Προβληματισμός και πολύ άγχος για τον στρατό...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    12

    Προβληματισμός και πολύ άγχος για τον στρατό...

    Καλησπέρα σας. Πριν μερικούς μήνες ξεπέρασα την συγκεκριμένη φοβία και το άγχος ( http://www.e-psychology.gr/forum/sho...BC%CE%B1%CE%B9 ) και εκτός από αυτό, έχασα 35 ολόκληρα κιλά. Αφού ησύχασα για λίγους μήνες και μετά από 2 χρόνια αναβολής στο στρατό για ψυχολογικούς λόγους (Δ/χη προσαρμογής με αγχώδη στοιχεία επί εδάφους οικογενειακών και κοινωνικών προβλημάτων) ξανά ήρθε πάλι το κ&*όχαρτο σε μια δύσκολη φάση (οικονομικά) της ζωής μου. Εδώ και λίγους μήνες βγάζω μερικά μεροκάματα για να συντηρώ την οικογενεια μου (άλλα 3 ανήλικα αδέρφια) αφού ο πατέρας μου δεν ενδιαφέρεται και δεν μιλάμε χρόνια τώρα. Η μάνα μου είναι άνεργη και συντηρούμαστε μόνο με το επίδομα τέκνων που παίρνει κάθε 3μηνο και μερικά μεροκάματα που βγάζω εγώ σε ότιδήποτε δουλειά τύχει να βρώ-πάω. Αποφάσισα να ζητήσω Ι5 με το "έτσι θέλω" γιατί αλλιώς θα απειλήσω με αυτοκτονία. Μόνο στην ιδέα ότι μπορεί να με κρατήσουν αγχώνομαι φρικτά και θέλω να πάθω κάτι κακό για να το αποφύγω. Από τη μέρα που μου ήρθε το χαρτί αγχώνομαι τρελά, έχω ταχυπαλμίες αλλά όχι πόνους ακόμα.
    Λόγω της κατάστασης και λόγω των οικονομικών που είναι χάλια (με ρεύμα ανεξόφλητο στα 1600ε) δεν θέλω να υπηρετήσω όσο και αν το υποσχέθηκα στους γιατρούς όταν πήρα την τελευταία αναβολή (εχω πάρει 2 χρ. για ψυχ. λόγους και μία 3μηνη για κοινονικούς για την ακρίβεια καθώς υπήρχε και ανυποταξία που διεκόπη). Έχω τρελαθεί παιδιά. Επίσης παίρνω φαρμακευτική αγωγή για αρτ. πίεση που ανεβαίνει με το άγχος. Υπάρχει περίπτωση να με κρατήσουν μέσα με το ζόρι;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by AspC2105 View Post
    Αποφάσισα να ζητήσω Ι5 με το "έτσι θέλω" γιατί αλλιώς θα απειλήσω με αυτοκτονία.
    δε χρειαζονται απειλες, θα τους πεις οσα εγραψες εδω κι οτι δε μπορεις να κανεις τη θητεια, γιατι δεν εισαι καλα και σκεφτεσαι την αυτοκτονια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Τοσα κιλα πως τα χασες ρε θηριο?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    δε χρειαζονται απειλες, θα τους πεις οσα εγραψες εδω κι οτι δε μπορεις να κανεις τη θητεια, γιατι δεν εισαι καλα και σκεφτεσαι την αυτοκτονια.
    Αυτο θα κάνω και πιστεύω να δώσουν απαλλαγή και όχι χάπι ηρεμιστικό γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι θα κάνω . Έχω σκοπό να πάω αξύριστος εκεί πέρα χωρίς πράγματα κοντά. Θα πάω για να τους δείξω ότι ήρθα για να φύγω. Πάντως παρ'ολα αυτά το μυαλό μου πάει στο χειρότερο σενάριο και ακόμα και τώρα έχω αγχωθεί τρελά και κοντεύω να σκάσω. Ότι δηλαδή δεν θα μου δώσουν την απαλλαγη και θα με βάλουν να υπηρετήσω.
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Τοσα κιλα πως τα χασες ρε θηριο?
    Διατροφή (τον τελευταίο καιρό έχω σταματήσει και τρώω κανονικά εκτός από τηγανιτά και πάλι χάνω), περπάτημα στις αρχές 4-5Km ανά 5-6μέρες/βδομάδα και τους τελευταίους 2 μήνες χαλαρό τρεξιματάκι .

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by AspC2105 View Post
    Αυτο θα κάνω και πιστεύω να δώσουν απαλλαγή και όχι χάπι ηρεμιστικό γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι θα κάνω . Έχω σκοπό να πάω αξύριστος εκεί πέρα χωρίς πράγματα κοντά. Θα πάω για να τους δείξω ότι ήρθα για να φύγω. Πάντως παρ'ολα αυτά το μυαλό μου πάει στο χειρότερο σενάριο και ακόμα και τώρα έχω αγχωθεί τρελά και κοντεύω να σκάσω. Ότι δηλαδή δεν θα μου δώσουν την απαλλαγη και θα με βάλουν να υπηρετήσω.
    και χαπι να σου δωσουν, και να σε βαλουν να υπηρετησεις με το ζορι, αμα δουν στη πορεια οτι δεν εισαι καλα μπορει να σε διωξουν. να πηγαινεις στο γιατρο της μοναδας να κανεις παραπονα οτι δεν αντεχεις.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    12
    Παίζει να απειλήσω με αυτοκτονία και να το ρισκάρουν να με κρατήσουν;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Την αυτοκτονία την φοβούνται πάρα πολύ φίλε αλλά είναι και πως θα το παίξεις.
    Γενικά αν χρειαστεί να μείνεις μερικές μέρες πρέπει να το παίξεις και να διογκώσεις τα πάντα 100 φορές...

    Εξήγησε τους ότι παίρνεις φάρμακα (πχ ζαναξ κτλ) και ότι δε σου κάνουν σχεδόν τίποτα.
    Γιατί ο στρατός βάση ΦΕΚ αυτούς που είναι διαχειρίσημοι με φάρμακα τους κρατάει.
    Είχα τυπάκι που το χαν με zanax άλλο με lexotanil και στα αρχίδια τους...

    Γενικά παίξε το κατάθλιψη, πανικός, αγχώδης διαταραχή και καμία επαφή με το περιβάλλον και επίσης μη δεκτικός σε αγωγή...
    Θα σε διώξουν το πολύ σε 15 μέρες ειδικά αν πηγαίνεις κάθε μέρα ιατρείο και τους λες πως δεν την παλεύεις.

    Κάτι που επίσης φοβούνται πολύ είναι να μην κοιμάσαι ή/και να μην τρως.
    Αν την παλέψεις και στα δύο

    Εϊχαμε ένα τυπάκι που είχε διαταραχές ύπνου και τον είχαμε υπο στενή παρακολούθηση και τελικά τον έδιωξαν γιατί δεν έκλεινε μάτι και ήταν σε κατάρρευση.
    Γενικά είναι να το παίξεις.

    Αν ψηλιαστούν ότι έστω και με 500 φάρμακα μπορούν να σε κρατήσουν θα το κάνουν.
    Σε κάθε περίπτωση πήγαινε φρουραρχείο και πάρε παραπεμπτικό για στρατιωτικό νοσοκομείο (με το χαρτί της κατάταξης σου) και πήγαινε οπωσδήποτε ΠΡΙΝ παρουσιαστείς.
    Έτσι θα κερδίσεις χρόνο και πιθανόν να μην μπεις καν στην μονάδα/κέντρο.

    Στον ψυχίατρο πες πως δεν κοιμάσαι μέρες τώρα, παθαίνεις κρίσεις πανικού και σου περνάνε καθημερινά σκέψεις αυτοκτονίας.
    Νομίζω δε θα μπεις καν σε θάλαμο.
    Σπίτι θα σου ρθει η απαλλαγή αν την θες τόσο.

    Άτομο που να την ήθελε και να μην την πήρε δεν ξέρω.
    Αλλά ξέρω άτομο που έπρεπε να φτάσει στα άκρα για να την πάρει μετά απο 15 μέρες.
    Αποφασισμένος όμως μέχρι τέλους δεν έβαλε ΠΟΤΕ ΤΟΥ παραλλαγή.
    Δεν έφερε αλλαξιές. Δεν κουρεύτηκε.

    Όποτε στέλεχος του έλεγε ντύσου κάνε ράνε κτλ έλεγε δεν προλαβαίνω περιμένω την απαλλαγή μου.
    Μα του λέγανε σε έχουμε Ι4 δεν παίζει να φύγεις.
    Τίποτα αυτός.

    Και ΚΑΘΕ μέρα ψυχίατρο.
    Αλλά 15 μέρες....

    Και το αστείο;
    ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΙΠΟΤΑ.
    Και αυτό έκανε μπαμ πάνω του.
    Χάλια ηθοποιός.

    Τους έσπασε τα αρχίδια απλά και τελικά τον έδιωξαν

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    μπα ουτε απειλες χρειαζονται ουτε τοσο θεατρο. εχουμε κριση, ο κοσμος ειναι κουρασμενος, που να βρει κουραγιο να υπηρετισει. αν εχεις χαρτια απο γιατρους θα σε βοηθησουν στην επιτροπη. γενικα υπομονη θελει για το τρεξιμο, και τυχη για να πεσεις στα καταληλα ατομα. οχι πολλες κουβεντες ή παρεες, δειχνε ρακος.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    184
    Παρε χαρτι απο ψυχιατρο αν μπορεις οτι πασχεις απο καταθλιψη.Το πας και εφυγες,τοσο απλα.Δεν κρατανε ευκολα καταθληπτικους,δεν τους ενδιαφερει και ιδιαιτερα να σε κρατησουν.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    12
    Καλησπέρα παιδιά. Πήγα σε ιδιώτη ψυχίατρο και μετά από μερικές ερωτήσεις που μου έκανε και του απάντησα διαπίστωσε πως όντως έχω κατάθλιψη μέτριας βαρύτητας. Το τονίζω, πριν του πω κάτι για στρατό κτλ. Μου έδωσε ένα χαρτί με κόκκινη λωρίδα που αναγράφει επάνω "Συνταγή του Ν. 3459/06 (Πίνακας Γ Σ & Δ) " και από κάτω λέει κατάθλιψη και τη αγωγή που μου έγραψε που είναι σύμφωνα με το άλλο χαρτί (τη συνταγή)
    1) Escitalopram Oxalate
    2) Clobazam
    3) Alprazolam
    Είναι δυνατόν; Έχω κατάθλιψη και δεν το ξέρω . Τέλος πάντων, με αυτά γίνεται δουλειά στο στρατό; Απ'ότι είδα στο ΦΕΚ η κατάθλιψη είναι λόγος απαλλαγής Ι5.

    . Τί είναι αυτά ρε παιδιά;;;;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    3 φάρμακα μαζί;
    Σε κακό ψυχίατρο έπεσες που ήθελε να πουλήσει μάλλον φάρμακα που του πλασάρουν οι ιατρικοί επισκέπτες...
    Το 1 πρώτο το παίρνω και το ξεκίνησα στο στρατό. Είναι σουπερ και πιθανόν θα σε καλύψει απόλυτα από μόνο του.

    Και εγώ είχα κατάθλιψη χωρίς να το καταλάβω...
    Δε λέω ότι είναι σωστός ο γιατρός σου ή λάθος.

    Η συνταγή θα σε βοηθήσει αρκετά αν μπορείς πήγαινε με αυτήν και σε κρατικό νοσοκομείο και ζήτα επίσημο κρατικό έγγραφο για στρατιωτική χρήση με την ίδια διάγνωση (τέτοιο είχα πάρει απο ορθοπεδικό και δεν έπαιξε καν εξέταση για το ορθοπεδικό Ι4)...

    Γενικότερα χαρτί απο κρατικό γιατρό προτοκολημένο συνήθως δε σε εξετάζουν καν.
    Η κατάθλιψη βάση Φεκ μπορεί να είναι Ι2-Ι5 οπότε είτε τα πάρεις είτε όχι κάνε εμφανές οτι ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ και ότι ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΡΑΚΟΣ...

    ;-)
    Σου έγραψε 2 διαφορετικά αγχολυτικά. ΤΟ βίασε ο τύπος

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    9
    καλημέρα μια ερωτηση το olapine 5mg τι φαρμακο .είναι δυνατο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Ολανζαπίνη
    H ολανζαπίνη (olanzapine) είναι ένας αντιψυχωτικός, αντιμανιακός και σταθεροποιητικός της διάθεσης παράγοντας, ο οποίος εκδηλώνει ένα ευρύ φαρμακολογικό προφίλ επιδράσεων σε ένα αριθμό συστημάτων υποδοχέων.


    Πηγή: www.galinos.gr

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Για μανία λοιπόν...

  15. #15
    Θέλει πολύ προσπάθεια και ταλαιπωρία κατά την γνώμη μου για να πάρεις i5 απο ψυχική ασθένεια.Γνωρίζω συγγενικό μου πρόσωπο που είχε στη πλάτη του,απόπειρα αυτοκτονίας που τον οδήγησε για 1.5 μήνα στην εντατική,1,5 μήνα εγκλεισμό σε δημόσια ψυχιατρική κλινική όπου και βγήκε με χαρτί ότι πάσχει απο γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και ιψδ,να παίρνει ψυχοφάρμακα και όμως πήρε απαλλαγή i5 αφού πέρασαν 2,5 χρόνια και παρουσιάστηκε σε κέντρα νεοσυλλέκτων απο αθήνα μέχρι έβρο.Και από ότι μου είπε,του έδωσαν τελικά απαλλαγή γιατί ο στρατός δεν μπορούσε να αναλάβει το κόστος των ψυχοφαρμάκων που έχει τόσα χρόνια αναλάβει το ΙΚΑ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος στο στρατό.
    By Ο Σελτζούκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 28-03-2014, 22:16
  2. Πολυ αγχος ...
    By ithaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 04-09-2011, 17:50
  3. Πολυ αγχος....
    By cherry in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 26-07-2009, 18:39
  4. Πολύ άγχος!
    By vasilios73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 02-02-2009, 11:23
  5. Αγχος - Φοβία πριν το στρατό
    By katapiesmenos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 19-12-2007, 18:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •