ΔΕΠΥ ΚΑΙ CONCERTA
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    39

    ΔΕΠΥ ΚΑΙ CONCERTA

    Καλησπέρα στην ομάδα,
    Παιδιά μόλις χθες διαγνώστηκα με ΔΕΠΥ επισήμως, μιας και εδω και καιρό είχα υποψίες, μέσα μου όμως δεν μπορούσα, ή μάλλον δεν ήθελα να το πιστέψω. Η ψυχίατρος που μου έκανε τη διάγνωση μου πρότεινε να ξεκινήσω το concerta. Δεν ξέρω φοβάμαι να πάρω το φάρμακο, φαντάζομαι θα βγάζει παρενέργειες μέχρι να το συνηθίσει ο οργανισμός και επίσης αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως είναι εθιστικό και μετά εξαρτηθώ.
    Είναι όλα χάος μέσα στο μυαλό μου. Δεν μπορώ να αποφασίσω σχεδόν για τίποτα στη ζωή μου, ξεκινάω κάτι και μετά θέλω να τα παρατήσω. Στην καθημερινότητα μου είμαι ανοργάνωτη, χάνω πληροφορίες και ξεχνάω εύκολα. Υπάρχουν όμως και μέρες που λειτουργώ πολύ πάνω απ τον μέσο όρο, νιώθω δυνατή, ότι μπορώ να καταφέρω τα πάντα, γρήγορα όμως επιστρέφω παλι στα ίδια. Όσο περνάνε τα χρόνια η κατάσταση χειροτερεύει. Φοβάμαι να ξεκινήσω οτιδήποτε καινούριο μήπως και δεν τα καταφέρω και ρεζιλευτώ.
    Έχει κανείς κάποια παρόμοια ανησυχία? Έχει δοκιμάσει κάποιος το συγκεκριμένο σκεύασμα και είδε αποτέλεσμα?
    Οποιαδήποτε γνώμη θα είναι πολύ βοηθητική για μένα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Το έχω ψάξει πολύ το θέμα ΔΕΠΥ για προσωπικούς λόγους και είναι φυσιολογικά όλα αυτα που βιώνεις ως νευροδιαφορετικό άτομο που εχει ΔΕΠΥ. Να σου πω το εξής. Η επίσημη φαρμακευτική αγωγή για ΔΕΠΥ είναι τα διεγερτικά (όπως το concerta) τα οποία λειτουργούν σε ένα 70% των ατόμων που τα παίρνουν. Στο υπόλοιπο 30% που δε λειτουργούν συνήθως προτείνονται τα αντικαταθλιπτικά που κατα ένα περίεργο τρόπο λειτουργούν. Εαν ακολουθήσεις την αγωγή και δουλέψουν όντως τα φάρμακα, θα είναι σα να είχες θολή όραση και έβαλες γυαλιά που τη διόρθωσαν. Αν ψάξεις στο ίντερνετ μαρτυρίες ατόμων που έχουν πάρει τα ανάλογα φάρμακα θα θέλεις να ξεκινήσεις εχθές. Επειδή στους περισσότερους τα διεγερτικά δρουν άμεσα (ακόμη κι από την 1η μέρα) δε θα βιώσεις εθισμό ανάλογο με αυτό των αντικαταθλιπτικών. Εαν για παράδειγμα σταματήσεις να τα παίρνεις ξαφνικά, θα νιώσεις όπως νιώθεις τώρα (ίσως λίγο πιο έντονα τις πρώτες μέρες). Υπάρχουν άτομα που δε τα παίρνουν καθημερινά, αλλά μόνο τις μέρες που θεωρουν οτι τα έχουν ανάγκη π.χ. ναι τις καθημερινες λόγω δουλειάς και όχι τα ΣΚ / τις ημέρες που έχουν κάποια έντονη πνευματική εργασία ή κάτι άλλο για το οποίο θεωρούν οτι τα χρειάζονται. Αυτό θα το συζητήσεις με το γιατρό σου. Ένα άλλο κρίσιμο θέμα είναι η δοσολογία. Η δοσολογία με την οποία θα ξεκινήσεις μπορεί να μη σε πιάσει επειδή είναι μικρή ή μπορεί ακόμη και να σου δημιουργήσει πιο έντονο brain fog επειδή ενδεχομένως θα πρέπει να μειωθεί. Χρειάζονται δοκιμές για να φτάσεις στην κατάλληλη για σένα δοσολογία.

    Δεν έχεις να χάσεις τίποτα δοκιμάζοντας την αγωγή. Ισώς αυτό που χάνεις τώρα να το κερδίσεις λαμβάνοντας αυτή την αγωγή.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Το έχω ψάξει πολύ το θέμα ΔΕΠΥ για προσωπικούς λόγους και είναι φυσιολογικά όλα αυτα που βιώνεις ως νευροδιαφορετικό άτομο που εχει ΔΕΠΥ. Να σου πω το εξής. Η επίσημη φαρμακευτική αγωγή για ΔΕΠΥ είναι τα διεγερτικά (όπως το concerta) τα οποία λειτουργούν σε ένα 70% των ατόμων που τα παίρνουν. Στο υπόλοιπο 30% που δε λειτουργούν συνήθως προτείνονται τα αντικαταθλιπτικά που κατα ένα περίεργο τρόπο λειτουργούν. Εαν ακολουθήσεις την αγωγή και δουλέψουν όντως τα φάρμακα, θα είναι σα να είχες θολή όραση και έβαλες γυαλιά που τη διόρθωσαν. Αν ψάξεις στο ίντερνετ μαρτυρίες ατόμων που έχουν πάρει τα ανάλογα φάρμακα θα θέλεις να ξεκινήσεις εχθές. Επειδή στους περισσότερους τα διεγερτικά δρουν άμεσα (ακόμη κι από την 1η μέρα) δε θα βιώσεις εθισμό ανάλογο με αυτό των αντικαταθλιπτικών. Εαν για παράδειγμα σταματήσεις να τα παίρνεις ξαφνικά, θα νιώσεις όπως νιώθεις τώρα (ίσως λίγο πιο έντονα τις πρώτες μέρες). Υπάρχουν άτομα που δε τα παίρνουν καθημερινά, αλλά μόνο τις μέρες που θεωρουν οτι τα έχουν ανάγκη π.χ. ναι τις καθημερινες λόγω δουλειάς και όχι τα ΣΚ / τις ημέρες που έχουν κάποια έντονη πνευματική εργασία ή κάτι άλλο για το οποίο θεωρούν οτι τα χρειάζονται. Αυτό θα το συζητήσεις με το γιατρό σου. Ένα άλλο κρίσιμο θέμα είναι η δοσολογία. Η δοσολογία με την οποία θα ξεκινήσεις μπορεί να μη σε πιάσει επειδή είναι μικρή ή μπορεί ακόμη και να σου δημιουργήσει πιο έντονο brain fog επειδή ενδεχομένως θα πρέπει να μειωθεί. Χρειάζονται δοκιμές για να φτάσεις στην κατάλληλη για σένα δοσολογία.

    Δεν έχεις να χάσεις τίποτα δοκιμάζοντας την αγωγή. Ισώς αυτό που χάνεις τώρα να το κερδίσεις λαμβάνοντας αυτή την αγωγή.
    Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση σου, μου έδωσε δύναμη και μια θετική ώθηση στο να αποφασίσω να ξεκινήσω την αγωγή. Αυτά ακριβώς που μου είπες και εσύ μου επισήμανε η ψυχίατρος που μου έκανε τη διάγνωση. Όμως ενω φεύγοντας απ το ιατρείο ήμουν αποφασισμένη να ξεκινήσω τη θεραπεία αμέσως επόμενη μέρα, το επόμενο πρωί που ξύπνησα άρχισα να κάνω τόσες πολλές σκέψεις και να βρίσκω χίλια δυο εμπόδια ώστε να το αναβάλλω και να με πείσω ότι μπορώ να τα καταφέρω και μόνη μου. Μου είχε δώσει να συμπληρώσω ένα ερωτηματολόγιο που η αλήθεια στα περισσότερα απάντησα θετικά. Όμως στις αντίστοιχες ερωτήσεις για την παιδική ηλικία πολλά δεν ίσχυαν για μένα, όπως για παράδειγμα το να μην μπορώ να καθίσω ήσυχη ή να έχω μαθησιακές δυσκολίες, απεναντίας ήμουν αρκετά καλή μαθήτρια. Άρα λέω μήπως τελικά η διάγνωση ήταν κάπως βιαστική και απλά λόγω έλλειψης εμπιστοσύνης στον εαυτό μου έχω αυτά τα συμπτώματα? Δεν ξέρω με μία επίσκεψη μπορούν να βγάλουν μια τόσο σοβαρή διάγνωση? Γιατί πριν 2 χρόνια είχα επισκευτεί ξανά και έναν άλλο ψυχίατρο και απ το τηλ που είχαμε μιλήσει ήταν πεπεισμένος ότι έχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και μάλιστα μου είχε συνταγογραφήσει και φάρμακα. Πραγματικά δεν ξέρω τι να πιστέψω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Είναι στο χέρι σου να μάθεις άμεσα εαν αυτά τα φάρμακα μπορούν να δουλέψουν σε εσένα. Απλώς δοκίμασε τα. Είτε θα δουλέψουν είτε όχι. Δε θα σου δημιουργήσουν κάποιο μόνιμο πρόβλημα. Η μόνη αλλαγή που μπορεί να φέρουν είναι προς το καλύτερο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Αν έχεις αμφιβολίες για τη διάγνωση να πας να πάρεις κι άλλη γνώμη. Ενδεχομένως να σου γίνει διαφορετική διάγνωση.Αυτο είναι ψυχοφθόρο το ξέρω αλλά στην Ελλάδα σε 5 γιατρούς να πας 5 διαφορικές απόψεις θα ακούσεις. Τουλάχιστον να στο επιβεβαιώσει ακόμη ένας ψυχίατρος ότι εσείς ΔΕΠΥ

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    10
    Kartpal και Nikolaus αν θέλετε στείλτε μου να μιλήσουμε για ΔΕΠΥ πλζ

    Η επικοινωνία με άλλα νδ άτομα είναι σχεδόν λυτρωτική κι επίσης θέλω γνώμες για τους γιατρούς που έχετε πάει για τη ΔΕΠΥ γιατί ψάχνω άμμεσα :Ρ

    [email protected]

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    10
    Επίσης ναι συμφωνώ με Νικολαους φουλ, απλά δεν απάντησα γιατί ήλπιζα να τα πούμε αλλού γιατί εδώ μπαίνω σπάνια, και προτιμώ τσατ γενικά

    Δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι γιατί απλά δεν έχεις τίποτα να χάσεις, δεν υπογράφεις συμβόλαιο, δεν είναι αντικαταθλιπτικά να πρέπει να τα πάρεις τουλαχιστον 6μηνο κλπ. Απλώς δοκίμασε τα! Δύο είναι τα τεινά ή θα σε "σώσουν" ή δε θα σου κάτσουν καλά και απλώς θα τα σταματήσεις ή θα δοκιμάσεις άλλα, δεν έγινε τίποτα. Έχουν σώσει πολλούς.

    Και γενικά ίσως είναι και καλός τρόπος να επιβεβαιώσεις τη διάγνωση... Εφόσον έχεις θέματα δεπυ και είχες την τύχη να πάρεις διάγνωση και συνταγή (δεν είναι καθόλου εύκολο στην Ελλάδα) απλώς δοκίμασε τη βοήθεια που σου δώθηκε!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    39
    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη! 3 μέρες τώρα διαβάζω συνέχεια για το concerta και ομολογώ ότι με τρόμαξαν αρκετά οι παρενέργειες που διάβασα παρολαυτά επειδή δεν αντέχω άλλο την κατάσταση που βρίσκομαι λεω να τα δοκιμάσω και βλέπουμε πως θα πάει. Στη χειρότερη να με ζορίσουν πολύ και να τα σταματήσω, στην καλύτερη να πανε όλα καλά και να με βοηθήσουν. Η στασιμότητα είναι αργός θάνατος.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by Lorka View Post
    Kartpal και Nikolaus αν θέλετε στείλτε μου να μιλήσουμε για ΔΕΠΥ πλζ

    Η επικοινωνία με άλλα νδ άτομα είναι σχεδόν λυτρωτική κι επίσης θέλω γνώμες για τους γιατρούς που έχετε πάει για τη ΔΕΠΥ γιατί ψάχνω άμμεσα :Ρ

    [email protected]
    Lorka σου έστειλα email

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Καλησπερα,παιρνεις ακομη Concerta? Και αν ναι,πως πηγαινει;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    2
    Κατανοώ τις ανησυχίες σας. Το Concerta είναι ένα φάρμακο που συνήθως χρησιμοποιείται για τη θεραπεία της ΔΕΠΥ. Παρά το γεγονός ότι μπορεί να προκαλέσει παρενέργειες, οι περισσότεροι άνθρωποι ανεκτούν καλά το φάρμακο. Ωστόσο, είναι σημαντικό να συζητήσετε ανοιχτά με τον ψυχίατρό σας για τις ανησυχίες και τις επιθυμίες σας σχετικά με τη θεραπεία. Ο ειδικός θα σας παράσχει τις καλύτερες συμβουλές για την κατάστασή σας και θα επιβλέπει την πρόοδό σας κατά τη διάρκεια της θεραπείας.

    dreadhead parkour

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    1
    Καλησπερα σε ολους, απο οτι διαβαζω ολοι που βρισκονται εδω βιωνουν τα καθημερινο μαστιγιο του ΔΕΠΥ μαζι με τα παρελκομενα. Δεν χρειαζεται να ξερεις πολλους γιατρους μιας και η λιστα που δινει η Ελληνικη ψυχιατρικη εταιρια με εξιδικευμενους ψυχιατρους για ΔΕΠΥ ενηλικων ειναι 4 (τουλαχιστον στην Αθηνα). Απο εκει και περα χρειαζονται χρηματα και υπομονη, πολυ σημαντικο ειναι να υπαρχει χημεια με τον γιατρο. Αυτο το λεω γιατι η ειδικοτητα αυτη ειναι μια ειδικοτητα που δεν επιτρεπει ο γιατρος να ερθει κοντα στον ασθενη για να μπορει να ειναι αντικειμενικος. Η διαγνωση περιλαμβανει τεστ και ιατρικες εξετασεις (προσοχη γιατι σε καποια διαγνωστικα κεντρα δεν δεχονται την ειδικοτητα του παιδοψυχιατρου μιας και ο ασθενης ειναι ενηλικος) αυτο το λεω γιατι οι εξετασεις κοστιζουν πολλα χρηματα εαν γινουν ιδιωτικα. Τα τεστ περιλαμβανουν υπολογιστη και τεστ μνημης (ειναι πολυ σημαντκο να εισαι οπως εισαι μια κανονικη ημερα (ακομα και εαν εχεις γυρισει απο την δουλεια σου) ετσι δινεις κατα 99% την πραγματικη κατασταση του εγκεφαλου και των αντιδρασεων. Ο σωστος και εμπειρος γιατρος μετα την διαγνωση θα σου δωσει να δοκιμασεις concerta /ritalin (ιδια ουσια αλλα διαφορετικη λειτουργια). Το concerta αναλογα με τα κιλα και τον μεταβολισμο κραταει μεχρι και 10 ωρες ενω το ritalin βαρια μεχρι 4. Το ritalin αρχιζει με 10mg (που αντιστοιχουν σε 36mg του concerta). Το φαρμακο ειναι σωτηριο για καποιον ασθενη που δεν εχει αλλα ψυχονοσηματα θα τον βοηθησει να οργανωσει τον εαυτο του πολυ γρηγορα και με τον βελτιστο τροπο για εκεινον. Η δικη μου εμπειρια εχει ωσ εξης. Ετων 46, ανδρας, διαγνωστηκα στα 42 αφου τα πραγματα στην ζωη μου ειχαν αρχισει να γινονται αφορητα, προβληματα στην εργασια και κυριως στις διαπροσωπικες σχεσεις οπου η ασταθεια μου δημιουργουσε εχθρους γυρω μου (χωρις να φταιει κανεις). Αρχισα με concerta το οποιο με βοηθησε πολυ αλλα για τους πρωτους 6 μηνες και μεχρι να βρω τα πατηματα μου ειχα φοβερα νευρα (οργη) και δυσκολια στον υπνο. Με την καταλληλη συμβουλευτικη απο τον γιατρο αυτα εφτιαξαν. Σε γενικες αλλα και σε πολυ ειδικες γραμμες το φαρμακο σε κανει καλυτερο ανθρωπο και σε βοηθαει να μπορεις να σκεφτεσαι δυνατα, σταθερα και να εκμεταλευεσαι ολο το φασμα των νοητικων δυνατοτητων. Ομως δεν ειναι κατι μαγικο και χρειαζεται να μπεις στην διαδικασια και να θες να αλλαξεις και εσυ. Ειναι μια δυσκολη διαδικασια και το φαρμακο ερχεται σαν βοηθεια η γεφυρα για τις δυσκολιες που θα αντιμετωπισεις. Η αναβλητικοτητα δεν φευγει απλα σου δινεται η ευκαιρια να την αρχισεις και να μην την παρατησεις. Θελει προσοχη και παρατηρητικοτητα ειδικα το πρωτο 3 μηνο που υπαρχουν και οι τεραστιες αλλαγες. Δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λογος να πιεσεις τον εαυτο σου την ωρα που ηδη θα ειναι πιεσμενος με την διαδικασια κατανοησης των νεων δυνατοτητων (αυτο θα φερει αρνητικα συναισθηματα/απαθεια) πραγματα που δεν χρειαζεσαι να βιωσεις ποτε. Κλεινοντας θα πω οτι εχω σκεφτει και το υποστηριζω 100% οτι εαν υπηρχε ο δρομος και ο τροποσ να γνωριζω το προβλημα μου απο την εποχη του πανεπιστημιου θα ειχα γλυτωσει τον εαυτο μου απο 200 αδικους εχθρους (που νομιζουν οτι ειμαι τερας εκμεταλευσης) και απο χιλιαδες ωρες αδικου μαστιγιου στο διαβασμα και στις διαπροσωπικες σχεσεις.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    8
    Γνωρίζετε αν στην Ελλάδα συνταγογραφούν το Concerta 54mg ? (ή απλά συνταγογραφούν 36 + 18mg) ?

Similar Threads

  1. CONCERTA or RITALIN
    By JimNirou in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 9
    Last Post: 25-09-2021, 17:10
  2. Δεπυ
    By Vito in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 0
    Last Post: 18-06-2021, 16:47
  3. Concerta
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 30-08-2019, 14:45
  4. Έχω Δεπυ;
    By Drvr in forum Διαταραχές Μάθησης - Μαθησιακές Δυσκολίες
    Replies: 15
    Last Post: 03-06-2019, 01:03
  5. ΔΕΠΥ
    By evanioan in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 5
    Last Post: 16-10-2012, 13:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •