιο γλυκο ετοιμο μετα απο 2-3 μερες δεν μπορω να κρατηθω και αρχιζω να τρωω οτι ναναι και δεν μπορω να κρατησω το προγραμμα μου!

    2.οταν τρωω πολυ πρωτεινη,περισσοτερο απο οτι υδατανθρακες.

    3.οταν τρωω πολλους υδατανθρακες απο οπου και αν προερχονται ακομα και αν ειναι απο ολικης αλευρια η οτιδηποτε αλλο που ειναι υγιεινο

    4.Το ετοιμο παγωτο light (ομως τρωω αρκετο,μπορει να φαω 1lt σε δυο μερες)

    5.Οι γλυκαντικες ουσιες που περιεχονται σε light προιοντα,το ειχα παρατηρησει και σε σκονη πρωτεινης που ετρωγα

    6.Οταν τρωω πολλα φρουτα ...τελικα η φρουκτοζη απο οπου και αν προερχεται ειτε απο το κουτι ειτε απο τα φρεσκα φρουτα το ιδιο αποτελεσμα εχει σ'εμενα......δεν μου ερχεται στο μυαλο κατι αλλο,αν θυμηθω θα το γραψω...

    Ας γραψω ομως και αυτο που με κανει να κραταω τη διατροφη μου χωρις να με νοιαζει ακομα και αν υπαρχει διπλα μου γλυκο....ειναι η ισοροπια στις πρωτεινες,υδατανθρακες,λιπ η,το (περιπου) 30-40-30 για μενα ειναι το καλυτερο!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Αν αποφύγεις όλα τα παραπάνω, έχεις τη σωστή διατροφή. Αν για παράδειγμα φας περισσότερη πρωτείνη, γίνεται λίπος. Για τον υδατάνθρακα δεν το συζητάμε. Ούτε βέβαια για τις γλυκαντικές ουσίες και για τα γλυκά.
    Διαπιστώνω πως ξέρεις από ισορροπημένη διατροφή. Δεν μένει παρά να τα εφαρμόσεις και αυτό είναι το δυσκολότερο κομμάτι.
    Για πολλούς και πολλές από εμάς αυτό που μας κάνει να ξεφεύγουμε διατροφικά δεν είναι το τι καταναλώνουμε, αλλά κάτω από ποιες συνθήκες. Αναφέρομαι στη γνωστή ψυχαναγκαστική και την ακόμη πιο γνωστή συναισθηματική υπερφαγία. Μερικές φορές δυστυχώς άλλος κάνει το κουμάντο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    παλιοτερα(ευτυχως αρκετα παλιοτερα) οτιδηποτε "απαγορευμενο"(γλυκα καθε τυπου,πιτογυρα κλπ) ηταν αφορμη οχι απλα να χαλασω τη διατροφη για μια μερα με υπερφαγικο αλλα για ολοκληρη εβδομαδα και βαλε...

    πλεον που πιστευω οτι η διατροφη μου ειναι πολυ πιο υγειηνη και ΧΩΡΙΣ ΣΤΕΡΗΣΕΙΣ, ισως το παρακανω και με κατι το υγειηνο(πχ να φαω παρα πολλα φρουτα) αλλα και παλι μπορω την επομενη αντε τη μεθεπομενη να επιστρεψω στο προγραμμα μου...

    για μενα (αν δεν τρεχει ψυχολογικος λογος που μας στελνει στο ψυγειο,που πιστευω οτι σχεδον παντα ειναι ψυχολογικος),2 μπορουν να ειναι οι αιτιες:

    1.αυστηρα υποθερμιδικη διαιτα γιατι σε κανει να ψωμολυσσας και καποια στιγμη ειναι λογικο να πεφτεις με τα μουτρα
    2.οι πολλοι υδατανθρακες-ζαχαρη και ειδικα τυποποιημενοι (αν ξεκινησω να τρωω 1 γλυκο, δεν υπαρχει περιπτωση να μη φαω αλλα 3-4-5...)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    εμενα βασικα 2-3 πραγματα ειναι αυτα που με κανουν να χαλασω τη διατροφη μου!αυτα ειναι οι τηγανιτες πατατες, τα πατατακια και οι διαφορες σως.δλδ μπορω να παραγγειλω εξω σαλατα μονο κ μονο για τη σως της.ολα τα αλλα με αφηνουν αδιαφορη ευτυχως..αλλα αυτα τα τσιπς...αχ!!!!χιχιχιχιχι
    κ ο λογος που θα χαλασω τη διαιτα ειναι μονο στο μυαλο.δλδ ολημερα μπορει να μη σκεφτω να φαω πχ πατατες αλλα αν ερθει κανας φιλος κ μου πει παιρνουμε σουβλακι?ακομα κ αν δεν πειναω θα πω ναι.η τουλαχιστον πιο παλια τωρα λεω κ οχι.το παν ειναι να μη το σκεφτω.αν το σκεφτω θελω να το φαω.βεβαια το χω βελτιωσει πολύ αυτο.ασε που μπορω να περιμενω ολημερα για να φαω 1 σουβλακι κ μια πατατες πχ το βραδυ.ειμαι περιεργη τελικα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    Originally posted by granita
    κ ο λογος που θα χαλασω τη διαιτα ειναι μονο στο μυαλο.δλδ ολημερα μπορει να μη σκεφτω να φαω πχ πατατες αλλα αν ερθει κανας φιλος κ μου πει παιρνουμε σουβλακι?ακομα κ αν δεν πειναω θα πω ναι.η τουλαχιστον πιο παλια τωρα λεω κ οχι.το παν ειναι να μη το σκεφτω.αν το σκεφτω θελω να το φαω.βεβαια το χω βελτιωσει πολύ αυτο.ασε που μπορω να περιμενω ολημερα για να φαω 1 σουβλακι κ μια πατατες πχ το βραδυ.ειμαι περιεργη τελικα!
    κεγώ δεν μπορώ να πω οτι δυσκολεύομαι πάρα πολύ να αντισταθώ στο φαγητό ,πιο πολύ δυσκολεύομαι να αντισταθώ στην παρέα. στο ομαδικό τσιμπούσι. άμα δεν φάω νιώθω σαν ξενέρωτη σαν να είμαι παρατηρητης και όχι μέλος της παρέας. άμα αποφασίσω να φάω δεν μπορώ να τσιμπήσω ,θα φάω πιο πολύ απόλους.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    εγω δεν εχω κανενα προβλημα οταν βγαινω με παρεα,μπορω να πιω μια σοδα με λεμονι και να μην φαω τιποτα η να φαω μονο μια σαλατα,γιαυτο λεω οτι το δικο μου ειναι οργανικο και οχι ψυχολογικο και υποπτευομαι οτι εχει να κανει με τον γλυκαιμικο δεικτη,ισως να εχω περισσοτερη ευαισθησια απο αλλους ανθρωπους

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    8essaloniki
    Posts
    1,016
    για μενα ισχυει οτι αν αω αργα ενα βραδυ το επομενο πρωι πειναω παντα παρα πολυ!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    Originally posted by koritsaki
    για μενα ισχυει οτι αν αω αργα ενα βραδυ το επομενο πρωι πειναω παντα παρα πολυ!
    κ εγω το παθαινω αυτο!αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    Originally posted by forty
    εγω δεν εχω κανενα προβλημα οταν βγαινω με παρεα,μπορω να πιω μια σοδα με λεμονι και να μην φαω τιποτα η να φαω μονο μια σαλατα,γιαυτο λεω οτι το δικο μου ειναι οργανικο και οχι ψυχολογικο και υποπτευομαι οτι εχει να κανει με τον γλυκαιμικο δεικτη,ισως να εχω περισσοτερη ευαισθησια απο αλλους ανθρωπους
    ακριβως αυτο παθαινω κ εγω φορτυ μου.
    ειμαι τερας εγκρατιας εξω, ακομα κ οταν ολοι τρωνε εγω δεν εχω κανενα προβλημα,
    η σοδα με το λεμονι ειχε γινει σημα κατατεθεν μου!
    το κακο ειναι οταν παιρνω διαφορα ετοιμα γλυκα για τον γιαννη,
    δοκιμαζω κ εγω κ εκει χανω τη μπαλα,
    ενω πχ αν φαω 1 καλαμακι κοτοπουλο απο τα δικα του σπιτι μετα δεν λυσσαω,
    απλα εφαγα εξτρα απο το γευμα μου κατι κ νιωθω καλα με αυτο.

    δυστηχως οταν αυτο γινει με γλυκο μετα εχω λυσσα, κυριολεκτικα,
    κ θελω να φαω το συμπαν ολο.

    παραδειγμα προσφατο,
    του εκανα κρεμα γιωτη,
    ανθος αραβοσιτου, καπως ετσι λεγεται.
    εβαλα η καυμενη γαλα 0% στο δικο μου αλλα παρολαυτα πεινουσα μετα,
    μου ανοιξε την ορεξη ενω ημουν πολυ καλα φαγωμενη.
    Τωρα οποτε τρωω κρεμα δε μου φτανει ενα μπολ...

    κ 1000 αλλα παρομοια περιστατικα πχ με κρουασαν κτλ

    σημειωτεον εγω δεν ειμαι του κρουασαν του πατατακιου κ ολων των σχετικων,
    παρολαυτα οταν φαω λιγα θελω κι αλλα
    κ σπαω τη διαιτα μου...
    πολλες φορες με φτανουν μεχρι κ σε βουλιμικο

    χθες χαζευα το τευτερι μου,
    20 κιλα εχασα χωρις καθολου γλυκα,
    με πολυσπορα ψωμια,
    χωρις ζαχαρη,
    χωρις επεξεργασμενες τροφες (πχ ετοιμα προιοντα)
    με πολλες σαλατες, μηλα κ τυρια κ απολα τα φαγητα.

    Μαλιστα πολυ συχνα ετρωγα ποσοτητες φαγητου
    (μου αρεσει αυτο)
    αλλα ποτε δεν ανεβαινε η ζυγαρια,
    μαλιστα εχανα!
    αρα δεν παιζει ρολο τοσο ποσο τρωμε αλλα τι,
    κ αν αυτο θα φερει αλλα 100 μετα στο τραπεζι μας ή τιποτε.

    Επειδη ειχα απεξαρτηθει τελειως απτη ζαχαρη θυμαμαι τα χριστουγεννα δεν μου εκανε κανενα γλυκο αισθηση.
    Μολις ομως αποφασισα να φαω...αυτο ηταν...
    μετα δεν μπορουσα να κοψω τον φαυλο κυκλο, λιγο γλυκο, λυσσα, πολυ γλυκο, λυσσα...

    Πλεον εχω αποφασισει οτι θα τρωω κυριολεκτικα ο,τι θελω κ οσο θελω,
    αλλα γλυκα ψωμια ζαχαρη κ πατατοκρουασαν κομμενα!

    ΣΥγνωμη για την μακρυγορια αλλα πραγματικα απο χθες αυτα αναλογιζομαι,
    τι εκανα κ εχασα 20, θα το κανω ξανα...
    κ μαλιστα μπορω αυτη τη φορα να αποφυγω τις παγιδες του παρελθοντος!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Συμφωνω απολυτα με οσα εγραψες koralaki(ωραιο το νεο ονομα )

    Originally posted by koralaki

    Επειδη ειχα απεξαρτηθει τελειως απτη ζαχαρη θυμαμαι τα χριστουγεννα δεν μου εκανε κανενα γλυκο αισθηση.
    Μολις ομως αποφασισα να φαω...αυτο ηταν...
    μετα δεν μπορουσα να κοψω τον φαυλο κυκλο, λιγο γλυκο, λυσσα, πολυ γλυκο, λυσσα...

    !
    εγω ειχα απεξαρτηθει τοσο πολυ που οταν εφαγα το πρωτο ετοιμο γλυκο δεν μου αρεσε καθολου,ειχε μια γευση σαν χημικο,δεν ξερω πως να την περιγραψω αλλα οταν τρωω συνεχεια απο αυτα δεν την καταλαβαινω,μετα απο 4-5 τετοια γλυκα την συνηθησα παλι και σκεφτομαι οτι μονο και μονο απο θεμα υγειας δεν πρεπει να τα ξαναφαω.Γλυκο απο το σπιτι που ξερω τι βαζω μεσα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    φορτυ μου δυστηχως για μενα ειναι μονοδρομος,
    δεν εχω μετρο κ δε θαποκτησω ποτε, εχω ομως δυναμη κ εγκρατεια,
    οποτε πολυ απλα δεν θα τρωω χαζογλυκα μονο κ μονο για να φαω.
    Θα κραταω την ορεξη μου για ενα πολυ καλο γλυκο 1 φορα το μηνα κ παλι αν βρω κατι να αξιζει!

    οσο για τα φρουτα,
    εχεις τοσο δικιο...
    ολοι λενε φαε φρουτα...
    ε λοπον τα τρωω, τα γευομαι κυριολεκτικα κ μετα.... ΠΕΙΝΑΩ
    ειδικα με τα καλοκαιρινα φρουτα.
    οποτε τα τρωω προ βραδυνου για να φουσκωνω...
    οσες φορες μου ειχε οδιαιτολογος γιαουρτι με φρουτα σαν επιλογη εγω ετρωγα αυτο κ μετα ετρωγα κ φαγητο
    ενω μπορω καλλιστα να χορτασω με ενα γιαουρτι σκετο...
    Τελοσπαντων τι να κανει κ ο καυμμενος ο διαιτολογος, εμεις μονο μπορουμε να ξερουμε τι μας παει μπρος κ τι οχι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    ισογλυκαιμικη διατροφη " φαιδων lindberg-χατζηπαναγιωτου"
    ριξε μια ματια!
    με ειχε βοηθησει πολυ στην αρχη

    Καλα μετα απο 100 σαρδαμ κ εντιτ του μηνυματος νομιζω καταφερα να συνταξω σωστα μια παραγραφο, πρεπει να φυγω,
    μας ευχομαι καλη απεξαρτηση απο ολες τις νοσηρες τροφες,
    κ να μπουμε ξανα στον παλιο καλο ρυθμο μας,
    κ χορταιναμε κ κιλα χαναμε! κ λιγουρες κ βουλιμικα 0!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Χαλκίδα
    Posts
    26
    Δυό μήνες τώρα το χω ξεσκίσει το θέμα.Η αχίλλειος πτέρνα είναι τα πατατάκια και το παγωτό μηχανής.
    ʼν ξεκινήσω ξεχνάω να σταματήσω.Ξεκίνησα πριν δυό μήνες και δεν έχω σταματήσει ακόμα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Παγωτό μηχανης; Υπάρχουν ακόμα αυτά; Τα λάτρευα μικρή! Ειδικά το ανάμικτο

  15. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Χαλκίδα
    Posts
    26
    Σοκολάτα με λιωμένη σοκολάτα από πάνω.Με το κιλό τ'αγοράζω.Το χωνάκι ούτε για ζήτω.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •