Συμπτώματα - Άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1

    Συμπτώματα - Άγχος

    Χαίρεται ομάδα, πάλι εδώ όπως κάθε φορά. Αυτή τη φορά χειρότερα. Λίγον πολύ σίγουρα θα έχετε διαβάσει τα θέματα μου, ύστερα από κρίσεις πανικού, ταχύκαρδιες, εξετάσεις τρίπλεξ, ακτίνες θώρακα, αιματολογιες. Εκεί που νόμιζα πως ηρέμησα, μιας κι πέρυσι θυμάμαι που τέτοιο καιρό φοβόμουν να βγω απ το σπίτι μου, ξανά κύλησα. Εχω πόνους στα δάχτυλα του χεριού, καρπό - στήθος - πλάτη, στα πόδια. Έχω τάσεις για εμετό (Δεν κάνω), και νομίζω '' δυσπνια '' πράγμα που μόνο όταν το σκέφτομαι νομίζω πως με πιάνει. Μπορεί μια ολόκληρη μέρα να είμαι εντάξει το μυαλό μου όμως θα το γυρίσει εκεί. Είτε επειδή θα ακούσω την καρδιά μου στο κεφάλι μου είτε κάτι παρόμοιο. Έχω φοβηθεί λίγο και για ΣΚΠ, μιας και είδα ότι ο πόνος στα άκρα συνδέεται, αλλά κουράστηκα τους γιατρούς. Μέσα σε 1.5 χρόνο έκανα όσες εξετάσεις δεν έχω κάνει στην ζωή μου. Ακόμη νομίζω όμως ότι θα πάω από καρδιά, η κάποιο αναπνευστικό πρόβλημα. Κυρίως και τώρα με τις γριπες με ένα θερμόμετρο στο χέρι. Και είμαι μόνο 20. Κάποιος με παρόμοιες εμπειρίες,; Να σημειωθεί ότι εξετάσεις καρδιάς και αιματολογιες-θυροειδη έγιναν τέλη Οκτωβρίου. Αξίζει να ξανά κάνω κάποια εξετάση; Αίματος καρδιάς ακτίνα;
    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Kokle99 View Post
    Χαίρεται ομάδα, πάλι εδώ όπως κάθε φορά. Αυτή τη φορά χειρότερα. Λίγον πολύ σίγουρα θα έχετε διαβάσει τα θέματα μου, ύστερα από κρίσεις πανικού, ταχύκαρδιες, εξετάσεις τρίπλεξ, ακτίνες θώρακα, αιματολογιες. Εκεί που νόμιζα πως ηρέμησα, μιας κι πέρυσι θυμάμαι που τέτοιο καιρό φοβόμουν να βγω απ το σπίτι μου, ξανά κύλησα. Εχω πόνους στα δάχτυλα του χεριού, καρπό - στήθος - πλάτη, στα πόδια. Έχω τάσεις για εμετό (Δεν κάνω), και νομίζω '' δυσπνια '' πράγμα που μόνο όταν το σκέφτομαι νομίζω πως με πιάνει. Μπορεί μια ολόκληρη μέρα να είμαι εντάξει το μυαλό μου όμως θα το γυρίσει εκεί. Είτε επειδή θα ακούσω την καρδιά μου στο κεφάλι μου είτε κάτι παρόμοιο. Έχω φοβηθεί λίγο και για ΣΚΠ, μιας και είδα ότι ο πόνος στα άκρα συνδέεται, αλλά κουράστηκα τους γιατρούς. Μέσα σε 1.5 χρόνο έκανα όσες εξετάσεις δεν έχω κάνει στην ζωή μου. Ακόμη νομίζω όμως ότι θα πάω από καρδιά, η κάποιο αναπνευστικό πρόβλημα. Κυρίως και τώρα με τις γριπες με ένα θερμόμετρο στο χέρι. Και είμαι μόνο 20. Κάποιος με παρόμοιες εμπειρίες,; Να σημειωθεί ότι εξετάσεις καρδιάς και αιματολογιες-θυροειδη έγιναν τέλη Οκτωβρίου. Αξίζει να ξανά κάνω κάποια εξετάση; Αίματος καρδιάς ακτίνα;
    Ευχαριστώ προκαταβολικά
    Σε ψυχίατρο δεν σκέφτηκε να πας?

  3. #3
    Πήγαινα σε ψυχολόγο, Αγοραφοβία - Νόσο φοβία, σταμάτησα όμως μετά από ένα 6 μηνο γιατί θεώρησε ότι είμαι εντάξει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Kokle99 View Post
    Πήγαινα σε ψυχολόγο, Αγοραφοβία - Νόσο φοβία, σταμάτησα όμως μετά από ένα 6 μηνο γιατί θεώρησε ότι είμαι εντάξει.
    Δεν είσαιαποτι φαινεται όμως.Οπωσ λες έχεις κάνεις πολλές εξετάσεις και δεν έδειξαν τίποτα.Και εγώ από αγχώδη διαταραχή είχα ταχυκαρδίες και πολλά ακόμη επειδής νόμιζα έχω ΣΚΠ καρκίνους πολλούς και πολλά ακόμη.Συζητησε με έναν ψυχίατρο για αγωγή αν θες αν μόνος σου δηλαδή δεν το ξεπερνάς πάρε και μια βοήθεια δεν είναι κακο το αντίθετο

  5. #5
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Δεν είσαιαποτι φαινεται όμως.Οπωσ λες έχεις κάνεις πολλές εξετάσεις και δεν έδειξαν τίποτα.Και εγώ από αγχώδη διαταραχή είχα ταχυκαρδίες και πολλά ακόμη επειδής νόμιζα έχω ΣΚΠ καρκίνους πολλούς και πολλά ακόμη.Συζητησε με έναν ψυχίατρο για αγωγή αν θες αν μόνος σου δηλαδή δεν το ξεπερνάς πάρε και μια βοήθεια δεν είναι κακο το αντίθετο


    Είχα ηρεμήσει όντως.... Τώρα ξανά κύλισα.... Να ξανά πάω για εξετάσεις; Πέρασαν κοντά στους 4 μήνες.... Δεν ξέρω.... Τα έχω παίξει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Kokle99 View Post
    Είχα ηρεμήσει όντως.... Τώρα ξανά κύλισα.... Να ξανά πάω για εξετάσεις; Πέρασαν κοντά στους 4 μήνες.... Δεν ξέρω.... Τα έχω παίξει
    Όχι τι να πας 4 μήνες πέρασαν μόνο οι γιατροί συνιστούν μια φορά το χρόνο γενικές εξετάσεις.Ολα αυτά είναι μυαλό σου δες πόσα νομίζεις ότι έχεις ΣΚΠ καρδιά αναπνευστικό κτλ .Όλα αυτά τα δημιουργεί η αγχώδης διαταραχή σου .Και εγώ ήμουνα έτσι και πέρασε ακριβώς αυτά νόμιζα έχω αναπνευστικό και ΣΚΠ και διάφορα άλλα.Ολα ψυχοσωματικά ήταν.Θα σου πρότεινα να επισκεφτείς πάλι τον ψυχολόγο σου και να συζητήσεις και για φαρμακευτική αγωγή.

  7. #7
    Τι να πω ειλικρινά έχω φρικάρει. Αυτές τις μέρες παρατηρώ επίσης αίσθημα παλμών στο λαιμό μου, δηλαδή βλέπω το δέρμα μου να πηγαίνει πάνω κάτω (στο λαιμό), και κυρίως μετά την σεξουαλικη επαφή, βλέπω το γενετικό μου όργανο να κουνιέται όπως χτυπάει η καρδιά μου. (όσο είναι ακόμη σε στύση), συγνώμη για αυτό

  8. #8
    Quote Originally Posted by Kokle99 View Post
    Τι να πω ειλικρινά έχω φρικάρει. Αυτές τις μέρες παρατηρώ επίσης αίσθημα παλμών στο λαιμό μου, δηλαδή βλέπω το δέρμα μου να πηγαίνει πάνω κάτω (στο λαιμό), και κυρίως μετά την σεξουαλικη επαφή, βλέπω το γενετικό μου όργανο να κουνιέται όπως χτυπάει η καρδιά μου. (όσο είναι ακόμη σε στύση), συγνώμη για αυτό



    Κανένας;;;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Νομίζω φυσιολογικό είμαι αυτό, σε στιγμές χαλάρωσης είτε μετά το. Γυμναστήριο κ εγώ παρατηρώ ότι πάλλεται, και η κοιλιά μου σύμφωνα με την καρδιά, και ο λαιμός μου, μέχρι κ ένα σημείο του ποδιού μου κάποτε. Είναι φυσιολογικό, ηρέμησε...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βρε ΄συ Kokle99, δεν είναι που δεν το διάβασε κανείς και δεν θέλει να σου απαντήσει, απλά είναι που ότι ήταν να ειπωθεί έχει ειπωθεί ήδη.
    Αγχωτικά είναι όλα αυτά, δεν είναι κάτι παθολογικό. Όταν ανεβάζεις παλμούς και κίνηση στο λαιμό μπορεί να αισθανθείς, και τα μπιπ σου να κουνιούνται και οτιδήποτε, δεν το λέω ειρωνικά, απλά κάθεσαι και το ψειρίζεις και αγχώνεσαι χειρότερα. Όταν κάθεσαι και παρατηρείς το παραμικρό, κάτι θα βρεις που νομίζεις ότι πάει λάθος, αλλά το μόνο που πάει λάθος είναι η αρρωστοφοβία σου.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by Kokle99 View Post
    Χαίρεται ομάδα, πάλι εδώ όπως κάθε φορά. Αυτή τη φορά χειρότερα. Λίγον πολύ σίγουρα θα έχετε διαβάσει τα θέματα μου, ύστερα από κρίσεις πανικού, ταχύκαρδιες, εξετάσεις τρίπλεξ, ακτίνες θώρακα, αιματολογιες. Εκεί που νόμιζα πως ηρέμησα, μιας κι πέρυσι θυμάμαι που τέτοιο καιρό φοβόμουν να βγω απ το σπίτι μου, ξανά κύλησα. Εχω πόνους στα δάχτυλα του χεριού, καρπό - στήθος - πλάτη, στα πόδια. Έχω τάσεις για εμετό (Δεν κάνω), και νομίζω '' δυσπνια '' πράγμα που μόνο όταν το σκέφτομαι νομίζω πως με πιάνει. Μπορεί μια ολόκληρη μέρα να είμαι εντάξει το μυαλό μου όμως θα το γυρίσει εκεί. Είτε επειδή θα ακούσω την καρδιά μου στο κεφάλι μου είτε κάτι παρόμοιο. Έχω φοβηθεί λίγο και για ΣΚΠ, μιας και είδα ότι ο πόνος στα άκρα συνδέεται, αλλά κουράστηκα τους γιατρούς. Μέσα σε 1.5 χρόνο έκανα όσες εξετάσεις δεν έχω κάνει στην ζωή μου. Ακόμη νομίζω όμως ότι θα πάω από καρδιά, η κάποιο αναπνευστικό πρόβλημα. Κυρίως και τώρα με τις γριπες με ένα θερμόμετρο στο χέρι. Και είμαι μόνο 20. Κάποιος με παρόμοιες εμπειρίες,; Να σημειωθεί ότι εξετάσεις καρδιάς και αιματολογιες-θυροειδη έγιναν τέλη Οκτωβρίου. Αξίζει να ξανά κάνω κάποια εξετάση; Αίματος καρδιάς ακτίνα;
    Ευχαριστώ προκαταβολικά
    Αγάπη μου όταν το είδα τρελάθηκα. Έχω την ίδια ηλικία μαζί σου και εδώ και πολύ καιρό ψάχνω κάποιον έστω να έχει λίγα συμπτώματα που είχα και εγώ. Είχα και γω τα ίδια συμπτώματα, έτρεξα και εγώ για 150 εξετάσεις (τριπλεξ, ακτινογραφιες, αιματολογικές, κλπ) μέσα σε ένα εξάμηνο και όλα τα έβρισκαν τέλεια! Ο τελευταίος παθολόγος που επισκέφτηκα μετά από όλες αυτές τις εξετάσεις με παρέπεμψε σε έναν ψυχολόγο αφού και εκείνος άκουσε τα ακροστικα μου και είδε τις εξετάσεις μου και τα έβλεπε όλα μια χαρά. Μου είπε να μην φοβηθω να κλείσω ραντεβού και να βγάλω από πάνω μου όλες τις ανησυχίες και τις φοβίες μου. Επίσης η καρδιολόγος μου, μου ανέφερε ότι φέτος έχουμε πολύ υγρασία η οποία χτυπά στον θώρακα (και νιώθεις βάρος ίσως και κάψιμο από φλεγμονη που την προκάλεσε η έντονη υγρασία). Μου ανέφερε ότι έχει δει πολλά τέτοια κρούσματα, αλλά μου είπε ότι οτιδήποτε και να είχα στη καρδιά θα μου το έβρισκαν με όλες αυτές τις εξετάσεις που έκανα. Περνάω μια πολύ αγχωδης φάση στη ζωή μου και πραγματικά σου λέω ότι πιστεύω ότι όλα αυτά είναι ψυχολογικά. Ελπίζω να το δεις και να σε βοηθήσει!!!!

    Μπορείς να μου στείλεις μύνημα για οποιαδήποτε απορία εχεις. Θα χαρώ να βοηθήσω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Φυσιολογικό είναι εμένα πάλλεται και το μαλλί μου καμία φορά φαντάσου.Πρεπει να ξανά αρχίσεις συνεδρίες Κάνε πράματα που σε χαλαρώνουν βγες με φίλους απέκτησε χομπι

  13. #13
    Τι να πω ειλικρινά εχω κουραστεί... Ολο σκεφτομαι οτι εχω δυσπνοια, με πονάει η πλατη '' θα με αφησει η καρδια μου '' με πονακ τα δάχτυλα του χεριου, βρισκω κατι αλλο, με ποναει το κεφάλι ασχολούμαι με αυτό. Νομίζω οτι έχω κατι, οσο για τις εξετάσεις μήπως πέρασε καιρος; Ωστε να μην ισχύουν αλλο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Φίλε μου, είναι ψυχοσωματικά όλα αυτά. Όσο δεν πας σε κάποιο ψυχολόγο, είναι σαν να λες έσπασα το πόδι μου, αλλά αφού από το σπάσιμο και τον πόνο που δεν το κοιτάω τόσο καιρό έχω εμφανίσει πονοκεφάλους και πυρετό, τρέχω σε παθολόγους, καρδιολόγους, πνευμονολόγους και θα δω και ΩΡΙΛΑ γιατί με ενοχλεί λίγο και το αυτί μου. Αλλά να γυρνάς τόσο καιρό με σπασμένο πόδι, να βλέπεις ένα σωρό άσχετες ειδικότητες και να αρνείσαι να πας σε ορθοπεδικό. Έχει καμία λογική όλο αυτό; Όχι.

  15. #15
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Φίλε μου, είναι ψυχοσωματικά όλα αυτά. Όσο δεν πας σε κάποιο ψυχολόγο, είναι σαν να λες έσπασα το πόδι μου, αλλά αφού από το σπάσιμο και τον πόνο που δεν το κοιτάω τόσο καιρό έχω εμφανίσει πονοκεφάλους και πυρετό, τρέχω σε παθολόγους, καρδιολόγους, πνευμονολόγους και θα δω και ΩΡΙΛΑ γιατί με ενοχλεί λίγο και το αυτί μου. Αλλά να γυρνάς τόσο καιρό με σπασμένο πόδι, να βλέπεις ένα σωρό άσχετες ειδικότητες και να αρνείσαι να πας σε ορθοπεδικό. Έχει καμία λογική όλο αυτό; Όχι.



    Τι να πω ειλικρινά δεν ξέρω. Τις τελευταίες μέρες νιώθω κάτι στο αυτι μου, σαν να ακούω τους παλμούς μου πέντε έξι φορές τουκ τουκ τουκ και ξανά μάνα σε λίγη ώρα.
    Αυτό πάλι τι είναι......

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αγχος-συμπτωματα είναι παθολογικό;
    By Vastez in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 35
    Last Post: 17-08-2018, 14:31
  2. Αγχος και συμπτωματα παλι
    By volkar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 11-03-2018, 21:16
  3. Άγχος για την υγεία και σωματικά συμπτώματα!!
    By Keep_calm in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 33
    Last Post: 20-09-2016, 20:29
  4. αγχος και συμπτωματα
    By rossonero in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 08-11-2008, 14:36
  5. Συμπτώματα από άγχος;
    By grtt in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 05-07-2008, 16:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •