ΧΑΝΑΧ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 95

Thread: ΧΑΝΑΧ

  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Ria View Post
    Παίρνω και αντικαταθλιπτικα εδώ και ενα τετράμηνο περίπου απλώς ενώ το είχα κόψει το ζαναξ και κοιμόμουν καλά, παλι κάτι έγινε και χωρίς λόγο ξυπνάω συνέχεια. Μου είπε ο γιατρός να ξαναπάρω μερικές μέρες αλλά παλι έχω αφυπνισεις μέσα στη νύχτα άσε που το πρωί που σηκώνομαι έχω ενα κεφάλι δεν ξέρω και ζαλίζομαι, δλδ καλύτερα να μην πάρω και να μείνω αυπνη που λέει ο λόγος.
    Ρώτησε τον για λεξοτανίλ και καλύτερο ύπνο κάνουν και πιο ήπια είναι και πιο εύκολα στη διακοπή.

  2. #47
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    9
    Αααα ευχαριστώ για την πληροφορία!

  3. #48
    Μόνο με φάρμακα μπορείς να αποκοιμηθείς όταν την ώρα που βρίσκεσαι στο κρεβάτι για να αποκοιμηθείς σε βασανίζουν οι σκέψεις. Οι βαλεριάνες, τα τσάγια και λοιπά συναφή δεν πιάνουν, ούτε οι ελαφροδοσολογίες.
    γιάννης

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Το xanax το χρησιμοποιω περιπου κανενα χρονο 0.25 κυριως, στα μεγαλα ζορια 0,50. Αρχικα το επερνα καθημερινα , τωρα 3-4 φορες την εβδομαδα 1 τη μερα.
    Με πιανει ακομα το 0,25 αλλα αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι εχει αλλαξει ο χρονος που ξεκιναει για να με πιασει. Στην αρχη με επιανε στο 20λεπτο τωρα θελει καμια ωρα...
    Κυριως το περνω για υπνο...ξυπναω νωρις χαραματα χτυπαω ενα 0.25 περιμενω και ξανακοιμαμε...
    Εχω κανει και εβδομαδα χωρις να παρω αλλα δε κοιμομουν καλα...δε παρατηρησα σημαδεια εξαρτησης του τυπου υπερβολικο αγχος εφιδρωση κτλ..
    Φοβαμαι βεβαια αυτη την κατασταση και ολο εχω στο πισω μερος του μυαλου μου να τα κοψω καποια στιγμη...
    Εσεισ τι λετε???

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Kriti28 ακριβώς το ίδιο. Έπαιρνα 0,25 ζαναξ δυο φορές την εβδομάδα για να κοιμηθώ και μ έπιανε στο 20 λεπτο και τώρα με πιάνει στην μια ώρα.

    Ο ψυχίατρος μου είχε πει το πολύ 2 φορές την εβδομάδα αλλιώς αποκτας ανοχή και πρέπει ν αυξήσεις. 3-4 φορές την εβδομάδα που γράφεις ότι το χρησιμοποιεις είναι πολύ. Θέλει προσοχή.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παιδια , πολυ προσοχη σαυτα κολοχαπα , ειχα εξαρτηθει απ αυτα εξ αιτιας ' γιατρων ' που θελουν ναποκαλουνται ψυχιατροι, κι επαιρνα για χρονια 8-9/ μερα ........με πολυ προσωπικη προσπαθεια ταχω κατεβασει στα 2,5 /μερα , αλλα δεν αισθανομαι ανετα ........... δεν κοιμαμαι καλα , αναμενομενο θαλεγα , αφου τα κατεβασα σε 3-4 μηνες ......... ηθελε τεραστια προσπαθεια ......... ο λογος που ειναι εθιστικα πολυ , ειναι οτι εχουν πολυ μικρη ημιζωη ( πολυ μικροτερη απο ταλλα αγχολυτικα ) , εκτος απο την δραστικη ουσια .......................

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Τωρα περνω το trittico καθε βραδυ 0.75 και εχω κοψει το xanax. Απλα μια κανει καλη δουλεια μια μετρια στο θεμα του υπνου.
    Με εχει βοηθησει ομως και στο θεμα της καταθλιψης , αρνητικες σκεψεις και αρνητικα συναισθηματα.

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1
    Γεια σας εχω και εγω ενα θεματακι με τα ζαναξ τα παιρνω τωρα για 1 χρονο περιπου σε δοση 0.5 το βραδυ για να κοιμηθω θα ειναι δυσκολη μετα η διακοπη;

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by MAKIS1981 View Post
    Γεια σας εχω και εγω ενα θεματακι με τα ζαναξ τα παιρνω τωρα για 1 χρονο περιπου σε δοση 0.5 το βραδυ για να κοιμηθω θα ειναι δυσκολη μετα η διακοπη;
    Εγώ το έπαιρνα για τρεις μήνες σαν θεραπεία.Πρωι μεσημέρι από 0,25 και βράδυ 0,5.Το έκοψα χωρις να μου κάνει στερητικά

  10. #55
    hlias1988
    Guest
    μπορει το ζαναξ μετα απο μακροχρονια χρηση να προκαλεσει καταθλιψη?

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    μπορει το ζαναξ μετα απο μακροχρονια χρηση να προκαλεσει καταθλιψη?
    Το ζαναξ είναι σαν να λες ότι έχω ίωση και αντί για αντιβίωση θα παρόν μόνο Ντεπον και θα μου περάσει ..
    Ετσι λειτουργεί σαν προσωρινό "παυσίπονο"μέχρι να μας πιάσει η σωστή "αντιβίωση"που πρέπει να πάρουμε ,γι αυτό και δεν είναι κατάλληλο για μακροχρόνια συνεχής χρήση .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εμενα μουχε πει ψυχολογος που επαιρνα πολλα ζαναξ , οτι αυτα τα βρωμοχαπα οχι μονο μπορει σε μεγαλες δοσεις και μακροχρονια χρηση να εντεινουν μια προυπαρχουσα κτθλψη , αλλα και να πυροδοτησουν μια , τωρα σε τοσο μικρες δοσεις , δεν εχω ιδεα ......παντως για χορταση δεν ειναι .....

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Υπάρχει κάπου να πάμε για απεξάρτηση από αυτά τα κωλοχαπια; Πλιζζ πείτε βρε παιδιά.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Υπάρχει κάπου να πάμε για απεξάρτηση από αυτά τα κωλοχαπια; Πλιζζ πείτε βρε παιδιά.
    Πόσα mg παίρνεις τη μέρα;

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by tselpemts View Post
    Πόσα mg παίρνεις τη μέρα;
    Τέσσερα των 0, 25 τώρα όμως που χειμωνιαζει θα προσθέσω και άλλο γιατί έχω πόνους ψυχικους . Θεωρεις μεγάλη την ποσότητα; Τα παίρνω χρόνια

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΧΑΝΑΧ + ENTACT ΒΟΗΘΕΙΑ
    By kourasmeni in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 04-02-2014, 15:06
  2. ΧΑΝΑΧ KAI ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΕΡΓΙΕΣ
    By XRISTOS2612 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 28-07-2010, 11:21
  3. ΧΑΝΑΧ PAROXETINE KAI ΚΡΙΣΕΙς ΠΑΝΙΚΟΥ
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 18-09-2008, 13:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •