Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 98
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 98 of 114 FirstFirst ... 488896979899100108 ... LastLast
Results 1,456 to 1,470 of 1696
  1. #1456
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Αυτή φυσικά, αλλά δε νομίζω ότι έχει σημασία.
    Quote Originally Posted by Dpath View Post
    Ναι είναι οριστικό
    Μακάρι να είναι οριστικό γιατί σε αυτού του είδους τις σχέσεις δύσκολα υπάρχει το "οριστικό". Σε πολλές περιπτώσεις σε χωρισμούς από συντρόφους με bpd, υποβόσκει μία αίσθηση ότι τίποτα δεν τελείωσε. Αυτό συμβαίνει γιατί συνήθως ο χωρισμός της bpd συντρόφου είναι μέρος ενός χειριστικού παιγνιδιού. Παίζουν το χαρτί του χωρισμού όχι γιατί θέλουν να χωρίσουν αλλά για χειριστικούς λόγους. Συναιπώς, το γεγονός του ότι αυτή ζήτησε τον χωρισμό αλλά εσύ είσαι cool με αυτό, αυξάνει τις πιθανότητες να υπάρξει προσπάθεια επανασύνδεσης από την πλευρά της.

  2. #1457
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    Πιστεύω ότι κατα ή και μετά τη συναναστροφη μαζι τους, τα λάθη και οι αυτοκαταστροφικες συμπεριφορές αυξάνονται ως πιθανοτητα να σου συμβούν. Τουλάχιστον αυτό συνέβη σε μένα και το πλήρωσα ακριβά. Ένιωθα όλα τα συναισθήματά μου στο φουλ. Overwhelming που λένε οι Αμερικάνοι. Εκεί είναι που αρχίζεις και τη ψάχνεις μήπως είσαι εσύ ο οριακός...
    Εκεί είναι επίσης που χαρακτηρίζεται και ως ο προβληματικός της κατάστασης.

  3. #1458
    https://youtu.be/5tRJKtX2XrM Δεν πρόλαβα να το δω όλο για να κρίνω το πόσο πολύ αξίζει αλλά ένα βίντεο στα ελληνικά όπου ανεξάρτητα από τον τίτλο του αναφέρεται και σε οριακή διαταραχή..

  4. #1459
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Μακάρι να είναι οριστικό γιατί σε αυτού του είδους τις σχέσεις δύσκολα υπάρχει το "οριστικό". Σε πολλές περιπτώσεις σε χωρισμούς από συντρόφους με bpd, υποβόσκει μία αίσθηση ότι τίποτα δεν τελείωσε. Αυτό συμβαίνει γιατί συνήθως ο χωρισμός της bpd συντρόφου είναι μέρος ενός χειριστικού παιγνιδιού. Παίζουν το χαρτί του χωρισμού όχι γιατί θέλουν να χωρίσουν αλλά για χειριστικούς λόγους. Συναιπώς, το γεγονός του ότι αυτή ζήτησε τον χωρισμό αλλά εσύ είσαι cool με αυτό, αυξάνει τις πιθανότητες να υπάρξει προσπάθεια επανασύνδεσης από την πλευρά της.
    Γι αυτό συνήθως αν καταλάβουν ότι δεν αστειεύεσαι και δεν μασάς, κωλονουν να σε "χωρίσουν" φοβούμενοι ότι θα είναι και τα τελευταία λόγια.

  5. #1460
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Δηλαδή όποιος κλαίει, χτυπιέται και τους παρακαλάει να τα βρουν έχει χάσει το παιχνίδι μαζί τους;
    Είναι αυτό που λέγαμε, ότι "για να τους κρατας πρέπει να είσαι με το ένα πόδι έξω από τη σχέση; "

  6. #1461
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Δηλαδή όποιος κλαίει, χτυπιέται και τους παρακαλάει να τα βρουν έχει χάσει το παιχνίδι μαζί τους;
    Είναι αυτό που λέγαμε, ότι "για να τους κρατας πρέπει να είσαι με το ένα πόδι έξω από τη σχέση; "
    Εντελώς! Τι να εξιδανικεύσει μια bpd από κάποιον που σέρνεται στα πατώματα; Άσε που μια τέτοια συμπεριφορά μεταφράζεται σε αδυναμία, και κάτι τέτοιο δεν συνδέεται με τον θαρραλέο ιππότη με το άσπρο άλογο που θα τις σώσει από τη μιζέρια τους. Αν και... για να είμαστε ειλικρινείς, αυτή η συμπεριφορά θα έχει τις ίδιες συνέπειες με οποιαδήποτε γυναίκα.

  7. #1462
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Γι αυτό συνήθως αν καταλάβουν ότι δεν αστειεύεσαι και δεν μασάς, κωλονουν να σε "χωρίσουν" φοβούμενοι ότι θα είναι και τα τελευταία λόγια.
    Αυτός ειναι και ένας λόγος που κάποιες σχέσεις με bpd μπορεί να κρατήσουν κάπως παραπάνω. Βέβαια αυτή μπορεί και να ειναι μία βολική δικαιολογία καθώς ειναι γνωστό ότι όλοι οι σύντροφοι bpd είμαστε ... συνεξαρτημένοι, για να μην πω και νάρκισσοι.

  8. #1463
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Αυτός ειναι και ένας λόγος που κάποιες σχέσεις με bpd μπορεί να κρατήσουν κάπως παραπάνω. Βέβαια αυτή μπορεί και να ειναι μία βολική δικαιολογία καθώς ειναι γνωστό ότι όλοι οι σύντροφοι bpd είμαστε ... συνεξαρτημένοι, για να μην πω και νάρκισσοι.
    Καλημέρα. Τι είπες τώρα! Σε συνάντηση με τον ψυχίατρό μου, είχε πει σχετικά "δεν μπορείς να απαλλαγείς από αυτόν, γιατί σου διεγείρει τα ναρκισσιστικά σου στοιχεία..."

  9. #1464
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Καλημέρα. Τι είπες τώρα! Σε συνάντηση με τον ψυχίατρό μου, είχε πει σχετικά "δεν μπορείς να απαλλαγείς από αυτόν, γιατί σου διεγείρει τα ναρκισσιστικά σου στοιχεία..."
    Το είπα κάπως ειρωνικά αυτό. Ναρκισσιστικά στοιχεία όλοι έχουμε και σαφώς η εξιδανίκευση στοχεύει σε αυτά τα στοιχεία. Υπάρχει μία τάση, την οποία έχουμε συναντήσει κι εδώ, το να θεωρούνται οι σύντροφοι των bpd εξίσου προβληματικοί. Όλοι μας έχουμε φάει στη μάπα από ειδήμονες την ερώτηση: "ναι αλλά εσύ γιατί έμενες σε αυτή τη σχέση;;;;;" πίσω από την οποία κρύβεται πάντα ένα τεράστιο υπονοούμενο για ύπαρξη παθολογίας. Συχνά οι σύντροφοι των bpd κατηγορούνται για συνοσηρότητα ή και ναρκισσισμό, κάτι το οποίο προσωπικά με βρίσκει αντίθετο. Όχι ότι δεν συμβαίνει, αλλά όχι τόσο συχνά όσο θέλουν κάποιοι να πιστεύουν. Υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που παίζουν ρόλο στην διατήρηση μίας σχέσης με bpd όπως υπάρχουν και άλλα δυναμικά που καθιστούν από ένα σημείο και πέρα δύσκολη την αποδέσμευση.

  10. #1465
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Η πλάκα είναι ότι όσοι μιλούν για συνοσηρότητα, κανείς δε γνωρίζει τι είναι αυτό το πράγμα.

  11. #1466
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Το είπα κάπως ειρωνικά αυτό. Ναρκισσιστικά στοιχεία όλοι έχουμε και σαφώς η εξιδανίκευση στοχεύει σε αυτά τα στοιχεία. Υπάρχει μία τάση, την οποία έχουμε συναντήσει κι εδώ, το να θεωρούνται οι σύντροφοι των bpd εξίσου προβληματικοί. Όλοι μας έχουμε φάει στη μάπα από ειδήμονες την ερώτηση: "ναι αλλά εσύ γιατί έμενες σε αυτή τη σχέση;;;;;" πίσω από την οποία κρύβεται πάντα ένα τεράστιο υπονοούμενο για ύπαρξη παθολογίας. Συχνά οι σύντροφοι των bpd κατηγορούνται για συνοσηρότητα ή και ναρκισσισμό, κάτι το οποίο προσωπικά με βρίσκει αντίθετο. Όχι ότι δεν συμβαίνει, αλλά όχι τόσο συχνά όσο θέλουν κάποιοι να πιστεύουν. Υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που παίζουν ρόλο στην διατήρηση μίας σχέσης με bpd όπως υπάρχουν και άλλα δυναμικά που καθιστούν από ένα σημείο και πέρα δύσκολη την αποδέσμευση.
    Α, τώρα κατάλαβα πως το είπες. Είναι αλήθεια ότι είμαι διαρκώς έτοιμη να μου ρίξω το "φταίξιμο" στην ερώτηση "μα γιατί μένεις".

  12. #1467
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Η πλάκα είναι ότι όσοι μιλούν για συνοσηρότητα, κανείς δε γνωρίζει τι είναι αυτό το πράγμα.
    Συνεξάρτηση;

  13. #1468
    Έψιλον εσύ πως κατάλαβες ότι πρόκειται για οριακή διαταραχή εφόσον δεν έχεις βιώσει από την μεριά του την υποτίμηση; Γιατί εγώ εκεί ξεκίνησα να καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά και ψάχνοντας αρχικά για αδικαιολόγητα ξεσπάσματα, φόβο αποχωρισμού και εγκατάλειψης (που αυτό καταλαβα από πολύ νωρίς ότι του συμβαίνει) και δε θυμάμαι τι άλλο, γκούγκλα τότε και κάποια στιγμή ο Άγιος λογάριθμος του google μου εμφάνισε την οριακή διαταραχή. Εκεί ξεκίνησαν κάποια πράγματα να μου κολλάνε όλο και περισσότερο και να το ψάχνω όλο και πιο διεξοδικά. Μάλιστα όταν τα ξεσπάσματα περνούσαν, επειδή έδειχνε σημάδια ενόχων, συγχώρεσης και μεταμέλειας και ερχόταν ξανά η εξιδανίκευση γελαγα με τον εαυτό μου και μόνο που διανοηθηκα να κάνω από μόνη μου διάγνωση. Βέβαια όσο περνούσε ο καιρός όλο και επιβεβαιώνομαι και μου ταιριάζει το παζλ. Εμείς τώρα μάλλον το πάμε για οριστικό χωρισμό. Τον βλέπω αρκετά αδιάφορο και ανυποχώρητο και εννοείται ότι εγώ φταίω που γίνεται και νιώθει χάλια. Τώρα αν θα μπει ή όχι το τέλος αυτή τη φορά θα δείξει. Αρχίζω να ελπίζω οτι αυτή τη φορά θα γίνει πράξη βέβαια.

  14. #1469
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Α, τώρα κατάλαβα πως το είπες. Είναι αλήθεια ότι είμαι διαρκώς έτοιμη να μου ρίξω το "φταίξιμο" στην ερώτηση "μα γιατί μένεις".
    Δική μας ευθύνη σαφώς και υπάρχει ως ένα βαθμό, και σαφώς έχουμε κι εμείς τα θέματά μας. Είναι όμως διαφορετικό το μιλάμε για συνεξάρτηση, ναρκισσισμό ή οριακή.

  15. #1470
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Τώρα αν θα μπει ή όχι το τέλος αυτή τη φορά θα δείξει. Αρχίζω να ελπίζω οτι αυτή τη φορά θα γίνει πράξη βέβαια.
    Από τι εξαρτάται αν θα μπει το τέλος; Γιατί αυτό το τέλος αφού το επιθυμείς δεν το προκαλείς η ίδια;

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 20:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 20:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 14:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 12:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 22:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •