Ζηταω μια συμβουλη..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144

    Ζηταω μια συμβουλη..

    Τον τελευταιο χρονο εχω σχεδον καθημερινα επεισοδια υπερφαγιας..Η κριση ξεκιναει παντα με την σκεψη ''ας φαω λιγο ψωμακι'' με αποτελεσμα να καταληγω να τρωω ενα ολοκληρο καρβελι (ΕΛΕΟΣ) και το μισο πακετο με τα ψωμακια του τοστ,μετα περναω στην ζαχαρη και στα γλυκα (αν υπαρχουν) και μετα ξανα στα αλμυρα συνηθως τυρια και οτιδηποτε εχει λαδι..
    Ολα μου τα υπερφαγικα ξεκινουν παντα ετσι..Εχω μια ανεξελεκτη επιθυμια για ψωμι και γενικα στο αλευρι.Σας εχει τυχει ποτε?Τι κανατε οταν σας επιανε αυτη η επιθυμια?Με συμβουλευεται να το βγαλω εντελως απο την διατροφη μου?Μηπως αν σταματησω την καταναλωση του για καποιο διαστημα εξαλειφθει η εξαρτηση μου απο αυτο??

    Υ.Γ ακολουθω διατροφη και η ιστορια μου με τις στερητικες διαιτες εχει τελειωσει εδω και καιρο.Οταν με πιανει η λυσα δεν ειναι πραγματικη πεινα μονο η επιθυμια για την καταναλωση αυτης της συγκεκριμενης τροφης του ψωμιου..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144
    67 δεν ειναι λιγα αν σκεφτεις οτι σε 1-2 μηνες εβαλα 13 κιλα..Να σου πω την αληθεια αυτην την στιγμη μπορει και να ειμαι και 3 κιλα επιπλεον γτ κανω μεγαλα υπερφαγικα τις τελευταιες μερες..Εσυ καταφερες να τα ξεπερασεις?Τελικα δεν μου ειπες,τι με συμβουλευεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144
    Τασο ευχαριστω για τις συμβουλες σου!!Δυστυχως δεν μενω μονη,μενω με τους δικους μου και ετσι δεν ελεγχω το τι μπαινει στο σπιτι.Αυτο αποτελει τεραστιο προβλημα για μενα..Στις αρχες μαλιστα εκανα ατελειωτους καβγαδες μαζι τους για να μην φερνουν τροφες που με βαζουν σε πειρασμο αλλα αυτοι περα βρεχει.Να φανταστεις οτι αυξησαν και την ποσοτητα ψωμιου που αγοραζαν,ενω σιγουρα συνειδητοποιουν οτι κατι δεν παει καλα με το θεμα ψωμι αντι να κανουν μια συζητηση η εστω να το βαζουν το βραδυ καπου αλλου για να μην πηγαινει ακλαυτο..αυτοι απο εκει που επαιρναν 1-2,μπορει να παρουν 2-3..Καμια φορα σκεφτομαι αν ηξεραν εστω και λιγο τι κακο μου προκαλουν και τι πονο,θα συνεχιζαν να το κανουν?
    Παντως καταφερω δεν καταφερω να ξεπερασω αυτην την ιστορια ξερω οτι δυσκολα θα συγχωρησω πραγματα σε γονεις αλλα και δε φιλους..και αυτο με στεναχωρει..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    220
    Originally posted by hope25
    Τασο ευχαριστω για τις συμβουλες σου!!Δυστυχως δεν μενω μονη,μενω με τους δικους μου και ετσι δεν ελεγχω το τι μπαινει στο σπιτι.Αυτο αποτελει τεραστιο προβλημα για μενα..Στις αρχες μαλιστα εκανα ατελειωτους καβγαδες μαζι τους για να μην φερνουν τροφες που με βαζουν σε πειρασμο αλλα αυτοι περα βρεχει.Να φανταστεις οτι αυξησαν και την ποσοτητα ψωμιου που αγοραζαν,ενω σιγουρα συνειδητοποιουν οτι κατι δεν παει καλα με το θεμα ψωμι αντι να κανουν μια συζητηση η εστω να το βαζουν το βραδυ καπου αλλου για να μην πηγαινει ακλαυτο..αυτοι απο εκει που επαιρναν 1-2,μπορει να παρουν 2-3..Καμια φορα σκεφτομαι αν ηξεραν εστω και λιγο τι κακο μου προκαλουν και τι πονο,θα συνεχιζαν να το κανουν?
    Παντως καταφερω δεν καταφερω να ξεπερασω αυτην την ιστορια ξερω οτι δυσκολα θα συγχωρησω πραγματα σε γονεις αλλα και δε φιλους..και αυτο με στεναχωρει..
    Ασε! Αυτοι οι γονεις ειναι σκετη καταστροφη! Κι εγω εδω 5 μερες εχω παρει την κατρακυλα... Να δω πως θα επανελθω! Χαρηκα που ειδα στο αλλο ποστ σου οτι χθες κρατησες καλο προγραμμα. Το θεμα ειναι να γινει (η να μην γινει) η αρχη. Μετα ειναι πιο ευκολο να μεινεις σε προγραμμα.
    Μιλα στους γονεις σου, εξηγησε τους την κατασταση χωρις ωραιοποιησεις και ισως καταλαβουν (οχι οτι εγω που το εχω κανει βλεπω διαφορα απο μερους τους -αντιθετα ο πατερας μου επιμενει οτι πρεπει να παχυνω- αλλα τεσπα. Βρηκα ομως υποστηριξη απο τα αδερφια μου)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144
    Οτι και να τους πω ειναι στον κοσμο τους..ωρες-ωρες πιστευω οτι δεν ενδιαφερονται καν..βλεπουν το παιδι τους να ξεφουσκωνει και να φουσκωνει σαν μπαλονι και δεν αναρωτιουνται καν τι τρεχει..Εχω κουραστει την αδιαφορια..γιατι απλα ετσι τους βολευει.Βαρεθηκα να περναω απαρατηρητη γενικα,εξω στις παρεες..
    Οσο για το προγραμμα Αναστασια μου το χαλασα,αδιαθετησα και εχω κατεβασει οτι υπαρχει στο ψυγειο σε αλμυρο και γλυκο.Τελικα θαυματα με μενα δεν θα γινουν ποτε..Κουραστικα Αναστασια μου..Δεν θελω να συνεχισω..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    220
    Σκεφτεσαι ετσι τωρα. Αλλα σε λιγο θα το μετανιωνεις αν ξανακυλησεις... Κι εμενα οι δικοι μου ξερω οτι με αγαπανε, αλλα εχουν μια δικια τους, αλλοπροσαλλη νοοτροπια... Λες οτι περνας απαρατηρητη στις παρεες. Κι εγω δεν ειμαι το πιο κοινωνικο ατομο κι εχω πολλα κολληματα (κυριως οτι οι αλλοι με βαριουνται κι οτι δεν ειμαι και πολυ συμπαθης). Λοιπον, αυτη την περιοδο προσπαθω να διεκδικω τη θεση μου στην παρεα. Προσπαθω να ειμαι προσχαρη και "ριχνω τα μουτρα μου" και κανω προτασεις για εξοδους. Θα κανω μια, δυο, τρεις φορες αν δω οτι οι αλλοι δεν ανταποκρινονται θα το αφησω. Αν δω φιλικοτητα απο μερους τους θα συνεχισω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144
    Για τις παρεες το εχω προσπαθησει αποιρες φορες αλλα δεν πετυχε παντα τα ιδια..Στους ανθρωπους Αναστασια μου μετραει περισσοτερο η εμαφανιση,το ντισιμο(δεν σου μιλαω για κολλητες αλλα γενικα για τον κυκλο)..σιγα μην κατσουν να ασχοληθουν με εσενα και τι πραγματικα εισαι..
    Οσο για το αν ξανακυλησω,ηδη εχω φτασει πατο..τα εχασα ολα Αναστασια και την σχεση μου με το φαγητο κατεστρεψα εντελως και το σωμα μου και την ψυχη μου..Τα υπερφαγικα ειναι πλεον καθημερινοτητα και δεν μπορω να απαλλαγω απο αυτα..πλεον δεν νομιζω οτι διαφερω με τους ναρκωμανεις και να φανταστεις παντα ενιωθα,απο μικρη κιολας μια απαιχθεια προς αυτους..μπορει υποσυνειδητα μια μερα θα γινομουν ιδια και χειροτερη..
    Θελω να με βοηθησω αλλα δεν μπορω,αυτο ηταν..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144
    Τασσο ευχαριστω που καθησες και εγραψες ολα αυτα για μενα..τωρα δεν ειμαι σε ψυχολογικη κατσταση να εφαρμοσω το οτιδηποτε..τωρα περναω μια φαση παραιτησης.Αν καποτε ορθοποδησω θα προσπαθησω να ακολουθησω τις συμβουλες σου..και εγω λιγο πολυ τα εχω σκεφτει..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    220
    Καταλαβαινω πως νιωθεις... ετσι ακριβως νιωθω κι εγω τωρα. Αλλα να σου πω κατι??? Προσπαθω να ενεργοποιηθω. Πιεζω τον εαυτο μου. Λες οτι θεωρεις οτι μετραει περισσοτερο η εμφανιση και το ντυσιμο.. Ως ενα σημειο εχεις δικιο (το τονιζω: ως ενα σημειο). Προσπαθησε να κανεις κατι γι αυτο. Ντυσου, φτιαξε τα μαλλια σου, βαψου. Ακομη κι αν δεν εχεις διαθεση να τα κανεις ολα αυτα η ακομη κ αν αφου τα κανεις εξακολουθεις να νιωθεις ασχημα με τον εαυτο σου (γιατι κι εγω οταν ειμαι στις μαυρες μου δε νιωθω καλυτερα ο,τι και να κανω), σιγουρα, ομως, θα νιωθεις λιγοτερο ασχημα απο οτι αν εβγαινες εξω εντελως ατημελητη.
    Ο Τασος εχει δικιο σε αυτα που σου λεει.
    και να σε ρωτησω και κατι: Μηπως τα υπερφαγικα αυτης της εβδομαδας τα πυροδοτησε καποιο συγκεκριμενο συμβαν? Αν ναι, επικεντρωσου εκει.
    Για μενα εχω παρατηρησει και κατι αλλο, μια φορα στο τοσο ειμαι για ενα 20ημερο στα πολυ πανω μου, μετα πεφτω πολυ αποτομα. Αποφασισα, λοιπον, να σημειωνω τις περιοδους που ειμαι καλα (ποτε και γιατι αρχιζουν και κυριως γιατι τελειωνουν, πχ τωρα ξερω οτι αρχισαν λογω καποιων οικογενειακων προβληματων). Ελπιζω να βοηθησει καπως.
    Επισης λες οτι αδιαθετησες. Μηπως γι αυτο εχεις τοσο πεσμενη διαθεση και τα βλεπεις ολα μαυρα? Προσωπικα, απο μια βδομαδα πριν την περιοδο μου απλα βαζω τα κλαματα χωρις λογο... Βεβαια, αυτο το μηνα που πηγαινω κικ μποξινγκ ουτε που το καταλαβα πως ηρθαν και πως περασαν αυτες οι μερες. Περιμενε, λοιπον, να περασουν αυτες οι μερες

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144
    Το ξερω αλλα δεν αντεχω αλλοοο..ειμαι τοσο χαλια ψυχολογικα εχω φαει τοσο πολυ..νομιζω οτι ειμαι μια τελειωμενη υποθεση..Καποια μερα θα σηκωθω και θα ζυγιζω 100 κιλα μπορει και παρα πανω..Δυχτυχως ετσι ειναι..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    220
    Πιστεψε με, ετρωγα ολη μερα κι ολη νυχτα για 10 μηνες και παλι το ανωτερο που εφτασα ειναι 84 κιλα. Και τοτε ειπα φτανει! Ναι μεν, ποτε δε θα καταφερω να ειμαι σε φυσιολογικα κιλα (τουλαχιστον να τα διατηρησω για μεγαλο χρονικο διαστημα), αλλα, εφοσον το εχω συνειδητοποιησει οτι εχω προβλημα, ειναι ενα σημαντικο βημα. Το ιδιο κι εσυ! Ξερεις τι φταει, δεν ειναι ευκολο να το καταπολεμησεις, αλλα εχεις ενα οπλο: δε ζεις στην αγνοια. Επισης, εδω μοιραζεσαι τους προβληματισμους σου, ειχες ψυχολογικη υποστηριξη, κανεις group therapy, βρε αδερφε! Κι αυτο ειναι πολυ ανακουφιστικο καποιες φορες!
    Εκμεταλλευσου το! Και παλι δε λεω οτι το θεωρω ευκολο (αν μου ηταν ευκολο, θα το εφαρμοζα κι εγω), αλλα σιγουρα θα μπορουσες να ησουν και χειροτερα. Κι οσο κι αν δεν ειναι παρηγορο αυτο, ειναι, ομως, η αληθεια

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    Ελπιδα μου εισαι μονο 25 χρονων. θα αντιμετωπισεις ισως αλλες δυσκολιες στη ζωη σου που αυτα θα σου φαινονται μικρα κι ασημαντα. Νομιζω οτι ο Τασος εχει απολυτο δικιο. κατι αλλο σε πονα και ξεσπας εκει. σου εδωσε κατα την γνωμη μου πολυ καλες συμβουλες και δεν σου κρυβω οτι κι εγω θα τις ακουλουθησω γιατι επιασε ακριβως το στοχο (μπραβο Τασο!!) , ουτε εισαι η μοναδικη που παθαινει υπερφαγικα ειτε μεγαλα ειτε μικρα και ειδικα πριν την περιοδο!!!

    επισης και η Αναστασια εχει δικιο εδω μεσα θα βρεις μεγαλη υποστηριξη.

    Γνωμη μου επισης κανε ενα διαλλειμα και επειτα κανε αυτο που λεει ο Τασος διατροφη κι οχι διαιτα.

    φιλικα:kiss:

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144
    Καλα τα οσα μου λετε..αλλα εγω δεν μπορω να σταματησω να κανω υπερφαγικα και δεν εννοω να κοπουν απο την μια ημερα στηνα αλλη αλλα πλεον δεν μπορω ουτε καν να τα περιορισω..εδω και ποσες μερες προσπαθω να μην κανω εστω μια ημερα αλλα τιποτα..
    Τεσπα ευχαριστω για τις συμβουλες σας,ας ελπισω αυριο να ειμαι καλυτερα και να τις εφαρμοσω γιατι σημερα το μονο που θελω ειναι να κλαιω και να καθομαι κουκουλωμενη σε ενα κρεββατι,αντε και στον καναπε..
    Αναστασια πρεπει να εχεις καλο μεταβολισμο..γιατι αν το εκανα εγω,θα ειχα φτασει τα 150..
    Ton διαιτα εχω να κανω πολυ καιρο,με την διατροφη παλευω αλλα που.Το ξερω ειμαι 24αρων αλλα νιωθω σαν να ειμαι 80.Στην ζωη μου εχω αντιμετωπισει πολλα αλλα αυτο δεν το θεωρω κατι ασημαντο,αυτο μου στερει την υγεια μου..ειναι η υγεια μου ασημαντη?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    220
    Βγαις μια βολτα, εστω και μονη!
    Αν θες παντως ο,τιδηποτε, στειλε π.μ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    144
    Αχ,ρε Αναστασια ποσο θα το ηθελα..μεχρι και ο καιρος εναντιον μου ειναι,βρεχει καταρακτωδως σημερα..
    Ευχαριστω πολυ για την στηριξη σου,αν νιωσω την αναγκη θα σου στειλω και για σενα ισχυει το ιδιο,το οτι τα παρατησα δεν σημενει οτι δεν μπορω να σε βοηθησω να συνεχισεις..

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •